ΟΝΟΜΑ ΠΙΝΑΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΒΛΗΤΩΝ

Ξεκίνησε από giannhs555, 05 Μαρ 2010, 04:14:43 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

giannhs555

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΘΕΣΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

1. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΙΔΙΟ ΟΝΟΜΑ ΠΙΝΑΚΑ ΜΕ ΟΝΟΜΑ ΜΙΑΣ ΜΕΤΑΒΛΗΤΗΣ ΣΤΟΝ ΑΛΓΟΡΙΘΜΟ ΜΟΥ?

2. ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΑ ΣΥΝΒΟΛΑ > < ΤΟ <-- (ΕΝΤΟΛΗ ΕΚΧΩΡΗΣΗΣ) ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΥΝΒΟΛΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΣΤΑ ΑΛΦΑΡΙΘΜΗΤΙΚΑ?

3. ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΩΣ ΟΝΟΜΑ ΑΛΓΟΡΙΘΜΟΥ ΤΙ ΟΝΟΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ? ΑΝ Ο ΚΑΘΕ ΜΑΘΗΤΗΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΟΤΙ ΕΠΙΘΥΜΕΙ ΔΕΝ "ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙ" ΤΟ ΓΡΑΠΤΟ ΤΟΥ.


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

evry

Παράθεση από: giannhs555 στις 05 Μαρ 2010, 04:14:43 ΜΜ
1. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΙΔΙΟ ΟΝΟΜΑ ΠΙΝΑΚΑ ΜΕ ΟΝΟΜΑ ΜΙΑΣ ΜΕΤΑΒΛΗΤΗΣ ΣΤΟΝ ΑΛΓΟΡΙΘΜΟ ΜΟΥ?
ΟΧΙ, ένα καλό παράδειγμα είναι το παρακάτω

α <- 4
α[1,1] <- 2
α[1,2] <- 3

Κάλεσε Τεστ(α)

Ποιο α περνάς σαν παράμετρο, τον πίνακα ή την απλή μεταβλητή?

Παράθεση
2. ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΑ ΣΥΝΒΟΛΑ > < ΤΟ <-- (ΕΝΤΟΛΗ ΕΚΧΩΡΗΣΗΣ) ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΥΝΒΟΛΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΣΤΑ ΑΛΦΑΡΙΘΜΗΤΙΚΑ?
Δεν κατάλαβα τι εννοείς, στο βιβλίο έχει παράδειγμα με εκχώρηση αλφαριθμητικού σε μεταβλητή.
Για δώσε ένα παράδειγμα
Παράθεση
3. ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΩΣ ΟΝΟΜΑ ΑΛΓΟΡΙΘΜΟΥ ΤΙ ΟΝΟΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ? ΑΝ Ο ΚΑΘΕ ΜΑΘΗΤΗΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΟΤΙ ΕΠΙΘΥΜΕΙ ΔΕΝ "ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙ" ΤΟ ΓΡΑΠΤΟ ΤΟΥ.

Δεν είπαμε να βάλει και το όνομά του. Κατά τη γνώμη μου έχει δύο επιλογές
Ένα όνομα που να είναι αντιπροσωπευτικό της λειτουργίας του αλγορίθμου
ή
Θέμα 3 ή 4 ανάλογα σε ποιο θέμα είναι

τα παραπάνω είναι συνήθης πρακτική
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: giannhs555 στις 05 Μαρ 2010, 04:14:43 ΜΜ
2. ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΑ ΣΥΝΒΟΛΑ > < ΤΟ <-- (ΕΝΤΟΛΗ ΕΚΧΩΡΗΣΗΣ) ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΥΝΒΟΛΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΣΤΑ ΑΛΦΑΡΙΘΜΗΤΙΚΑ?

Φαντάζομαι εννοείς το αλφάβητο της ΓΛΩΣΣΑΣ σελ. 148...

Δεν έχει ούτε τον εκθέτη: ^ ούτε τις αγκύλες [ ]... Μικρές παραλήψεις... Πάντως η εκχώρηση ( <-  ) είναι δύο σύμβολα μαζί: το  < και το  -  (μην τρελαθούμε όμως κιόλας και να λέμε στα παιδιά να γράφουν στο χαρτί τον τελεστή εκχώρησης υποχρεωτικά με αυτόν τον τρόπο !!!!)  :D

giannhs555

Φαντάζομαι εννοείς το αλφάβητο της ΓΛΩΣΣΑΣ σελ. 148...

Δεν έχει ούτε τον εκθέτη: ^ ούτε τις αγκύλες [ ]... Μικρές παραλήψεις... Πάντως η εκχώρηση ( <-  ) είναι δύο σύμβολα μαζί: το  < και το  -  (μην τρελαθούμε όμως κιόλας και να λέμε στα παιδιά να γράφουν στο χαρτί τον τελεστή εκχώρησης υποχρεωτικά με αυτόν τον τρόπο !!!!) 


ΝΑΙ, ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΩ. ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΣΥΜΒΟΛΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΦΑΡΙΘΜΗΤΙΚΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΑΝΗΚΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ?