συγγνώμη το Ubuntu 12.04 παρουσίασε εσωτερικό σφάλμα

Ξεκίνησε από exanemou, 23 Μαρ 2015, 12:31:45 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

exanemou

Μετά από επαναγκατάσταση του 12.04 server συμβαίνει ανά τακτά χρονικά διαστήματα να  μου εμφανίζεται το παραπάνω μηνυμα.
στην προβολή των λεπτομερειών εμφανίζει ανάμεσα στα άλλα:
.....
problem type   crash
Τι μπορώ να κάνω;

demetriox

Εχεις κάνει όλα τα τελευταία update..?
Λογικά δεν πρέπει να βγαίνει κανένα σφάλμα...

alkisg

Όπως λέει και ο demetriox, αν τυχόν δεν έχεις κάνει τα updates, κάν' τα, γενικά τα crashes δεν πρέπει να είναι συχνό φαινόμενο...

Αν τα έχεις κάνει, μας ενδιαφέρει το πρόγραμμα που κρασάρει. Δώσε λίγο τα παρακάτω:
Κώδικας: Bash
ls -l /var/crash
sudo rm /var/crash/*


Η πρώτη εντολή μας δείχνει περιληπτικά τι crashes έχουν συμβεί στο παρελθόν, και η δεύτερη σβήνει τα crash dumps ώστε να μην σου βγαίνει διάλογος αναφοράς σφαλμάτων για παλιά σφάλματα.

Επικόλλησε εδώ την έξοδο της πρώτης εντολής.

exanemou

Παράθεσηls -l /var/crash
σύνολο 40
-rw------- 1 whoopsie whoopsie     0 Μάρ  26 10:20 _usr_lib_gvfs_gvfsd-http.1000.uploaded
-rw-r----- 1 root     whoopsie 40878 Μάρ  23 12:28 _usr_share_sch-scripts_signup_server.py.0.crash
-rw-r--r-- 1 root     whoopsie     0 Μάρ  23 12:29 _usr_share_sch-scripts_signup_server.py.0.upload
-rw------- 1 whoopsie whoopsie     0 Μάρ  26 12:19 _usr_share_sch-scripts_signup_server.py.0.uploaded

alkisg

Το gvfs έχει να κάνει με συστήματα αρχείων, usb sticks, κοινόχρηστα των Windows κλπ. Αλλά δεν βλέπω αρχείο .crash...
Το άλλο είναι από τον δαίμονα εγγραφής χρηστών των sch-scripts, το οποίο δεν νομίζω ότι το τρέχεις σε τακτά χρονικά διαστήματα, δηλαδή δεν νομίζω ότι είναι αυτό που εμφανίζεται συχνά...

Άρα η παραπάνω εντολή ls δεν βοήθησε, και επομένως όταν ξαναδείς τέτοιες αναφορές σφαλμάτων κοίταξε να εντοπίσεις ποιο πρόγραμμα είναι (το γράφει στο διάλογο αναφοράς σφάλματος), και για το πρόγραμμα που συμβαίνει συχνά, κράτα μια αναφορά (.crash) για να την δούμε.