Θέμα Γ

Ξεκίνησε από evry, 07 Ιουν 2023, 09:05:44 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

evry

Εδώ μιλάμε για το θέμα Γ
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

kLee

Ωραίο θέμα, θα κόψει μόρια
Ανδροκλής Πολυμένης

Πληροφορικός

Vagnes

Επειδή δουλεύω αρκετά με τις σημειώσεις του κ. Τσιωτάκη.. αυτό με τα δευτερόλεπτα σε λεπτά είναι ίδιο με την άσκηση με το ιντερνετ καφέ με χρέωση ανα 30'.. και την τονίζω πολύ στα παιδιά!! Ελπίζω να το θυμούνται!!

akalest0s

Αν δκ η διάρκεια κλήσης που διαβάστηκε, η επίμαχη σχέση της συνάρτησης, που μετατρέπει τα δευτερόλεπτα σε λεπτά, θα είναι
(δκ - 1) div 60 + 1

Σκεφτήκατε άλλη προσέγγιση; (φαντάζομαι θα υπάρχουν και άλλες)
"Abstraction is not the first stage, but the last stage, in a mathematical development." MK
"I don't want to write about a high level thing, unless I fully understand about a low level thing" DK

petrosp13

Aν δκ mod 60 = τότε
    λεπτά <-- δκ div 60
Αλλιώς
    λεπτά <-- δκ div 60 + 1
Τέλος_Αν
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Vagnes

Παράθεση από: akalest0s στις 08 Ιουν 2023, 11:03:56 ΠΜΑν δκ η διάρκεια κλήσης που διαβάστηκε, η επίμαχη σχέση της συνάρτησης, που μετατρέπει τα δευτερόλεπτα σε λεπτά, θα είναι
(δκ - 1) div 60 + 1

Σκεφτήκατε άλλη προσέγγιση; (φαντάζομαι θα υπάρχουν και άλλες)
λ <- δ DIV 60
Αν δ MOD 60 <> 0 τότε
    λ <- λ + 1
Τέλος_αν

Και έτσι.. χωρίς να σκεφτείς περίπλοκη πράξη...

juandojas

Παράθεση από: akalest0s στις 08 Ιουν 2023, 11:03:56 ΠΜΑν δκ η διάρκεια κλήσης που διαβάστηκε, η επίμαχη σχέση της συνάρτησης, που μετατρέπει τα δευτερόλεπτα σε λεπτά, θα είναι
(δκ - 1) div 60 + 1

Σκεφτήκατε άλλη προσέγγιση; (φαντάζομαι θα υπάρχουν και άλλες)
(δκ+59)div60




petrosp13

Θεωρώ ότι η κατανομή των μονάδων είναι άδικη γιατί η μοναδική δυσκολία που έχει το θέμα είναι στην συνάρτηση
Αλλά, όπως πάντα, οι μονάδες είναι για να βοηθήσουν τους αδύναμους μαθητές και φέτος είναι και προεκλογικά
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

iokollias

Αν πάμε με Αρχή_επαναληψης και με την πρώτη κλήση η χρέωση ξεπεράσει τα 10 ευρώ, την δεχόμαστε ή πρέπει να βάλουμε Αν ... μέσα στην επανάληψη?

P.Tsiotakis

μα πρέπει να ξεπεράσει τα 10 ευρώ για να σταματήσει, δεν είναι "1 βήμα πριν"
(δεν χρειάζεται Αν)

kLee

Παράθεση από: P.Tsiotakis στις 08 Ιουν 2023, 12:21:02 ΜΜμα πρέπει να ξεπεράσει τα 10 ευρώ για να σταματήσει, δεν είναι "1 βήμα πριν"
(δεν χρειάζεται Αν)
Φαντάζομαι δεν κόβουν μονάδες αν το βάλεις(?)
Ανδροκλής Πολυμένης

Πληροφορικός

P.Tsiotakis

Αν κόψεις με δομή επιλογής την κλήση της οποίας η χρέωση θα οδηγήσει στην υπέρβαση των 10 ευρώ, πώς θα σταματήσει η επανάληψη;

kLee

Παράθεση από: P.Tsiotakis στις 08 Ιουν 2023, 12:40:37 ΜΜΑν κόψεις με δομή επιλογής την κλήση της οποίας η χρέωση θα οδηγήσει στην υπέρβαση των 10 ευρώ, πώς θα σταματήσει η επανάληψη;
Ναι σωστά
Ανδροκλής Πολυμένης

Πληροφορικός

Marfoto

Καλησπέρα σε όλους.
Να ρωτήσω κάτι για τη μετατροπή των δευτερολέπτων σε λεπτά.
Υπάρχει πρόβλημα στη παρακάτω λύση που στη συνθήκη συγκρίνουμε πραγματικό με ακέραιο:

Αν δευτερόλεπτα / 60 = δευτερόλεπτα div 60 τότε

   λεπτά <-- δευτερόλεπτα div 60   

Αλλιώς

   λεπτά <-- δευτερόλεπτα div 60 + 1

Τέλος_Αν  


evry

Παράθεση από: Marfoto στις 08 Ιουν 2023, 12:56:43 ΜΜΚαλησπέρα σε όλους.
Να ρωτήσω κάτι για τη μετατροπή των δευτερολέπτων σε λεπτά.
Υπάρχει πρόβλημα στη παρακάτω λύση που στη συνθήκη συγκρίνουμε πραγματικό με ακέραιο:

Αν δευτερόλεπτα / 60 = δευτερόλεπτα div 60 τότε

  λεπτά <-- δευτερόλεπτα div 60   

Αλλιώς

  λεπτά <-- δευτερόλεπτα div 60 + 1

Τέλος_Αν 


όχι φυσικά! Άσε που είναι και έξυπνο.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Marfoto

Ευχαριστώ πολύ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ Χ

ΛΥΣΗ ΜΑΘΗΤΗ ΜΟΥ:


Λ<-0
ΑΡΧΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
  Δ<-Δ-60
  Λ<-Λ+1
ΜΕΧΡΙΣ_ΟΤΟΥ Δ<=0
ΑΝ Λ<=3...

ΚΑΛΟ!

tanius76

Χαιρετώ όλη την ομάδα !
πόσες μονάδες από τις 6 πιστεύετε ότι θα κοπούν από το Γ5 αν δεν έχει υπολογιστεί σωστά η χρέωση ;

epsilonXi

Παράθεση από: tanius76 στις 08 Ιουν 2023, 02:27:22 ΜΜΧαιρετώ όλη την ομάδα !
πόσες μονάδες από τις 6 πιστεύετε ότι θα κοπούν από το Γ5 αν δεν έχει υπολογιστεί σωστά η χρέωση ;
θεωρώ
2 μονάδες θα πάνε στη σωστή σύνταξη της συνάρτησης
2 μονάδες στον υπολογισμό των λεπτών χρέωσης
2 μονάδες στην υπολογισμό της χρέωσης

tanius76


Vagnes

Μια μαθητριά μου (άριστη σχεδόν) έκανε τον παρακάτω κώδικα στη Συνάρτηση.. δουλευει ολόσωστα αλλα είναι όντως περίεργος στα μάτια μου... μπορούν να τις κόψουν μονάδες????

Αν δ/60 <= 3 τότε
   Αν δ <= 60 τότε
      χρ <- 0.6
   Αλλιώς_αν δ <= 120 τότε
      χρ <- 2*0.6
   Αλλιώς
      χρ <- 3*0.6
   Τέλος_αν
Αλλιώς
   Αν δ MOD 60 = 0 τότε
      χρ <- (δ DIV 60 - 3)*0.4 + 3*0.6
   Αλλιώς
       χρ <- (δ DIV 60 - 2)*0.4 + 3*0.6
   Τέλος_αν
Τέλος_αν
ΧΡΕΩΣΗ <-χρ

evry

Παράθεση από: Vagnes στις 08 Ιουν 2023, 02:44:48 ΜΜΜια μαθητριά μου (άριστη σχεδόν) έκανε τον παρακάτω κώδικα στη Συνάρτηση.. δουλευει ολόσωστα αλλα είναι όντως περίεργος στα μάτια μου... μπορούν να τις κόψουν μονάδες????

Αν δ/60 <= 3 τότε
  Αν δ <= 60 τότε
      χρ <- 0.6
  Αλλιώς_αν δ <= 120 τότε
      χρ <- 2*0.6
  Αλλιώς
      χρ <- 3*0.6
  Τέλος_αν
Αλλιώς
  Αν δ MOD 60 = 0 τότε
      χρ <- (δ DIV 60 - 3)*0.4 + 3*0.6
  Αλλιώς
      χρ <- (δ DIV 60 - 2)*0.4 + 3*0.6
  Τέλος_αν
Τέλος_αν
ΧΡΕΩΣΗ <-χρ
όχι μόνο στα δικά σου μάτια, είναι πολύ περίεργος, και όχι τόσο το πρώτο μέρος που παίρνει όλες τις περιπτώσεις αλλά εκεί που αντί να βάλει + 1 αφαιρεί 2 και όχι 3 αφού  +2 = -3 + 1
Πως το σκέφτηκε αυτό?
Τες πα, θεωρώ ότι θα το κοιτάξουν προσεκτικά και δεν θα έχει πρόβλημα.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

meteo_xampos

Δυο μαθητές μου κάνανε το εξής... 

λ<-0
Για ι απο 1 μεχρι χο με_βημα 60 
      λ<- λ+1
Τελος_επαναληψης
Αν λ<=3 τοτε 
    ...

evry

Το έκαναν και σε μας. Σωστό είναι, αλλά για να είμαι ειλικρινής στην αρχή το κοιτάγαμε αποσβολωμένοι. :laugh:
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

akalest0s

Σε αυτές τις λύσεις νομίζω συμβάλει η εκφώνηση, γιατί γράφει εκείνο το
"από 1 έως 60 δευτερόλεπτα χρεώνει ένα ολόκληρο λεπτό της ώρας,
όταν είναι από 61 έως 120 δευτερόλεπτα χρεώνει δύο ολόκληρα λεπτά της ώρας
και ούτω καθεξής"

Σα να υπαινίσσεται επαναληπτικότητα, οπότε μερικοί είδαν μια επανάληψη εδώ να βοηθάει.
Μου πέρασε από το μυαλό κάτι τέτοιο όταν το πρωτοδιάβασα, αλλά μέσα στη λύση το ξέχασα και έκανα μετατροπή μονάδων.
"Abstraction is not the first stage, but the last stage, in a mathematical development." MK
"I don't want to write about a high level thing, unless I fully understand about a low level thing" DK

P.Tsiotakis

Παράθεση από: Vagnes στις 08 Ιουν 2023, 10:50:11 ΠΜΕπειδή δουλεύω αρκετά με τις σημειώσεις του κ. Τσιωτάκη.. αυτό με τα δευτερόλεπτα σε λεπτά είναι ίδιο με την άσκηση με το ιντερνετ καφέ με χρέωση ανα 30'.. και την τονίζω πολύ στα παιδιά!! Ελπίζω να το θυμούνται!!
Το site έκλεισε 20 χρόνια..
Τώρα οι μαθητές βλέπουν χρέωση ανά λεπτό και αναπολούν τις φαινόλες. Να είσαι καλά.

evry

Παράθεση από: akalest0s στις 08 Ιουν 2023, 06:55:43 ΜΜΣε αυτές τις λύσεις νομίζω συμβάλει η εκφώνηση, γιατί γράφει εκείνο το
"από 1 έως 60 δευτερόλεπτα χρεώνει ένα ολόκληρο λεπτό της ώρας,
όταν είναι από 61 έως 120 δευτερόλεπτα χρεώνει δύο ολόκληρα λεπτά της ώρας
και ούτω καθεξής"

Σα να υπαινίσσεται επαναληπτικότητα, οπότε μερικοί είδαν μια επανάληψη εδώ να βοηθάει.
Μου πέρασε από το μυαλό κάτι τέτοιο όταν το πρωτοδιάβασα, αλλά μέσα στη λύση το ξέχασα και έκανα μετατροπή μονάδων.
Μπορεί να έχεις δίκιο. Καλή παρατήρηση. Δεν το σκέφτηκα έτσι.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

dpa

Καλησπέρα,

άλλη ευφάνταστη λύση μαθητή:

λ <- Α_Μ(δ/60 + 0.99)

grdereken

δύο ακόμη λύσεις για την μετατροπή των δευτερολέπτων σε λεπτά. Μας πόσες είναι τελικά :) ;
λ <- (δ+59) DIV 60

ΑΝ δ/60 = Α_Μ(δ/60)  ΤΟΤΕ
 λ <- Α_Μ(δ/60) 
ΑΛΛΙΩΣ
 
 λ <- Α_Μ(δ/60) + 1
ΤΕΛΟΣ_ΑΝ

grdereken

Παράθεση από: dpa στις 08 Ιουν 2023, 07:19:59 ΜΜΚαλησπέρα,
άλλη ευφάνταστη λύση μαθητή:
Παράθεση από: evry στις 08 Ιουν 2023, 03:20:43 ΜΜόχι μόνο στα δικά σου μάτια, είναι πολύ περίεργος, και όχι τόσο το πρώτο μέρος που παίρνει όλες τις περιπτώσεις αλλά εκεί που αντί να βάλει + 1 αφαιρεί 2 και όχι 3 αφού  +2 = -3 + 1
Πως το σκέφτηκε αυτό?
Τες πα, θεωρώ ότι θα το κοιτάξουν προσεκτικά και δεν θα έχει πρόβλημα.
Παράθεση από: evry στις 08 Ιουν 2023, 03:20:43 ΜΜόχι μόνο στα δικά σου μάτια, είναι πολύ περίεργος, και όχι τόσο το πρώτο μέρος που παίρνει όλες τις περιπτώσεις αλλά εκεί που αντί να βάλει + 1 αφαιρεί 2 και όχι 3 αφού  +2 = -3 + 1
Πως το σκέφτηκε αυτό?
Τες πα, θεωρώ ότι θα το κοιτάξουν προσεκτικά και δεν θα έχει πρόβλημα.
Παράθεση από: Vagnes στις 08 Ιουν 2023, 02:44:48 ΜΜΜια μαθητριά μου (άριστη σχεδόν) έκανε τον παρακάτω κώδικα στη Συνάρτηση.. δουλευει ολόσωστα αλλα είναι όντως περίεργος στα μάτια μου... μπορούν να τις κόψουν μονάδες????
Αν δ/60 <= 3 τότε
  Αν δ <= 60 τότε
      χρ <- 0.6
  Αλλιώς_αν δ <= 120 τότε
      χρ <- 2*0.6
  Αλλιώς
      χρ <- 3*0.6
  Τέλος_αν
Αλλιώς
  Αν δ MOD 60 = 0 τότε
      χρ <- (δ DIV 60 - 3)*0.4 + 3*0.6
  Αλλιώς
      χρ <- (δ DIV 60 - 2)*0.4 + 3*0.6
  Τέλος_αν
Τέλος_αν
ΧΡΕΩΣΗ <-χρ
Δουλεύει σωστα. Μπράβο.  Απλά έχει βάλει άλλες τιμές χρέωσης των λεπτων 0.4 αντί 0.04 ..


Σάκης Δημόπουλος


savagetashi

#31



.


KGeorge

Να σας ρωτήσω κάτι? Επειδή εγώ την επανάληψη την έκανα με όσο... Επαναλαβε και έκανα λάθος την συνθήκη έπρεπε να γράψω ότι τα συνολικά λεπτά<=10 και κλήσεις<100 ενώ εγώ έγραψα λεπτά<10 και κλήσεις<=100 μπερδέψα τα ίσον λέτε να μου κόψουν πολύ ? ???

evry

Παράθεση από: KGeorge στις 10 Ιουν 2023, 12:39:33 ΠΜΝα σας ρωτήσω κάτι? Επειδή εγώ την επανάληψη την έκανα με όσο... Επαναλαβε και έκανα λάθος την συνθήκη έπρεπε να γράψω ότι τα συνολικά λεπτά<=10 και κλήσεις<100 ενώ εγώ έγραψα λεπτά<10 και κλήσεις<=100 μπερδέψα τα ίσον λέτε να μου κόψουν πολύ ? ???
το πολύ 1 μόριο, αν το γραπτό έχει καλή εικόνα μπορεί και να τη γλιτώσεις  ;)
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

iokollias

Παράθεση από: P.Tsiotakis στις 08 Ιουν 2023, 12:40:37 ΜΜΑν κόψεις με δομή επιλογής την κλήση της οποίας η χρέωση θα οδηγήσει στην υπέρβαση των 10 ευρώ, πώς θα σταματήσει η επανάληψη;
ΤΟ S<--S+ΧΡ εννοούσα έξω από την Αν...
Έτσι:

ΑΡΧΗ 
S ← 0 
C ← 0 
C2 ← 0 
ΑΡΧΗ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ     
  ΑΡΧΗ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ     
  ΔΙΑΒΑΣΕ ΔΕΥ   
  ΜΕΧΡΙΣ_ΟΤΟΥ ΔΕΥ > 0   
  ΧΡ ← ΧΡΕΩΣΗ(ΔΕΥ)   
  S ← S + ΧΡ
  ΑΝ S<=10 TOTE
    ΓΡΑΨΕ ΧΡ   
    C ← C + 1   
    ΑΝ ΧΡ >= 2 ΤΟΤΕ     
      C2 ← C2 + 1   
    ΤΕΛΟΣ_ΑΝ 
ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
MEXΡΙΣ_OTOY S > 10 H C = 100 
ΓΡΑΨΕ C2/C*100
ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

(Προφανώς, όμως χρειάζεται και η διαβασμένη τιμή των Δευτερολέπτων που θα οδηγήσει το S στην υπέρβαση των 10 ευρώ...Οκ)

gf

#35
Το θέτω προς θεωρητική συζήτηση:
Λ <-- -(Α_Μ( - Δ / 60))

Υπό την προϋπόθεση ότι δεχόμαστε αυτή την οδηγία του ΙΕΠ:
ΠαράθεσηΝα διευκρινιστεί ότι:

οι συναρτήσεις ΗΜ(), ΣΥΝ() και ΕΦ() δέχονται παράμετρο σε μοίρες,
το ακέραιο μέρος Α_Μ() ενός αριθμού χ ορίζεται, όπως στα μαθηματικά ο ακέραιος, με την ιδιότητα Α_Μ(χ) <= χ < Α_Μ(χ) + 1,
η απόλυτη τιμή Α_Τ() δέχεται αριθμητική παράμετρο, είτε ακέραιο αριθμό και επιστρέφει ακέραιο, είτε πραγματικό αριθμό και επιστρέφει πραγματικό.
... Που για μένα δεν είναι ξεκάθαρο αν όντως έτσι ήθελαν να το ορίσουν, ή τους διέφυγε η περίπτωση των αρνητικών αριθμών  ως προς το Α_Μ

epsilonXi

λοιπόν, αυτό στη συνάρτηση χθες το έλυσε κάποιος έτσι:

συνάρτηση χρεωση(δ):πραγματική
μεταβλητές
ακέραιες: δ,ι
πραγματικές: χ
αρχή
χ <- 0
για ι από 1 μέχρι δ με βήμα 60
   αν ι <= 121 τότε
      χ <- χ + 0.06
   αλλιώς
      χ <- χ + 0.04
   τέλος_αν
τέλος_επανάληψης
χρέωση <- χ
τέλος_συνάρτησης