Ms Outllook help

Ξεκίνησε από ΜΙΤΜ, 20 Σεπ 2008, 12:00:19 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ΜΙΤΜ

Υπάρχει τρόπος εισερχόμενα e-mails στον δικό μου λογαριασμό να τα προωθώ συνχρόνως και σε άλλον λογαριασμο την στιγμή που τα λαμβάνω και εγώ (αποστολή και παραλαβή όλων)

P.Tsiotakis

Μπορείς στις ρυθμίσεις του outlook, να ΑΠενεργοποιήσεις τη ρύθμιση να σβήνει τα μηνύματα απο το mail server. Έτσι θα μπορείς να τα βλέπεις μέσω webmail (webmail.sch.gr) και με στοιχεία εισόδου, αυτά του λογαριασμού. ΠΡΟΣΕΧΕ: πρέπει να σβήνεις τα μηνύματα απο τον server (αφού έχεις βεβαιωθεί οτι έχουν ληφθεί στο outlook) γιατί αν γεμίσει ο αποθηκευτικός χώρος δε θα λαμβάνονται πια μηνύματα (σβήνεις τα παλιά μηνύματα)

Το κάνω εδώ και καιρό  ;)

ΜΙΤΜ

Να το θέσω ποιό σωστά δεν θέλω να τα βλέπω μέσω webmail αλλα να τα στέλνω σε άλλη διεύθυνση ηλεκτρονικου ταχυδρομείου απο την δικιά μου

P.Tsiotakis

αν έχεις yahoo, gmail ktl σου δίνει στις ρυθμίσεις pop forward, δίνεις μια άλλη διεύθυνση mail και το κάνει.

Στο outllok:

Εργαλεία > Κανόνες Μηνυμάτων > Αλληλογραφία

1. Check "Για όλα τα μηνύματα"
2. check "Προώθηση προς άτομα"
3. κλικ στο link άτομα στο 3 και δίνεις τη διεύθυνσή σου
ΟΚ

Να ξέρεις οτι στέλνει mail και έτσι, θα γεμίσει ο φάκελος "Απεσταλμένα"

ΜΙΤΜ

Ευχαριστώ αλλά στο MS Outlook?

P.Tsiotakis

Τα παραπάνω ήταν για το outlook express

Για το outlook, βρήκα το
http://office.microsoft.com/el-gr/outlook/HA011502011032.aspx?pid=CL100626971032

alkisg

Γιατί δεν το κάνεις από το server αυτό;
Π.χ. στο sch.gr πας στις επιλογές και λες "να προωθούνται τα μηνύματά μου στην τάδε διεύθυνση".
Στο gmail μια από τα ίδια.
Αν ο πάροχος email σου είναι χάλια και δεν το υποστηρίζει, μπορείς να ρυθμίσεις το gmail ώστε να τα "τραβάει" από τον server σου και να τα προωθεί αυτόματα, χωρίς καν να είναι απαραίτητο να χρησιμοποιείς τελικά το gmail. Μπορείς δηλαδή να πεις στο gmail να μην τα σβήνει από το server, ώστε να τα κατεβάζεις κανονικά όπως και πριν από τον πάροχό σου μέσω outlook.

ΜΙΤΜ

Αυτη η ανακατευθυνση που λέει το tutorial δεν υπάρχει σαν κανόνας στο ms outlook αλλά μόνο η προώθηση. Μήπως γνωρίζει κανείς τίποτα περισσότερο?