Θεματική Συνεδρία για την ΑΕΠΠ στο 6ο Συνέδριο της ΕΤΠΕ

Ξεκίνησε από Sergio, 14 Φεβ 2006, 09:10:59 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Sergio

Συνάδελφοι,

στο 3ο Πανελλήνιο Συνέδριο "Διδακτική της Πληροφορικής" που έγινε τον Οκτώβριο του 2005 στην Κόρινθο, διοργανώθηκε μία συζήτηση Στρογγυλής Τράπεζας, με θέμα:
Το Μάθημα "Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον" στο Ενιαίο Λύκειο: Απολογισμός, Προβληματισμοί, Προτάσεις

Η συζήτηση είχε αρκετό ενδιαφέρον και δημιούργησε τη σκέψη για τη διοργάνωση μίας διάδοχης δραστηριότητας στα πλαίσια του 6ου πανελλήνιου Συνεδρίου της ΕΤΠΕ που διοργανώνεται τον Οκτώβριο του 2006 στη Θεσσαλονίκη.  Μετά από συζήτηση με την οργανωτική επιτροπή του συνεδρίου αποφασίστηκε η διοργάνωση ειδικής θεματικής συνεδρίας .

Όσοι επιθυμείτε, μπορείτε να επισκέπτεστε το χώρο του συνεδρίου για ενημέρωση και / ή να υποβάλλετε τις εργασίες σας για συμμετοχή στις εργασίες του συνεδρίου.

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

evry

Πράγματι καλή προσπάθεια, όμως πιστεύω ότι το ποσό των 100 ευρώ για εγγραφή είναι υπερβολικό αν λάβεις υπόψη σου τις έγγραφες σε άλλα αντίστοιχα συνέδρια. Με τα 100 ευρώ μπορείς να έχεις 2 λογαριασμούς διάρκειας 1 έτους σε ACM και IEEE.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Φίλιππος

Η εγγραφή στα συνέδρια, απ' όσο ξέρω, είναι απαραίτητη για όσους επιθυμούν βεβαίωση συμμετοχής και αντίγραφο των πρακτικών.

Από την άλλη, η συζήτηση στην Κόρινθο ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα και θα ήταν καλό να επαναληφθεί κάτι παρόμοιο.

Στην Κόρινθο ήταν αρκετοί οι συνάδελφοι που παρακολούθησαν με ενδιαφέρον τόσο το εν λόγω στρογγυλό τραπέζι, όσο και τις υπόλοιπες ανακοινώσεις (άρθρα) που αφορούσαν το μάθημα της ΑΕΠΠ.  Όπως είπε και ο καθηγητής, κύριος Πιντέλας (πρόεδρος της ΕΤΠΕ) με το κλείσιμο του συνεδρίου, υπάρχει αρκετά μεγάλη ανάγκη για συμμετοχή ενεργών εκπαιδευτικών σε αυτά τα συνέδρια οπότε, όποιος έχει κάτι να πει (και αυτό το στέκι δείχνει να έχει αρκετούς) θα προσφέρει πολλά έτσι και το "διαμορφώσει" σε άρθρο και να το παρουσιάσει.

Πάντως δεν πιστεύω πολλοί άλλοι κλάδοι να είναι τόσο ενεργοί στα "κοινά" όσο ο δικός μας

Sergio

Συνάδελφοι,

στην αρχειοθήκη μας, και συγκεκριμένα στο http://briefcase.pathfinder.gr/browse/tosteki/13489/?pg=2, έχω "ανεβάσει" το τελικό κείμενο της στρογγυλής τράπεζας του Οκτωβρίου, με όνομα Κόρινθος 2005 - Στρογγυλό Τραπέζι ΑΕΠΠ.  Όποιος ενδιαφέρεται,μπορεί να το "κατεβάσει" για ενημέρωση.

Ευελπιστούμε να δοθούν αντίστοιχες ευκαιρίες για προβληματισμό και και συζήτηση και στη Θεσσαλονίκη.
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

Vangelis

Συνάδελφοι
είμαστε ο πλέον ενεργός κλάδος της εκπαίδευσης με 2 και 3 συνέδρια το χρόνο με ημερίδες και διημερίδες που είναι πάντα γεμάτες !!!
Ταυτόχρονα είμαστε και ο κλάδος με την μεγαλύτερη αναλογία μεταπτυχικών σπουδών. 
Όλ αυτα δείχνουν το ενδιαφέρον μας και την προσπάθεια που κάνουμε για να κάνουμε την δουλεία μας καλύτερα.
Τα 100 Ευρώ είναι πράγματι πολλά θα έπρεπε να υπάρχει έκπτωση για τους εκπαιδευτικούς.  Δυστυχώς τα συνέδρια έχουν αρκετό κόστος και συνήθως μόλις που καλύπτουν τα έξοδά τους με αρκετούς να δουλεύουν χωρίς καμμία ανταμοιβή.
Έχω πάει σε συνέδριο με κύριο θέμα τα Μαθηματικά με 400 Ευρώ συμμετοχή (εκεί την πάτησα) είμασταν τρείς και ο κούκος (ουσιαστικά μόνο όσοι είχαν παρουσιάση) και τελικά ακόμα δεν έχω πάρει ούτε τα πρακτικά!!!
Πάντως όπως ανέφερε κάποιος συνάδελφος η συμμετοχή είαι υποχρεωτική αν θέλεις βεβαίωση και πρακτικά διαφορετικά μπορείς να έρθεις να ακούσεις ότι σου αρέσει να πάρης και τον καφέ σου χωρίς  να πληρώσεις τίποτα.
Σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι ορισμένς απο τις συζητήσεις που έχουν γίνει στο στέκι θα έπρεπε να γίνουν ευρύτερα γνωστές και το συνέδριο αυτό είναι μια καλή ευκαιρία. 

Βαγγέλης
Βαγγ

EleniK

Ηθελα να ρωτήσω αν κάποιος συνάδελφος μπορεί να ανεβάσει τις εργασίες ή συζητήσεις που έγιναν για την ΑΕΠΠ στο συνέδριο της Θεσσαλονίκης ή αν υπάρχει κάποιο σχετικό link.

Ευχαριστώ
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19