Εργαστήρια πληροφορικής

Ξεκίνησε από katpapado, 19 Μαρ 2011, 09:26:31 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

katpapado

Αγαπητοί συνάδερφοι,

ονομάζομαι Κατερίνα Παπαδοπούλου και είμαι πληροφορικός ΠΕ19 στο 2ο Γυμνάσιο Πολυγύρου Xαλκιδικής. Θα ήθελα τη βοήθεια σας πάνω σε μία έρευνα που κάνω για την εκπόνηση της διπλωματικής μου εργασίας στο μεταπτυχιακό μου στα πλαίσια της οποίας δημιουργώ μια εκπαιδευτική πολυμεσική εφαρμογή. Προσπαθώ να συλλέξω μια εικόνα των σχολικών εργαστηρίων όσον αφορά τον εξοπλισμό τους, προκειμένου να αιτιολογήσω τις τεχνικές προδιαγραφές της εφαρμογής. Αν μπορείτε απαντήστε στο ερωτηματολόγιο που υπάρχει στοlink, οι ερωτήσεις είναι πολύ σύντομες.

http://www.kwiksurveys.com/online-survey.php?surveyID=INILJK_a5240ab

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας,
Κατερίνα Παπαδοπούλου.

odysseas

Γεια σου Κατερίνα.

Συμπλήρωσα το ερωτηματολόγιο και υπάρχει κάτι που θέλω να παρατηρήσω: στο εργαστήριό μου οι υπολογιστές είναι ανομοιογενείς. Υπάρχουν 5 ολοκαινούργιοι, 5 αρχαίοι και 1-2 κάπου στη μέση. Απ' όσο ξέρω το ίδιο ισχύει και σε πολλά άλλα εργαστήρια, πόσο μάλλον σε σχολεία με περισσότερα του ενός εργαστήρια. Αυτό είναι μάλλον δύσκολο να το καλύψεις στο ερωτηματολόγιο κι εγώ κοντοστάθηκα μερικές φορές. Οπότε θα σου πρότεινα, εφόσον σκοπός σου είναι να εξάγεις προδιαγραφές, να καταστήσεις σαφέστερο στις ερωτήσεις οτι σε ενδιαφέρουν οι "χειρότεροι" υπολογιστές.

Καλή τύχη!

Vangelis

Γιατί δεν έρχεσαι σε επαφή με το τμήμα ΣΕΠΕΔ του Υπουργείου να πάρεις στοιχεία για όλα τα εργαστήρια της Ελλάδος?

Μπορείς να πάρεις στοιχεία και απο τα κένττρα ΠΛΗΝΕΤ

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Δε νομίζω ότι η δνση σεπέδ είναι ικανή να παράσχει στοιχεία...
ίσως μια καλή λύση είναι να στείλεις email στα κατά τόπους πληνέτ (μην περιμένεις απάντηση από όλους...)
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...