Τι μικρόφωνο να αγοράσω για ηχογράφηση φωνής με laptop hp

Ξεκίνησε από ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ, 25 Αυγ 2019, 11:53:41 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

 Ο σκοπός μου είναι η δημιουργια μικρών  εισηγήσεων  μου όπου  μεσω αυτων οι μαθητές  μου θα κατασκευασουν ασκήσεις στο εργαστήριο πληροφορικης
Το ενσωματωμένο μικρόφωνο στην webcam του υπολογιστή μου είναι περιορισμένης ποιότητας. Υπάρχει  κάποια λύση  για  να έχω  μια καλή ηχογραφηση της φωνης μου . Δεν ζητώ  την ποιο ακριβή λύση  σε χρηματικό κοστος αλλά  κάτι αξιόπιστο. Ευχαριστώ προκαταβολικά
Καθηγητής πληροφορικής ΠΕ20

bugman

#1
Αν το ψάξεις το πράγμα έχεις ήδη καλύτερο μικρόφωνο. Χρησιμοποίησε την εγγραφή βίντεο του κινητού σου. Κάνεις εισαγωγή του βίντεο στο Audacity (οπότε ανοίγει μόνο τον ήχο).
Τα πιο χρήσιμα εφέ είναι:
1. Συμπίεση  (αλλάζεις την συμπίεση για να πάρεις τον ήχο που σε ενδιαφέρει).
2. Vocoder (αν θες περισσότερο ομιλία)
3. Μείωση θορύβου (για να ρυθμίσεις το επίπεδο ησυχίας, δηλαδή να μην υπάρχει ήχος, σαν παύση)

Σε όλα υπάρχει προεπισκόπηση. Στη μείωση θορύβου μπορείς μια φορά να επιλέξεις το κομμάτι που δεν θα έπρεπε να είχε ήχο.

Αν χρησιμοποιήσεις το μικρόφωνο του υπολογιστή θα γράψεις και τον ήχο των ανεμιστήρων. Πράγμα που βγαίνει με την παραπάνω διαδικασία, και εφόσον έχεις αφαιρέσει κάποιο mic boost.


Έβαλα ένα παράδειγμα (png αρχεία και wav). O ήχος έγινε εγγραφή από το μικρόφωνο του Laptop, ενώ λειτουργούσε ο ανεμιστήρας του!

ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

Ευχαριστώ πολύ  έκανα εγγραφή ομιλίας από το κινητό  μου και πέρασα κατόπιν  το αρχείο  ομιλίας μετατρέποντας  το από mpeg  σε wave στο audacity το αποτέλεσμα  ήταν τέλειο . Ευχαριστώ πολύ και πάλι  συνάδελφε
Καθηγητής πληροφορικής ΠΕ20

amavidis

Λιγο αργά το γράφω αλλά για μικρόφωνο θα προτιμούσα κάτι που να μη περιλαμβάνει τους ήχους περιβάλοντος. Κάποια στιγμή αγόρασα αυτό https://www.skroutz.gr/s/7501930/Philips-LFH91740.html
Εχει και πολύ καλύτερα αλλά κανει τη δουλειά του.