ΔΕΛΤΙΟ ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΟΥ

Ξεκίνησε από amichail, 06 Μαΐου 2011, 03:42:08 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

amichail

Στον αστερισμό του Μνημονίου, τα σχολεία τυπώνουν πλέον μόνα τους τα δελτία εξεταζομένω (καρτελάκια) για τις Πανελλαδικές.
Πέρυσι τα δώσαμε για εκτύπωση και μετά τα γράφαμε χειρόγραφα (150 καρτελάκια -> bad idea)
Φέτος είπαμε να δοκιμάσουμε να προτυπώσουμε τα στοιχεία των υποψηφίων αφού τα έχουμε σε ηλεκτρονική μορφή.
Επειδή φάγαμε κάτι ανθρωποώρες, ανεβάζω την τελική μορφή στην οποία καταλήξαμε τελικά.

-Πίνακας μέσα σε πλαίσιο κειμένου στοιχισμένος για ένα καρτελάκι
-Λογιστικό Φύλλο με τα στοιχεία που ζητούνται (1 στήλη για κάθε ψηφίο με mid() και τα μαθήματα ανάλογα με την ειδικότητα.
-Συγχώνευση αλληλογραφίας με προσαρμοσμένο πρότυπο ετικέτας
-Εκτύπωση διπλής όψης σε χοντρό χαρτί.
Το αντίγραφο είναι των ΕΠΑΛ (των Γενικών είναι ακόμα ευκολότερο γιατί δεν έχει τόσο πολλές γραμμές)

Είναι βέβαια στο πρόγραμμα της τρισκατάρατης (και μάλιστα 2003), αλλά δυστυχώς η μεταφορά από OpenOffice ή/και Google Docs είχε καταστροφικά αποτελέσματα στη στοίχιση (όχι ότι και το Word τα πάει καλά με τους πίνακες).

Αν εσείς δεν έχετε τυπώσει τα καρτελάκια ακόμα, μάλλον είναι αργά...
Κρατήστε το πρότυπο για του χρόνου.
Για μένα θα πω μόνο ότι είμαι ο τύπος του δασκάλου που αν κάνω ένα μάθημα για 50η φορά θα αλλάξω για 52η φορά τις σημειώσεις μου

sstergou

Ευχαριστούμε για τον κόπο.

Κάτι αντίστοιχο έκανα κι εγώ.

Παιδεύτηκα με τον εκτυπωτή και το πρότυπο έτσι ώστε η πίσω όψη να βγει στο ακριβές σημείο που πρέπει και όταν το κατάφερα αποφάσισα πως ένα καρτελάκι ανά σελίδα είναι αρκετό  :o

Δημήτρης Γκίνης

#2
Παρόμοια λύση επέλεξα και εγώ, με την διαφορά ότι κατάφερα να βγάζω 3 καρτελάκια / σελίδα :) (μιλάω για καρτελάκια ΓΕΛ): τυπώνω πρώτα την εμπρός όψη με τα στοιχεία των υποψηφίων συμπληρωμένα από συγχώνευση αλληλογραφίας και μετά στην άλλη όψη της ίδιας σελίδας τυπώνω τις πίσω πλευρές των καρτελακίων (συμπληρωμένες και αυτές ως προς τα ειδικά μαθήματα από συγχώνευση αλληλογραφίας).
Η συνάδελφος πληροφορικός με την οποία είμαστε μαζί στο σχολείο το πήγε ακόμη παραπέρα: τα πλαστικοποίησε κιόλας!!!!

Ανεβάζω τις 2 όψεις που χρησιμοποίησα στη συγχώνευση.

mitsospap

Ποιος  ο λόγος της πλαστικοποίησης; :o Για 2 μήνες είναι

Δημήτρης Γκίνης

Υποθέτω για να μην σκιστεί το καρτελάκι από το βάλε-βγάλε στην κωλότσεπη  ;D
Αν και στις οδηγίες που εστάλησαν από το Υπουργείο έγραφε να πλαστικοποιηθούν ΑΝ υπάρχει η δυνατότητα, δεν νομίζω ότι έχει και μεγάλη πρακτική αξία. Άλλωστε δεν έχουν όλα τα σχολεία συσκεύες πλαστικοποίησης.

amichail

 Ήρθε πάλι αυτή η ώρα.
Φέτος χαρήκαμε γιατί θα τυπώνονταν αυτόματα από τον ΕΠΑΦΟ.
Αμ δε - με την επιλογή 1 καρτελάκι ανά σελίδα και περισσότερους από 150 υποψηφίους (χώρια το δίπλωμα στη μέση που έπρεπε κάποιος να σπαταλήσει πόσα σωληνάρια κόλλας για να τα κολλήσει)...
Και ως έξτρα μπόνους, είναι διαφορετικές οι διαστάσεις φέτος - είναι τεράστια πλέον τα καρτελάκια ή μου φαίνεται;

Τέλος πάντων, με την περσινή τεχνογνωσία, έκανα λιγότερο από μισή ώρα για να καταλήξω στα 4 δελτία ανά σελίδα (οι διαστάσεις της αντίστοιχης ετικέτας είναι πλέον 8x14,1)
Όπως και πέρυσι τα τυπώνουμε μπρος πίσω σε χοντρό χαρτί.
Ας πω και ένα καλό λόγο, φέτος ο Κωδικός Αριθμός Υποψηφίου δεν είναι τετραγωνάκια-τετραγωνάκια.
Enjoy!
Για μένα θα πω μόνο ότι είμαι ο τύπος του δασκάλου που αν κάνω ένα μάθημα για 50η φορά θα αλλάξω για 52η φορά τις σημειώσεις μου