Τι σχολη να επιλεξω?

Ξεκίνησε από emilio, 05 Ιουλ 2019, 01:21:13 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

emilio

Μολις τελειωσα τις πανελληνιες και εχω καταφερει να συγκεντρωσω εναν ικανοποιητικο αριθμο μοριων ,ομως βρισκομαι σε διλημμα .
Ενω γνωριζω οτι θελω να ασχοληθω με τον κλαδο της Πληροφορικης δεν γνωριζω ποια σχολη να δηλωσω πρωτη .
1) Πληροφορικης - ΟΠΑ
2)Εφαρμοσμενης Πληροφορικης - ΠΑΜΑΚ
3)Πληροφορικης - ΑΠΘ


Υ.Γ.
Εχω μεγαλυτερο αδερφο στην Θεσσαλονικη ,αρα συμφερει οικονομικα, αλλα δεν ξερω τι διαφορα του κυρους των σχολων .



Ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια  :) <3

dimitrios67

Από τα τρια ιδρυματα, το ΑΠΘ ειναι το καλύτερο, αφου θα πας Θεσσαλονικη.
Μακρυα από ΠΑΜΑΚ (αν θελεις να σπουδασεις "πραγματική" Πληροφορική...).

Καραμαούνας Πολύκαρπος


emilio

Παράθεση από: dimitrios67 στις 05 Ιουλ 2019, 10:58:11 ΠΜ
Από τα τρια ιδρυματα, το ΑΠΘ ειναι το καλύτερο, αφου θα πας Θεσσαλονικη.
Μακρυα από ΠΑΜΑΚ (αν θελεις να σπουδασεις "πραγματική" Πληροφορική...).


Γιατι ετσι ?
Εχω ακουσει απο φοιτητες εκει οτι ειναι πολυ καλη επιλογη

dkontos

Δεν θα συμφωνήσω με την έκφραση "μακριά από το ΠαΜακ".
Το τμήμα Εφαρμοσμένης Πληροφορικής, που μάλιστα από φέτος έχει και δύο εισαγωγικές κατευθύνσεις είναι ένα αξιόλογο τμήμα σε ένα αναγνωρισμένο πανεπιστήμιο.
Αυτό που πιθανά ήθελε να σου πει είναι ότι το ΠαΜακ είναι ένα από τα 3 Οικονομικά Πανεπιστήμια της Ελλάδος, επομένως η εξειδίκευσή του έχει να κάνει με την Διοίκηση την Οικονομία και γενικότερα με τις επιχειρήσεις. Έτσι και η κατεύθυνση του συγκεκριμένου τμήματος έχει να κάνει περισσότερο με την Πληροφορική και τις Επιχειρήσεις. Με την δημιουργία των δύο εισαγωγικών κατευθύνσεων από φέτος αυτό προσπαθεί να θεραπευτεί.
Από την άλλη το τμήμα Πληροφορικής του ΑΠΘ είναι από τα καλύτερα τμήματα που αφορούν την επιστήμη στα Ελληνικά Ιδρύματα.
Εσύ θα πρέπει να δεις με τι θέλεις περισσότερο να ασχοληθείς, Πληροφορική σε σχέση με την επιχείρηση (άρα καλύτερα ΠαΜακ) ή Πληροφορική σαν κλασική - ακαδημαϊκή επιστήμη (άρα ΑΠΘ).

emilio

Μαλιστα, θα σκεφτω παρα πολυ σοβαρα , ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια .
Ησασταν το μονο φορουμ απο το οποιο ελαβα , απαντηση.

Ειμαι ευγνωμων . ;D

evry

Δύο σχόλια
1. Προφανώς και η δυσκολία μιας σχολής έχει να κάνει και με τους φοιτητές γιατί οι διδάσκοντες προσαρμόζουν τα θέματα στο επίπεδο των φοιτητών για να μην έχουν μεγάλα ποσοστά αποτυχίας.
Το να λέμε ότι ένα τμήμα είναι δύσκολο είναι υποκειμενικό. Μπορεί να είναι δύσκολο για μας για παράδειγμα αλλά εύκολο για κάποιον άλλον. Μόνο όποιος έχει φοιτήσει ή δουλέψει σε δύο τμήματα μορεί να κάνει μια κάπως πιο αντικειμενική σύγκριση.

2.Η γνώμη μου είναι ότι το πρώτο πτυχίο πρέπει να είναι πάνω σε ένα αντικείμενο όχι σε συνδυασμό. Για παράδειγμα αν σου αρέσει η Φυσική πας στο Φυσικό όχι στη ΣΕΜΦΕ.
Καλύτερα να έχεις στέρεες βάσεις σε ένα αντικείμενο παρά να ξέρεις λίγο απ'όλα.
Αν θες και κάτι άλλο υπάρχουν τα μεταπτυχιακά. Σήμερα η αγορά ζητάει εξειδίκευση.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

dimitrios67

Παράθεση από: dkontos στις 05 Ιουλ 2019, 12:43:19 ΜΜ
Δεν θα συμφωνήσω με την έκφραση "μακριά από το ΠαΜακ".
Εχεις δικιο, ηταν λιγο "τραβηγμενο"!  I apologize!

Οσο αφορα το θεμα με τις κατευθυνσεις ειναι ακριβως ετσι,
αλλα εχω μαρτυριες από γνωστους μου που φοιτουν στο ΠΑΜΑΚ οτι λογω του "ανακατεματοις" πληροφορικων μαθηματων
και οικονομικων μαθηματων, οι φοιτητες μπερδευόντουσαν.

Θα συμφωνησω, δε, με την αποψη του evry οτι σε πρωτο σταδιο πρεπει να σπουδαζουμε ενα "καθαρό" αντικειμενο.   

tsioulak

Αν είσαι απο θετική τότε μπες ΗΜΜΥ, αλλιώς ΑΠΘ.

Γιάννης Αναγνωστάκης

Εξαιρετική επιλογή η πληροφορική του ΟΠΑ

evry

Το ΟΠΑ έχει ένα μεγάλο πλεονέκτημα που ακούγεται λίγο αστείο αλλά είναι πολύ σημαντικό. Η τοποθεσία του. Κατεβαίνεις από το τραίνο και σε 2 λεπτά είσαι εκεί.
Πολύ σημαντικό.
Όσοι/ες έχουν σπουδάσει σε σχολές του ΕΚΠΑ ή στο ΕΜΠ με καταλαβαίνουν γιατί η καθημερινή μετάβαση και επιστροφή από τη σχολή ήταν μια οδύσσεια για όσους από εμάς μέναμε στην άλλη άκρη της Αθήνας.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

dkontos

Παράθεση από: evry στις 06 Ιουλ 2019, 11:18:21 ΜΜ
Το ΟΠΑ έχει ένα μεγάλο πλεονέκτημα που ακούγεται λίγο αστείο αλλά είναι πολύ σημαντικό. Η τοποθεσία του. Κατεβαίνεις από το τραίνο και σε 2 λεπτά είσαι εκεί.
Πολύ σημαντικό.
Όσοι/ες έχουν σπουδάσει σε σχολές του ΕΚΠΑ ή στο ΕΜΠ με καταλαβαίνουν γιατί η καθημερινή μετάβαση και επιστροφή από τη σχολή ήταν μια οδύσσεια για όσους από εμάς μέναμε στην άλλη άκρη της Αθήνας.

Και ένα μεγάλο μειονέκτημα ... τον περιβάλλοντα χώρο, με ότι αυτός περιλαμβάνει ...

Jilserv

Παράθεση από: emilio στις 05 Ιουλ 2019, 01:21:13 ΠΜΜολις τελειωσα τις πανελληνιες και εχω καταφερει να συγκεντρωσω εναν ικανοποιητικο αριθμο μοριων ,ομως βρισκομαι σε διλημμα .
Ενω γνωριζω οτι θελω να ασχοληθω με τον κλαδο της Πληροφορικης δεν γνωριζω ποια σχολη να δηλωσω πρωτη .
1) Επιστήμης Υπολογιστών UOC
3)Πληροφορικης - ΑΠΘ


Υ.Γ.
Εχω μεγαλυτερη αδελφή στο Ηράκλειο ,αρα συμφερει οικονομικα, αλλα δεν ξερω τι διαφορα του κυρους των σχολων .



Ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια  :) <3

evry

Παράθεση από: dkontos στις 07 Ιουλ 2019, 09:34:34 ΠΜΚαι ένα μεγάλο μειονέκτημα ... τον περιβάλλοντα χώρο, με ότι αυτός περιλαμβάνει ...
Αυτά τα προβλήματα έχουν λύθει πλέον. Πριν 3-4 χρόνια πράγματι υπήρχε μεγάλο πρόβλημα. Τώρα τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

evry

Αν η λύση της Κρήτης σε συμφέρει οικονομικά δεν το συζητάω καθόλου. Πήγαινε εκεί. Είναι από τα καλύτερα τμήματα, αλλά να ξέρεις κάτι. Μην σε ξεγελάει η χαμηλή βάση. Το τμήμα είναι πολύ δύσκολο και από όσο ξέρω και έχω μιλήσει με παλιούς μαθητές μου αρκετοί/ες δεν καταφέρνουν να το τελειώσουν.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr