Επισκέψεις...

Ξεκίνησε από alkisg, 05 Δεκ 2007, 10:03:10 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

Πιάσαμε το εκατομμύριο, άντε και στα 100 μας, όρεξη να έχουμε να αλληλοβοηθιόμαστε.
Ευχαριστίες σε όλους τους συμμετέχοντες.

pgrontas

Άντε και σύντομα να έχουμε overflow ;D
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

alkisg

Για ...ιστορικούς λόγους:  :)
30/05/2009 => 2 εκατομμύρια hits σύνολο - το δεύτερο εκ. μέσα σε 1.5 χρόνο,
27/05/2009 (πανελλήνιες) => 17.924 hits, 3.855 επισκέπτες.

Νίκος Αδαμόπουλος

Για να δούμε το επόμενο εκατομμύριο σε πόσο καιρό θα συμπληρωθεί!
Μπορούμε να βάλουμε στοιχήματα; Εγώ προβλέπω στις 9 Ιουνίου 2010...!!!

alkisg

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 01 Ιουν 2009, 06:42:48 ΠΜ
Για να δούμε το επόμενο εκατομμύριο σε πόσο καιρό θα συμπληρωθεί!
Μπορούμε να βάλουμε στοιχήματα; Εγώ προβλέπω στις 9 Ιουνίου 2010...!!!

Κοντά έπεσες, είχαμε αρκετά μεγαλύτερη συμμετοχή φέτος (1 εκ. κλικ σε 11 μήνες αντί για 18 μήνες που ήταν το προηγούμενο εκατομμύριο) κι έτσι τα "πιάσαμε" 1.5 μήνα νωρίτερα από τις προβλέψεις σου.  ;)

Άντε και στα 100 μας!

Λάμπρος Μπουκουβάλας

1.000.000 προσωπικά ευχαριστώ σε όλους για όσα προσφέρετε (και ωφελούμαι κι εγώ).

Άλκη, όταν χρειάστηκε να μιλήσουμε κάπου στο 2005 για να προμηθευτούμε τον διερμηνευτή στο ΓΕΛ Νέας Περάμου, επισκεπτόμουν το στέκι, αλλά ποτέ δε φανταζόμουν τετοια επιτυχία!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

pgrontas

Η εικόνα που επισύναψε ο Άλκης μου θύμισε μια απορία που είχα εδώ και καιρό:
Τι έγινε στις 02 Νοε 2006 και υπήρχαν 364 επισκέπτες;
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

alkisg

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 23 Απρ 2010, 03:56:09 ΜΜ
Άλκη, όταν χρειάστηκε να μιλήσουμε κάπου στο 2005 για να προμηθευτούμε τον διερμηνευτή στο ΓΕΛ Νέας Περάμου, επισκεπτόμουν το στέκι, αλλά ποτέ δε φανταζόμουν τετοια επιτυχία!

Να 'σαι καλά Λάμπρο, σε όλους εσάς οφείλεται η επιτυχία.

Παράθεση από: pgrontas στις 23 Απρ 2010, 05:01:38 ΜΜ
Η εικόνα που επισύναψε ο Άλκης μου θύμισε μια απορία που είχα εδώ και καιρό:
Τι έγινε στις 02 Νοε 2006 και υπήρχαν 364 επισκέπτες;

Δεν είμαι σίγουρος... Είτε ήταν πρόβλημα του server, είτε για κάποιο λόγο υπήρχε μεγάλο inactivity timeout πως το λέει (τώρα νομίζω ότι θεωρεί ότι ο χρήστης κάνει logout 10 λεπτά αφού πατήσει το τελευταίο κλικ, μπορεί λόγω bug να θεωρούσε timeout=10 ώρες), είτε όντως έτυχε και μπήκανε όλοι μαζί.

Επειδή όμως μάλλον ΔΕΝ συνέβη το τελευταίο, ξαναμηδένισα τον μετρητή οπότε σε λίγες μέρες θα μας πει που κινούνται αυτόν τον καιρό οι ταυτόχρονες επισκέψεις.

za√‘ag

Το Στεκι αναμφίβολα έχει μεγάλη επισκεψιμότητα και η προσφορά του σε όλους είναι δεδομένη!

Θα ήθελα μόνο να πω σχετικά με το μετρητή ότι ΔΕΝ θα έπρεπε να μετράει τα refresh που κάνει κάποιος ... μάλλον δεν υπολογίζει τις επισκέψεις με το session που ανοίγει ο χρήστης. Μήπως πρέπει να αλλάξει ο κώδικάς του για να μετράει μόνο μια φορά τον καθένα μας που βλέπει τη σελίδα και όχι κάθε φορά που κάνουμε refresh ή αλλάζουμε το τόπικ που διαβάζουμε ή γράφουμε;
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

alkisg

Είναι του statcounter ο κώδικας, όχι του smf (third party για μεγαλύτερη αξιοπιστία). Δεν έχει και πολύ σημασία αν εμφανίζει κλικ ή sessions, κι αν λέγαμε ότι "σε ένα χρόνο τόσες χιλιάδες επισκέφτηκαν το στέκι" πάλι δεν θα μας έλεγε τίποτα, αφού μερικά sessions αναφέρονται στο ίδιο άτομο (π.χ. διαφορετικές μέρες). Το βασικό είναι ο ρυθμός αύξησης της επισκεψιμότητας.

Επίσης, κάνοντας κλικ πάνω στον μετρητή εμφανίζει γράφημα όπου λέει και για τα sessions, π.χ. χθες επισκέφτηκαν το στέκι 1919 άτομα (=sessions) και έκαναν 7691 κλικ (=page hits).

Keep Growing

Αφού πρώτα ευχηθώ χρόνια πολλά σε όσους το αξίζουν σήμερα (συμπεριλαμβανομένων και των επωνύμων - ονομάτων και ατόμων), να συγχαρώ και γω με την σειρά μου ολόκληρη την παρέα στο ΣΤΕΚΙ για την προσφορά της στην εκπαίδευση και όχι μόνο, αλλά ιδιαίτερα συγχαρητήρια αξίζουν αυτοί που είχαν την ιδέα και την έκαναν πράξη.
Κάποιες φορές υπήρξαν (και θα υπάρξουν) κάποιες "φουρτουνίτσες" μέσα στην παρέα, αλλά ακριβώς επειδή η παρέα αυτή δεν είναι ό,τι και ό,τι (βάζω "," στο ότι για να μη με διορθώσει κανένας  >:D ) , συνεχίζει το ταξίδι της γιατί είναι παντός καιρού. 

Καλή συνέχεια στο ταξίδι σου ΣΤΕΚΙ.  :)
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

dim

Παράθεση από: za√'ag στις 23 Απρ 2010, 05:56:06 ΜΜ
Το Στεκι αναμφίβολα έχει μεγάλη επισκεψιμότητα και η προσφορά του σε όλους είναι δεδομένη!
++++++++++++++++++++++++++++++

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: alkisg στις 23 Απρ 2010, 02:40:58 ΜΜ
Κοντά έπεσες, είχαμε αρκετά μεγαλύτερη συμμετοχή φέτος (1 εκ. κλικ σε 11 μήνες αντί για 18 μήνες που ήταν το προηγούμενο εκατομμύριο) κι έτσι τα "πιάσαμε" 1.5 μήνα νωρίτερα από τις προβλέψεις σου.  ;)

Άντε και στα 100 μας!

Αφού λοιπόν δεν υπήρχε άλλη πρόβλεψη, άρα κέρδισα το στοίχημα!
Πάμε ξανά για το 4ο εκατομμύριο: 26 Δεκεμβρίου 2010.

alkisg

Έβαλα και το google-analytics, το οποίο δίνει τα παρακάτω στατιστικά ως προς το λειτουργικό σύστημα των επισκεπτών.

Μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον ότι το 8% των επισκεπτών του φόρουμ (=κυρίως καθηγητές Πληροφορικής) χρησιμοποιεί λειτουργικό σύστημα Linux!


odysseas

Άλκη, ενδιαφέρον είναι σίγουρα, αλλά δεν κατάλαβα αν σου φαίνεται πολύ ή λίγο;