παράγραφος xDSL - baseband modem

Ξεκίνησε από joanna, 09 Οκτ 2008, 12:09:42 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

joanna

Στην παράγραφο για το DSL γράφει τα εξής: "Η τεχνολογία xDSL μπορεί να προσφέρει ταχύτητες της τάξης των Mbps... [...]. Χρησιμοποιεί συσκευή τερματισμού σε κάθε άκρο της σύνδεσης. Αυτή η συσκευή λειτουργεί όπως το modem, αφού λαμβάνει ροή ψηφιακού σήματος, που στη συνέχεια το μεταδίδει στην τηλεφωνική γραμμή με τη μορφή αναλογικού σήματος υψηλού ρυθμού (λέγεται για baseband modem)".
Και εγώ αναρωτιέμαι: τι σχέση έχει το baseband modem με το DSL. Και γιατί δεν αναφέρει πουθενά το ADSL modem και ADSL router και τη λειτουργία τους, ενώ έχει ένα περίπλοκο σχήμα για SDSL; Κατά την άποψή μου, αυτή η παράγραφος είναι τελείως λάθος, γιατί διαβάζοντάς το κάποιος καταλαβαίνει ότι το modem DSL είναι το baseband modem που μάλιστα λειτουργεί όπως το modem και μετατρέπει το ψηφιακό σήμα σε αναλογικό και αντίστροφα. Έχω να επισημάνω τα εξής, διορθώστε με αν κάνω λάθος:

1) Καταρχήν και μόνο η έκφραση "λέγεται για baseband modem" είναι λάθος συντακτικά (προφανώς λάθος μετάφραση από τα αγγλικά).

2) http://en.wikipedia.org/wiki/Broadband#In_DSL : εδώ μπορείτε να διαβάσετε κατά πόσο το DSL είναι baseband ή όχι. Baseband λοιπόν για την τηλεφωνία σημαίνει βασική ζώνη (0-4kHz), broadband ευρεία ζώνη, άρα καλύπτει μεγαλύτερες συχνότητες (25kHz μέχρι 1MHz και παραπάνω). Μεταφέρω και από το site: "The various forms of Digital Subscriber Line (DSL) services are broadband in the sense that digital information is sent over a high-bandwidth channel above the baseband voice channel on a single pair of wires.".

3) Tο baseband modem χρησιμοποιείται στις αναλογικές μισθωμένες γραμμές (αυτό τουλάχιστον βρήκα μετά από εκτενή αναζήτηση στο Internet μιας και ποτέ μου δεν είχα ακούσει αυτό τον όρο). Δείτε και το site http://www.alibaba.com/product-free/11504559/Leased_Line_Modem_Or_Baseband_Modem_.html.

4)
To adsl modem στέλνει το σήμα πάνω στην τηλεφωνική γραμμή ψηφιακά διαμορφωμένο με DMT (διαμόρφωση τύπου FDM). Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να ανατρέξετε στο link http://en.wikipedia.org/wiki/Discrete_multitone_modulation. Άρα άλλο πράγμα είναι το PSTN modem.

5) Για όσους θέλουν να μάθουν περισσότερα υπάρχει και το link στην αγαπημένη μας wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/ADSL_modem.

Θέλω και την άποψή σας. Εγώ προσωπικά δεν έκανα καμία αναφορά σε αυτό το κομμάτι του βιβλίου, αντίθετα μίλησα εκτενώς για το dsl modem και router.
Έχω περιέργεια να δω τι άλλες εκπλήξεις κρύβει το βιβλίο παρακάτω...  :o

joanna

κανείς δε συμφωνεί ή διαφωνεί;  ???

taxata

Με μια πρώτη ματιά συμφωνώ στις παρατηρήσεις σου joanna ... πρέπει να επισημανθούν τέτοια σημεία στο βιβλίο από ότι έχω δει υπάρχουν και άλλα αν σκεφτούμε ότι γράφτηκε πριν από κάμποσο διάστημα και πολλά έχουν αλλάξει έκτοτε. Τα λεπτά και αμφίβολα θέματα πρέπει να τα συγκεντρώσουμε και να τα στείλουμε στους συμβούλους και στο παιδαγωγικό ώστε να αποφύγουμε συγκεκριμένες ερωτήσεις στις εξετάσεις που θα μας εκθέσουν σαν κλάδο. Το να απαντούν οι μαθητές σε θέμα εξετάσεων λάθος πράγματα μόνο και μόνο επειδή είναι γραμμένα στο βιβλίο είναι τυπικά σωστό αλλά είναι κάτι που πρέπει να το προλάβουμε γιατί μας εκθέτει σαν κλάδο. Αναρωτιέμαι... εδώ και κάποια χρόνια διδάσκεται το βιβλίο στον τομέα των Ηλεκτρονικών έχουν γίνει από εκεί κάποιες επισημάνσεις ?
Τάσος_Χατζηπαπαδόπουλος
Κύριε δεν έχω internet
http://users.sch.gr/chatzipap/

gedeon

Παράθεση από: taxata στις 09 Νοε 2008, 10:51:25 ΠΜ
Με μια πρώτη ματιά συμφωνώ στις παρατηρήσεις σου joanna ... πρέπει να επισημανθούν τέτοια σημεία στο βιβλίο από ότι έχω δει υπάρχουν και άλλα αν σκεφτούμε ότι γράφτηκε πριν από κάμποσο διάστημα και πολλά έχουν αλλάξει έκτοτε. Τα λεπτά και αμφίβολα θέματα πρέπει να τα συγκεντρώσουμε και να τα στείλουμε στους συμβούλους και στο παιδαγωγικό ώστε να αποφύγουμε συγκεκριμένες ερωτήσεις στις εξετάσεις που θα μας εκθέσουν σαν κλάδο. Το να απαντούν οι μαθητές σε θέμα εξετάσεων λάθος πράγματα μόνο και μόνο επειδή είναι γραμμένα στο βιβλίο είναι τυπικά σωστό αλλά είναι κάτι που πρέπει να το προλάβουμε γιατί μας εκθέτει σαν κλάδο. Αναρωτιέμαι... εδώ και κάποια χρόνια διδάσκεται το βιβλίο στον τομέα των Ηλεκτρονικών έχουν γίνει από εκεί κάποιες επισημάνσεις ?
Φίλε/η taxata,  αυτό το μάθημα διδάσκεται μόνο στην ειδικότητα των Ηλεκτρονικών για υπολογιστικά συστήματα και δίκτυα... Πραγματικά, μετά απο 11 χρόνια εκπαίδευσης(όλα σε ΤΕΕ), δε συνάντησα πουθενα παιδιά που ήθελαν να παρακολουθήσουν αυτή την ειδικότητα(και όσα πήγαν ουσιαστικά τα "έκλεψαν" απο το τομέα μας της Πληροφορικής). Άσ'το γιατί πάμε σε άλλες αμαρτίες του Υπουργείου(για να βολέψει καθηγητές άλλων ειδικοτήτων τους έβαλε να διδάσκουν Πληροφορική κλπ). ʼρα, δεδομένου ότι πρέπει να υπήρξαν ελάχιστα τέτοια τμήματα των Ηλεκτρονικών δε νομίζω να ασχολήθηκαν με το θέμα...(Ασε που διαφωνώ με το ότι οι Ηλεκτρονικοί έχουν σχέση με αυτά τα αντικείμενα...).
Δεν είναι τυχαίο ότι το θέμα του topic βρίσκει προβλήματα του βιβλίου απο εφέτος που το κάνουμε εμείς της Πληροφορικής.

Λαμπράκης Μανώλης

Καλημέρα σε όλους

να εκφράσω και εγώ μια απορία σχετικά με το θέμα... η τεχνολογία dsl χωρίζει το εύρος ζώνης σε τρία κανάλια, ένα για την φωνή, ένα για το upstream και ένα για το downlstram ... γενικά στην βιβλιογραφία αναφέρεται ότι τα κανάλι της φωνής είναι αναλογικό ... δηλαδή από το σπίτι του πελάτη μέχρι το τηλεφωνικό κέντρο το δεδομένα μεταφέρονται ψηφιακά και η φωνή αναλογικά ?? για παράδειγμα στο isdn και η φωνή στέλνεται με ψηφιακή μορφή σωστά ?? πάντως όσο ψάχνω δεν μπορώ να το ξεκαθαρίσω

ευχαριστώ