Υπάρχει κανόνας γιά την απαραίτητη RAM του server;

Ξεκίνησε από mandarinos, 03 Νοε 2021, 11:43:21 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mandarinos

Καλημέρες!

Η κατάσταση που θέλω να φροντίσω, είναι η εξής:

- Επειδή σε κάθε αίθουσα έχουμε από ένα παλιό μηχάνημα (10ετίας-15ετίας, από δωρεές), το οποίο χρησιμοποιείται απλά γιά προβολές (και κάθε συνάδελφος πάει και βάζει ένα usb με αρχεία παρουσιάσεων).
- Επειδή οι μηχανικοί δίσκοι αυτών των μηχανημάτων παλιώνουν (κι όπου νά 'ναι, θα τα παίξουν τελείως), και δεν είναι δουλειά μου να τρέχω κάθε λίγο να τους συνεφέρω (σε στύλ: "- Έλα, χάθηκε η φωνή απ' τα μεγάφωνα!", και τα ρέστα - χάθηκαν οι ρυθμίσεις κι οι drivers, δηλαδή, κι άντε ξαναβρές τους).
- Επειδή δεν μπορώ να δέχομαι συχνά παράπονα από συναδέλφους, ότι δεν μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους με τα XP (ναί!), πού ακόμη φοράνε τα προβολατζήδικα μηχανήματα.

Θέλω να τελειώσει αυτή η κατάσταση. (Είμαι και το παιδί γιά τα θελήματα, βλέπεις! lol!!!) Οπότε:
- Ή θα ζητήσω ν' αγοραστεί RAM να τα φουλάρω (ευτυχώς, πουλιέται ακόμη RAM DDR2), συν ένα δισκάκι ssd 128 GBytes γιά το καθένα· και μετά, ένα Mint 19άρι 32μπιτο (να γουστάρουν όλοι), αν κάθεται, βέβαια, σε τόσο παλιά μηχανήματα, και με Xfce GUI (να μην τρώει πολλούς πόρους).
- Ή θα φτιάξω έναν σερβεράκο μ' ένα μηχάνημα παλιό μέν, κάπως της προκοπής δέ, και θα ρίξω όλ' αυτά τα μηχανήματα απάνω του. (Θα κάνω δοκιμή με συνδυασμό πρόσφατου Linux και scripts της ΤΣ γιά 32μπιτα, και θα σας πω το αποτέλεσμα. Δεν πείθομαι εύκολα ότι δεν μπορώ να ξεφύγω απ' το Ubuntu το 18άρι γι' αυτή τη δουλειά, αν δεν δω στην πράξη τί παίζει!)

Το ερώτημα που έχω, είναι το εξής:

Έστω Ν μηχανήματα με k GBytes RAM το καθένα. Υπάρχει (θεωρητικός, ή εμπειρικός) κανόνας γιά την ελάχιστη απαραίτητη μνήμη RAM του server; πχ της μορφής: αριθμός GBytes server = 0.25*N*k .

Θεωρητικά (και λογικά), το LTSP λέει ότι: πχ 4 G ο server, άρα 4 G κάθε client... αφού φτιάχνεις αντίγραφο του software "πακέτου" του server και το φορτώνει κάθε τερματικό απ' το δίκτυο - και μετά καθαρίζει αυτό με τους δικούς του πόρους. Άρα, ό,τι χωράει στον server, χωράει και στο τερματικό. Οπότε, χίλια τερματικά να έχεις (με μνήμη ίση με του server), δεν τρέχει μία. Απλώς, το καθένα θα περιμένει τη σειρά του να φορτώσει, διότι (υποθέτω ότι) επικρατεί η λογική: first come, first served.

Αλλά, μήπως στην πράξη ισχύει κάτι άλλο; Ρωτάω, επειδή αν φτάσω στο σημείο να φτιάξω σερβεράκο, θέλω να φροντίσω την αγορά της απαραίτητης RAM.

Υγ: Μπορεί και να τα ρίξω τα προβολατζήδικα στον server του ενός εργαστηρίου. Τότε, βέβαια, θα φροντίσω τις ρυθμίσεις, ώστε να μην τρέχει ο Επόπτης σ' αυτά· απλώς, να φορτώνουν στην εκκίνηση απ' το δίκτυο. Διότι δεν γίνεται να κλειδώνω τα τερματικά των μαθητών μου, και να κλειδώνουν ταυτόχρονα και οι ΗΥ προβολών! Θα επέλθει ανεπανόρθωτη καταστροφή της καλής μου φήμης! lol!!!
Εν πάσει περιπτώσει -κι εν αναμονή εξελίξεων-, θα πειραματιστώ με τα ήδη διαθέσιμα, και θα σας ενημερώσω γιά τ' αποτελέσματα.
Υγ 2: Το όλο ερώτημα γιά τη RAM γίνεται και από "φόβο" μην κρεμάνε τα τερματικά, αν δεν υπάρχει ένα ελάχιστο μέγεθος RAM στον server. Εδώ, βέβαια, ανοίγει τεράστιο κεφάλαιο με την καταμέτρηση της κατανομής της συνολικής συλλογικής δουλειάς απάνω στον server κι απάνω σε κάθε τερματικό (πράγμα που μόνο software engineer μπορεί ν' απαντήσει), αλλά ζητώ πρακτική, χονδρική απάντηση.

alkisg

Ας πούμε ότι για κάθε client χρειάζονται 50MB RAM στον server. Είναι δηλαδή ασήμαντη η επιβάρυνση των clients στη RAM του server.

Το να μην τα βλέπεις στον Επόπτη είναι επίσης πολύ εύκολο:
https://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP/Προχωρημένα/Πολλά_εργαστήρια
https://ts.sch.gr/wiki/Linux/epoptes/Δημιουργία_τάξης

Οπότε θα σου πρότεινα να τα κάνεις LTSP clients στον υπάρχοντα server, με μόνη διαφορά να προσθέσεις μια ακόμα κάρτα δικτύου στον server ώστε να έχει συνολική ταχύτητα 2 Gbps. Ή αν έχεις ήδη 2, η μία να εξυπηρετεί το εργαστήριο και η άλλη τους υπόλοιπους clients.

Για πάνω από 15 users προτείνω επίσης το /home να είναι σε SSD δίσκο.

mandarinos

Ευχαριστώ, Άλκη!

Όντως, το ένα εργαστήριο έχει NVMe δίσκο στον server, και το άλλο ssd.

Ερώτημα άλλο, τώρα:

Αυτό που έγραψες παλιά, για τη ρύθμιση για τη σύζευξη δύο καρτών δικτύου να φαίνονται σαν μία, ισχύει και γιά τις σημερινές διπλές (πχ: https://www.skroutz.gr/s/31136398/Inter-Tech-Argus-ST-7239-%CE%95%CE%BD%CF%83%CF%8D%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B7-%CE%9A%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B1-%CE%94%CE%B9%CE%BA%CF%84%CF%8D%CE%BF%CF%85-Gigabit-1Gbps-Ethernet-PCI-e.html) ή και τετραπλές κάρτες δικτύου (πχ: https://www.skroutz.gr/s/19032327/Lenovo-%CE%95%CE%BD%CF%83%CF%8D%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B7-%CE%9A%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B1-%CE%94%CE%B9%CE%BA%CF%84%CF%8D%CE%BF%CF%85-Gigabit-1Gbps-Ethernet-PCI-e-7ZT7A00545.html) ;

(Προφανώς;...)


mandarinos

Επίσης, και στα δύο εργαστήρια έχω δύο κάρτες δικτύου, εσωτερική (για το switch του εργαστηρίου - 192.167.xxx.xxx) κι εξωτερική (για σύνδεση με το Διαδίκτυο - 10.xxx.xxx.xxx). Τα προβολατζήδικα συν τα μηχανήματα του Συλλόγου Διδασκόντων (όποτε τα ξεκινάω απ' το δίκτυο) βλέπουν κατευθείαν την εξωτερική.

Αν αγοραστεί μία διπλή εξωτερική (γιά τη δουλειά που λέμε), αναγκαστικά θ' αγοραστεί κι ένα 30μετρο καλώδιο cat6, για σύνδεση εργαστηρίου με το primary switch του σχολείου. (Με βλέπω απάνω σε σκαλωσιά, διότι το γιαπί κάνει τους άντρες! lol!!!)

Πάντως, οι διπλές κάρτες δικτύου έχουν προσεγγίσιμη τιμή, οι 4πλές σχεδόν απαγορευτική (ακόμη).