Προγραμματιστής ΕΠΆΛ ή ΓΕΝΙΚΌ;

Ξεκίνησε από Alexhs, 21 Μαρ 2011, 08:26:25 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

kammenos

Αν και το έχουμε νομίζω "μακρύνει" πολύ,  να προσθέσω σχετικά με τα περί διάσπασης vs. ενότητας του "κλάδου" ότι: Είμαι μέλος σε e-TEE, ΕΠΥ, ΕΠΕ και ΠΕΚΑΠ και ότι ορθώς όλοι αυτοί οι φορείς βγάλανε πρόσφατα κοινό ανακοινωθέν ( http://plinet.info/?p=101 ) για τις δυσάρεστες εξελίξεις στο Νέο Λύκειο. Δηλαδή, αν ο ένας φορέας θεωρούσε τον άλλο "διασπαστικό", ούτε καν θα επικοινωνούσαν μεταξύ τους. Το να χαρακτηρίζουμε ένα ολόκληρο σωματείο ως "διασπαστικό", οδηγεί (προφανώς) σε πραγματική διάσπαση τον "κλάδο".
Και... Ζητώ συγγνώμη κι απ' τον μαθητή που δεν τον ενδιαφέρουν αυτά. Απλώς, κάποιοι δεν ανεχόμαστε "μύγα στο σπαθί μας" ως φαίνεται.  :-[

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

mour

Παράθεση από: Alexhs στις 21 Μαρ 2011, 08:26:25 ΜΜ
Καλησπέρα, θελώ να ακολουθήσω προγραμματιστής εφαρμογών πληροφορικής και θέλω να ρωτήσω το εξής. Να πάω επαγγελματικό λύκειο η να συνεχίσω το γενικό (1η λυκείου γενικό πάω τώρα). Έχω ακούσει πολλές φήμες ότι στο γενικό (κατέυθυνση τεχνολογική) έχει πολλά, δύσκολα και άσχετα με την πληροφορική θέματα και ότι στο ΕΠΑΛ κάνεις περισσότερο πρακτική (πράγμα που μου αρέσει). Θέλω αν μπορεί κάποιος να μου αναλύσει τα παραπάνω και ποια είδη προγραμματιστών μπορώ να ακολουθήσω στο κάθε λύκειο.

Αλέξης, Θεσσαλονίκη

Επειδή μάλλον ξεφύγαμε και θα τραβάει τα μαλλιά του το παιδί με αυτά που διαβάζει, θα κάνω μόνο ένα παραλληλισμό για να διατυπώσω τη θέση μου. Είτε ΕΠΑΛ είτε ΓΕΛ ο προγραμματισμός που θα μαθεις είναι κάτι ανάλογο με το trailer για μια ταινία σε σχέση με όλη την ταινία.
Αν θες να δεις όλη την "ταινία" της ανάπτυξης λογισμικού θα πρέπει να πας είτε σε κάποιο ΑΕΙ πληροφορικής ή Μηχανικών Υπολογιστών είτε σε κάποιο τμήμα Πληροφορικής ΤΕΙ.
Αν σε ενδιαφέρει το ΤΕΙ ίσως να "συμφέρει" το ΕΠΑΛ, αν θες τμήμα των ΑΕΙ τότε κατά βάση πας σε ΓΕΛ και παίρνεις Τεχνολογική Κατεύθυνση, έχοντας την επιλογή και για ΤΕΙ αν δεν πας και πολύ καλά στις εξετάσεις. Σε κάθε περίπτωση είτε ΓΕΛ πας είτε ΕΠΑΛ αν ΔΕΝ ασχοληθείς με το "άθλημα" της μελέτης και στη συνέχεια στη σχολή το ίδιο ...καταλαβαίνεις την κατάληξη!!!
Γενικά πήγαινε όπου θες αρκεί να ασχοληθείς και να αγαπήσεις αυτό που θες.

PS ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ μπορείς να περάσεις και σε ΑΕΙ από ΕΠΑΛ. Στο νομό Ρεθύμνου που είμαι, πέρυσι πάντως μόλις 7 παιδιά "δοκίμασαν την τύχη τους" σε αυτό και από ότι έμαθα μόλις 2 πέρασαν σε ΤΕΙ.  Εφέτος ΚΑΝΕΝΑ δεν θα δοκιμάσει να πάει με αυτό τον τρόπο (ΕΠΑΛ ομάδα Β')
Δες αν θες εδώ για περισσότερες πληροφορίες
http://dide.reth.sch.gr/joomla/index.php?option=com_content&task=view&id=615&Itemid=115
κι εδώ http://dide.reth.sch.gr/joomla/files/kesyp/eksetaseis/TEL/EPAL_Omada_A.doc

Σε κάθε περίπτωση πάντως θα σου προτείνω να επικοινωνήσεις με το ΚΕΣΥΠ της περιοχής σου για περισσότερες πληροφορίες


Vangelis

Η αλήθεια είναι  ότι  πράγματι ξεφύγαμε αλλά μας έχουν πρήξει περί ανωτερότητας ορισμένων  και δεν άντεξα.
Λοιπόν για όσους ρωτάνε για μένα κλάδος Πληροφορικής στην Δευτεροβάθμια και Πρωτοβάθμια (από φέτος)  εκπαίδευση είναι όλοι οι καθηγητές των κλάδων  ΠΕ 19-20.  Όλοι μα όλοι όσοι έχουν διοριστεί ή θα διοριστούν σε αυτούς τους κλάδους  τελεία και παύλα.   Φυσικά δεν είναι κλάδος μου ο Δάσκαλος ο Φυσικός , ο Μαθηματικός, ο Ηλεκτρολόγος ή ο Φιλόλογος που θα κάνει ένα μάθημα που έχει σχέση με την πληροφορική. 
Αν και οι άλλοι έχουν την ίδια άποψη συμφωνούμε απόλυτα, αν αρχίσουμε αυτός  είναι από την Α σχολή που δεν περιλαμβάνεται στο κατάλογο που έχουμε  συντάξει εμείς και δεν τον αναγνωρίζουμε  τότε προωθούμε τη διάσπαση. 
Υπάρχουν ή όχι σήμερα καθηγητές που διορίζονται στους κλάδους αυτούς και δεν "αναγνωρίζονται"  από την ΕΠΕ;  Προσέξτε μιλάμε για σήμερα όχι για πριν 15 χρόνια.

Τέλος πάντων ας τελειώσει (ελπίζω καλά) το θεμα με το Λύκειο να ξεκαθαρίσει λίγο η κατάσταση.
Δεν θα επανέλθω (τουλάχιστον σε αυτό το θέμα).

kammenos

Παράθεση από: Vangelis στις 24 Μαρ 2011, 12:23:52 ΠΜ
Η αλήθεια είναι  ότι  πράγματι ξεφύγαμε αλλά μας έχουν πρήξει περί ανωτερότητας ορισμένων  και δεν άντεξα.
Λοιπόν για όσους ρωτάνε για μένα κλάδος Πληροφορικής στην Δευτεροβάθμια και Πρωτοβάθμια (από φέτος)  εκπαίδευση είναι όλοι οι καθηγητές των κλάδων  ΠΕ 19-20.  Όλοι μα όλοι όσοι έχουν διοριστεί ή θα διοριστούν σε αυτούς τους κλάδους  τελεία και παύλα.   Φυσικά δεν είναι κλάδος μου ο Δάσκαλος ο Φυσικός , ο Μαθηματικός, ο Ηλεκτρολόγος ή ο Φιλόλογος που θα κάνει ένα μάθημα που έχει σχέση με την πληροφορική. 
Αν και οι άλλοι έχουν την ίδια άποψη συμφωνούμε απόλυτα, αν αρχίσουμε αυτός  είναι από την Α σχολή που δεν περιλαμβάνεται στο κατάλογο που έχουμε  συντάξει εμείς και δεν τον αναγνωρίζουμε  τότε προωθούμε τη διάσπαση. 
Υπάρχουν ή όχι σήμερα καθηγητές που διορίζονται στους κλάδους αυτούς και δεν "αναγνωρίζονται"  από την ΕΠΕ;  Προσέξτε μιλάμε για σήμερα όχι για πριν 15 χρόνια.

Τέλος πάντων ας τελειώσει (ελπίζω καλά) το θεμα με το Λύκειο να ξεκαθαρίσει λίγο η κατάσταση.
Δεν θα επανέλθω (τουλάχιστον σε αυτό το θέμα).
Συγχωρήστε με, αλλά (τώρα που ξεκαθαρίστηκε η έννοια "κλάδος"), χωρίς να μιλάω για ανωτερότητα ή ό,τι άλλο (ούτε και έγραψα ποτέ κάτι αντίστοιχο), θα τολμήσω να ρωτήσω: Ένας Μαθηματικός π.χ. θα δεχόταν ποτέ στην ΕΜΕ κάποιον χωρίς πτυχίο Μαθηματικού; Θα κατηγορήσουμε λοιπόν και τους Μαθηματικούς ως υπερόπτες; Έχω δε την αίσθηση ότι η ΕΠΕ δεν αναγνωρίζει τους καθηγητές που αναφέρετε ως Πληροφορικάριους. Αν το δούμε καθαρά ορθολογιστικά: Είναι Πληροφορικάριοι;
Τέλος πάντων. Κι εγώ δε θέλω να επανέλθω. (Απλά θα μείνω με την απορία   ;) )


fof


Η ΕΠΕ είναι μια από τις ενώσεις που εκπροσωπεί τους Πληροφορικούς. Βεβαίως κάθε ένωση έχει δικαίωμα να ορίζει και να δέχεται ως μέλη οποιονδήποτε θέλει!  Να ισχυρίζεται ότι θέλει ! Να στοχεύει όπου θέλει! Και να πράττει όπως νομίζει.. μπράβο της και ξανά μπράβο της!!!

Σε καμιά όμως περίπτωση η ΕΠΕ δεν εκπροσωπεί τους Καθηγητές Πληροφορικής... Διότι απλούστατα υπάρχει ήδη ένωση που φέρει τον τίτλο 'Πανελλήνια Ένωση Καθηγητών Πληροφορικής' ... Λοιπόν δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης!
Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, η βάση της επωνυμίας καθορίζει και τον ρόλο – λόγο της κάθε ένωσης.