Νέα ύλη 2020

Ξεκίνησε από P.Tsiotakis, 30 Μαΐου 2019, 09:28:43 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

P.Tsiotakis


petrosp13

Κλάμα

:D :D :D

Ύλη πάνω σε ένα βιβλίο που δεν έχει τυπωθεί, δεν έχει δοθεί κτλ κτλ

Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Στέλλα Γεωργίου

 :D Ας μας λυπηθεί κάποιος.. Πόσο στα τυφλά να βαδίσουμε;
Programming is an extremely creative profession. It's logic-based creativity.

pgrontas

Ένα πρώτο σχόλιο (με κάθε επιφύλαξη αν δεν δούμε και τις σημειώσεις που θα μοιραστούν)

Ο αντικειμενοστραφής προγραμματισμός είναι κακή επιλογή, καθώς δεν μπορεί να υπάρξει ως προγραμματισμός αν δεν έχει υποστήριξη από το περιβάλλον, που  στην παρούσα μορφή της γλώσσας δεν γίνεται (εκτός αν ετοιμάζει κάτι ο Άλκης). Δυστυχώς αυτό σημαίνει ότι είτε θα γίνει ως θεωρία είτε θα γίνει με μορφή διαγραμμάτων (UML?). Και τα δύο θεωρώ ότι περισσότερο θα μπερδέψουν παρά θα προσφέρουν.

Κρίμα που δεν τόλμησαν την εισαγωγή της αναδρομής. Βασική έννοια της επιστήμης μας, πιο εύκολη στην προγραμματιστική υποστήριξη, συνδυάζεται καλύτερα με τα εργαλεία που διαθέτουμε αλλά και με τις άλλες ενότητες (υποπρογράμματα και διαίρει και βασίλευε) και θα πήγαινε το μάθημα πιο μακριά.

Η εκσφαλμάτωση θεωρώ ότι μπορεί να προσφέρει στο μάθημα, αν γίνει σωστά.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

petrosp13

Και η ανάλυση αλγορίθμων που τέθηκε εντός ύλης για μια χρονιά είναι χρησιμότατο κεφάλαιο που "δένει" με τα υπάρχοντα
Αν γραφόταν καταλληλότερα στο νέο εγχειρίδιο, θα ήταν χρησιμότερη από την αντικειμενοστρέφεια στο επίπεδο που διδάσκουμε
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

petrosp13

Επίσης, προκύπτει πάλι το εξής πρόβλημα και επεκτείνεται:

-Δεδομένα στο κεφάλαιο 1 και στο κεφάλαιο 3
-Τμηματικός στο κεφάλαιο 6 και στο κεφάλαιο 10
-Λάθη. Στο κεφάλαιο 6 αναφέρουμε τα συντακτικά και τα λογικά και τώρα που το κεφάλαιο 13 είναι εντός ύλης, μπαίνουν και τα run-time error.

Ωραία κατάσταση...
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

tsak

Επειδή αρχίζω να αμφιβάλλω για την αντίληψή μου, αυτά που αναφέρουν στην τρίτη στήλη περί αντικείμενοστραφους προγραμματισμού, λιστών, δένδρων, εκσφαλματωσης κλπ θα έχουν κα ασκήσεις παρόμοιες με αυτές που θα υποδείξουν σε συμπληρωματικό εντυπο-βιβλιο?

ΜΑΚΡΙΔΑΚΗ ΣΤΕΛΛΑ

Τι να πρωτοσχολιάσω... Όλα στον αέρα.... Πείτε μου σας παρακαλώ πόσες ώρες την εβδομάδα χρειάζεται να κάνεις μάθημα για να βγάλεις ένα τέτοιο όγκο ύλης( λαμβάνοντας υπόψιν και το επίπεδο των μαθητών που κάθε χρόνο είναι και πιο κακό) 

petrosp13

Πάντως, σαν κλάδος Πληροφορικής θα πρέπει να μπορέσουμε να έχουμε πριν τον Σεπτέμβριο σε ηλεκτρονική μορφή το "νέο βιβλίο"
Έστω ανεπίσημα
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

ApoAntonis

είμαι κουτός ή δεν ξέρω ντιπ γράμματα;

Υπάρχει μάθημα πληροφορική;

P.Tsiotakis

Παράθεση από: ApoAntonis στις 30 Μαΐου 2019, 11:20:12 ΜΜ
Υπάρχει μάθημα πληροφορική;

Το μάθημα λέγεται έτσι από την Μεγάλη Δευτέρα. Μάλλον θα παραμείνει το νέο όνομα και μετά του Αγίου Πνεύματος.

themata

εκτοξεύθηκε ο όγκος της ύλης! οι 6 ώρες τη βδομαδα ίσως και να ειναι οριακές...

IoannisMas

Κατ' αρχήν ας το δούμε το θέμα ψύχραιμα!  8)

Με μια πρώτη ματιά θα ήθελα να σχολιάσω τα εξής:

1) Η ύλη προφανώς και θ' αυξανόταν από τι στιγμή που τριπλασιάζονται οι ώρες μαθημάτων.
2) Θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε τι ακριβώς από αυτά θα εξεταστεί ως κομμάτι ασκήσεων και τι ως κομμάτι θεωρίας.
3) Λάθος θεωρώ ότι αυξάνουμε την ύλη στην 3η λυκείου χωρίς να υπάρχει μια προεργασία κατάλληλη από την 2α. Για παράδειγμα και στις υπόλοιπες θετικές επιστήμες αυξήθηκε η ύλη αλλά υπάρχει επαφή και από προηγούμενες τάξεις.
4) Κάποια στιγμή θα έπρεπε να μιλήσουμε για κλάσεις και για αντικειμενοστρέφεια. Να δούμε σε ποια μορφή θα μας παρουσιαστεί.
5) Μήπως θα έπρεπε να γίνει η συγγραφή ενός καινούργιου βοηθήματος σε κάποια συγκεκριμένη γλώσσα προγραμματισμού, όπως η python για παράδειγμα και να χρησιμοποιηθεί στο ΓΕΛ αλλά και στο ΕΠΑΛ;

Όπως κι αν έχει προβλέπεται ένα θερμό καλοκαίρι για όλους τους καθηγητές (κυρίως του ιδιωτικού τομέα) που θα πρέπει ν' αρχίσουμε την συγγραφή νέων σημειώσεων για το μάθημα.
Προσωπικά θα πρότεινα σε όσους εργάζονται σε φροντιστήρια ν' αρχίσουν ν' απαιτούν την αναβάθμιση του μαθήματος και σε ώρες αλλά και σε οικονομικές απολαβές. Το μάθημα είναι πλέον δύσκολο κι απαιτεί έμπειρους καθηγητές για την διδασκαλία του, ας  το εκμεταλλευτούμε σωστά.

tsioulak

Παράθεση από: ΜΑΚΡΙΔΑΚΗ ΣΤΕΛΛΑ στις 30 Μαΐου 2019, 10:53:04 ΜΜ
Τι να πρωτοσχολιάσω... Όλα στον αέρα.... Πείτε μου σας παρακαλώ πόσες ώρες την εβδομάδα χρειάζεται να κάνεις μάθημα για να βγάλεις ένα τέτοιο όγκο ύλης( λαμβάνοντας υπόψιν και το επίπεδο των μαθητών που κάθε χρόνο είναι και πιο κακό)

Για το σχολείο ή για το φροντιστήριο;

Παράθεση από: petrosp13 στις 30 Μαΐου 2019, 11:18:54 ΜΜ
Πάντως, σαν κλάδος Πληροφορικής θα πρέπει να μπορέσουμε να έχουμε πριν τον Σεπτέμβριο σε ηλεκτρονική μορφή το "νέο βιβλίο"
Έστω ανεπίσημα

Ποιον Σεπτέμβριο; εγώ το θέλω μέσα στην επομένη εβδομάδα. Ωχ πόσο φοβάμαι μην συμβεί κανα "ατύχημα" και το πάρουμε καλο Οκτώβριο.

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 30 Μαΐου 2019, 11:21:52 ΜΜ
Το μάθημα λέγεται έτσι από την Μεγάλη Δευτέρα. Μάλλον θα παραμείνει το νέο όνομα και μετά του Αγίου Πνεύματος.

Μ. Τρίτη νονίζω :D

Παράθεση από: themata στις 30 Μαΐου 2019, 11:22:39 ΜΜ
εκτοξεύθηκε ο όγκος της ύλης! οι 6 ώρες τη βδομαδα ίσως και να ειναι οριακές...

Στα σχολεία θα είναι στην πράξη 7 οι ώρες, σε όσα θα έχουν καθηγητές απο την αρχή της χρονιάς.... σε αυτα που θα φτασουν καθηγητές Νοεμβριο και έπειτα δεν ξέρω τι θα κάνουν.

Λαμπράκης Μανώλης

Είναι όντως μεγάλο θέμα για τους καθηγητές του ιδιωτικού τομέα πόσες ώρες θα κάνουμε το μάθημα ... γιατί στα φροντιστήρια προσφέρουν συγκεκριμένα πακέτα και υπάρχουν περιορισμοί στις ώρες ... εγώ αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι να αρχίσω με το κοινό κομμάτι της ύλης και μετά από κάποιο διάστημα που θα έχουν βγει κάποια συμπεράσματα θα αρχίσω τα καινούρια κομμάτια ... πάντως όπως και να χει νομίζω η πρώτη χρονιά θα είναι έχει ρόλο προσαρμογής για όλους μας .. και σίγουρα θα βασιστούμε στο καινούριο βιβλίο που θα στείλουν από το Υπουργείο.

tsak

Απορία 2η( Στην πρώτη δεν έλαβα απάντηση ): από τη στιγμή που η ύλη στο 3ο κεφάλαιο είναι μέχρι το 3.7, γιατί αναφέρονται σε άλλες δομές δεδομένων στην τρίτη στήλη, όπως λίστες, δένδρα κλπ?

ΜΑΚΡΙΔΑΚΗ ΣΤΕΛΛΑ

Στο σχολείο γνωρίζουμε ότι είναι 6 ώρες εβδομαδιαίως ... στο φροντιστήριο ;;; ???

petrosp13

Μα θα είναι στο νέο βιβλίο - "μπαλώνω τρύπες"

Αλήθεια, γιατί δεν γράφτηκε ένα νέο βιβλίο επιτέλους μετά από 20 χρόνια;
Γιατί προστέθηκαν κεφάλαια 2-3 σελίδων; (1-4)
Γιατί υπάρχουν προσθήκες μεμονωμένων παραγράφων που (καλώς) είχαν τεθεί εκτός ύλης; (Δεδομένα 3ο, Προγραμματισμός 6ο)
Γιατί αυξήθηκε τόσο πολύ η θεωρία του μαθήματος; (η αύξηση της ύλης αφορά 90% θεωρία θα έλεγα)
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

tsioulak

Παράθεση από: IoannisMas στις 30 Μαΐου 2019, 11:32:49 ΜΜ
Κατ' αρχήν ας το δούμε το θέμα ψύχραιμα!  8)

Με μια πρώτη ματιά θα ήθελα να σχολιάσω τα εξής:

1) Η ύλη προφανώς και θ' αυξανόταν από τι στιγμή που τριπλασιάζονται οι ώρες μαθημάτων.
2) Θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε τι ακριβώς από αυτά θα εξεταστεί ως κομμάτι ασκήσεων και τι ως κομμάτι θεωρίας.
3) Λάθος θεωρώ ότι αυξάνουμε την ύλη στην 3η λυκείου χωρίς να υπάρχει μια προεργασία κατάλληλη από την 2α. Για παράδειγμα και στις υπόλοιπες θετικές επιστήμες αυξήθηκε η ύλη αλλά υπάρχει επαφή και από προηγούμενες τάξεις.
4) Κάποια στιγμή θα έπρεπε να μιλήσουμε για κλάσεις και για αντικειμενοστρέφεια. Να δούμε σε ποια μορφή θα μας παρουσιαστεί.
5) Μήπως θα έπρεπε να γίνει η συγγραφή ενός καινούργιου βοηθήματος σε κάποια συγκεκριμένη γλώσσα προγραμματισμού, όπως η python για παράδειγμα και να χρησιμοποιηθεί στο ΓΕΛ αλλά και στο ΕΠΑΛ;

Όπως κι αν έχει προβλέπεται ένα θερμό καλοκαίρι για όλους τους καθηγητές (κυρίως του ιδιωτικού τομέα) που θα πρέπει ν' αρχίσουμε την συγγραφή νέων σημειώσεων για το μάθημα.
Προσωπικά θα πρότεινα σε όσους εργάζονται σε φροντιστήρια ν' αρχίσουν ν' απαιτούν την αναβάθμιση του μαθήματος και σε ώρες αλλά και σε οικονομικές απολαβές. Το μάθημα είναι πλέον δύσκολο κι απαιτεί έμπειρους καθηγητές για την διδασκαλία του, ας  το εκμεταλλευτούμε σωστά.
Παράθεση από: Λαμπράκης Μανώλης στις 30 Μαΐου 2019, 11:39:29 ΜΜ
Είναι όντως μεγάλο θέμα για τους καθηγητές του ιδιωτικού τομέα πόσες ώρες θα κάνουμε το μάθημα ... γιατί στα φροντιστήρια προσφέρουν συγκεκριμένα πακέτα και υπάρχουν περιορισμοί στις ώρες ... εγώ αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι να αρχίσω με το κοινό κομμάτι της ύλης και μετά από κάποιο διάστημα που θα έχουν βγει κάποια συμπεράσματα θα αρχίσω τα καινούρια κομμάτια ... πάντως όπως και να χει νομίζω η πρώτη χρονιά θα είναι έχει ρόλο προσαρμογής για όλους μας .. και σίγουρα θα βασιστούμε στο καινούριο βιβλίο που θα στείλουν από το Υπουργείο.

Εγω με τα φροντριστηρια που μιλαω σκεφτοντουσαν 3-4 ωρες, με ρωτουσαν και εμένα και τους απαντουσα να δούμε πρωτα την ύλη, με αυτα που ειχε πει το Φλεβάρη το ΙΕΠ δεν βγαζουμε ακρη, πως τους λες τωρα οτι αν και ακομα δεν εχουμε εικονα ολης της υλης (επειδη θα βγαλει παραπανω υλικο το υπουργειο) μαλλον θα πρεπει να παει στις 4-5 ωρες τουλαχιστον; και αυτοι πως το λένε στους γονεις που έχουν δωσει ήδη τιμές για την χρονιά;

Παντως και εγω αυτης της λογικής ειμαι, λεμε στα φροντιστηρια να κανουν τα θερινα τουλαχιστον 3ωρα, δουλευουμε το μάθημα έτσι οπως τα έχουμε στα θέρινα και ελπίζουμε το υπουργείο να μας δωσει νωρις το παραπανω υλικο.

tsioulak

Παράθεση από: ΜΑΚΡΙΔΑΚΗ ΣΤΕΛΛΑ στις 30 Μαΐου 2019, 11:45:23 ΜΜ
Στο σχολείο γνωρίζουμε ότι είναι 6 ώρες εβδομαδιαίως ... στο φροντιστήριο ;;; ???

6+1, 7ωρο θα είναι στο σχολειο.

IoannisMas

Παράθεση από: tsioulak στις 30 Μαΐου 2019, 11:46:41 ΜΜ
Εγω με τα φροντριστηρια που μιλαω σκεφτοντουσαν 3-4 ωρες, με ρωτουσαν και εμένα και τους απαντουσα να δούμε πρωτα την ύλη, με αυτα που ειχε πει το Φλεβάρη το ΙΕΠ δεν βγαζουμε ακρη, πως τους λες τωρα οτι αν και ακομα δεν εχουμε εικονα ολης της υλης (επειδη θα βγαλει παραπανω υλικο το υπουργειο) μαλλον θα πρεπει να παει στις 4-5 ωρες τουλαχιστον; και αυτοι πως το λένε στους γονεις που έχουν δωσει ήδη τιμές για την χρονιά;

Παντως και εγω αυτης της λογικής ειμαι, λεμε στα φροντιστηρια να κανουν τα θερινα τουλαχιστον 3ωρα, δουλευουμε το μάθημα έτσι οπως τα έχουμε στα θέρινα και ελπίζουμε το υπουργείο να μας δωσει νωρις το παραπανω υλικο.

Στο ένα φροντιστήριο που είμαι χρόνια το έχω το μάθημα 3ωρο εδώ και 4 χρόνια. Στο άλλο το έχουν 2,5 ώρες(!) και φυσικά υπάρχει, δυστυχώς για τους μαθητές, και φροντιστήριο στο οποίο δουλεύω και το έχει το μάθημα 2ωρο. Εννοείτε ότι 2ωρο δεν έβγαινε εδώ και χρόνια με τίποτα.
Προσωπικά σκέφτομαι να ξεκινήσω τα θερινά κανονικά 2ωρο και να δούμε αν θα βγει κάτι μέσα στο καλοκαίρι ή αν αλλάξει κάτι με το σύστημα γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Από εκεί και πέρα μάλλον το βλέπω για 4ωρο το μάθημα φέτος. Άλλωστε κάθε φορά που αλλάζει η ύλη τα θέματα την πρώτη χρονιά είναι βατά, μετά ξεκινάνε τα δύσκολα.
Πάντως τονίζω και πάλι σε όλους μας. Είναι μεγάλη ευκαιρία ν' αναβαθμιστούμε στα φροντιστήρια και να μην είμαστε η τελευταία τρύπα του ζουρνά, όπως ήμασταν τόσα χρόνια. Και πάλι θα πω φροντίστε να διεκδικήσετε περισσότερα όσοι θα παραμείνετε στον χώρο. Γιατί ήδη απ' ότι βλέπω από συναδέρφους κάποιοι ήδη μου έχουν αναφέρει ότι δεν πρόκειται ν' ασχοληθούν με νέες αλλαγές στο μάθημα, πόσο μάλλον όταν αυτές είναι σε τέτοιο εύρος.

tsak

ΠαράθεσηΣτο ένα φροντιστήριο που είμαι χρόνια το έχω το μάθημα 3ωρο εδώ και 4 χρόνια. Στο άλλο το έχουν 2,5 ώρες(!) και φυσικά υπάρχει, δυστυχώς για τους μαθητές, και φροντιστήριο στο οποίο δουλεύω και το έχει το μάθημα 2ωρο. Εννοείτε ότι 2ωρο δεν έβγαινε εδώ και χρόνια με τίποτα.
Προσωπικά σκέφτομαι να ξεκινήσω τα θερινά κανονικά 2ωρο και να δούμε αν θα βγει κάτι μέσα στο καλοκαίρι ή αν αλλάξει κάτι με το σύστημα γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Από εκεί και πέρα μάλλον το βλέπω για 4ωρο το μάθημα φέτος. Άλλωστε κάθε φορά που αλλάζει η ύλη τα θέματα την πρώτη χρονιά είναι βατά, μετά ξεκινάνε τα δύσκολα.
Πάντως τονίζω και πάλι σε όλους μας. Είναι μεγάλη ευκαιρία ν' αναβαθμιστούμε στα φροντιστήρια και να μην είμαστε η τελευταία τρύπα του ζουρνά, όπως ήμασταν τόσα χρόνια. Και πάλι θα πω φροντίστε να διεκδικήσετε περισσότερα όσοι θα παραμείνετε στον χώρο. Γιατί ήδη απ' ότι βλέπω από συναδέρφους κάποιοι ήδη μου έχουν αναφέρει ότι δεν πρόκειται ν' ασχοληθούν με νέες αλλαγές στο μάθημα, πόσο μάλλον όταν αυτές είναι σε τέτοιο εύρος

Κάνω χρόνια το μάθημα και παρά τις αλλαγές στην ύλη κατά καιρούς το 2ωρο ήταν αρκετό στα φροντιστήρια που έκανα και μια χαρά πηγαίναμε...τώρα όμως νομίζω επιβάλλεται το 3ωρο. Κάτι παραπάνω νομίζω είναι υπερβολή. Συμφωνώ βέβαια με την απαίτηση πλέον να αναβαθμιστεί η θέση του πληροφορικού στα φροντιστήρια (και οικονομικά), γιατί όπως λέει και άλλος συνάδελφος παραπάνω, απαιτούνται έμπειροι πλέον καθηγητές που δυστυχώς υποαμοίβονται.

tsioulak

 Το εκανα φετος 2ωρο το ΑΕΠΠ, ζορι και πιεση. Πιστευω οτι στο 2ωρο βγαινει "καλα" μονο αν το τμημα ειναι "δυνατο" ή/και αν δεν τους κανεις καθολου θεωρια και τους βαλεις να την μαθουν μονοι τους.
Τωρα οσον αφορα την καινουρια υλη... Ας δουμε πρωτα τι εκταση θα εχει το extra βιβλιο, τι ακριβως θα περιλαμβανει, τι θα γινει με τις δυναμικες δομες καθως και τις κλασεις και τα αντικειμενα (τα οποια η ΓΛΩΣΣΑ δεν μπορει να τα υλοποιησει)... Και μετα να πουμε ποσες ωρες θα χρειαζεται στο φροντιστήριο, μπορει να θελει 3, μπορει 4, μπορει 5.

petrosp13

Παράθεση από: tsioulak στις 31 Μαΐου 2019, 09:37:48 ΠΜ
τι θα γινει με τις δυναμικες δομες καθως και τις κλασεις και τα αντικειμενα (τα οποια η ΓΛΩΣΣΑ δεν μπορει να τα υλοποιησει)...

Από τους τίτλους και μόνο των ενοτήτων μάλλον εξάγεται το συμπέρασμα ότι μιλάμε μόνο θεωρητικά, αφού προγραμματιστικά ξεφεύγουμε πάρα πολύ αν μιλάμε για αντικειμενοστρέφεια
Γενικότερα, η αύξηση της ύλης αφορά κυρίως θεωρία
Καλά είχαμε γλιτώσει για κάποια χρόνια από πρόβλημα, σκοπιές κτλ...
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

zoup

Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους. Διδάσκω το μάθημα από την 1η του χρονιά έως και σήμερα, χωρίς παύση. Είμαι ιδιοκτήτης φροντιστηρίου ΜΕ από το 2006.
Σχετικά με τις ώρες διδασκαλίας. Το μόνο σίγουρο είναι πως κανένα φροντιστήριο δεν μπορεί πλέον να ακολουθήσει τις ώρες του σχολείου σε κανένα μάθημα. Θα ήταν απαγορευτικές οι τιμές των πακέτων που θα πρόσφερε. Θα πρέπει να συνειδητοποιήσουμε όλοι μας πως πρέπει να αλλάξουμε τον τρόπο διδασκαλίας των μαθημάτων. Όχι μόνο στη πληροφορική! Οι πιο παλιοί ας σκεφτούμε πως λειτουργούσαν τα φροντιστήρια επί δεσμών. Προσωπικά 4ωρο καταλήγω να το κάνω το μάθημα μετά τις χθεσινές ανακοινώσεις.
Σε ότι αφορά την ύλη, ελπίζω αυτό το καινούριο βιβλίο να αφορά python! Αν και το βρίσκω πολύ δύσκολο.. Ελπίζω όμως..

nick_papag

Πάντως χθες βράδυ ήταν στη σελίδα του Υπουργείου και αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει... :o

tsioulak

Παράθεση από: nick_papag στις 31 Μαΐου 2019, 10:45:38 ΠΜ
Πάντως χθες βράδυ ήταν στη σελίδα του Υπουργείου και αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει... :o

Ναι, οντως κατεβηκε, για ποιο λογο ομως; μηπως θελουν να αλλαξουν τα 6αρια σε 7αρια (για τις ωρες λεω)


zoup

Πάντως στην ενότητα εξετάσεις του υπουργείου υπάρχει κανονικά το link για την ύλη

tsak

Εγώ θα ξαναρωτήσω αν μπορεί κάποιος να απαντήσει...πώς είναι δυνατόν το extra βιβλίο να έχει λίστες, δένδρα κλπ και το κεφάλαιο 3 να σταματάει στο 3.7?
Δείτε και συνημμένο

Λαμπράκης Μανώλης

Αν παρατηρήσουμε τα πράσινα κομμάτια νομίζω είναι τα εξτρα που θα υπάρχουν στο νέο βοήθημα που θα στείλουν .. πχ και τον αντικειμενοστραφή προγραμματισμό λέει ¨¨ενότητα 4¨, η οποία νομίζω δεν συμβαδίζει με το βιβλίο (αν δεν κάνω λάθος) ... τώρα προφανώς θα έπρεπε να είναι και τα αντίστοιχα κομμάτια του σχολικού ... τι να πω .. μάλλον πρέπει να περιμένουμε ... να δούμε μήπως τα αλλάξουν πριν καλά καλά τα δημοσιεύσουν

petrosp13

Παράθεση από: tsak στις 31 Μαΐου 2019, 01:19:43 ΜΜ
Εγώ θα ξαναρωτήσω αν μπορεί κάποιος να απαντήσει...πώς είναι δυνατόν το extra βιβλίο να έχει λίστες, δένδρα κλπ και το κεφάλαιο 3 να σταματάει στο 3.7?
Δείτε και συνημμένο

Προφανώς δεν τους ικανοποιεί ο τρόπος που είναι γραμμένα στο βιβλίο της ΑΕΠΠ
Και δεν έχουν άδικο
Αν θεωρήσουμε ότι στο νέο βιβλίο θα είναι καλύτερα διατυπωμένα
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

zoup

Θεωρώ απλά πως θα περιέχει εμπλουτισμένο υλικό, ίσως και παραδείγματα σε καινούρια γλώσσα. Γι' αυτό και το έχουν για διδασκαλία μόνο στο καινουριο

petrosp13

Ας ελπίσουμε να μην υπάρχει καινούρια γλώσσα σε συνδυασμό με ΑΕΠΠ
Τόσα χρόνια είχαμε αλγορίθμους-προγράμματα και υπήρχε "πρόβλημα"
Φανταστείτε να πρέπει να διδάσκεις συγχρόνως ψευδογλώσσα και Python στους μαθητές που έχουμε σε αυτή την κατεύθυνση
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Καρκαμάνης Γεώργιος

Ας δούμε πρώτα την ύλη πως θα διαμορφωθεί τελικά και έπειτα μπορούμε να κουβεντιάσουμε με περισσότερη σαφήνεια.

tsabatman

Πάντως καμία νέα γλώσσα δεν διαφαίνεται αφού ακόμα και στην ύλη που ανακοίνωσαν....είχε στο νέο βιβλίο την εντολή ΕΠΙΛΕΞΕ

tsak

Να το ρωτήσω αλλιώς...πώς είναι δυνατόν η νέα υλη να τελειώνει στο  3.7 πάλι και οι λίστες κλπ που λένε θα βάλουν, να είναι από το 3.9 και μετά? Γιατί να μην είναι μέσα στην ύλη και το 3.9 κι ας αναφέρεται ότι αυτά θα υποστηριχθούν από extra σύγγραμμα..Τόσο δύσκολο είναι να βγει μια ξεκάθαρη ύλη καταρχήν; Το επιπλέον συγγραμμα οκ είναι θολό, αλλά η ύλη ρε παιδιά;

Eri

Υπάρχει διαφορά με τα χθεσινα;

tsak

Να και το υποτίθεται διορθωμένο... Κεφάλαιο 3 μέχρι το 3.7 αλλά οι λίστες κλπ μέσα... μπανανία λέμε..

angrits

Καλησπέρα παιδιά.
Από ότι κατάλαβα συμπεριλαμβάνεται και νέο σύγραμα στην εξεταστέα ύλη. Έχει βγεί ή θα το δούμε τον Σεπτέμβρη;

angrits

Παράθεση από: tsak στις 31 Μαΐου 2019, 03:36:51 ΜΜ
Να το ρωτήσω αλλιώς...πώς είναι δυνατόν η νέα υλη να τελειώνει στο  3.7 πάλι και οι λίστες κλπ που λένε θα βάλουν, να είναι από το 3.9 και μετά? Γιατί να μην είναι μέσα στην ύλη και το 3.9 κι ας αναφέρεται ότι αυτά θα υποστηριχθούν από extra σύγγραμμα..Τόσο δύσκολο είναι να βγει μια ξεκάθαρη ύλη καταρχήν; Το επιπλέον συγγραμμα οκ είναι θολό, αλλά η ύλη ρε παιδιά;

Από ότι καταλαβαίνω δεν θέλουν να διδάσκονται τα συγκεκριμένα αντικείμενα από το πράσινο βιβλίο και θέλουν από το νέο. Γιατί;;; Υπάρχουν γενικά πολλά γιατί σε αυτό το μάθημα.

bugman

Δεν βλέπω να αλλάζει το μάθημα ως προς τη ΓΛΩΣΣΑ. Προστέθηκε η Επίλεξε στην ύλη (υπήρχε στη γλώσσα).
Προφανώς θα υπάρχουν διαγράμματα για τις κλάσεις (αντικείμενα), και θέλω να δω τι είδους ασκήσεις θα έχουν.

petrosp13

Γενικά υπάρχει κατακραυγή από όλους τους κλάδους, δεν είμαστε οι μόνοι
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

angrits

Παιδιά ως προς τις έννοιες του αντικειμενοστραφούς προγραμματισμού κάντε τον σταυρό σας μην υπάρχουν παραδείγματα σε αλγορίθμους ή σε άλλη γλώσσα προγραμματισμού. Μπορεί να λέω και χαζομάρες. Ίδωμεν.

IoannisMas

Μάλιστα...
Καμία αλλαγή σε σχέση με το χθεσινό, άρα εμμένουμε στα ίδια με τα χθεσινά.
Καυτό καλοκαίρι σίγουρα! :D

tsak

Με λυπει που κανένας δεν κατάλαβε ή δεν ασχολήθηκε Μ αυτό που ρώτησα και είναι σημαντικό...Αυτή τη στιγμή ασχολείστε με το τι θα έχει το νέο σύγγραμμα, ενώ υπάρχει ξεκάθαρα θέμα με το ποια είναι η ύλη.

dion

Δεν θέλω να φανώ απαισιόδοξος, αλλά ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ που ξαναμπαίνει το πρώτο κεφάλαιο, είναι να μας αποχαιρετήσει το μάθημα της Β Λυκείου.

zoup

tsak νομίζω ότι απαντήθηκε η ερώτηση σου. Κάτι τους χαλάει στο υπάρχον βιβλίο και τις συγκεκριμένες παραγράφους θα τις εμπλουτίσουν κάπως στο νέο σύγγραμμα.

zoup

Της Β λυκείου εξακολουθεί να υπάρχει κανονικά. Βρίσκεται στους τίτλους βιβλίων που ανακοίνωσε το υπουργείο για του χρόνου.

nick_papag

Τώρα που τα ξαναείδα το χθεσινό δεν είχε τα Θρησκευτικά. Τώρα που αποκαταστάθηκε... μπορούμε να γράψουμε ολοκληρωμένη την ανίσωση:
ΠΕ01>ΠΕ02>ΠΕ03>ΠΕ04>.........>ΠΕ86  ;D
Φυσικά αστειεύομαι.
Θα περιμένουμε τα νεότερα...

P.Tsiotakis

#50
πιθανότατα έχει γραφτεί νέο βιβλίο σημειώσεων μαθητή (ελπίζω να δημοσιευτεί σύντομα) το οποίο συμπληρώνει την ύλη και τους στόχους του μαθήματος σύμφωνα με τους δημιουργούς των.

Εκτιμώ ότι μέχρι να γραφτεί ένα πραγματικό βιβλίο     για την Python και αλλάξουν οι στόχοι του μαθήματος,
για 1-2 χρόνια (ποιος ξέρει;) επέλεξαν τη συμπλήρωση του σχολικού βιβλίου της ΑΕΠΠ με αυτό το πρόσθετο υλικό.

Αναμένοντας τη δημοσίευση του βιβλίου (και των συγγραφέων του) και με βάση το ολιγοσέλιδο pdf, θεωρώ ότι

  • επανήλθε η δομή επίλεξε
  • προστίθενται θεωρία και ασκήσεις για στοίβα ουρά
  • θα προστεθούν οργανικά οι ταξινομήσεις και η δυαδική αναζήτηση
  • προστέθηκαν 2 (νέα) τμήματα θεωρίας
    Α. αντικειμενοστρεφής προγραμματισμός
    Β. δυναμικές δομές δεδομένων
    υπαρχει πιθανότητα στο νέο βιβλίο να υπάρχουν θεωρητικές ασκήσεις σε αυτά όπως κάναμε με τη στοίβα ουρα παλιότερα (;; )
  • προστέθηκε η θεωρία για τα είδη λαθών που ήδη κάναμε: με νέα αναφορά στα "λάθη χρόνου εκτέλεσης", όπως προ 2002 για όσους είναι πραγματικοί δεινόσαυροι

Επίσης, αναφέρεται ότι το τετράδιο οδηγιών μαθητή είναι αναμορφωμένο και μάλλον δεν διορθώθηκαν απλά τα πολυάριθμα λάθη και οι ελλείψεις του.

Στην Δ Δέσμη που υπάρχει το μάθημα δεν μπήκε η πολυπλοκότητα και η αναδρομή.
Το πεδίο της Οικονομίας είχε μείωση σχολών πληροφορικής (μετράω ότι έμειναν μόλις 20), με οικονομικά και 65 κοινες σχολές. ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΕΔΩ.  Είμαστε η Ιστορία της Δ δέσμης.
Συνεπώς, το γνωστικό αντικείμενο της Πληροφορικής μάλλον πρέπει να ενταχθεί στη θετική, όπου και ανήκει.

Τέλος, το μάθημα μετονομάστηκε, κάτι που είναι κατά τη γνώμη μου πολύ σημαντικό, δεν θα έγινε χωρίς κόπο και έχει σχέση με την αμέσως παραπάνω γραμμή.


petrosp13

Παρεμπιπτόντως, η ύλη των μαθηματικών γενικής αφαιρέθηκε σήμερα
Στην φυσική επίσης υπήρξε μείωση
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

nick_papag

Υπήρξαν αντιδράσεις από παντού. Πάντως σε εμάς η είσοδος του κεφ.1 δείχνει ότι η Β΄ Λυκείου θα μας χαιρετίσει σύντομα (θα γίνει επιλογής). Η πραγματική αναβάθμιση του μαθήματος θα γίνει όταν μπει Python με ένα καλογραμμένο βιβλίο.
Ακόμη έχω στη βιβλιοθήκη μου το βιβλίο της Visual Basic των ΕΠΑΛ και το χαζεύω ακόμη... για την εποχή του ήταν πολύ καλό!

tsak

Παράθεση από: zoup στις 31 Μαΐου 2019, 06:04:14 ΜΜ
tsak νομίζω ότι απαντήθηκε η ερώτηση σου. Κάτι τους χαλάει στο υπάρχον βιβλίο και τις συγκεκριμένες παραγράφους θα τις εμπλουτίσουν κάπως στο νέο σύγγραμμα.
Δεν απαντήθηκε επιτρέψτε μου. Απορώ λοιπόν γιατί δεν αναφέρεται στην δεύτερη στήλη ρητά η παράγραφος 3.9. Όταν ανακοινώνεται η ύλη σε ένα μάθημα νομίζω καταρχήν πρέπει να γίνεται αναφορά σε παραγράφους του υπάρχοντος βιβλίου όπως γίνεται και για τα υπόλοιπα θέματα της ύλης. Εκτός αν εννουν ότι για λίστες, δένδρα κλπ θα υπάρχει ύλη αποκλειστικά από το επίπλεον σύγγραμμα. Τέλος πάντων θα αναμένουμε.

tdrivas

Το μάθημα αναβαθμίστηκε. Το πόσο θα το δείξει το νέο βιβλίο - συμπλήρωμα. Το για πόσο θα το δείξει η παραμονή μας ή μη στην κατεύθυνση έκτρωμα(για εμάς).  Δεν μας καθησυχάζει το 7ωρο μέχρι να βρεθούμε στη φυσική μας θέση, τη ΘΕΤΙΚΗ ομάδα σπουδών.

Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 31 Μαΐου 2019, 07:05:51 ΜΜ
Συνεπώς, το γνωστικό αντικείμενο της Πληροφορικής μάλλον πρέπει να ενταχθεί στη θετική, όπου και ανήκει.

Τέλος, το μάθημα μετονομάστηκε, κάτι που είναι κατά τη γνώμη μου πολύ σημαντικό, δεν θα έγινε χωρίς κόπο και έχει σχέση με την αμέσως παραπάνω γραμμή.

Η μετονομασία είναι τεράστια ιστορία..Η ύπαρξη αντικειμενοστραφούς προγραμματισμού, έστω και σε θεωρητικό level, επίσης πολύ σημαντική

Και ειλικρινά, το κεφάλαιο 1 πόσο σημαντικό ήταν στη Β Λυκείου για να λέτε κάποιοι ότι επειδή το έβαλαν στη γ , μας χαιρετάει το μάθημα από την Β; Μπορεί να ήταν και 1 διδακτική ώρα ας πούμε...

tsioulak

Παράθεση από: tdrivas στις 31 Μαΐου 2019, 09:51:52 ΜΜ
Το μάθημα αναβαθμίστηκε. Το πόσο θα το δείξει το νέο βιβλίο - συμπλήρωμα. Το για πόσο θα το δείξει η παραμονή μας ή μη στην κατεύθυνση έκτρωμα(για εμάς).  Δεν μας καθησυχάζει το 7ωρο μέχρι να βρεθούμε στη φυσική μας θέση, τη ΘΕΤΙΚΗ ομάδα σπουδών.

Μακαρι να μπουμε στην θετικη αλλα για γινει αυτο θα πρεπει και να σπασει η θετικη στα δυο (που εγινε) και να "ριχτουν" συγχρονως και βιολογοι και χημικοι (χλωμο) εφοσον εμενουν στα 4 μαθηματα.

nick_papag

Σχετικά με το κεφ.1 αυτό που είπα είναι ότι σαφώς και θα πρέπει να μιλήσουμε για πρόβλημα και να πάμε στη συνέχεια σε αλγόριθμο ή πρόγραμμα. Απλά να φέρεις στην Γ λυκείου το κεφ.1, ή απλά αναζητάς αύξηση ύλης ή θα πρέπει να το έχεις γιατί δεν θα το έχεις δει την προηγούμενη χρονιά. Το λέω γιατί έχει ήδη ειπωθεί το ποίημα για την αναμόρφωση και της Β Λυκείου με πολλά επιλογής (και το δικό μας).
Όπως και να' χει σίγουρα είναι αναβάθμιση οι 7 ώρες... 

P.Tsiotakis

Μετά από μία αναζήτηση συμπληρώνω για το πιο ουσιαστικό ζήτημα (σχεδόν εκτός θέματος)

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 31 Μαΐου 2019, 07:05:51 ΜΜ
Το πεδίο της Οικονομίας είχε μείωση σχολών πληροφορικής (μετράω ότι έμειναν μόλις 20), με οικονομικά και 65 κοινες σχολές. ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΕΔΩ.  Είμαστε η Ιστορία της Δ δέσμης.
Συνεπώς, το γνωστικό αντικείμενο της Πληροφορικής μάλλον πρέπει να ενταχθεί στη θετική, όπου και ανήκει.

Τέλος, το μάθημα μετονομάστηκε, κάτι που είναι κατά τη γνώμη μου πολύ σημαντικό, δεν θα έγινε χωρίς κόπο και έχει σχέση με την αμέσως παραπάνω γραμμή.

gbougioukas

Μιας και τέθηκε το θέμα της σημασίας των ονομασιών στην κουβέντα, να επισημάνω ότι στις Επιστήμες Ζωής η εισαγωγή της Πληροφορικής έδωσε κλάδους αρχικά με ονομασίες όπως "Υπολογιστική Βιολογία" και "Υπολογιστική Νευροεπιστήμη" για να φτάσουμε σήμερα σε ονομασίες όπως "Βιοπληροφορική" και "Νευροπληροφορική". Σημειώστε ότι στις δύο πρώτες περιπτώσεις το επίθετο "υπολογιστική" προσδιορίζει είδος της Βιολογίας ή της Νευροεπιστήμης αντίστοιχα, ενώ στις δύο τελευταίες το πρώτο συνθετικό, "Βιο-" ή "Νευρο-", προσδιορίζει το είδος της Πληροφορικής (δεύτερο συνθετικό) !
Γιώργος Μπουγιούκας
Computer Science (BSc), Bioinformatics & Neuroinformatics (MSc)
https://gbougioukas.wordpress.com/
https://apothesis.eap.gr/handle/repo/54953

xara_pap

Ποσες ώρες θα κάνετε τη βδομάδα οι φροντιστές;

Καραμαούνας Πολύκαρπος

Παράθεση από: Γιάννης Αναγνωστάκης στις 01 Ιουν 2019, 12:29:09 ΠΜ
Η μετονομασία είναι τεράστια ιστορία..Η ύπαρξη αντικειμενοστραφούς προγραμματισμού, έστω και σε θεωρητικό level, επίσης πολύ σημαντική

Και ειλικρινά, το κεφάλαιο 1 πόσο σημαντικό ήταν στη Β Λυκείου για να λέτε κάποιοι ότι επειδή το έβαλαν στη γ , μας χαιρετάει το μάθημα από την Β; Μπορεί να ήταν και 1 διδακτική ώρα ας πούμε...

Άσε που δεν είναι και όλο το κεφ.1 Παράγραφοι 1.5 και 1.6 για κάποιο λόγο δεν αναφέρονται

meteo_xampos

Εγώ θα ξεκινήσω με τρεις ώρες την εβδομάδα, και ανάλογα με το τι θα βγάλει το Σεπτέμβρη το υπουργείο θα πράξω αναλόγως... Ίσως να πάω στις 4 ώρες την εβδομάδα...

xara_pap

Εγώ κάνω εδώ και πολλά χρόνια τρεις ώρες. Αν δεν αλλάξει, εννοώντας να παραμείνει ως έχει, πρέπει να περάσω σίγουρα στις 4. Υπάρχει λέτε περίπτωση να μας το ακυρώσουν?

P.Tsiotakis

To νέο σχολικό βιβλίο (4ο)

https://www.esos.gr/arthra/62880/ta-vivlia-tis-avg-lykeioy-toy-epomenoy-sholikoy-etoys

προ των πυλών

ΥΓ: δεν μας τιμά να διανέμονται 4 εγχειρίδια στο μάθημα. Αν και είναι ένα από τα σημαντικότερα γνωστικά αντικείμενα στο σχολείο, θα μπορούσαν να ηταν λιγότερα με περισσότερες σελίδες.

evry

Μα δεν είναι 4 βιβλία για το ίδιο μάθημα.
Τα 3 είναι για το ΑΕΠΠ και το άλλο είναι για το μάθημα Πληροφορική!
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

P.Tsiotakis

Παράθεση από: evry στις 03 Ιουν 2019, 10:23:56 ΜΜ
Μα δεν είναι 4 βιβλία για το ίδιο μάθημα.
Τα 3 είναι για το ΑΕΠΠ και το άλλο είναι για το μάθημα Πληροφορική!

Και τα 4 βιβλία για το μάθημα Πληροφορική θα διανέμονται...
I can do this all day (Assemble).

petrosp13

Ο πίνακας δεν συνάδει πάντως με την ανακοίνωση της ύλης σε άλλα μαθήματα
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

tsioulak

Παράθεση από: petrosp13 στις 03 Ιουν 2019, 10:38:50 ΜΜ
Ο πίνακας δεν συνάδει πάντως με την ανακοίνωση της ύλης σε άλλα μαθήματα

Γιατι το λες αυτο; για το βιβλιο των μαθηματικων γενικης;

petrosp13

Ναι
Στην Β Λυκείου έχουν βιβλία κατευθύνσεων!
Αν και δεν είμαι σίγουρος, ίσως η Β Λυκείου να αλλάζει την μεθεπόμενη χρονιά
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

zoup

Στο υπάρχον σχέδιο νόμου, η Β λυκείου γίνεται γενικής παιδείας από το 2020-2021.

tsioulak

Παράθεση από: petrosp13 στις 04 Ιουν 2019, 11:13:27 ΠΜ
Ναι
Στην Β Λυκείου έχουν βιβλία κατευθύνσεων!
Αν και δεν είμαι σίγουρος, ίσως η Β Λυκείου να αλλάζει την μεθεπόμενη χρονιά

Η Β Λυκειου οντως αλλαζει απο το 2020-2021, τωρα για τα μαθηματικα γενικης της Γ, εκτος του οτι μπορει να ξανα αλλαξει η εξεταστεα υλη και να μπουνε παλι, υπαρχει η περιπτωση να ειναι στην διδακτεα υλη (αλλα οχι στην εξεταστεα) ή μπορει πολυ απλα να βγαλανε τα βιβλια με την αρχικη υλη.

tsioulak

Παράθεση από: meteo_xampos στις 03 Ιουν 2019, 05:51:58 ΜΜ
Εγώ θα ξεκινήσω με τρεις ώρες την εβδομάδα, και ανάλογα με το τι θα βγάλει το Σεπτέμβρη το υπουργείο θα πράξω αναλόγως... Ίσως να πάω στις 4 ώρες την εβδομάδα...

3 ωρες για τα θερινα και οταν βγει το extra βιβλιο βλεπουμε (μάλλον για 4); και εγω αυτο λεω στα φροντιστηρια που με ρωτανε.

gpapargi

Το πλήθος των φροντιστηριακών ωρών θα το ξέρουμε ότι δούμε πόσο βαθιά θα διδαχτεί ο αντικειμενοστραφής προγραμματισμός. Αν είναι με ασκήσεις που θα γράφεις κώδικα θα χρειαστεί χρόνος. Αν είναι απλώς θεωρία μπλα μπλα, δε θα χρειαστεί τίποτα.
Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν θα διδαχτεί η στοίβα και η ουρά με κώδικα. Πχ να υλοποιηθούν υποπρογράμματα για ώθηση, απώθηση και προγράμματα που κάνουν χρήση αυτών.
Από αυτά θα καθοριστεί το πλήθος των ωρών που θα χρειαστούν.

Τέλος θα ήθελα να πω ότι για μένα είναι λάθος το να διδάσκεις object oriented χωρίς πρώτα τα παιδιά να έχουν αφομοιώσει τις αρχές του procedural προγραμματισμού. Αφού δε διδάσκεται και δεν εξετάζεται η σωστή ανάλυση σε υποπρογράμματα τα παιδιά δεν έχουν μπει στο λογική του διαδικαστικού προγραμματισμού. Πως θα καταλάβουν τη διαφορά φιλοσοφίας με τον αντικειμενοστραφή;

Το μάθημα θα μπορούσε να έχει μια ουσιαστική αναβάθμιση αν έμπαινε μέσα το κεφάλαιο 5 (εκεί θα χρειαζόταν το νέο βιβλίο), η αναδρομή και γιατί όχι τεχνικές από το κεφάλαιο 4. Θα είχαμε νέο ασκησιολόγιο αναβαθμισμένο. Τώρα υπάρχει κίνδυνος να αυξηθεί η παπαγαλία αν μπει ο αντικειμενοστραφής "θεωρητικά".

 

gthal

Παράθεση από: gpapargi στις 05 Ιουν 2019, 09:58:10 ΠΜ
Τέλος θα ήθελα να πω ότι για μένα είναι λάθος το να διδάσκεις object oriented χωρίς πρώτα τα παιδιά να έχουν αφομοιώσει τις αρχές του procedural προγραμματισμού. Αφού δε διδάσκεται και δεν εξετάζεται η σωστή ανάλυση σε υποπρογράμματα τα παιδιά δεν έχουν μπει στο λογική του διαδικαστικού προγραμματισμού. Πως θα καταλάβουν τη διαφορά φιλοσοφίας με τον αντικειμενοστραφή;

Συμφωνώ απόλυτα.
Και γενικά, με τόση ύλη θεωρίας που προστέθηκε, μοιάζει η πληροφορική να είναι ένα μάθημα κατά το ήμισυ (τουλάχιστον) θεωρητικό   :'(
(αν, μάλιστα, οι δομές και ο αντικειμενοστραφής μπουν και σε ασκησιακό επίπεδο, τότε φοβάμαι πως ούτε 4 φροντισητριακές ώρες δεν θα επαρκούν)
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

tsioulak

Παράθεση από: gthal στις 05 Ιουν 2019, 10:41:46 ΠΜ
Συμφωνώ απόλυτα.
Και γενικά, με τόση ύλη θεωρίας που προστέθηκε, μοιάζει η πληροφορική να είναι ένα μάθημα κατά το ήμισυ (τουλάχιστον) θεωρητικό   :'(
(αν, μάλιστα, οι δομές και ο αντικειμενοστραφής μπουν και σε ασκησιακό επίπεδο, τότε φοβάμαι πως ούτε 4 φροντισητριακές ώρες δεν θα επαρκούν)

Μπορει να μπουν δυναμικες δομες και αντικειμενοστραφης μονο ως θεωρια και διαγραμματα (για ασκησεις), αν μπουνε με κωδικα τοτε ναι μαλλον θα χρειαζομαστε πανω απο 4 ωρες.

petrosp13

Από ότι έμαθα σήμερα, δημοσιεύτηκε το πρόσθετο υλικό στα φιλολογικά μαθήματα
Το δικό μας, πότε;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

mikezante

Πάντως στα ΕΠΑΛ, με παρόμοια ύλη αλλά ΧΩΡΙΣ ΘΕΩΡΙΑ( με την έννοια του ΑΕΠΠ στο ενιαίο), το φροντιστηριακό μάθημα βγαίνει με 1 ώρα την εβδομάδα. Επίπεδο μαθητών μέτριο προς καλό βέβαια (αλλιώς δε θα επέλεγαν βοήθεια φροντιστηριακή).
Να πούμε επιπλέον ότι διδάσκονται αντίστοιχα στο σχολείο πολλές ώρες Python. Όποτε έχουν συχνή επαφή.

Θεωρώ λοιπόν ότι δεν πρέπει να εκμηδενίζουμε τις 6 σχολικές ώρες. Θεωρώ ότι με αυτές συν 2-3 ώρες φροντιστήριο, η ύλη θα βγαίνει μια χαρά.
Γεράσιμος Βαρδακαστάνης
mikevard@hotmail.com

IoannisMas

Παράθεση από: mikezante στις 05 Ιουν 2019, 06:59:26 ΜΜ
Πάντως στα ΕΠΑΛ, με παρόμοια ύλη αλλά ΧΩΡΙΣ ΘΕΩΡΙΑ( με την έννοια του ΑΕΠΠ στο ενιαίο), το φροντιστηριακό μάθημα βγαίνει με 1 ώρα την εβδομάδα. Επίπεδο μαθητών μέτριο προς καλό βέβαια (αλλιώς δε θα επέλεγαν βοήθεια φροντιστηριακή).
Να πούμε επιπλέον ότι διδάσκονται αντίστοιχα στο σχολείο πολλές ώρες Python. Όποτε έχουν συχνή επαφή.

Θεωρώ λοιπόν ότι δεν πρέπει να εκμηδενίζουμε τις 6 σχολικές ώρες. Θεωρώ ότι με αυτές συν 2-3 ώρες φροντιστήριο, η ύλη θα βγαίνει μια χαρά.

Θα το τολμήσω να πω ότι στα ΕΠΑΛ το μάθημα συνήθως γίνεται με 2-3 μαθητές. Οι υπόλοιποι απλά κοιμούνται! Άρα είναι το μάθημα σαν φροντιστηριακό. Με 1 ώρα την εβδομάδα δύσκολα βγαίνει μ' ένα μέτριο τμήμα.

Στα γενικά συνήθως είναι πολλοί οι μαθητές στην τάξη και δεν μπορεί να γίνει κάτι αντίστοιχο γιατί όλοι - θεωρητικά - ενδιαφέρονται να περάσουν κάπου. Άρα υποτίθεται ότι παρακολουθούν. Επίσης, βρίσκονται περισσότερα άτομα, συνήθως, στην τάξη και δημιουργούν προβλήματα. Ας μην μιλήσω για το πόσοι καθηγητές γνωρίζουν να διδάξουν σωστά την ύλη του μαθήματος.
Με 2 ώρες φροντιστηριακά το μάθημα δεν βγαίνει! Εκτός αν όλοι οι μαθητές είναι φωστήρες ή αν απλά δεν μας ενδιαφέρουν τ' αποτελέσματα. Προσωπικά θέλω να είμαι πολύ πιο πάνω από τον μέσο όρο των πανελληνίων κι όχι να συναγωνίζομαι, όπως κάνουν κάποια φροντιστήρια, με αυτόν.

...και για να μην ξεχνιόμαστε, απαιτήστε ώρες διδασκαλίας και κατάλληλο ωρομίσθιο. Είναι η ευκαιρία μας ν' αναβαθμιστούμε μαζί με το μάθημα.

tsioulak

Παράθεση από: mikezante στις 05 Ιουν 2019, 06:59:26 ΜΜ
Πάντως στα ΕΠΑΛ, με παρόμοια ύλη αλλά ΧΩΡΙΣ ΘΕΩΡΙΑ( με την έννοια του ΑΕΠΠ στο ενιαίο), το φροντιστηριακό μάθημα βγαίνει με 1 ώρα την εβδομάδα. Επίπεδο μαθητών μέτριο προς καλό βέβαια (αλλιώς δε θα επέλεγαν βοήθεια φροντιστηριακή).
Να πούμε επιπλέον ότι διδάσκονται αντίστοιχα στο σχολείο πολλές ώρες Python. Όποτε έχουν συχνή επαφή.

Θεωρώ λοιπόν ότι δεν πρέπει να εκμηδενίζουμε τις 6 σχολικές ώρες. Θεωρώ ότι με αυτές συν 2-3 ώρες φροντιστήριο, η ύλη θα βγαίνει μια χαρά.

Πρωτον, στο σχολειο οι ωρες θα ειναι 6+1 και οχι 6.
Δευτερον, τι εννοεις χωρις θεωρια; ο προγραμματισμος υπολογιστων μια χαρα θεωρια* εχει (δεν ειναι σαν του ΑΕΠΠ αλλα υπαρχει), πως εβγαλες το μαθημα με μονο 1 ωρα την εβδομαδα; ειτε κατι δεν καταλαβα σωστα ειτε υπηρχαν συγκεκριμενες συνθηκες και μπορεσε να γινει με μονο μια ωρα στο φροντιστηριο (π.χ. 2 μαθητες, διαβαστεροι, ηταν σε ΕΠΑΛ που μπορουσε να γινει μαθημα, με καλο καθηγητη κλπ).

*κατα τα αλλα η υλη του προγραμματισμου υπολογιστων στα ΕΠΑΛ ειναι πανω-κατω ιδια με την (προηγουμενη, οχι την καινουρια την αυξημενη) υλη του ΑΕΠΠ, μονο που στα ΕΠΑΛ κανουν 3 ωρες στην αιθουσα και (το σημαντικοτερο) 2 ωρες εργαστηριο

soc_h

Σήμερα ή αύριο θα αναρτηθούν τα βιβλία Πληροφορικής στο Ψηφιακό Σχολείο
Σωκράτης

tsioulak

Παράθεση από: soc_h στις 06 Ιουν 2019, 11:05:19 ΠΜ
Σήμερα ή αύριο θα αναρτηθούν τα βιβλία Πληροφορικής στο Ψηφιακό Σχολείο

Μακαρι να συμβει, αλλα (επειδη αμφιβαλω) απο που εχεις αυτην την πληροφορια;

zoup

Αν σκεφτείς ότι χθες το πρωί έβγαλαν της έκθεσης και το βράδυ των αρχαίων, είναι πολύ πιθανό να αναρτηθεί άμεσα και της πληροφορικής.

petrosp13

Αρκεί να μη μας δημιουργηθούν περισσότερες απορίες από αυτές που θα λυθούν
Ιδίως για τον αντικειμενοστραφή
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Γιάννης Αναγνωστάκης


Λαμπράκης Μανώλης

Καλησπέρα σε όλους

Από μία γρήγορη ματιά βλέπω ότι έχει και ασκησούλες γενικά ε ??? και στοιβα ουρά και στις λίστες κτλ και κάποια διαγράμματα στον αντικειμενοστραφή ... άρα παιδιά αυξήθηκε κάμποσο η ύλη , η είναι ιδέα μου ??

mikezante

Γεράσιμος Βαρδακαστάνης
mikevard@hotmail.com

gpapargi

Αν δε μου ξεφεύγει κάτι, στο νέο υλικό η ουρά θεωρείται γεμάτη αν ο rear φτάσει στο τέλος... έστω και αν είναι άδειες οι πρώτες θέσεις του πίνακα. Δεν έχουμε δηλαδή κυκλική υλοποίηση, αλλά ούτε μια θέση shift σε κάθε εισαγωγή. Είναι μονής χρήσης τα κελιά. Ελπίζω να μου ξεφεύγει κάτι.

Ο αντικειμενοστραφής είναι χωρίς κώδικα άρα μιλάμε για τον παράδεισο της παπαγαλίας.

Στα θετικά βλέπω τη σωστή χρήση του διαίρει και βασίλευε και με ωραίο παράδειγμα. Αν θυμάμαι καλά, το συγκεκριμένο πρόβλημα είχε προταθεί εσωτερικά στο στέκι των πληροφορικών στο θέμα 3, αλλά μετά εμφανίστηκε ένα πιο δυνατό πρόβλημα δυαδικής αναζήτησης και αποσύρθηκε.

Επίσης η σωστή χρήση στοίβας ουράς είναι μέσα από υποπρογράμματα που θα απαγορεύουν στο κυρίως πρόγραμμα να "βλέπει" τον πίνακα.

Ασκησιακά, ανοίγει ο δρόμος για εφαρμογές στοίβας-ουράς. Πχ και διάσχιση λαβυρίνθου μπορεί να γίνει. Βέβαια δεν αλλάζει το επίπεδο τον μαθητών που πλέον είναι όσοι ΔΕΝ σκοπεύουν να ασχοληθούν με πληροφορική.

nikosx

 Βέβαια δεν αλλάζει το επίπεδο τον μαθητών που πλέον είναι όσοι ΔΕΝ σκοπεύουν να ασχοληθούν με πληροφορική.

Σωστά Γιώργο.
Νίκος Ξένος
Καθηγητής Πληροφορικής
nxenos@sch.gr

evry

Ο αντικειμενοστρεφής προγραμματισμός δεν αποτελεί τρόπο επίλυσης προβλημάτων αλλά μεθοδολογία ανάπτυξης προγραμμάτων.
Πέρα από αυτό όμως δεν μπορώ να καταλάβω τι ζητάμε από τους μαθητές σε αυτή την ενότητα.
Τι περιμένουμε να μάθουν οι μαθητές?
Αν δεν πειραματιστούν με μικρά αντικειμενοστρεφή προγράμματα να δουν παραδείγματα ανάπτυξης και να συγκρίνουν με τον διαδικασιακό προγραμματισμό πως θα κατανοήσουν τα βασικά χαρακτηριστικά του?
Για παράδειγμα θα μπορούσε να υλοποίησει κάποιος τη στοίβα διαδικασιακά και με αντικείμενα ώστε να δει τη διαφορά. Αυτό μπορεί να γίνει στην Python στη Γ ΕΠΑΛ, για παράδειγμα σε πολύ λίγες γραμμές κώδικα.

Μου φαίνεται σε λίγο το μάθημά μας ενώ θα έπρεπε να είναι το πιο ενδιαφέρον θα γίνει όπως τα Αρχαία Ελληνικά που θα μας ρωτάνε "και εμένα αυτό που θα μου χρησιμεύσει?"
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

ntzios kostas

Καλώς το καινούργιο βιβλίο.

Προτείνω από τους διαχειριστές του forum να κάνουν μία κατηγορία για κάθε καινούργιο κεφάλαιο, ώστε απορίες - απόψεις να είναι κάπως μαζεμένες.

Παράθεση από: nikosx στις 06 Ιουν 2019, 03:58:24 ΜΜ
Βέβαια δεν αλλάζει το επίπεδο τον μαθητών που πλέον είναι όσοι ΔΕΝ σκοπεύουν να ασχοληθούν με πληροφορική.

Σωστά Γιώργο.
Πάντως προσωπικά βλέπω, ότι τα τελευταία χρόνια το επίπεδο των μαθητών στην κατεύθυνσή μας έχει βελτιωθεί αρκετά.

Καλή δύναμη...
Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

pgrontas

#91
Δεν ξέρω αν είναι αντικειμενοστρεφής ή αντικειμενοστραφής (αν και λέμε εξωστρεφής πχ.) αλλά δεν είναι σίγουρα προγραμματισμός. Αυτό που πραγματεύεται η ενότητα 4 του νέου βιβλίου ονομάζεται αντικειμενοστρεφής ανάλυση και σχεδιασμός και στόχος του είναι η ανάπτυξη μεγάλων (κυρίως) πληροφοριακών συστημάτων. (Προσωπικά το διδάχθηκα στο 4ο έτος έχοντας όμως δει πριν C++/Java).

Η ενότητα αυτή δεν είναι ανάγκη να διδαχθεί παπαγαλία. Σίγουρα μπορούν να υπάρξουν (θεωρητικές δηλ. χωρίς κώδικα) ασκήσεις όπου θα δοθεί στους μαθητές ένα παράδειγμα του πραγματικού κόσμου και θα πρέπει να το αναλύσουν σε κλάσεις, να βρουν τις ιδιότητες και τις μεθόδους και τις μεταξύ τους σχέσεις. Κάτι τέτοιο θα μάθει τους μαθητές να μοντελοποιούν και να αναλύουν προβλήματα, κάτι που αποτελεί στόχο του μαθήματος και ικανότητα των πληροφορικών. Δεν είναι άχρηστη δηλαδή ως ενότητα.

Το μεγάλο πρόβλημα (και ο λόγος που παρά τα όποια θετικά παραμένει κακή επιλογή) είναι ότι αυτό θα είναι μισό. Ο μαθητής θα κάνει την μοντελοποίηση αλλά δεν μπορεί να δει τον κώδικα που παράγεται από το μοντέλο του.
Αλλά ακόμα χειρότερα δεν ξέρω κατά πόσο αυτή η ανάλυση καθαυτή μπορεί να είναι πλήρης: Τι γίνεται αν οι μεθοδοι παίρνουν ορίσματα με τύπο κάποια κλάση ή έχουν ως ιδιότητες κάποιο σύνθετο τύπο. Έχουν οι μαθητές τις κατάλληλες αναπαραστάσεις για να αντιμετωπίσουν τέτοια θέματα, ώστε να μην γίνει παπαγαλία;

Επίσης εμμένει κυρίως στην top-down ανάλυση, η οποία αφορά μεγάλα και σύνθετα προβλήματα-συστήματα. Έχω την αίσθηση ότι για τον προγραμματισμό στο επίπεδο των μαθητών είναι καλύτερη η bottom up προσέγγιση, όπου θα πειραματίζονται συνθέτοντας απλούστερες έννοιες σε πιο πολύπλοκες.

Σε κάθε περίπτωση είναι θετικό που μπαίνουν καινούριες έννοιες στο μάθημα, αν και εξακολουθώ να θεωρώ ότι αναδρομή + εισαγωγή στην πολυπλοκότητα αντί για αντικειμενοστρέφεια θα ήταν μια καλύτερη επιλογή (και πιο θετική...)

Παράθεση από: pgrontas στις 30 Μαΐου 2019, 10:32:49 ΜΜ
Ένα πρώτο σχόλιο (με κάθε επιφύλαξη αν δεν δούμε και τις σημειώσεις που θα μοιραστούν)

Ο αντικειμενοστραφής προγραμματισμός είναι κακή επιλογή, καθώς δεν μπορεί να υπάρξει ως προγραμματισμός αν δεν έχει υποστήριξη από το περιβάλλον, που  στην παρούσα μορφή της γλώσσας δεν γίνεται (εκτός αν ετοιμάζει κάτι ο Άλκης). Δυστυχώς αυτό σημαίνει ότι είτε θα γίνει ως θεωρία είτε θα γίνει με μορφή διαγραμμάτων (UML?). Και τα δύο θεωρώ ότι περισσότερο θα μπερδέψουν παρά θα προσφέρουν.

Κρίμα που δεν τόλμησαν την εισαγωγή της αναδρομής. Βασική έννοια της επιστήμης μας, πιο εύκολη στην προγραμματιστική υποστήριξη, συνδυάζεται καλύτερα με τα εργαλεία που διαθέτουμε αλλά και με τις άλλες ενότητες (υποπρογράμματα και διαίρει και βασίλευε) και θα πήγαινε το μάθημα πιο μακριά.

Η εκσφαλμάτωση θεωρώ ότι μπορεί να προσφέρει στο μάθημα, αν γίνει σωστά.

Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

pgrontas

Παράθεση από: nikosx στις 06 Ιουν 2019, 03:58:24 ΜΜ
Βέβαια δεν αλλάζει το επίπεδο τον μαθητών που πλέον είναι όσοι ΔΕΝ σκοπεύουν να ασχοληθούν με πληροφορική.

Σωστά Γιώργο.

Διαφωνώ με αυτό. Πρέπει να πείθουμε τους μαθητές μας που έχουν στόχο να σπουδάσουν πληροφορική να έρχονται στην δική μας κατεύθυνση.
Τους συμφέρει αν το δούμε στρατηγικά (και μέχρι τώρα τουλάχιστον η φυσική που έκαναν - ελατήρια, τριβές κτλ. - τους ήταν άχρηστη στην πληροφορική).
Για να προλάβω σχόλια, δεν μπαίνω στο πού ανήκει το μάθημα. Όλοι συμφωνούμε ότι ανήκει στη Θετική. Το θέμα είναι πώς αντιδρούμε μέχρι να πάμε  εκεί - αν φυσικά συμβεί αυτό.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

zoup

Το λάθος είναι όλοι ασχολούνται με το σε ποια κατεύθυνση ανήκει το μάθημα. Το θέμα είναι να εστιάσουμε σε ποιες σχολές πρέπει να απευθύνεται.. Αυτό πρέπει να αλλάξει.

tsak

Βλέποντας έστω και με μια πρώτη γρήγορη ματιά το συμπληρωματικό βιβλίο, θεωρώ ότι "άνοιξε" πολύ το μάθημα με πάρα πολλές έννοιες για ένα μαθητή που καλείται να εξεταστεί σε πανελλαδικό επίπεδο στο τέλος μιας δεκάμηνης περίπου προσπάθειας. Σκεπτόμενος ότι από βδομάδα, που αρχίζω τα θερινά μαθήματα στα φροντιστήρια, θα μου έρθουν πάλι μαθητές που θα χρειαστούν περίπου 1,5 μήνα για να κατανοήσουν σχετικά καλά την εντολή "ΔΙΑΒΑΣΕ" και ότι πρέπει να τους φτάσω στο τέλος να καταλάβουν και ίσως να πρέπει να μου βγάλουν μια θεωρητική άσκηση με την έννοια του πολυμορφισμού μέσα, με λούζει λίγο κρύος ιδρώτας. Δεν τα ρίχνω βέβαια στα παιδιά...
Οι άνθρωποι έπρεπε να δικαιολογήσουν με κάποιο τρόπο τις 6+1 ώρες στο σχολείο, στο οποίο αν γινόταν μεθοδική δουλειά και με τη συνδρομή των μαθητών, ίσως και να μην χρειαζόταν το φροντιστήριο. Σίγουρα έφεραν σε δύσκολη θέση τα φροντιστήρια, τα οποία στην πλειονότητά τους θα πάνε από 2 σε 3 ώρες, με τα δίδακτρα λογικά να πρέπει να αυξηθούν και να δούμε στην πράξη αν τελικά φτάσουν και αυτές οι ώρες.
Συμφωνούμε πιστεύω όλοι ότι το μάθημα χρειαζόταν μια αναβάθμιση, αλλά νομίζω έγινε σε λάθος κατεύθυνση. Και το πιο πιθανό είναι ότι μάλλον θα είναι άλλη μια μεταβατική χρονιά με αλλαγές (ελπίζω) από την επόμενη κυβέρνηση. Όπως έγινε τότε που έβαλαν για μια χρονιά την πολυπλοκότητα κλπ  και την επόμενη τα πήραν πίσω. Ελπίζω επίσης να δοθεί του χρόνου ένα ολοκληρωμένο σύγγραμμα με ξεκάθαρα χαρακτηρισμένες ενότητες για εξεταστέα ύλη.

tsak

Νομίζω στην ενότητα της εκσφαλμάτωσης κακώς ορίζουν ως ξεχωριστή κατηγορία τα "Λάθη που οδηγούν σε αντικανονικό τερματισμό του προγράμματος" αφού κι αυτά είναι λογικά λάθη σύμφωνα και με τα αναφερόμενα στο κεφάλαιο 6.

P.Tsiotakis

Το παζλ με τη νέα ύλη του μαθήματος θα συμπληρωθεί με τις νέες οδηγίες διδασκαλίας. Μέχρι τότε θα γίνονται υποθέσεις για το βάθος της ύλης και των θεμάτων.

Ας ελπίσουμε ότι το μάθημα δε θα γίνει όντως Ιστορία και θα τοποθετηθεί στη Θετική κατεύθυνση καθώς είναι ο μόνος τρόπος να αποτελεί εισιτήριο για όλες τις σχολές που σχετίζονται με αυτό.

Βέβαια ο υπουργός (30 μέρες) που επιχειρηματολόγησε για την εισαγωγή της κοινωνιολογίας ότι δε θα προάγει την παπαγαλία (όπως τα λατινικά) αλλά την κριτική σκέψη και επειδή αρέσει στα παιδιά δεν ξέρω τι έχει προβλέψει.

soc_h

Ας αποκτήσουν στο στέκι τα νέα κεφάλαια το δικό τους τοπικό για να σχολιάζουμε καταλλήλως.
Θα βοηθήσει ουσιαστικά πιστεύω
Σωκράτης

taxata

#98
"Η αύξηση της ύλης σε καμιά περίπτωση δε θα είναι αναλογική" .... τη θυμάμαι αυτή την κουβέντα μετρώντας τις 130++ σελίδες του βιβλίου και δε θα μπω στον κόπο να αθροίσω και τον όγκο των υπολοίπων 3 βιβλίων (βιβλίο μαθητή, τετράδιο μαθητή, Νέες οδηγίες μελέτης) τα οποία όλα μαζί φτιάχνουν ένα ωραίο παζλ το οποίο θα κοσμεί τα γραφεία των ταλαίπωρων μαθητών προκαλώντας πανικό... τι να πρωτοδιαβάσω πρώτα; από που να μάθω τη θεωρία; Σε ποιες ασκήσεις να δώσω βαρύτητα.

Δε θα μπω στο επιστημονικό μέρος το οποίο θέλει σκέψη, μελέτη του "νέου" και του διορθωμένου υλικού και κουβέντα. Νέες έννοιες, μεγαλύτερο βάθος, αντικειμενοστρεφής προγραμματισμός (αναγκαστικά αφού δεν υποστηρίζεται από την ΓΛΩΣΣΑ) χωρίς προγραμματισμό, στροφή στη θεωρία κλπ. Το υλικό το οποίο φαίνεται προσεγμένο πρέπει να υπερκαλύπτει την εξεταστέα ύλη η οποία όμως πρέπει να είναι ορθολογική σε έκταση και σε βάθος λαμβάνοντας υπόψη ότι δύναται να καλύπτεται σε ένα σχ. έτος και εντός του σχολείου. Εδώ έχω τις αμφιβολίες μου.

Παιδαγωγικά όμως θα πω 2 κουβέντες


  • Έχουμε νομίζω, ρίχνοντας μια ματιά και στα υπόλοιπα μαθήματα, (διορθώστε με εάν κάνω λάθος) τη μεγαλύτερη σε όγκο αύξηση της ύλης και έχοντας επίσης το «προνόμιο» των 4 συγγραμμάτων. Οι αιτιολογήσεις του τύπου... είμαστε σε μεταβατικό στάδιο, θα κάνουμε κάποια στιγμή κάτι καλύτερο ... επειδή βλέπω εδώ και 25 χρόνια την επίδραση τέτοιων πειραμάτων στα νέα παιδιά... συγνώμη αλλά δεν με ικανοποιεί ως εκπαιδευτικό. Συζήτησε, Ανάλυσε, Σχεδίασε, Υλοποίησε Νέο Υλικό, Επιμόρφωσε και στο ΤΕΛΟΣ Εφάρμοσε .. ΕΜΕΙΣ όμως τα κάνουμε ανάποδα γιατί ξέρουμε καλύτερα.
  • Όσο  και εάν αυξήσεις τις ώρες διδασκαλίας σε σχολείο ή και φροντιστήριο οι νέες, οι πολλές και δύσκολες έννοιες που έχουν πέσει στο τραπέζι και σε μεγαλύτερο βάθος θέλουν χρόνο να χωνευτούν. <<Για δώσω μία δραματοποιημένη αντιστοίχηση, δοκιμάστε να φάτε μία κατσαρόλα φασολάδα με μία μεγάλη κουτάλα στο ίδιο χρονικό διάστημα που θα τρώγατε ένα πιάτο με ένα κανονικό κουτάλι να δούμε πως θα κοιμηθείτε το βράδυ>>.
  • Οι πανελλαδικές εξετάσεις δυστυχώς ή ευτυχώς (δεν το αναλύω τώρα) αποτελούν κριτήριο εισαγωγής, το ποιες γνώσεις και δεξιότητες πρέπει έχει να λάβει ο μαθητής πριν την εισαγωγή του σε μία Σχολή και τι πρέπει να θεωρούμε σήμερα ως Γενική Παιδεία (είναι σχεδόν το ίδιο άραγε όπως και πριν 40 έτη?) είναι μία μεγάλη συζήτηση που εάν την ξεκινήσουμε κάποια στιγμή (πολλές χώρες το έχουν κάνει εδώ και χρόνια) ίσως και να προκαλέσει τον επανασχεδιασμό του εκπαιδευτικού συστήματος.
  • Οι εκπαιδευτικοί και οι επιστημονικές ομάδες που προσπαθούν να δώσουν άμισθα πολλές φορές τον καλύτερό τους εαυτό παράγοντας το εκπαιδευτικό και συγγραφικό έργο συνήθως αναγκάζονται να λειτουργούν πιεσμένα χρονικά και όχι σε ένα συνολικό πλάνο σχεδιασμού της προσέγγισης του επιστημονικού αντικειμένου.
    Ο ανταγωνισμός και η ανεπάρκεια πολλές φορές του δημόσιου σχολείου να ανταποκριθεί ωθούν τους μαθητές και τις οικογένειές τους στην ιδιωτική βοήθεια και  βλέποντας το εισόδημά τους να μην επαρκεί για την στήριξη των παιδιών τους να ζουν αλαφιασμένοι κάτω από την πίεση που προκαλούν οι αποφάσεις πολιτικών προσώπων με κριτήρια λανθασμένων προτεραιοτήτων ... ενώ ... θα έπρεπε να συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο, η κοινωνία να πιέζει και οι πολιτικοί να τρέχουν.
  • Η μέση ελληνική οικογένεια είχε λογικά όνειρα, να αποκτήσει δικό της σπίτι και να σπουδάσει τα παιδιά της κατορθώσαμε όμως να τα έχουμε κάνει ανέφικτα. Για όποια οικογένεια δε, το πέτυχε ματώνοντας θα πρέπει να πληρώνει ενοίκιο για το δικό της σπίτι και να βλέπει τα σπουδαγμένα παιδιά της άνεργα ή μετανάστες ... συγνώμη ξέφυγα!!!. Εάν όμως κάποιος νομίζει ότι όλα αυτά δεν έχουν σχέση με τη δουλειά του εκπαιδευτικού ίσως θα πρέπει να αναθεωρήσει ή να με πείσει να αναθεωρήσω εγώ.
  • Οι μαθητές ήδη με την παλαιά ύλη πέραν του σχολείου έκαναν ακόμα ένα ωράριο διδασκαλίας σε εξωτερική στήριξη (και δεν νομίζω ότι ήταν μόνο επειδή δεν έφταναν οι ωρες διδασκαλίας στο σχολείο) ... τώρα αυξάνοντας την ύλη σε όλα τα μαθήματα τι ακριβώς αναμένουμε να γίνει ... να καταλάβω δηλαδή, αυξάνουμε τις ώρες διδασκαλίας και αυτομάτως επιλύονται όλα τα προβλήματα του δημοσίου σχολείου ?
Θα τελειώσω με ακόμα μία αντιστοίχηση ... για να επιλέξουμε τον γρηγορότερο αθλητή μπορούμε ή να τον βάλουμε να τρέξει 400 μέτρα, ή να τον ξεπατώσουμε με μαραθώνιο για να δοκιμάσουμε τις αντοχές του και όποιος έχει επιζήσει στο τέλος να προκριθεί.
Τάσος_Χατζηπαπαδόπουλος
Κύριε δεν έχω internet
http://users.sch.gr/chatzipap/

meteo_xampos

Εμένα πάλι μου αρέσει η νέα ύλη που έχουμε στο μάθημά μας, καλύπτει έννοιες του πρώτου έτους στις σχολές πληροφορικής... Απορώ γιατί οι σχολές πληροφορικής δεν είναι όλες πλέον στο πεδίο μας... Τα παιδιά που θα πάνε πληροφορική από θετική κατεύθυνση πλέον δεν θα έχουν διδαχτεί ΟΥΤΕ ΜΙΑ ώρα πληροφορικής έστω και σαν γενικής παιδείας μάθημα, και το σύστημα αυτό υποτίθεται ότι φτιάχτηκε για να εξειδικεύσει τα παιδιά περισσότερο και να πάνε προετοιμασμένοι καλύτερα στις σχολές τους... Αυτός πρέπει να ναι ένας στόχος του κλάδου μας, όλες οι σχολές πληροφορικής στη κατεύθυνσή μας πλέον, συν τα μαθηματικά, αν είναι να μην πάμε στην θετική, που δε μας βλέπω να πηγαίνουμε...
Πλέον πιστεύω ότι είναι απαραίτητη η προετοιμασία στην Β Λυκείου, όχι μόνο με μια ώρα την εβδομάδα, αλλά με δυο, έστω από τα Χριστούγεννα και μετά... Να έχουν κάνει μέχρι και δομή επανάληψης όταν τελειώσουν τη Β Λυκείου...

tsak

Παράθεση από: meteo_xampos στις 07 Ιουν 2019, 09:37:32 ΠΜ
Εμένα πάλι μου αρέσει η νέα ύλη που έχουμε στο μάθημά μας, καλύπτει έννοιες του πρώτου έτους στις σχολές πληροφορικής... Απορώ γιατί οι σχολές πληροφορικής δεν είναι όλες πλέον στο πεδίο μας... Τα παιδιά που θα πάνε πληροφορική από θετική κατεύθυνση πλέον δεν θα έχουν διδαχτεί ΟΥΤΕ ΜΙΑ ώρα πληροφορικής έστω και σαν γενικής παιδείας μάθημα, και το σύστημα αυτό υποτίθεται ότι φτιάχτηκε για να εξειδικεύσει τα παιδιά περισσότερο και να πάνε προετοιμασμένοι καλύτερα στις σχολές τους... Αυτός πρέπει να ναι ένας στόχος του κλάδου μας, όλες οι σχολές πληροφορικής στη κατεύθυνσή μας πλέον, συν τα μαθηματικά, αν είναι να μην πάμε στην θετική, που δε μας βλέπω να πηγαίνουμε...
Πλέον πιστεύω ότι είναι απαραίτητη η προετοιμασία στην Β Λυκείου, όχι μόνο με μια ώρα την εβδομάδα, αλλά με δυο, έστω από τα Χριστούγεννα και μετά... Να έχουν κάνει μέχρι και δομή επανάληψης όταν τελειώσουν τη Β Λυκείου...


Είναι πολλά τα διαφορετικά αντικείμενα που πραγματεύεται η νέα ύλη. Τουλάχιστον ο αντικειμενοστραφής προγραμματισμός δεν θα έπρεπε ενσωματωθεί με τον τρόπο που έγινε (μπλα μπλα μπλα ενώ δεν υπάρχει περιβάλλον που να μπορεί να τα κάνει αυτά στην πράξη κάποιος).
Για το ότι οι σχολές πληροφορικής δεν είναι όλες στην κατεύθυνση τη δικιά μας, αποτελεί ένα από τα πολλά ανέκδοτα αυτού του εκπαιδευτικού συστήματος.
Αν ήθελαν σοβαρή καινοτομία ας έκαναν μια στροφή σε κανονική γλώσσα (π.χ. Python), όπως πολύ σωστά (με όποια μικρά φάουλ) γίνεται στα ΕΠΑΛ. Ναι, τότε να μιλήσουμε και για λίστα και για αντικειμενοστρέφεια και χωρίς να αναλώνεται κανείς σε πολλές θεωρίες.

tsioulak

Παράθεση από: tsak στις 07 Ιουν 2019, 09:56:25 ΠΜ
Για το ότι οι σχολές πληροφορικής δεν είναι όλες στην κατεύθυνση τη δικιά μας, αποτελεί ένα από τα πολλά ανέκδοτα αυτού του εκπαιδευτικού συστήματος.

Την μεγαλυτερη ζημια (κατα την γνωμη μου) την κανει το "4 μονο μαθηματα", τα τμηματα πληροφορικης τα οποια δεν βρισκονται και στα 2 πεδια αλλα βρισκονται μονο στο 2ο (των θετικων σπουδων) ειναι το τμημα πληροφορικης με εφαρμογες στην βιοιατρικη (εδω ηταν στο δίλημμα ειτε θα παρω μαθητες που ξερουν πληροφορικη ειτε μαθητες που ξερουν χημεια), τα πολυτεχνικα τμηματα ηλεκτρολογων (εδω ηταν στο δίλημμα ειτε θα παρω μαθητες που ξερουν πληροφορικη ειτε μαθητες που ξερουν φυσικη) και τα πολυτεχνικα τμηματα πληροφορικης. Για το τμημα πληροφορικης στην Λαμια καταλαβαινω να θελουν τους φοιτητες τους να ξερουν χημεια, το ιδιο και για τους ηλεκτρολογους, καταλαβαινω οτι θελουν τους φοιτητες τους να ξερουν φυσικη. Αυτο που δεν καταλαβαινω με τιποτα ειναι τα πολυτεχνικα τμηματα πληροφορικης (Πατρα, Σαμος κλπ) τα οποια προτιμουν τους φοιτητες τους να ξερουν φυσικη και χημεια αντι για πληροφορικη.

P.Tsiotakis

υπάρχουν πολυάριθμα τμήματα του Θετικού πεδίου που η Πληροφορική μπορεί να είναι το 4ο μάθημα εξέτασης, όπως για παράδειγμα τα Μαθηματικά και πάρα πολλά άλλα, χωρίς να αποκλείεται να είναι εναλλακτικά κάποιο άλλο μάθημα.
Η 4άδα μαθημάτων: Έκθεση, Μαθηματικά, Φυσική, Πληροφορική, είναι το προφίλ εισακτέου για πολλές σχολές.

Εδώ κατέληξαν να δέχεται το Βιολογικό φοιτητές χωρίς Βιολογία και το χημικό χωρίς Μαθηματικά.

Προφανώς, όμως, το προφίλ εισακτέου πρέπει να αριθμεί 5 μαθήματα στα πεδία επιστημών και στις 4 Δέσμες,

Λαμπράκης Μανώλης

Εγώ πάντως λίγο που είδα το νέο βοήθημα, θα έλεγα πως τα κομμάτια που μπήκαν δεν είναι μόνο θεωρία, έχουν και νέες κατηγορίες ασκήσεων ..

1) στοίβα και ουρά  στα παραδείγματα υπάρχουν ασκήσεις ακόμη και για Γ ή Δ θέμα
2) δυαδικά δένδρα αναζήτησης και θεωρητικές ασκήσεις με λίστες κτλ
3) στον αντικειμενοστραφή είναι κάπως θολό το τοπίο, εδώ ίσως φαίνεται "θεωρητική" η προσέγγιση, όμως υπάρχουν παραδείγματα με διαγράμματα,
4) και στα υπόλοιπα τμήματα υπάρχουν παραδείγματα ασκήσεων


gpapargi

Παράθεση από: pgrontas στις 06 Ιουν 2019, 05:47:35 ΜΜ
Διαφωνώ με αυτό. Πρέπει να πείθουμε τους μαθητές μας που έχουν στόχο να σπουδάσουν πληροφορική να έρχονται στην δική μας κατεύθυνση.
Τους συμφέρει αν το δούμε στρατηγικά (και μέχρι τώρα τουλάχιστον η φυσική που έκαναν - ελατήρια, τριβές κτλ. - τους ήταν άχρηστη στην πληροφορική).
Για να προλάβω σχόλια, δεν μπαίνω στο πού ανήκει το μάθημα. Όλοι συμφωνούμε ότι ανήκει στη Θετική. Το θέμα είναι πώς αντιδρούμε μέχρι να πάμε  εκεί - αν φυσικά συμβεί αυτό.

Τα παιδιά θα πάνε εκεί που έχουν πρόσβαση σε όλες τις σχολές πληροφορικής, δηλαδή στη θετική.
Πέρα από αυτό για μένα δε γίνεται να μπεις σε τμήμα πληροφορικής χωρίς φυσική. πχ θέματα όπως η θεωρία πληροφορίας, τα σήματα και συστήματα (που αφορούν τηλεπικοινωνίες) σχετίζονται με τη φυσική. Επίσης έννοιες όπως η εντροπία της θερμοδυναμικής σχετίζεται με την εντροπία της θεωρίας πληροφορίας. Και για να έχεις πρόσβαση στους  κβαντικούς υπολογιστές θα πρέπει να έχεις σχέση με φυσική. Κάτι αρκετά ενδιαφέρον είναι το εξής: ο πιο απλός τρόπος για να καταλάβει κανείς την αρχή της απροσδιοριστίας στην κβαντική φυσική είναι να καταλάβει ότι η ορμή και η θέση ενός σωματιδίου σχετίζονται μέσω του μετασχηματισμού Fourier οπότε δεν μπορείς να τα ξέρεις και τα δυο απλά γιατί όταν ένα σήμα μικραίνει σε διάρκεια  απλώνει στις συχνότητες.
Τέλος κάτι πρακτικό που μου συνέβη πρόσφατα: κάποιος φίλος ήθελε να φτιάξει παιχνίδι στον υπολογιστή. Οι πορείες των βλημάτων ήταν κλασσικές βολές στη φυσική. Ο φίλος δεν μπορούσε να το φτιάξει γιατί δεν ήξερε βολές αλλά και αναλυτική γεωμετρία.
Για μένα δηλαδή η ζημιά για το μάθημα είναι διπλή: πρώτον δεν απευθύνεται σε μαθητές που θέλουν πρόσβαση σε όλες τις σχολές πληροφορικής και δεύτερον, η κατεύθυνση οικονομικών-πληροφορικής δεν δίνει το σωστό background  στο μελλοντικό φοιτητή της πληροφορικής.

pgrontas

Παράθεση από: gpapargi στις 07 Ιουν 2019, 02:52:01 ΜΜ
Τα παιδιά θα πάνε εκεί που έχουν πρόσβαση σε όλες τις σχολές πληροφορικής, δηλαδή στη θετική.
Όχι κατ' ανάγκη, ειδικά αν δεν θέλουν να περάσουν από σπόντα σε σχολή πληροφορικής. Στο σχολείο μου τα τελευταία χρόνια έχω καταφέρει να τραβήξω πολύ καλούς μαθητές με κλίση στην Πληροφορική από τη θετική, με πολύ καλά αποτελέσματα για τους ίδιους (ΕΚΠΑ, ΟΠΑ και σε πολύ καλές θέσεις).

Παράθεση από: gpapargi στις 07 Ιουν 2019, 02:52:01 ΜΜ
Πέρα από αυτό για μένα δε γίνεται να μπεις σε τμήμα πληροφορικής χωρίς φυσική. πχ θέματα όπως η θεωρία πληροφορίας, τα σήματα και συστήματα (που αφορούν τηλεπικοινωνίες) σχετίζονται με τη φυσική. Επίσης έννοιες όπως η εντροπία της θερμοδυναμικής σχετίζεται με την εντροπία της θεωρίας πληροφορίας.
Τα κάνουν αυτά όμως στην κατεύθυνση; Αν δεν τα κάνουν τόσα χρόνια Φυσικής δεν είναι αρκετά;
Και στην τελική, αυτό που λένε για το μάθημα μας, οι κακόπιστοι, ότι θα τους τα μάθουμε σωστά στο Πανεπιστήμιο, γιατί να μην ισχύει και για τη Φυσική κατεύθυνσης;

Παράθεση από: gpapargi στις 07 Ιουν 2019, 02:52:01 ΜΜ
Και για να έχεις πρόσβαση στους  κβαντικούς υπολογιστές θα πρέπει να έχεις σχέση με φυσική. Κάτι αρκετά ενδιαφέρον είναι το εξής: ο πιο απλός τρόπος για να καταλάβει κανείς την αρχή της απροσδιοριστίας στην κβαντική φυσική είναι να καταλάβει ότι η ορμή και η θέση ενός σωματιδίου σχετίζονται μέσω του μετασχηματισμού Fourier οπότε δεν μπορείς να τα ξέρεις και τα δυο απλά γιατί όταν ένα σήμα μικραίνει σε διάρκεια  απλώνει στις συχνότητες.
Διαφωνώ με αυτό. Μπορείς να καταλάβεις τους κβαντικούς υπολογιστές χωρίς να έχεις ιδέα από φυσική. Αρκεί να ξέρεις γραμμική άλγεβρα και πιθανότητες. Φυσικά δεν θα μπορείς να κατασκευάσεις κάποιον, αλλά δεν χρειάζεται, όπως ισχύει και για τους κλασικούς.
Για να σε πείσω σου προτείνω να διαβάσεις τον Scott Aaronson, από τους μεγαλύτερους κβαντικούς πληροφορικούς της εποχής μας. Έχει ένα πολύ ωραίο blog, αλλά και στο βιβλίο του "Quantum Computing Since Democritus" λέει:
Παράθεση
Quantum mechanics is what you would inevitably come up with if you started from probability theory, and then said, let's try to generalize it so that the numbers we used to call "probabilities" can be negative numbers. As such, the theory could have been invented by mathematicians in the nineteenth century without any input from experiment. It wasn't, but it could have been.

Παράθεση από: gpapargi στις 07 Ιουν 2019, 02:52:01 ΜΜ
Τέλος κάτι πρακτικό που μου συνέβη πρόσφατα: κάποιος φίλος ήθελε να φτιάξει παιχνίδι στον υπολογιστή. Οι πορείες των βλημάτων ήταν κλασσικές βολές στη φυσική. Ο φίλος δεν μπορούσε να το φτιάξει γιατί δεν ήξερε βολές αλλά και αναλυτική γεωμετρία.
Μεταξύ μας κι εγώ δεν μπορώ να το κάνω εύκολα, παρά το γεγονός ότι έχω διδαχθεί τοσο βολές όσο και αναλυτική γεωμετρία.

ΥΓ:
Κοίτα,σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι η Φυσική δεν είναι πιο χρήσιμη στην Πληροφορική, από τα Οικονομικά, κυρίως (αλλά όχι μόνο) ως τρόπος σκέψης. Αυτό είναι δεδομένο, δεν το έχουμε όμως. Από την άλλη δεν μπορούμε να το βάζουμε κάτω, ειδικά αν δούμε ότι πρακτικά δεν θα κοστίσει και τόσο στους φοιτητές Πληροφορικής αν δεν πάνε από Θετική. Στο τελευταίο είναι κυρίως η διαφωνία μας.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

bugman

Ο προγραμματιστής αν πάρει τις σωστές εξισώσεις θα φτιάξει αυτό που πρέπει. Αλλά το μάθημα δεν είναι ο προγραμματισμός. Είναι η επίλυση προβλημάτων σε προγραμματιστικά περιβάλλοντα. Το οποίο για κάποια προβλήματα μπορεί να φτιάξει προγράμματα σε ΓΛΩΣΣΑ και για κάποια άλλα να φτιάξει μόνο το σκεπτικό, βλέπε διαγράμματα αντικειμένων. Μέχρι εκεί πάει για το Λύκειο.

Θα μπορούσε κανείς να πάρει τα διαγράμματα αντικειμένων και να φτιάξει πίνακες και όπου χρειάζεται υποπρογράμματα (ώστε να περάσουμε τους πίνακες που αντιστοιχούν στα αντικείμενα, με αναφορά). Δυστυχώς δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε συναρτήσεις (δεν έχουμε πέρασμα με αναφορά).

Αν το υποπρόγραμμα Θεσε.Χ() βάζει τιμή στο Χ του αντικειμένου τότε θα πρέπει να περάσουμε το πίνακα, και τον αριθμό του αντικειμένου στο πίνακα (αντιστοιχεί στο self της python και στο this της java), και φυσικά την τιμή του Χ.

Για να πάρουμε τιμή από το Χ θα πρέπει πάλι να καλέσουμε ένα υποπρόγραμμα και να βάλουμε μια μεταβλητή σαν τρίτο όρισμα και σε αυτό να επιστέψουμε την τιμή του Χ.

Αν θέλουμε να έχουμε και αλφαριθμητικά τότε πρέπει να έχουμε δυο πίνακες, έναν για αριθμητικές τιμές και έναν για αλφαριθμητικές, που σημαίνει ότι θα περνάμε τρία ορίσματα για κάθε αντικείμενο. Εννοείται ότι οι πίνακες θα είναι δυο διαστάσεων αν έχουμε δυο ή περισσότερες τιμές σε κάθε πίνακα για κάθε αντικείμενο.


tsioulak

Παράθεση από: gpapargi στις 07 Ιουν 2019, 02:52:01 ΜΜ
Τα παιδιά θα πάνε εκεί που έχουν πρόσβαση σε όλες τις σχολές πληροφορικής, δηλαδή στη θετική.
Πέρα από αυτό για μένα δε γίνεται να μπεις σε τμήμα πληροφορικής χωρίς φυσική. πχ θέματα όπως η θεωρία πληροφορίας, τα σήματα και συστήματα (που αφορούν τηλεπικοινωνίες) σχετίζονται με τη φυσική. Επίσης έννοιες όπως η εντροπία της θερμοδυναμικής σχετίζεται με την εντροπία της θεωρίας πληροφορίας. Και για να έχεις πρόσβαση στους  κβαντικούς υπολογιστές θα πρέπει να έχεις σχέση με φυσική. Κάτι αρκετά ενδιαφέρον είναι το εξής: ο πιο απλός τρόπος για να καταλάβει κανείς την αρχή της απροσδιοριστίας στην κβαντική φυσική είναι να καταλάβει ότι η ορμή και η θέση ενός σωματιδίου σχετίζονται μέσω του μετασχηματισμού Fourier οπότε δεν μπορείς να τα ξέρεις και τα δυο απλά γιατί όταν ένα σήμα μικραίνει σε διάρκεια  απλώνει στις συχνότητες.
Τέλος κάτι πρακτικό που μου συνέβη πρόσφατα: κάποιος φίλος ήθελε να φτιάξει παιχνίδι στον υπολογιστή. Οι πορείες των βλημάτων ήταν κλασσικές βολές στη φυσική. Ο φίλος δεν μπορούσε να το φτιάξει γιατί δεν ήξερε βολές αλλά και αναλυτική γεωμετρία.
Για μένα δηλαδή η ζημιά για το μάθημα είναι διπλή: πρώτον δεν απευθύνεται σε μαθητές που θέλουν πρόσβαση σε όλες τις σχολές πληροφορικής και δεύτερον, η κατεύθυνση οικονομικών-πληροφορικής δεν δίνει το σωστό background  στο μελλοντικό φοιτητή της πληροφορικής.

Κοιτα, το ιδανικο θα ηταν μαθηματικα, πληροφορικη, φυσικη (δηλαδη η παλια τεχνολογικη) αλλα ελα ομως που το συστημα (εδω και μερικα χρονια) δεν το πολυ επιτρεπει (πλεον καθολου), δυστυχως θα πας για 2 απο τα 3.

ΥΓ. Υπαρχουν και τα 2 περιεργα τμηματα που θελουν χημεια και οικονομικα (Λαμιας και ΠΑΜΑΚ) αλλα αυτα ειναι η εξαιρεση.

Τελοσπαντων, αρκετα εκτος θεματος βγηκαμε.

gpapargi

Αν πιάσουμε τη συζήτηση για το αν χρειάζεται ή όχι η φυσική για τους κβαντικούς υπολογιστές θα πλατιάσουμε. Γι αυτό θα σταθώ στο πιο σημαντικό: Ένας μαθητής που ξέρει ότι θα μπει σε σχολή πληροφορικής χωρίς φυσική στις πανελλήνιες, είναι λογικό να την παραμελήσει σε όλο το λύκειο και ας τη διδάσκεται... με ότι αυτό συνεπάγεται. Επίσης είναι και το ότι θέλει ο μαθητής να έχει πρόσβαση σε όλες τις σχολές πληροφορικής πχ ηλεκτρολόγους ΕΜΠ. Πως να μην πάει θετική;

pgrontas

Κοίτα μιλάμε για συνειδητοποιημένους μαθητές, άσε που το ΕΜΠ δεν είναι η μονη σχολή πληροφορικής, μάλιστα δεν είναι εξ' ολοκλήρου πληροφορικής.
Τέλος πάντων, διαφωνουμε. Ας μην κουράσουμε το θέμα περαιτέρω, όποτε θες μιλάμε για κβαντική πληροφορική και φυσική ;)
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

petrosp13

Πρόβλεψη προσωπική μου
Ο αντικειμενοστραφής θα τεθεί εκτός από τον νέο υπουργό
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

dimitrios67

Συνάδελφοι, θεωρώ ότι το θέμα με τη Φυσική και ιδίως με την Κβαντική Φυσική είναι λίγο υπερβολικό.
Προσωπικά, και από διδακτική εμπειρία σε ΤΕΙ, ΑΕΙ εχω δει ότι η Φυσική σε λίγα θεματα βοηθάει την Πληροφορική.
Δηλαδή για να λύσω ένα πρόβλημα Αλγορίθμων σαν αυτά που μπαίνουν σε Google Interviews χρειάζεται Φυσική;
Τότε και η Google και η Amazon θα έβαζε και ασκήσεις Φυσικής.
Επιπλέον, για να σχεδιάσεις το instruction set από έναν "θεωρητικό" καινούριο επεξεργαστή χρειάζεται η Φυσική;
Νομίζω ότι την υπερτιμήσαμε τη Φυσική.
Η θεωρητική Πληροφορική (και πόσοι άραγε ασχολούνται με αυτήν;) χρειάζεται Μαθηματικά.
Προσωπικά "διαφημίζω" την Οικονομία-Πληροφορική με το ερώτημα:
"Θέλεις σχολή πληροφορικής;". Ωραία! Τότε με δεδομένη δυνατότητα μυαλού-μελέτης κλπ, από την "Οικονομία-Πληροφορική"
μπαίνεις ευκολότερα σε σχολή πληροφορικής από ότι από Θετική διότι μπορείς να πιάσεις περισσότερα μόρια» (εννοείται με το ίδιο mental potential).
Και ομολογώ ότι έχω επιτυχίες!

ΥΓ: Γιώργο καταλαβαώνω αυτό που λες για τη Φυσική γενικά, αλλά το επίπεδο των μαθητών ειναι χαμηλό!
Εννοώ η συνολική "πνευματική" ικανοτητα, το potential, το capacity.

tdrivas

Η σύγχρονη επιστημονική έρευνα και προσέγγιση προτάσσει την διεπιστημονικότητα και τον υπολογισμό. Η Αγία Τριάδα μαθηματικων-φυσικης-πληροφορικης είναι πιο επίκαιρη και επιτακτική από ποτέ.

Τίποτα λιγότερο από τη Πληροφορικη στη θετική κατεύθυνση δίπλα στις συναφείς επιστήμες των μαθηματικών και της φυσικής.

Υ.γ. δεν είναι μόνο οι μαθητές/τριες που θέλουν πληροφορικες σχολές είναι και όσοι/ες επιθυμούν άλλα θετικά τμήματα, στα οποία η αλγοριθμική σκέψη είναι αναγκαίο εφόδιο. Μη το ξεχνάτε αυτό.
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

tsak

Κάτι πιο πεζό και γήινο :)...από αλγορίθμους ταξινόμησης να θεωρήσουμε ότι ασχολούμαστε μόνο με φυσαλίδα στη νέα ύλη?

tsioulak

Παράθεση από: tsak στις 08 Ιουν 2019, 01:30:38 ΜΜ
Κάτι πιο πεζό και γήινο :)...από αλγορίθμους ταξινόμησης να θεωρήσουμε ότι ασχολούμαστε μόνο με φυσαλίδα στη νέα ύλη?

Συν οποιον αλλο αλγοριθμο ταξινομησης βαλουν στις οδηγιες.

hobbit

Έχω την εντύπωση πως ούτε η δυαδική αναζήτηση σε πίνακα είναι στην νέα ύλη.

petrosp13

Δεν νομίζω ότι αλλάζει η ύλη ως προς αυτά
Η δυαδική θα πρέπει αν έχει διδαχθεί και για να γίνει αντιληπτό το δυαδικό δέντρο αναζήτησης και η τεχνική "διαίρει και βασίλευε"
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

zoup

Μα αφού έχει και παράδειγμα στο νέο βιβλίο, με δυαδικη

hobbit

Στο νεο βιβλίο δυαδική αναζήτηση σε πίνακα δεν υπάρχει.

petrosp13

Υπάρχει στο βιβλίο "Οδηγίες μελέτης μαθητή" όπως και πέρσι
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

hobbit

Ο αλγόριθμος βρίσκεται στις "Οδηγίες μελέτης", μόνο που όπως και τα προηγούμενα χρόνια είναι εκτός εξεταστέας ύλης.
Στην νέα εξεταστέα ύλη αναφέρονται μόνο το "Βιβλίο μαθητή" και το "Συμπληρωματικό υλικό". Αν θέλανε να την βάλουνε εντός ύλης, δεν είχαν παρά να προσθέσουν την παράγραφο 4.3 από το "Βιβλίο μαθητή".

Ολοκληρώνοντας να πω ότι θα την διδάξω στο σχολείο (όπως και τα προηγούμενα χρόνια), αλλά θα αναφέρω πάλι στα παιδιά ότι δεν μπορεί να ζητηθεί ως θεωρία (π.χ γράψτε τον αλγόριθμο δυαδικής αναζήτησης) ή στα θέματα Γ και Δ (π.χ να γίνει αναζήτηση σε ένα ερώτημα εφαρμόζοντας τον αλγόριθμο δυαδικής αναζήτησης).

petrosp13

https://www.esos.gr/arthra/62982/exetazontai-allages-sti-nea-exetastea-yli-tis-g-lykeioy?fbclid=IwAR2nZZmI3l5im6cAY6TKM9p6sXblk5sI32wcR4Re3A4NLosoIJDxDQuPdYc

Να φανταστώ ότι εμείς δεν έχουμε πρόβλημα
Ή ότι δεν έχουμε εκπροσώπηση
Διάζευξη
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

evry

Θα έλεγα:

Κώδικας: Pascal
NOT (Δεν έχουμε πρόβλημα OR Έχουμε εκπροσώπηση)
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

tsak

Η ταξινόμηση με επιλογή δεν φαίνεται κάπου πάντως, ούτε στο συμπληρωματικό ούτε στις οδηγίες μαθητη

gbougioukas

Στον Προγραμματισμό Υπολογιστών στα ΕΠΑΛ πέρυσι στις Πανελλαδικές δεν μπήκε κανένα θέμα θεωρίας-αναπαραγωγής κειμένου. Καλό θα ήταν αυτό να καθιερωθεί και στα ΓΕΛ, η Πληροφορική δεν έχει ανάγκη την παπαγαλία, δόξα τω θεώ. Η νέα ύλη του αντικειμενοστρεφούς προγραμματισμού, ακόμα και χωρίς κώδικα, έχει ένα εξαιρετικό πεδίο ασκήσεων με διαγράμματα κλάσεων.
Γιώργος Μπουγιούκας
Computer Science (BSc), Bioinformatics & Neuroinformatics (MSc)
https://gbougioukas.wordpress.com/
https://apothesis.eap.gr/handle/repo/54953

tsak

Παράθεση από: gbougioukas στις 09 Ιουν 2019, 11:29:01 ΜΜ
Στον Προγραμματισμό Υπολογιστών στα ΕΠΑΛ πέρυσι στις Πανελλαδικές δεν μπήκε κανένα θέμα θεωρίας-αναπαραγωγής κειμένου. Καλό θα ήταν αυτό να καθιερωθεί και στα ΓΕΛ, η Πληροφορική δεν έχει ανάγκη την παπαγαλία, δόξα τω θεώ. Η νέα ύλη του αντικειμενοστρεφούς προγραμματισμού, ακόμα και χωρίς κώδικα, έχει ένα εξαιρετικό πεδίο ασκήσεων με διαγράμματα κλάσεων.
Άντε το πολύ πολύ 5 Σ/Λ με ερωτήσεις κρίσεως... Απλό είναι και δεν θέλει ανάλυση. Κι αυτοί πρόσθεσαν άλλη τόση θεωρία. Έλεος.

tsak

https://www.esos.gr/arthra/62982/exetazontai-allages-sti-nea-exetastea-yli-tis-g-lykeioy

Αυτοί γιατί ζητάνε πάλι αλλαγές κι εμείς δεν βγάζουμε φωνή; Τουλάχιστον ρε παιδιά να σταματήσω κι εγώ το κόψε ραψε με τις σημειώσεις...Να δεις που μόλις κάνω βιβλιοδεσία θα τ αλλάξουν ;D

johnk

Παιδιά σχετικά με τις ασκήσεις του νέου βιβλίου, μήπως να κάναμε μία καινούρια ενότητα ώστε να ανεβάζαμε τις απαντήσεις; Κάποια Σ/Λ μου φαίνονται παράξενα στην ενότητα με τα δένδρα.

bugman

#128
Στην Ουρά το παράδειγμα 1 μιλάει για ουρά που κάνουμε εναλλαγές στις Εισαγωγές και Εξαγωγές στοιχείων, ενώ τα παραδείγματα 2 και 3 είναι φτιαγμένα για να δουλεύει μια φορά η εισαγωγή στοιχείου και μια φορά η εξαγωγή στοιχείου (για ένα μόνο). Για το λόγο αυτό δεν χρειάζονται κυκλική ουρά.

Όμως το παράδειγμα 1 για να υλοποιηθεί με πίνακα πρέπει να έχουμε κυκλική ουρά, δηλαδή ο δείκτης (οποιοσδήποτε από τους front και rear) να βγαίνει από το (δείκτης-1+1) mod μέγιστος_αριθμός_στοιχείων_πίνακα +1. Το +1 το χρειάζεται για μετακινήσει τους δείκτες στο διάστημα 1 έως μέγιστος_αριθμός_στοιχείων_πίνακα, αφού το οτιδήποτε_θετικός_ακέραιος mod μεγιστος_αριθμός_στοιχείων_πίνακα θα δώσει από 0 έως μέγιστος_αριθμός_στοιχείων_πίνακα-1

το -1+1 το αφαιρούμε, απλά το άφησα εδώ για να δείξω ότι το +1 το βάζουμε για το επόμενο στοιχείο, ενώ το -1 για να φέρουμε το δείκτη στο διάστημα 0 έως μέγιστος_αριθμός_στοιχείων_πίνακα-1.


ilias_s

Χωρίς παρεξήγηση, βλέπω συζήτήσεις για στοίβα και ουρά και αν αυτό θα υλοποιηθεί με τον Α ή Β τρόπο. Αν η ύλη θα βγαίνει σε 2..3 ή 4 ώρες στο φροντηστήριο! Δυναμικές δομές, αντικειμενοστρέφεια αλλά η γλώσσα ... ΓΛΩΣΣΑ! Αν οι ασκήσεις στα αντικείμενα θα γίονται διαγραμματικά, με UML... Γιατί όχι με κάποια "ελληνική πατέντα" όπως οι δυναμικές δομές με πίνακα;;; Δηλαδή η βλακεία θεωρείται δεδομένη και η πιθανότητα να προσεγγίσουμε τα πράγματα φυσιολογικά ... ανύπαρκτη! Το αμέσως επόμενο βήμα είναι αυτό το μάθημα, έτσι όπως το σχεδιάζουν, να χαρακτηριστεί "αμιγώς εργαστηριακό"!!!

Πρέπει να κάνουμε τα πάντα ώστε ένα διδακτικό αντικείμενο να ακολουθεί την "ελληνική εκπαιδευτική παράδοση" :

1) Μεγατόνοι "δύσπεπτης" θεωρίας
2) Ασκήσεις που παρουσιάζονται με την πλέον "ανορθόδοξη" προσέγγιση
3) Καμμία χρηστική αξία της αποκτούμενης γνώσης έξω από το σχολείο και τις εξετάσεις

Αν και συνεχίζω να ελπίζω (επειδή η ελπίδα οφείλει να πεθαίνει τελευταία!) κάπου μέσα μου καταλαβαίνω πως όλο αυτό πάει λάθος. Αν ο σκοπός είναι να κάνουμε τα παιδιά να μισήσουν την πληροφορική και τον προγραμματισμό τότε πιστεύω πως βαδίζουμε σωστά!!!

taxata

Έχω την εντύπωση ότι πιο χρήσιμο θα είναι οι συγκροτημένες σκέψεις, απόψεις, παρατηρήσεις, διορθώσεις που αφορούν στην νέα ύλη και στα νέα συγγράμματα να απευθύνονται εγκαίρως και στους συμβούλους Α' & Β' ΠΕ86 - συναδέλφους - εισηγητές του ΙΕΠ εδώ:
http://www.iep.edu.gr/el/graf-a
http://www.iep.edu.gr/el/graf-b
όπως βέβαια και στους Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου
Ακόμα και εάν ο τελευταίος λόγος είναι πολιτικός, η επιστημονική και παιδαγωγική τεκμηρίωση των απόψεων μπορεί να επηρεάσει θετικά τις εξελίξεις και να έχει γόνιμη συμβολή στη δύσκολη χρονιά που έρχεται...


Τάσος_Χατζηπαπαδόπουλος
Κύριε δεν έχω internet
http://users.sch.gr/chatzipap/

tsioulak

Πηγα εχθες σε ενα φροντιστηριο για συνεντευξη και οταν του ειπα οτι απο την καινουρια χρονια πρεπει το μαθημα να γινει 4 ωρες αντε 3 με πολυ ζορι, δεν του αρεσε καθολου, θελει να το κρατησει 2ωρο.

Εχετε το νου σας, προτεινω να μην δεχτει κανενας μας να μενει 2ωρο το μαθημα, δεν υπαρχει να βγει η καινουρια υλη με 2ωρο, δεν φταινει σε τιποτα τα παιδια να πληρωσουν τις τσιγκουνιες και τις προκαταληψεις καποιων.

petrosp13

Ας το αφήσει 2ωρο και να τελειώσει την ύλη τον Οκτώβριο του 2021
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

angrits


tsak

Ναι αυτο είναι...Ήδη γράφω σημειώσεις επ' αυτού...καλό μας καλοκαίρι

petrosp13

Για τις σημειώσεις, θα έλεγα να περιμένουμε μέχρι τον Σεπτέμβρη..
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

tsak

Δεν νομίζω να αλλάξει κάτι δραματικα φέτος. Και τα νέα αντικείμενα έχουν αρκετή δουλειά αν θέλει να παραδώσει κάτι ολοκληρωμένο κάποιος στα παιδιά. Εννοείται στην πορεία προσθήκες θα γίνουν ή διορθώσεις αλλά τα βασικά θέλω να ολοκληρωθούν. Έχει ψωμί το νέο σύγγραμμα για να ετοιμάσεις υλικό και νέες ασκήσεις. Βασικά φέτος πιστεύω αν κάποιος διδάξει τις ασκήσεις από αυτό το βιβλίο θα είναι μέσα στα πλαίσια και πολύ παραπάνω ίσως.

pvs

Σαν πρώτη χρονιά θεωρώ ότι θέματα τεθούν από τη νέα ύλη θα στηρίζονται στο συμπληρωματικό υλικό. Πάντως η ύλη είναι αρκετή. Από την άλλη όμως όλοι μας θα πρέπει να προσαρμοστούμε στη νέα λογική. Όσοι από εμάς "προλάβαμε" το σύστημα των δεσμών λογικά θυμόμαστε ότι η ύλη έβγαινε προς το τέλος της σχολικής χρονιάς καθώς ο όγκος της ήταν αρκετός. Συνεπώς, μία συζήτηση με τους ιδιοκτήτες των φροντιστηρίων για το πως διαμορφώνεται το νέο πλαίσιο σίγουρα είναι απαραίτητη.

George Eco

#138
Παράθεση από: tsioulak στις 14 Ιουν 2019, 07:08:35 ΠΜ
Πηγα εχθες σε ενα φροντιστηριο για συνεντευξη και οταν του ειπα οτι απο την καινουρια χρονια πρεπει το μαθημα να γινει 4 ωρες αντε 3 με πολυ ζορι, δεν του αρεσε καθολου, θελει να το κρατησει 2ωρο.

Εχετε το νου σας, προτεινω να μην δεχτει κανενας μας να μενει 2ωρο το μαθημα, δεν υπαρχει να βγει η καινουρια υλη με 2ωρο, δεν φταινει σε τιποτα τα παιδια να πληρωσουν τις τσιγκουνιες και τις προκαταληψεις καποιων.


Θα πρέπει όποιος έχει ένα φροντιστήριο να αποφασίσει αν είναι πρωτίστως εκπαιδευτικός ή επιχειρηματίας. Οι δύο ιδιότητες έχουν αντικρουόμενους στόχους δυστυχώς. Θα υπερισχύσει σίγουρα μία από τις δύο ιδιότητε και πρέπει να ξέρεις ποια εκ των προτέρων, για να ξέρεις αν θα συνεργαστείτε ή όχι. Δε πειράζει δε θα ακούνε πάντα οι εργοδότες αυτό που θέλουν. Κάποτε πρέπει να ακούνε κι αυτό που πρέπει. Δεν είναι κακό να λες όχι μερικές φορές.

ilias_s

#139
Αν και ο σκοπός μου δεν είναι να υπερασπιστώ τους φροντιστηριάρχες, θα έλεγα πως δεν είναι θέμα δικής τους "τσιγγουνιάς". Νομίζω πως το βασικότερο πρόβλημα είναι η δυσκολία να "πουλήσεις" ένα πακέτο μαθημάτων (Έκθεση-Μαθηματικά-ΑΕΠΠ-ΑΟΘ) με αυξημένο κόστος, λόγω της ύλης και των αντίστοιχων ωρών διδασκαλίας του σχολείου, σε μία εποχή που οι σπουδές απαξιώνονται και ο κόσμος δεν έχει άφθονο χρήμα να σπρώχνει δεξιά και αριστερά! Τώρα γυρίζει μπούμερανγκ η εσφαλμένη νοοτροπία που καλλιέργησαν στην ελληνική κοινωνία τα τελευταία (πολλά) χρόνια.

Γενικά τώρα, για να επανέλθουμε στο θέμα της συζήτησης που είναι η ύλη... και όχι πως οι φροντιστές θα διδάξουν το μάθημα και πως τα φροντιστήρια θα προωθήσουν τα πακέτα τους..!

Δεν την είδα διεξοδικά την ύλη αλλά νομίζω πως στα πλαίσια του σχολείου βγαίνει. Σκέφτομαι πως οι 6+1 ώρες θα βολεύει να μοιραστούν 2-2-2-1 με τα 2ωρα συνεχόμενα ώστα να γίνεται παράδοση και λύσεις ασκήσεων στο εργαστήριο. Συνεχίζω να έχω μία πικρία που ακόμα και σήμερα συνεχίζουμε με την ψεύδοΓΛΩΣΣΑ και που το μάθημα δεν το αφήνουν να ξεφύγει από τη στενή και στείρα λογική των πανελλαδικών αλλά, ας ελπίσουμε, πως η αύξηση των ωρών θα είναι το πρώτο και όχι το μοναδικό βήμα που γίνεται προς τη σωστή κατεύθυνση.

gbougioukas

Όποιος νομίζει ότι μπορεί να διδάξει ή να διδαχτεί με αξιώσεις το μάθημα της ΑΕΠΠ (Πληροφορικής, πλέον) σε ένα 2-ωρο την βδομάδα, μπορεί να το κάνει. Να είστε βέβαιοι, θα βρεθεί κάποιος που θα το κάνει 3-ωρο και κάποιος άλλος που θα το κάνει 4-ωρο ή και περισσότερο. Τα αποτελέσματα θα φανούν και η καλύτερη επιλογή θα κερδίσει έδαφος. Η πρόβλεψή μου είναι ότι ο ελκυστής του συστήματος είναι στις 4 ώρες τη βδομάδα - και με προετοιμασία από την Β' Λυκείου.
Γιώργος Μπουγιούκας
Computer Science (BSc), Bioinformatics & Neuroinformatics (MSc)
https://gbougioukas.wordpress.com/
https://apothesis.eap.gr/handle/repo/54953

George Eco

Παράθεση από: gbougioukas στις 29 Ιουν 2019, 05:39:14 ΜΜ
Όποιος νομίζει ότι μπορεί να διδάξει ή να διδαχτεί με αξιώσεις το μάθημα της ΑΕΠΠ (Πληροφορικής, πλέον) σε ένα 2-ωρο την βδομάδα, μπορεί να το κάνει. Να είστε βέβαιοι, θα βρεθεί κάποιος που θα το κάνει 3-ωρο και κάποιος άλλος που θα το κάνει 4-ωρο ή και περισσότερο. Τα αποτελέσματα θα φανούν και η καλύτερη επιλογή θα κερδίσει έδαφος. Η πρόβλεψή μου είναι ότι ο ελκυστής του συστήματος είναι στις 4 ώρες τη βδομάδα - και με προετοιμασία από την Β' Λυκείου.

Καλά ναι. Αλλά όντως ας μη ζούμε σε παράλληλο σύμπαν. Πολύ λίγοι γονείς νοιάζονται για το ΑΕΠΠ από Β Λυκείου, μην αναφέρω πως παιδιά δεν είναι σίγουρα τι κατεύθυνση θα ακολουθήσουν, οπότε και δε ξέρουν αν το χρειαστούν. Συνδυάζοντας αυτά με τη κρίση και τη νοοτροπία που αναφέρει ως επιχειρήματα ο προλαλήσαντας, δε νομίζω να είναι πολλά τα παιδιά που θα προετοιμάσουν την ύλη από τη Β Λυκείου. Πιστεύω η αύξηση της ύλης δεν είναι τόσο τραγική που θα δώσει τέτοια βαρύτητα. Παράλληλα υπήρχαν πάντα παιδία που ήξεραν από Α Λυκείου πως θέλουν να δώσουν Πληροφορική. Προφανώς αν σε Φροντιστήριο γινόταν μαζί τους σοβαρή και καλή δουλειά, αυτό φαινόταν όταν έδιναν στη Γ Λυκείου. Αλλά είναι γενικά από την εμπειρία μου σπάνιο να βρεις Β Λυκείου παιδιά να πάνε για Πληροφορική φορντιστήριο. Είναι και το οικονομικό στη μέση όπως είπαμε.
Τα τελευταία μηνύματα τα βρίσκω αρκετά εντός θέματος. Δεν αφορούν τόσο τα φροντιστήρια, όσο τη νέα ύλη και το αν είναι διδάξιμη σε ένα δίωρο σε φροντιστήριο, που προφανώς αυτό είναι αδύνατο, μιας κι αυξήθηκε η ύλη τόσο σε θεωρητικό επίπεδο, όσο και σε πρακτικό. Θα διδάσκουμε περισσότερο debug και την ΕΠΙΛΕΞΕ που ξαναμπαίνει εντός ύλης. Ας μοιραστούμε γνώμες για το αν πρέπει να καταδεχόμαστε να το κάνουμε δίωρο, γιατί όχι; Είναι πιστεύω αν κι οριακά θεμιτό, παράλληλα με τη ροή πανω στη κουβέντα ακόμα κι αν φαίνεται πως εκτροχιάζει.
Νομίζω πως το μάθημα θα γίνει πολύ απαιτητικό. Το θέμα είναι πως η φουρτούνα είναι τα επερχόμενα θέματα. Το μεταβατικό στάδιο είναι πάντα τρομακτικό για τους εκπαιδευτικούς και συνάμα και για τα παιδιά, αλλά δε νομίζω πως το Υπουργείο θα κάνει άτσαλη μετάβαση. Αν μη τι άλλο, είχαμε και το φιάσκο του Β2 το 2018. Δε νομίζω να γίνει σύντομα άλλη γκάφα σε αυτό το μάθημα, για να είμαι ειλικρινής. Ελπίζω μόνο η νέα ύλη όσον αφορά τον αντικειμενοστραφή να διδαχθεί σε θεωρητικό επίπεδο. Αν πάνε να το κάνουν πρακτικό θέλει αλλαγή κι η Β Λυκείου ως μάθημα κατά τη γνώμη μου, με περισσότερες ώρες.

Γιάννης Αναγνωστάκης

Εγώ θέλω να θέσω ένα άλλο θέμα που αφορά το μάθημα

Ο όγκος της θεωρίας που έχει μαζευτεί πλέον είναι πολύ μεγάλος

Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να ανοίξει άμεσα ένας διάλογος-πίεση προς το ΙΕΠ να αλλάξει ο τρόπος εξετάσης της θεωρίας. Ακόμα και με την ύλη που ίσχυε μέχρι τον Μάιο του 2019, ένας μαθητής που θέλει να αριστεύσει πρέπει να δαπανήσει δυσανάλογα πολύ χρόνο για να μάθει όλη τη θεωρία

Προτείνω, και για το μεταβατικό πρόγραμμα, αλλά και για το νέο πρόγραμμα σπουδών, να αλλάξει ο τρόπος εξέτασης της θεωρίας και να περιοριστεί σε ερωτήσεις κλειστού τύπου (Σ-Λ, πολλαπλής, αντιστοίχισης κτλ)

evry

Γιάννη έχω την εντύπωση ότι τρόπος αξιολόγησης ορίζεται από νόμο. Άρα δεν υπάρχει περίπτωση  :police:
Από την άλλη από ότι φαίνεται μέσα στο καλοκαίρι θα έρθουν νομοσχέδια για την παιδεία και επίσης δεν ξέρουμε τι θα γίνει με το νέο σύστημα. Για να δούμε..
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Γιάννης Αναγνωστάκης

https://www.esos.gr/arthra/63408/n-kerameosto-neo-systima-gavrogloy-eisagogis-sta-aei-den-allazei-tha-kanoyme-veltioseis

Προσωπικά, δεν θα με χάλαγε καθόλου να αφαιρεθούν απο το παλιό βιβλίο τα κεφάλαια 1.1-1.4, 2.2, 3.1, 4.1 , τα 6.1 και 6.5..Δεν νομίζω ότι προσφέρουν κάτι ουσιαστικό....



petrosp13

H Κεραμέως ανέφερε και σήμερα για εξορθολογισμό-μείωση της ύλης παρουσία του Μητσοτάκη
Ελπίζω απλά να μη μας "ξεχάσουν" όπως και με την ανακοινοποίηση της νέας ύλης
Κυρίως φωνάζουν οι ΠΕ04 λόγω μεγάλης αύξησης της ύλης τους και με αφορμή την δυσκολία των φετινών τους θεμάτων
Οι Μαθηματικαοί δεν φωνάζουν, η ύλη τους δεν άλλαξε

ΥΓ. Μίλησε και για διόρθωση στρεβλώσεων. Το Μαθηματικό και οι σχολές Πληροφορικής πρέπει να είναι όλες προσβάσιμες από το 4ο πεδίο. Εύκολο και εφικτό άμεσα.
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Καρκαμάνης Γεώργιος

Από τη στιγμή που η νέα υπουργός παιδείας είναι διατεθειμένη να προβεί σε διορθώσεις των στρεβλώσεων του νέου συστήματος και κατονομάζει πρώτα την εξεταστέα ύλη,  μπορεί κάποιος φορέας από τον χώρο μας να ζητήσει συνάντηση με το επιτελείο της και να εξηγήσει τεκμηριωμένα ότι ορισμένα κομμάτια της νέας ύλης πρέπει να αφαιρεθούν.

Το ερώτημα είναι ποιος θα μας εκπροσωπήσει.

evry

Μετέφερα όλα τα μηνύματα από το μήνυμα του dimitrios67 που ξεκίνησε αυτή την κουβέντα (ναι αυτός φταίει για όλα :D)
σε άλλο θέμα με τίτλο Σχολές Πληροφορικής και Μηχανικών

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=7839.msg86949#msg86949

όποιος θέλει να γράψει για την ύλη γράφει εδώ, όποιος θέλει να απαντήσει στην κουβέντα που ανοίξαμε για σχολές στο νέο thread  :police:
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

dimitrios67

Παράθεση από: evry στις 15 Ιουλ 2019, 08:48:47 ΜΜ
Μετέφερα όλα τα μηνύματα από το μήνυμα του dimitrios67 που ξεκίνησε αυτή την κουβέντα (ναι αυτός φταίει για όλα :D)
σε άλλο θέμα με τίτλο Σχολές Πληροφορικής και Μηχανικών
Κατάφερα και δημιούργησα τέτοια αναστάτωση!  ::)

Ευριπίδη εισαι "to the point"!! ;)

Γιάννης Αναγνωστάκης

Ξέρουμε μήπως κανείς ποια επιτροπή θα αναλάβει την μείωση της νέας ύλης;

Λαμπράκης Μανώλης

Και σήμερα πάντως η υπουργός το πρωί στον Αντ1 νομίζω είπε πως η ύλη είναι μεγάλη και θα κάνει τις απαραίτητες διορθώσεις... Από φέτος κατάλαβα εγώ, τώρα πότε ακριβώς και ποιοι θα το κάνουν δεν είπε..

Λαμπράκης Μανώλης

https://www.kathimerini.gr/1033850/article/proswpa/synentey3eis/nikh-keramews-sthn-k-allazoyn-ola-sta-aei-katargeitai-to-asylo?fbclid=IwAR2_--Hx89EpwWWOnPvoJsZaPFB72rUbwKJMBJ7BB4QsJ5oeuP0LMXUEC0c

καλημερα σε όλους

και εδώ μιλάει για αλλαγή στην ύλη σίγουρα από φέτος ... εγώ προσωπικά δεν θα διδάξω τίποτα καινούριο το καλοκαίρι, από Σεπτάμβρη με το καλό που θα ξέρουμε (ελπίζω) ποια θα είναι τελικά η εξεταστέα ύλη

ikariofil

Δυστυχώς δεν βλέπω να αλλάζει η εξεταστέα ύλη από την στιγμή που ανακοινώθηκε σε ΦΕΚ

https://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/exetastea_yli_panelladikes_2020.pdf





petrosp13

Δεν μπορεί να βγει καινούριο ΦΕΚ;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

tsioulak

Παράθεση από: petrosp13 στις 17 Ιουλ 2019, 02:25:27 ΜΜ
Δεν μπορεί να βγει καινούριο ΦΕΚ;

Μια χαρα μπορει να βγει καινουριο ΦΕΚ ΑΛΛΑ αν κανει σοβαρες αλλαγες μπορει να φερει τα πανω κατω, ηδη εγινε ζητημα με το βιβλιο των μαθηματικων γενικης (το οποιο αδικως τυπωθηκε), και επειδη μεγαλες αλλαγες της υλης (ειτε προς τα πανω) ειτε προς τα κατω φερνουν μεγαλη ανακατοσουρα στην ιδιωτικη εκπαιδευση (και ΦΜΕ και ιδιωτικα σχολεια) δεν πιστευω οτι θα το κανει η κυβερνηση απο φετος (ηδη υπεστη μια μεγαλη ανακατοσουρα η ιδιωτικη εκπαιδευση), ΑΝ κανουν αλλαγες (που μπορει και να μην κανουν καθολου) πιστευω οτι θα ειναι πολυ μικρες (κανα κεφαλαιο εδω, καμια παραγραφο εκει κλπ) και οτι μαλλον δεν θα δουμε καμια διαφορα εμεις (ποτε ασχοληθηκαν με εμας για να ασχοληθουν και τωρα).

alejandro52

Ξέρετε πότε θα έχουμε διαθέσιμα και τα καινούρια βοηθήματα (Για παράδειγμα του Καρκαμάνη)? Φαντάζομαι ότι και οι συγγραφείς τα έχουν χαμένα με τις αλλαγές που έγιναν και μπορεί να γίνουν.