e-School ?

Ξεκίνησε από Wizard, 02 Δεκ 2008, 09:14:58 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ngiannakos

Για χαρά σε όλους.,.. για άλλη μια φορά μας ''χώνουν'' με κάτι καινούργιο...καλά κάνετε και τα "χώνετε" αλλά και πάλι στο τέλος από εμάς θα περάσουν...εγώ προσωπικά το έχω προχωρίσει το e-school με χίλια 2 προβλήματα αλλά τελικά μετά από πολλά e-mails και τηλέφωνα τα καταφέραμε. ότι μπορώ να βοηθήσω είμαι διαθέσημος...Υπομονή για άλλη μια φορά....Μπόρα είναι θα περάσει

Wizard

Μιλώντας με το support, έμαθα ότι:

1. Δεν είναι ανάγκη να εγκατασταθεί τώρα, αλλά μπορούμε και μετά την έκδοση αποτελεσμάτων για τη φετινή χρονιά, αρκεί να εγκατασταθεί και να γίνει η μετάπτωση δεδομένων μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς.
2. Μάλλον θα χρησιμοποιείται κανονικά αυτή η εφαρμογή από τη νέα σχολική χρονιά.
3. Η μετάπτωση γίνεται για μία χρονιά μόνο, τη φετινή, κρατάμε όμως τη δ-βάση για να έχουμε τις προηγούμενες χρονιές.
4. Δεν είναι απαραίτητη η αυτόματη ενημέρωση της βάσης του ΥΠΕΠΘ, μπορούμε και manually.
5. Μπορούμε να χρησιμοποιούμε ταυτόχρονα e-school και δ-βάση, κάνοντας export και import μέσω excel τα δεδομένα που παιρνάμε στη δ-βάση.
6. Μάλλον δεν θα χρησιμοποιηθεί μόνο για βαθμούς, απουσίες, αλλά και για άλλα, όπως πρωτόκολλο κλπ (εδώ γελάμε)
7. Παραδέχτηκαν ότι θα υπάρξει πρόβλημα με το ποιος θα τα κάνει όλα αυτά, αλλά δήλωσαν αναρμόδιοι.

Αυτά...

DWARF73

ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ

da_perama

#33
O Wizard έδωσε την απάντηση !!!

Δεν είναι ανάγκη να εγκατασταθεί τώρα

Αύριο, μετά το πέρας της σχολικής χρονιάς, από Σεπτέμβρη και βλέπουμε, .....

Ένας συνάδελφος που το εγκατέστησε έγραψε :

Η εγκατάσταση του σου βγάζει την ψυχή και πρέπει να γίνει από πληροφορικό
(δυστυχώς) διότι κανένας πιστοποιημένος δεν ξέρει να τροποποιεί firewall
entries


Τολμώ να ομολογήσω ότι ούτε εγώ έχω ποτέ τροποποιήσει Firewall entries. Αν μου δοθούν όμως αναλυτικές οδηγίες ( που δεν μου δόθηκαν ) και η σιγουριά της υποστήριξης αν υπαρξει ανάγκη, μπορώ να το κάνω.

Επίσης πρέπει να λυθούν τα διαδικαστικά θέματα, όπως ποιός θα αναλάβει τις καταχωρήσεις, ποιός θα είναι υπεύθηνος για τη συντήρηση του συστήματος, ποιός για το περιεχόμενο των καταχωρήσεων.

Γι' αυτό ακολουθώ την προτροπή του Wizard και μεταθέτω το βγάλσιμο της ψυχής γι' αργότερα. Που ξέρεις μπορεί οι φωστήρες του e-school να αναλάβουν να κάμουν την εγκατάσταση. Να σκεφτεί κανείς ότι τα εργαστήρια τα παραλαμβάνουμε με όλο το λογισμικό εγκατεστημένο κι εδώ μας ζητάνε να κάνουμε την σύνδεση σε Microsoft SQL Server, η οποία είναι μια τεχνολογία με την οποία δεν έχω ασχοληθεί ποτέ και δεν προτίθεμαι να το κάνω τώρα.

alkisg

Εμείς πάντως απαντήσαμε με το παρακάτω και περιμένουμε οδηγίες. Εάν μας ...λύσουν τα προβλήματα που αναφέρουμε δεν έχουμε κανένα πρόβλημα να το εγκαταστήσουμε. ;)

Παράθεση
Σχετικά με τις οδηγίες σας για την εγκατάσταση του λογισμικού e-school στο σχολείο μας, σας αναφέρουμε ότι δεν είναι δυνατή η εγκατάστασή του για τους παρακάτω λόγους:

1) Δεν υπάρχει προσωπικό για την εγκατάσταση και τη χρήση του προγράμματος, και
2) Η εφαρμογή e-school δεν είναι συμβατή με το υλικό και το λογισμικό του σχολείου μας.

Συγκεκριμένα, έχουμε Linux (φετινό Ubuntu 9.04) σε Celerons @600 MHz / 128 Mb RAM οι οποίοι λειτουργούν με τεχνολογία thin clients (LTSP) ως αποτέλεσμα πιλοτικού προγράμματος του ΥΠΕΠΘ, ενώ τα οικονομικά της σχολικής επιτροπής δεν επιτρέπουν την αγορά Η/Υ ΚΑΙ λογισμικού ειδικά για την εκτέλεση του e-school. Οι πιο πρόσφατες άδειες χρήσης Windows που διαθέτει το σχολείο είναι για τα Windows 3.1.

P.Tsiotakis

Το στείλατε στο ΥΠΕΠΘ ρε θηρίο; Περιμένω να δω την απάντηση στο mail. Θα είναι του στυλ:

"Το τμήμα μας είναι υπεύθυνο για την ανάπτυξη της εφαρμογής. Παρακαλώ επικοινωνήστε με άλλο τμήμα..."

alkisg

Το mail τους ποιο είναι, δεν είναι το eSchoolSupport@ypepth.gr;
Παράθεση
<eschoolsupport@ypepth.gr>:
195.251.16.194 does not like recipient.
Remote host said: 550 5.1.1 <eschoolsupport@ypepth.gr>... User unknown
Giving up on 195.251.16.194.
Μήπως απελπίστηκαν από τα πολλά παράπονα και το κλείσανε;  ::)

P.Tsiotakis

"Το emailιακό κέντρο λειτουργεί μόνο τις εργάσιμες απο 08:00 - 14:00
ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας"

Καρκαμάνης Γεώργιος

Χτες εμφανίστηκε και ένα αρχείο παραματροποίησης το οποίο έπρεπε να σταλεί στην ............αρχή της χρονιάς.
Υποτίθεται ότι αυτό θα χρειαζόταν κατά την εγκατάσταση και το έστειλαν τώρα.

ngiannakos

Παιδιά απ' ότι κατάλαβα μόνο για τα Γυμνάσια είναι υποχρεωτικό στην παρούσα φάση
Σας διαβιβάζουμε το υπ'αριθμόν  43991/Λ/15-4-2009 έγγραφο της Κας Γενικής Γραμματέως του ΥΠΕΠΘ , το οποίο αφορά την εγκατάσταση και λειτουργία του λογισμικού του e-school και σας επισημαίνουμε τα παρακάτω:
Η εγκατάσταση και λειτουργία του λογισμικού του e-school είναι υποχρεωτική για τα Γυμνάσια μόνο στην παρούσα φάση , μελλοντικά θα επεκταθεί και στις άλλες Σχολικές Μονάδες.
Για οποιεσδήποτε απορίες ή τυχόν προβλήματα αντιμετωπίσετε θα επικοινωνείτε απ'ευθείας με το ΥΠΕΠΘ, στο τηλέφωνο και στο e-mail, που αναφέρεται μέσα στην εγκύκλιο .

makzax

Καλώς σας βρήκα στο φόρουμ!
Εχω εγκαταστήσει από την αρχή του 2009 το eschool, αλλά δεν το χρησιμοποιώ φυσικά ούτε έχω κάνει μετάπτωση δεδομένων. Συνεχίζω προς το παρόν με τον Νέστωρα.
Σήμερα όμως που δοκίμασα να κάνω συγχρονισμό αποτυγχάνει και μου βγάζει "The subscription to publication 'AllSchools' haw expired or does not exist."

Laertis

Welcome to the Twilight Zone  >:D
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

polanagnost

Γειά σας συνάδελφοι,
δεν ξέρω αν μπήκε κανείς στον κόπο να "εξερευνήσει" τη βάση του eschool με το SQL Server. Υπάρχουν ενδιαφέροντα πεδία όπως Created by και Modified by όπου καταγράφονται όλες οι αλλαγές σε απουσίες και βαθμούς στη βάση. Μάλλον πρόκειται για e-spiouno περισσότερο παρά για e-school. Όσο για το interface είναι απαράδεκτα αργό και δύσχρηστο. Οι σχεδιαστές μάλλον θεώρησαν ότι η βαθμολογία θα εισάγεται απο νεάντερνταλ αλλιώς δεν εξηγείται η χρήση combo-box με λίστα τιμών! Shortcuts πουθενά και το Grid άθλιο, για να πάς στον επόμενο μαθητή πρέπει να κάνεις κλίκ ή να πατάς το Tab 100 φορές! Ίσως πάλι να θεωρούν ότι όλοι θα χρησιμοποιούν το Excel για να εισάγουν βαθμολογίες. Για τις απουσίες πάλι τι να πώ; Πρέπει να τις βάζεις μέρα-μέρα. (Στη βάση πάντως υπάρχει πεδίο απο - έως αλλά έχει εξαφανιστεί στο interface). Οι εκτυπώσεις...Αχ οι εκτυπώσεις! Μια ώρα να φορτώσει η φόρμα και δύο ώρες να παιδεύεσαι με τα φίλτρα για να διαλέξεις τι να τυπώσεις. Μπλιάχ.
Κοντολογίς αν δεν υπάρχει γραμματέας στο Σχολείο που να βάφει τα νύχια της όλη μέρα κλάφτα. Μαζί με το e-spiouno ας στείλει και το Υπουργείο πακέτο μια γραμματέα να αναλάβει να παίζει μαζί του. Απο πρακτικής άποψης είναι εκτός σχολικής πραγματικότητας. Νομίζω;
Ένα λάθος γίνεται σφάλμα μόνο όταν προτιμήσουμε να μην το διορθώσουμε.

Wizard

Παράθεση από: polanagnost στις 19 Μαΐου 2009, 02:36:01 ΜΜ
Γειά σας συνάδελφοι,
δεν ξέρω αν μπήκε κανείς στον κόπο να "εξερευνήσει" τη βάση του eschool με το SQL Server. Υπάρχουν ενδιαφέροντα πεδία όπως Created by και Modified by όπου καταγράφονται όλες οι αλλαγές σε απουσίες και βαθμούς στη βάση. Μάλλον πρόκειται για e-spiouno περισσότερο παρά για e-school. Όσο για το interface είναι απαράδεκτα αργό και δύσχρηστο. Οι σχεδιαστές μάλλον θεώρησαν ότι η βαθμολογία θα εισάγεται απο νεάντερνταλ αλλιώς δεν εξηγείται η χρήση combo-box με λίστα τιμών! Shortcuts πουθενά και το Grid άθλιο, για να πάς στον επόμενο μαθητή πρέπει να κάνεις κλίκ ή να πατάς το Tab 100 φορές! Ίσως πάλι να θεωρούν ότι όλοι θα χρησιμοποιούν το Excel για να εισάγουν βαθμολογίες. Για τις απουσίες πάλι τι να πώ; Πρέπει να τις βάζεις μέρα-μέρα. (Στη βάση πάντως υπάρχει πεδίο απο - έως αλλά έχει εξαφανιστεί στο interface). Οι εκτυπώσεις...Αχ οι εκτυπώσεις! Μια ώρα να φορτώσει η φόρμα και δύο ώρες να παιδεύεσαι με τα φίλτρα για να διαλέξεις τι να τυπώσεις. Μπλιάχ.
Κοντολογίς αν δεν υπάρχει γραμματέας στο Σχολείο που να βάφει τα νύχια της όλη μέρα κλάφτα. Μαζί με το e-spiouno ας στείλει και το Υπουργείο πακέτο μια γραμματέα να αναλάβει να παίζει μαζί του. Απο πρακτικής άποψης είναι εκτός σχολικής πραγματικότητας. Νομίζω;

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η έλλειψη επίσημης ενημέρωσης (και η έλλειψη δράσης από εμάς).
Έθεσα το ζήτημα σε σχολικό σύμβουλο και θα κοιτάξει να δει αν μπορεί να προωθηθεί έγγραφο από όλους τους σύμβουλους.
Ποιες λειτουργίες της εφαρμογής θα χρησιμοποιούνται και από ποιον;
Θα χρησιμοποιείται ή όχι η δ-βάση του χρόνου; Και αν ναι, πώς είναι δυνατόν να περιμένουν διπλή καταχώριση;
Οι απουσίες θα περνιούνται για κάθε ημέρα; (αν είναι δυνατόν!), εγώ διάλεγα μία μέρα και τις έβαζα όλες μαζεμένες. Έχει κανείς κάποια άλλη ενημέρωση;

Προσωπικά, αν δεν απαντηθούν αυτά σύντομα (τώρα που τελειώνει και η χρονιά), δεν αναλαμβάνω επίσημα τέτοιου είδους εργασίες που ενώ ξέρεις ότι απαιτείται Χ κόπος, από τη μία στιγμή στην άλλη μπορεί να απαιτείται 2*Χ ή 3*Χ κόπος  >:(

P.Tsiotakis

Εγώ δεν έκανα τελικά συγχρονισμό, μιας και μπορεί να γίνει μονο μια φορά και αν δεν παει κάτι καλά (αν δεν είναι καταχωρημένο κάποιο πεδίο κάποιου μαθητή στον Νέστορα) θα είναι επίποπη η επανεγκατάσταση.

Βέβαια η πατάτα αυτή θα πέσει στον επόμενο.

Η δ βάση, δεν αποτελεί επίσημη επιλογή του ΥΠΕΠΘ, άρ λογικά δεν τους ενδιαφέρει η συνέχιση χρήσης του, όμως ο Νέστορας;
Αυτό που καταλαβαίνω οτι απο του χρόνου ΜΟΝΟ e-school.

Τελικά όμως το ερώτημα παραμένει, ΟΛΑ (βαθμοί, προσωπικό, απουσιες κτλ); ΠΟΙΟΣ; κάθε ΠΟΤΕ;

Ξέρετε τι έχει γίνει; Κάποιος προώθησε την ιδέα (μπορεί και απο προ-προηγούμενες ηγεσίες του ΥΠΕΠΘ), η σχέση με την ΕΠΑΦΟΣ δεδομένη, ευρωπαικα κονδύλια κτλ κτλ

Όταν όμως έρχεται η ώρα εφαρμογής, οι εγκύκλιοι έρχονται στα σχολεία απο ΠΟΥ; απο την διευθυνση πληροφοριακων  συστημάτων. Έχουν το δικαίωμα εκείνοι να δώσουν εντολή στα σχολεία;
Πρέπει να παραδεχτώ, κείμενο του στυλ "να αποκτήσετε τον απαραίτητο εξοπλισμό", "να εφαρμοστεί το e-school" είναι πολύ γουστόζικα

Φανταστείτε ΤΙ έχει να γίνει στα δημοτικά.
Βλέπω συμπλήρωση ωραρίου ΠΕ19/ΠΕ20 στο e-school...