Εργαστήριο με rpi ή arduino

Ξεκίνησε από evry, 29 Ιουν 2020, 10:46:18 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

evry

Μια και μιλάτε για εργαστήριο, το να στήσεις ένα εργαστήριο με raspberry pi 4 8 GB Ram αξίζει τον κόπο?
Αν πας σε αυτό με τα 4GB μπορείς να βρεις όλο το σετ με 100€. Αν υποθέσουμε ότι έχεις οθόνες δεν είναι καλή επιλογή? Το έχεις δοκιμάσει κανείς?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

alkisg

Τα Rapsberry Pi 4 είναι σαφώς ταχύτερα από τα προηγούμενα. Θα μπορούσε π.χ. κάποιος να τα χρησιμοποιήσει για Python και για ελαφρύ web surfing, αλλά όχι για Διερμηνευτή/Γλωσσομάθεια/pseudoglossa.gr γιατί δεν υποστηρίζουν ούτε .exe ούτε adobe flash (χωρίς κωλοτούμπες), ούτε για Alice αφού δεν υποστηρίζουν ακόμα σωστά OpenGL, κλπ.

Με τα ίδια λεφτά όμως, θα μπορούσε κάποιος να πάρει ένα Windows-based tv-box ή mini-pc, και να έχει 10πλάσια ταχύτητα ΚΑΙ συμβατότητα με τα πάντα:
https://www.gearbest.com/tv-box-c_11262/?attr=2081-1279

Το 10πλάσια ταχύτητα δεν είναι να το πάρουμε αψήφιστα, έχει τεράστια διαφορά...

ilias_s

#2
Παράθεση από: evry στις 29 Ιουν 2020, 10:46:18 ΜΜ
Μια και μιλάτε για εργαστήριο, το να στήσεις ένα εργαστήριο με raspberry pi 4 8 GB Ram αξίζει τον κόπο?
Αν πας σε αυτό με τα 4GB μπορείς να βρεις όλο το σετ με 100€. Αν υποθέσουμε ότι έχεις οθόνες δεν είναι καλή επιλογή? Το έχεις δοκιμάσει κανείς?

Εμένα μ'αρέσουν πολύ τα raspberries! Σπίτι έχω ένα Pi 4 με 4GB και έχει βγάλει τα λεφτά του με το παραπάνω, πριν είχα ένα 3Β, έχω και 2 Zeros..!

Στο εργαστήριο όμως, με το υπάρχον ΠΣ και κάνοντας την κλασσική χρήση, δε νομίζω ότι έχουν να προσφέρουν το "κάτι παραπάνω". Αν υπάρχουν οθόνες, με τα 100€ θα έπαιρνα π.χ αυτό και ένα σετ πληκτρολόγιο/ποντίκι του 10άρικου! Στις γνωστές συνθήκες υποχρηματοδότησης του "μέσου ελληνικού σχολείου" καλύτερα αυτά τα χρήματα να πάνε σε τέτοια μηχανήματα γενικής χρήσης παρά σε pi's 4.

Με λίγα λόγια, στην εκπ/ση, εκτός και αν ενδιαφέρει ο προγραμματισμός και το GPIO του pi (ή κάποια άλλα συγκεκριμένα και μάλλον λίγο πιο ψαγμένα projects) δε βλέπω τι παραπάνω θα πρόσφερε...

evry

Ο σκοπός είναι να χρησιμοποιηθούν και σε κάποιο Project ρομποτικής, για αυτό ρωτάω. Δηλαδή να έχουν δυο ρόλους, αν χρειαστεί desktop αλλά και 4-5 οχήματα που θα τρέχουν κώδικα Python.

Παράθεση από: ilias_s στις 01 Ιουλ 2020, 01:19:18 ΜΜ
Με λίγα λόγια, στην εκπ/ση, εκτός και αν ενδιαφέρει ο προγραμματισμός και το GPIO του pi (ή κάποια άλλα συγκεκριμένα και μάλλον λίγο πιο ψαγμένα projects) δε βλέπω τι παραπάνω θα πρόσφερε...
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

ilias_s

Ναι, έτσι αλλάζει το πράγμα! Το να χρησιμοποιηθούν και σε άλλα projects έχει άλλη (μεγάλη) αξία.

Όμως, κατά την άποψή μου, εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τα project που έχεις κατά νου! Εκτός και αν το αναφέρεις απλά ως παράδειγμα, δεν ξέρω αν σε συμφέρει πραγματικά να κάνεις project με ρομπότ-οχήματα συγκεκριμένα με Pi 4 καθώς θα σου θέσουν επιπλέον περιορισμούς (π.χ μέγεθος-ισχύς μπαταρίας καθώς μόνο το Pi 4 απαιτεί 5.1V/3A για να λειτουργήσει χωρίς προβλήματα). Έχεις σκεφτεί λύσεις για αυτά τα πρακτικά προβλήματα;

Π.χ για robot-οχήματα προσωπικά θα με βόλευαν περισσότερο τα Pi 0 για πρακτικούς & οικονομικούς λόγους (ή arduino... αλλά δεν υποστηρίζει python έτσι απλά). Για κάτι άλλο, στατικό ίσως, τα Pi 4 θα έδιναν ρέστα!

Παράθεση από: evry στις 01 Ιουλ 2020, 03:40:39 ΜΜ
Ο σκοπός είναι να χρησιμοποιηθούν και σε κάποιο Project ρομποτικής, για αυτό ρωτάω. Δηλαδή να έχουν δυο ρόλους, αν χρειαστεί desktop αλλά και 4-5 οχήματα που θα τρέχουν κώδικα Python.

evry

#5
Χαχα, όχι δεν τα έχω σκεφτεί, ονειρεύομαι ένα όχημα με 64bit επεξεργαστή και 8GB ram το οποίο θα κάνει train ένα νευρωνικό δίκτυο  :D
Κακή ιδέα ε?
Το σχέδιο είναι αρχικά να ξεκινήσω με arduino (εγώ εννοώ) και στη συνέχεια να πάω σε raspberry. Το ιδανικό σενάριο είναι να συνδέσω τις δυο πλακέτες, αλλά δεν ξέρω ακόμα.
Γενικά θέλω τώρα το καλοκαίρι να πειραματιστώ με αυτές τις πλακέτες, και αν δω ότι αξίζει τον κόπο να τα δοκιμάσω του χρόνου πιλοτικά στον όμιλο που έχω στο σχολείο.
Θεωρείς ότι ένα όχημα με raspberry zero έχει πιο πολλές εφαρμογές από ένα άλλο με arduino?

Παράθεση από: ilias_s στις 01 Ιουλ 2020, 08:49:31 ΜΜ
Έχεις σκεφτεί λύσεις για αυτά τα πρακτικά προβλήματα;

Π.χ για robot-οχήματα προσωπικά θα με βόλευαν περισσότερο τα Pi 0 για πρακτικούς & οικονομικούς λόγους (ή arduino... αλλά δεν υποστηρίζει python έτσι απλά). Για κάτι άλλο, στατικό ίσως, τα Pi 4 θα έδιναν ρέστα!
Σκέφτομαι να παίξω με το mbot arduino Και το alphaΒοτ2 (νομίζω) που παίρνει το raspberry pi3 b+ που νομίζω είναι οκ.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

ilias_s

Χαχα όχι! Δεν είναι καθόλου κακή ιδέα αν μπορείς να την υλοποιήσεις (γιατί εγώ δεν μπορώ!). Γενικά οι δυνατότητες, ειδικά των raspberries pi (rpi), είναι τεράστιες.

Πρόπερσι, σε τάξη (Γ' γυμνασίου) είχα κάνει ένα όχημα, τηλεχειριζόμενο ή αυτόνομο, βασισμένο σε rpi0 (προγραμματισμός scratch 1.4)... μάλλον με arduino θα ήταν πιο εύκολο αλλά δεν είχα επαφή τότε με αυτό! Την ίδια χρονιά, στην Α' ΓΕΛ, είχαμε ασχολήθει με μία αυτοσχέδια IP camera βασιμένη σε rpi3B (κίνηση 2DOF -δεξια/αριστερά-, φως) όπου οι μαθητές έφτιαξαν ένα απλό UI σε HTML/CSS και είδαμε λίγο κώδικα python. Αυτό πήγε σαφώς καλύτερα. Το καλοκαίρι είπα να πειραματιστώ λίγο με την υλοποίηση του οχήματος με arduino.

Αν μπορείτε να πληρώσετε για 3-4 alphabot2 σίγουρα έχει πολλές πιθανότητες να κάνεις πολλά πράγματα. Εγώ το οχηματάκι μου το φτιάχνω μόνος μου (για λόγους οικονομικούς και λόξας!)

Μήπως όμως να ανοίξω ένα νέο thread να τα πούμε, γιατί από το θέμα "εργαστήριο με tablets" η συζήτηση ήδη "εκτροχιάζεται" και μπορεί να πάει μακριά..?

Παράθεση από: evry στις 01 Ιουλ 2020, 09:56:16 ΜΜ
Χαχα, όχι δεν τα έχω σκεφτεί, ονειρεύομαι ένα όχημα με 64bit επεξεργαστή και 8GB ram το οποίο θα κάνει train ένα νευρωνικό δίκτυο  :D
Κακή ιδέα ε?
...
Σκέφτομαι να παίξω με το mbot arduino Και το alphaΒοτ2 (νομίζω) που παίρνει το raspberry pi3 b+ που νομίζω είναι οκ.

alkisg

Παράθεση από: ilias_s στις 02 Ιουλ 2020, 10:02:37 ΠΜ
Μήπως όμως να ανοίξω ένα νέο thread να τα πούμε, γιατί από το θέμα "εργαστήριο με tablets" η συζήτηση ήδη "εκτροχιάζεται" και μπορεί να πάει μακριά..?

Τα διαχώρισα σε νέο θέμα. Για τέτοια πράγματα είναι όντως πολύ δυνατό το rpi, η μόνη μου ένσταση ήταν ότι πολλοί το αγοράζανε σαν φτηνό desktop. Εγώ έχω 3 rpi2, 1 rpi3, 1 rpi4 αλλά τα χρησιμοποιώ κυρίως για remote desktop στο ΠΛΗΝΕΤ, δεν έχω ασχοληθεί με ρομποτική.

ilias_s

#8
Α, ωραία! Τώρα δεν θα νιώθω άσχημα ότι κάνω "highjack" σε ένα θέμα για να γράφω τα δικά μου!

Μέχρι και το rpi3 νομίζω ότι το "φθηνό desktop" δεν στέκει εκτός και αν μιλάμε για κάποιον που θέλει ένα μηχάνημα για προγραμματισμό κυρίως. Τότε όμως δε μιλάμε για τυπικό Εργαστήριο αλλά κάτι που θα φέρνει σε "maker lab" (σαν την προσπάθεια με τα Εργαστήρια Ανοιχτών Τεχνολογιών). Στο σπίτι έχω πολλές χρήσεις για τα rpis αλλά δεν μπορείς εύκολα να τα κάνεις όλα αυτά και στην τάξη. Εκτός και αν έχεις μικρή ομάδα μαθητών που πραγματικά τραβάει και έχει το "μικρόβιο".

Παράθεση από: alkisg στις 02 Ιουλ 2020, 10:28:57 ΠΜ
Τα διαχώρισα σε νέο θέμα. Για τέτοια πράγματα είναι όντως πολύ δυνατό το rpi, η μόνη μου ένσταση ήταν ότι πολλοί το αγοράζανε σαν φτηνό desktop. Εγώ έχω 3 rpi2, 1 rpi3, 1 rpi4 αλλά τα χρησιμοποιώ κυρίως για remote desktop στο ΠΛΗΝΕΤ, δεν έχω ασχοληθεί με ρομποτική.

Λοιπόν, σε αυτό που ανέφερε ο evry σχετικά με project π.χ οχήματος βασισμένο σε rpi0 σε σύγκριση με arduino :

Rpi0 (ειδικά η έκδοση W) : τα ΘΕΤΙΚΑ - Επειδή ουσιαστικά είναι υπολογιστές, μπορούν να κάνουν σαφώς πιο πολύπλοκα πράγματα. Υποστηρίζει την Python (και τις περισσότερες άλλες γλώσσες). Μπορείς πολύ πιο εύκολα, για παράδειγμα, να φτιάξεις ένα όχημα που θα μεταδίδει εικόνα από κάμερα μέσω wifi. Μέχρι και ένα απλό webserver μπορείς να σηκώσεις ή να το κάνεις να δουλέψει το ίδιο ως access point και να το χειριστείς μέσω wifi (ή bluetooth). Το Rpi0 βολεύει για αυτόνομα projects, σε σύγκριση με τα πιο μεγάλα Rpi 3/4. Τροφοδοτείται πιο εύκολα (5V/1A) με μπαταρίες ή ένα μικρό powerbank πράγμα που σημαίνει πως μπορείς πιο εύκολα να φτιάξεις μία οικονομική και "μαζεμένη" κατασκευή. τα ΑΡΝΗΤΙΚΑ - Δεν μπορείς να αξιοποιήσεις το ίδιο εύκολα όποιον sensor/actuator σου κατέβει (π.χ αναλογικούς αισθητήρες λόγω απουσιάς Digital-Analog-Converter ή με τροφοδοσία 5V αφού το Rpi δίνει 3.3V). Η ύπαρξη πολυδιεργασικού ΛΣ περιπλέκει κάπως τα πράγματα όσον αφορά τον (χρονικά) ακριβή χειρισμό αισθητήρων/ενεργοποιητών (όχι πως σε ένα σχολικό project είναι τόσο σημαντικό αλλά λέμε...). Μπορεί να σε ζορίσει παραπάνω π.χ για να χειριστείς ένα σερβοκινητήρα με ακρίβεια (απαιτεί PWM σήμα) ή αν θες να διαβάζεις ένδειξη ενός αισθητήρα π.χ αυστηρά κάθε 500ms. Επίσης, θέλει λίγη προσοχή στο άναψε/σβήσε και όταν "πέφτει" η μπαταρία καθώς αυτά επηρεάζουν την κάρτα SD και μπορεί να χαλάσουν το σύστημα αρχείων (προσωπικά δεν μου έχει τύχει ποτέ μέχρι τώρα να μου χαλάσει κάρτα SD αλλά πολλοί το αναφέρουν).

Arduino (π.χ UNO ή συμβατό) : τα ΘΕΤΙΚΑ - Ως μικροελεγκτής έχει ένα πρόγραμμα που θα του φορτώσεις και εκτελείται συνεχώς (as simple as that!). Είναι πιο εύκολος στο χειρισμό μεγάλης γκάμας αισθητήρων (3.3 ή 5V, analog ή digital) και με μεγάλη ακρίβεια μέχρι και για real-time εφαρμογές (η απουσία ΛΣ έχει και τα καλά της). Για ρομποτικό όχημα ταιριάζει "γάντι". Έχεις ευελιξία στις επιλογές τροφοδοσίας και ανοχή στη διακοπή της! Μπορείς να προσομοιώσεις απλές ασκήσεις π.χ με το tinkercad (πολύ σημαντικό) που στα Rpi δεν έχεις κάτι αντίστοιχο. τα ΑΡΝΗΤΙΚΑ Το Arduino υποστηρίζει μόνο μία δική του C/C++ (είναι σχεδόν ίδια) ή μία δική του έκδοση scratch (S4A - Scratch 4 Arduino). Μπορείς να δουλέψεις με python μεν, μέσω σειριακής σύνδεσης και REPL, αλλά δεν είναι το ίδιο... Τα απλά πράγματα μου φαίνονται πιο εύκολα με το Arduino αλλά τα πιο σύνθετα είναι πιο ζόρικα (έως αδύνατα). Γενικά όμως με arduino έχω πολύ μικρή εμπειρία.

Και στις δύο περιπτώσεις συχνά, για ευκολία στην κατασκευή και στον προγραμματισμό, καταφεύγεις στη λύση add-ons, δηλαδή, ΗΑΤ/pHAT (για τα Rpi) ή κάποιου shield (για το arduino).

Αν μου έλεγες πως θα υλοποιούσα τώρα ένα ρομποτικό όχημα, μάλλον θα σου έλεγα με arduino (δεν το έχω κάνει ακόμα αλλά φαίνεται πιο απλό). Αν όμως μετά από αυτό θες να επεκταθείς και σε άλλα ...τοτε rpi!

Tα rpi προσφέρουν, θεωρώ, μεγαλύτερη ποικιλία projects αλλά με σαφώς με πιο σύνθετα πράγματα που θα περιλαμβάνουν και άλλες τεχνολογίες. Ίσως πιο κατάλληλα για μεγαλύτερες ηλικίες. Σε κάποια πράγματα όμως θα προσθέσει πολυπλοκότητα (λίγο το linux, λίγο κάποιοι εξτρά περιορισμοί).

To arduino είναι πολύ καλό για αυτοματισμούς, ρομποτικά οχήματα κτλ. Δεν έχεις επιπλέον πράγματα να σε απασχολούν πέρα από την κατασκευή και τον κωδικα αλλά σε περιορίζει σε άλλα πράγματα (π.χ γλώσσα).


evry

ilias_s να σε ρωτήσω
αν πάρω ένα alphabot2 με raspberry pi 3 τι επιπλέον χρειάζομαι κατά τη γνώμη σου ώστε να φτιάξω ένα όχημα που να μπορεί να κάνει μερικά έξυπνα πράγματα?
εννοώ από αισθητήρες που δεν έχει αυτό το κιτ
και επιπλέον θέλω και τροφοδοτικό? Για να μπορέσω να έχω πρόσβαση στο λειτουργικό εκεί αν κατάλαβα καλά μπορώ μέσω του φορητού μου με κάποιο terminal απομακρυσμένα?
Δεν χρειάζομαι ξεχωριστό πληκτρολόγιο οθόνη κλπ.
ότι νομίζεις ότι θα βοηθήσει μου το λες γιατί σκοπεύω να ασχοληθώ με αυτό στις διακοπές  :)
Αρχικά έλεγα για το mbot explorer που έχει arduino αλλά μάλλον με το raspberry θα κάνω πιο ενδιαφέρονται πράγματα.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

ilias_s

(Προτίμησε το "Ηλίας")

Αυτό που βλέπω στο alphabot2 είναι ότι έχει έναν ικανό αριθμό sensors/actuators. Υπάρχει δέκτης υπερύθρων+τηλεκοντρόλ, 2 εμπρός IR LED για αποφυγή εμποδίων, κάτω IR LED για line following, buzzer για παραγωγή (εκνευριστικών) ήχων, pi camera, 2 servos και 2 μοτέρ συνεχούς ρεύματος και 5way joystick. Πρόσεξε ότι ο αισθητήρας αποστασιομέτρησης υπερήχων (HCSR) δεν μπαίνει στην έκδοση για RPi3, παρά μόνο στην έκδοση για το RPi Zero, λόγω περιορισμένου χώρου (ένας από τους περιορισμούς λόγω μεγέθους).

Το θετικό είναι ότι προφανως υπάρχει πλήρης υποστήριξη python αφού υπάρχουν οι βιβλιοθήκες και παίζει με Raspbian Buster (φαντάζομαι και με την νέα έκδοση Raspberry Pi OS). Επίσης, η κατασκευή φαίνεται συμπαγής και "φιλοσοφημένη" οπότε λογικά δε θα σου δημιουργήσει προβλήματα. Το αρνητικό που βλέπω εγώ είναι πως, λόγω της κατασκευής, σου κλείνει όλα τα GPIO pins εντελώς οπότε και να έχει ορισμένα αχρησιμοποίητα, δε βλέπω τρόπο να συνδέσεις επιπλέον αισθητήρες πάνω τους.

Αντικειμενικά οι αισθητήρες του δεν είναι λίγοι και o συνδυασμός camera+Raspbian πάνω σε ένα RPi3B μέχρι και OpenCV σου επιτρέπουν να χρησιμοποιήσεις. Δε σε καλύπτουν αυτά? Γενικά κυκλοφορούν πολλοί αισθητήρες (επιταχυνσιόμετρα, μαγνητόμετρα, αισθητήρες φωτός/χρώματος και άλλα πολλά) αλλά δε το βλέπω εύκολο να τους χρησιμοποιήσεις λόγω κατασκευής του alphabot2, όπως είπα πριν, άσε που κάποιοι από αυτούς είναι ζόρικοι για μαθητές σχολείου.

Τροφοδοσία για το ρομπότ έχεις από τις μπαταρίες (τύπου 14500 αν είδα καλά). Έναν αντίστοιχο φορτιστή φαντάζομαι τον θες.

Αν υποθέσουμε ότι όλες οι υποδοχές είναι εύκολα προσβάσιμες, ένα τροφοδοτικό είναι καλό να το έχεις για να μην δουλέυεις συνεχώς με μπαταρίες. Προτίμησε να είναι 5.1V/2.5Α (ο official είναι μία ασφαλής επιλογή) γιατί και με 5V/2Α θα παίξει μεν αλλά εύκολα μπορεί να έχεις μικρές απώλειες ισχύος (αυτά που λένε brown-outs) ειδικά όταν ξεκινούν τα διάφορα μοτερ (servos/DC) που τραβάνε ρεύμα.

Πρόσβαση έχεις με χρήση remote desktop (VNC) ή ssh όπως θα έκανες με οποιοδήποτε Η/Υ που τρέχει linux. Την πρώτη φορά ίσως είναι καλό να έχεις ένα κλασσικό καλώδιο HDMI και USB πληκτρολόγιο/ποντίκι πρόχειρα για να κάνεις στα γρήγορα τη ρύθμιση wifi, του SSH και VNC server. Από εκεί και πέρα δε θα τα χρειαστείς.

Τώρα κάτι άλλο δεν μου έρχεται στο μυαλό εκτός αν εσύ έχεις κάποια συγκεκριμένη χρήση κατά νου.

Το καλό με το Pi είναι πως εύκολα βρίσκεις πολλά projects για πολλά πράγματα και διάφορα επίπεδα (και όχι κατ' ανάγκη ρομποτικής) για να ασχοληθείς. Εμένα μου το σύστησε ένας συνάδελφος για TV BOX το 2017 και από τότε το έχω χρησιμοποιήσει για 10άδες πράγματα, από εντελώς χαζά μέχρι πολύ χρήσιμα που χρησιμοποιώ καθημερινά. Το επόμενο που σκοπεύω να κάνω είναι να το συνδυάσω με μικροελεγκτή ESP32 για απλές "τύπου ΙοΤ" εφαρμογές. Όρεξη και χρόνος να υπάρχει...

evry

Ηλία ευχαριστώ, ήσουν πολύ κατατοπιστικός.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

ilias_s

Κανένα πρόβλημα.  ;)

Αν πάρεις το alphabot2 και ασχοληθείς, κάνε ένα κόπο αν θες και πόσταρε τις πρώτες εμπειρίες σου ειδικά στο κατασκευαστικό κομμάτι. Ο,τι έγραψα παραπάνω είναι παρατηρώντας τις φωτογραφίες και βλέποντας στα γρήγορα το σχετικό wiki. Έχε κατα νου ότι μπορεί σε κάποια σημεία να κάνω λάθος! (π.χ απο παρατήρηση υπέθεσα ότι δεν είναι εύκολο να κοτσάρεις επιπλέον αισθητήρες)

Το όχημα που έφτιαξα εγώ βασίστηκε σε Rpi Zero W, με chassis αυτό και για ευκολία το (άριστο κατά τη γνώμη μου) Picon Zero pHAT. Σίγουρα με παίδεψε παραπάνω στη σύνθεση-κατασκευή, δε βγαίνει τόσο όμορφο και τακτοποιημένο αλλά είναι modular-design!

bugman

Οι αισθητήρες συνδέονται με I2C ή Spi3 ή Spi4, τα οποία είναι ότι και το USB σε υπολογιστές, σειριακή σύνδεση με κανάλια.
Ο κάθε αισθητήρας πέφτει με άλλο νούμερο στο σύστημα, και ο κεντρικός ελεγκτής επικοινωνεί με οποία σειρά θέλει, ή με χρήση διακοπών (interrupts) όπου επιλέγει με προτεραιότητα.

ApoAntonis

Παράθεση από: ilias_s στις 03 Ιουλ 2020, 12:22:58 ΠΜ

Τροφοδοσία για το ρομπότ έχεις από τις μπαταρίες (τύπου 14500 αν είδα καλά). Έναν αντίστοιχο φορτιστή φαντάζομαι τον θες.

Αν υποθέσουμε ότι όλες οι υποδοχές είναι εύκολα προσβάσιμες, ένα τροφοδοτικό είναι καλό να το έχεις για να μην δουλέυεις συνεχώς με μπαταρίες. Προτίμησε να είναι 5.1V/2.5Α (ο official είναι μία ασφαλής επιλογή) γιατί και με 5V/2Α θα παίξει μεν αλλά εύκολα μπορεί να έχεις μικρές απώλειες ισχύος (αυτά που λένε brown-outs) ειδικά όταν ξεκινούν τα διάφορα μοτερ (servos/DC) που τραβάνε ρεύμα.


Δεν ξέρω κατά πόσο θα θεωρηθεί χρήσιμο αυτό που θα γράψω, αλλά αν οι μπαταρίες που παίρνει είναι 14500 αυτό αλλιώς σημαίνει ΑΑ.
Είναι η διάσταση αυτή, νομίζω - δεν έχω πετύχει πουθενά- ότι δεν κυκλοφορούν 14500 με τάση 5v. Όλες είναι 3.7v.
Είναι διαφορετικό νούμερο η τάση φόρτισης.
Από εκεί και έπειτα, δύο νούμερα θα παίξουν ρόλο, η χωρητικότητα
(αν το προτεινόμενο είναι 800mAh και βάλεις 1600mAh δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα)
και το δεύτερο είναι το ρεύμα αποφόρτισης. Ανεβαίνουμε σε ampere και έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.
Χαμηλά ονομαστικά amps της μπαταρίας, θα δώσουν μειωμένη απόδοση (όλα τα κυκλώματα όταν κλείσουν θα κάνουν πτώση)
ενώ μια μπαταρία με μεγαλύτερο ονομαστικό ρεύμα αποφόρτισης - τα amp που γράφει πάνω, δεν είναι κάτι περίεργο- θα τείνει να έχει καλύτερη "συμπεριφορά" όταν ζητείται μικρότερο φορτίο από το μέγιστο που μπορεί να αποδώσει.  Πάλι σε απλά ελληνικά, μπαταρίες που δουλεύουν πιο ήπια θα "γεράσουν" και θα είναι για πέταμα πιο αργά.
Ανεβαίνουν τα νούμερα...προφανώς ανεβαίνει και η τιμή. Εννοείται επώνυμα προϊόντα, ιδανικά από κατάστημα που εμπορεύεται μπαταρίες.
Ακόμα πιο σημαντικό για το πως θα "γεράσουν" οι μπαταρίες είναι ο φορτιστής. Υπάρχει λόγος που κάποιοι είναι πανάκριβοι. Και οι "φτηνοί" κάνουν δουλειά όμως.
Βλέπω ότι δέχεται 2 μπαταρίες. Ο ας πούμε κανόνας είναι 2 μέσα, 2 στον φορτιστή και 2 ξεκουράζονται. Περίπου στα 30-40 ευρώ υπολογίζουμε.

Ή παίρνεις το φτηνότερο πακέτο που θα βρείς στο supermarket και κάλι θα κάνει δουλειά.



evry

Ένα λεπτό γιατί μπερδεύτηκα, όλες οι προτεινόμενες μπαταρίες που έχω δει είναι όπως λες 3.7V και 800mAh. Δεν έχω δει κάτι άλλο.
Υπολογίζω δυο μπαταρίες λιθίου, που είναι 7-8 ευρώ η μια, και έναν φορτιστή για αυτές. Εσύ λες καλύτερα να πάρω 4=2+2.
Δεν είναι οκ?

Παράθεση από: ApoAntonis στις 03 Ιουλ 2020, 09:44:51 ΠΜ
Από εκεί και έπειτα, δύο νούμερα θα παίξουν ρόλο, η χωρητικότητα
(αν το προτεινόμενο είναι 800mAh και βάλεις 1600mAh δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα)
και το δεύτερο είναι το ρεύμα αποφόρτισης. Ανεβαίνουμε σε ampere και έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.
Χαμηλά ονομαστικά amps της μπαταρίας, θα δώσουν μειωμένη απόδοση (όλα τα κυκλώματα όταν κλείσουν θα κάνουν πτώση)
ενώ μια μπαταρία με μεγαλύτερο ονομαστικό ρεύμα αποφόρτισης - τα amp που γράφει πάνω, δεν είναι κάτι περίεργο- θα τείνει να έχει καλύτερη "συμπεριφορά" όταν ζητείται μικρότερο φορτίο από το μέγιστο που μπορεί να αποδώσει.  Πάλι σε απλά ελληνικά, μπαταρίες που δουλεύουν πιο ήπια θα "γεράσουν" και θα είναι για πέταμα πιο αργά.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

bugman

Τα συστήματα αυτά έχουν θέμα με τη τροφοδοσία. Αν θέλουμε 5 volt είναι προτιμότερο να δώσουμε 6 και να τα κατεβάσουμε στα 5 παρά να δώσουμε 7.4. Η διαφορά στη τάση μετατρέπεται σε θερμότητα από τον ρυθμιστή τάσης.

ilias_s

Το πρόβλημα δεν είναι το Ι2C ή το πως θα χειριστεί τους επιπλέον αισθητήρες το rpi αλλά το ότι δε διακρίνω τρόπο να γίνει η επιπλέον φυσική σύνδεση (που θα μπει το καλώδιο δηλαδή) εφόσον μετά τη συναρμολόγηση τα pins είναι "καπελωμένα" και "μη-προσβάσιμα". Η κατασκευή του alphabot2 είναι ένα "σάντουιτς" από δύο πλακέτες που ταυτόχρονα είναι και το σασί της κατασκευής. Στη μέση μπαίνει το rpi, μπαταρίες κτλ χωρίς να υπάρχουν πολλά καλώδια και ελέυθερες απολήξεις. Οι αισθητήρες που διαθέτει ήδη δεν ξέρω αν είναι κουμπωτοί ή κολλημένοι και κατά πόσο είναι εύκολο κάποιος αν αντικατασταθεί.

Παράθεση από: bugman στις 03 Ιουλ 2020, 09:09:22 ΠΜ
Οι αισθητήρες συνδέονται με I2C ή Spi3 ή Spi4, τα οποία είναι ότι και το USB σε υπολογιστές, σειριακή σύνδεση με κανάλια.
Ο κάθε αισθητήρας πέφτει με άλλο νούμερο στο σύστημα, και ο κεντρικός ελεγκτής επικοινωνεί με οποία σειρά θέλει, ή με χρήση διακοπών (interrupts) όπου επιλέγει με προτεραιότητα.

Χωρίς να είμαι ειδικός, οι μπαταρίες τύπου 14500 πρέπει να είναι 3.7V σε διαστάσεις ΑΑ με αρκετά μεγάλη χωρητικότητα (3000mah). Στα δικά μου έβαζα τις 18650 που είναι πιο μεγάλες σε μέγεθος. Δεδομένου ότι η πλακέτα έχει όλα τα απαραίτητα κυκλώματα, αυτές οι δύο μαζί θα μπορούν να δώσουν τα 5.1V/2A που χρειάζεται ένα Rpi3. Λογικά θα έχουν προβλέψει ώστε οι μπαταρίες να δίνουν και κάτι παραπάνω σε amps ώστε να μην υπάρχουν προβλήματα κατά την εκκίνηση των DC/servo motors που θα προκαλούν το reset του Rpi.

Ιδανικά, το Rpi και τα μοτέρ θα έπρεπε να έχουν ξεχωριστές πηγές ενέργειας αλλά αυτό δεν είναι πάντα εύκολο σε μία "συμπαγή κατασκευή" αυτού του τύπου.

Παράθεση από: ApoAntonis στις 03 Ιουλ 2020, 09:44:51 ΠΜ
Δεν ξέρω κατά πόσο θα θεωρηθεί χρήσιμο αυτό που θα γράψω, αλλά αν οι μπαταρίες που παίρνει είναι 14500 αυτό αλλιώς σημαίνει ΑΑ.
Είναι η διάσταση αυτή, νομίζω - δεν έχω πετύχει πουθενά- ότι δεν κυκλοφορούν 14500 με τάση 5v. Όλες είναι 3.7v.
Είναι διαφορετικό νούμερο η τάση φόρτισης. ...



evry

Αν πάρω δηλαδή δυο 18650 θα είμαι οκ? Δεν υπάρχει πρόβλημα επειδή είναι λίγο μεγαλύτερες έτσι?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

bugman

Υπάρχει τσιπάκι στη διαμόρφωση Alphabot2-Ar το PC8574, για arduino ελεγκτή.
Προφανώς το. Raspberry Pi θα έχει δικό του interface γιατί δεν βλέπω ξεχωριστό τσιπάκι. Τα καλώδια είναι εύκαμπτα οπότε μπορούν να κολληθουν στο σύστημα και να βγουν όπου θέλουμε!

ApoAntonis

Παράθεση από: evry στις 03 Ιουλ 2020, 10:09:35 ΠΜ
Ένα λεπτό γιατί μπερδεύτηκα, όλες οι προτεινόμενες μπαταρίες που έχω δει είναι όπως λες 3.7V και 800mAh. Δεν έχω δει κάτι άλλο.
Υπολογίζω δυο μπαταρίες λιθίου, που είναι 7-8 ευρώ η μια, και έναν φορτιστή για αυτές. Εσύ λες καλύτερα να πάρω 4=2+2.
Δεν είναι οκ?

Ξέχασα να γράψω πολύ σημαντικό! Δες αν παίρνει με κουμπί ή χωρίς κουμπί (flat top/button top) γιατί όλες 14500 λέγονται.

Δεν είναι όλες 800mAh. Υπάρχουν και μεγαλύτερες χωρητικότητες, απλώς η συνηθισμένη χωρητικότητα είναι αυτή. Η τιμή είναι άλλο θέμα.
Και εκεί θα δείς ότι υπάρχει μεγάλο εύρος (ίδια μπαταρία να πουλιέται στην διπλάσια τιμή ας πούμε).
Εγώ αυτό που προτείνω είναι 6άδα.
2 να δουλεύουν, 2 να φορτίζουν και 2 να ξεκουράζονται. Αυτός ο κύκλος αντιστοιχεί σε, ας πούμε ότι, 2 χρόνια καθημερινής χρήσης κατ'ελάχιστο
με χρήση φορτιστή. Καλύπτεσαι ακόμα και πέσεις σε ελαττωματικό κομμάτι.

Από την άλλη έχω αγοράσει μεταβλητό (από 1.5v μέχρι 12v) μετασχηματιστή με 10-15 ευρώ. Μάλιστα στο μαγαζί τον αγόρασα φτηνότερα
από την τιμή που τον έβρισκα σε online κινεζομάγαζα.

Υπάρχουν καταστήμα που εμπορεύονται αποκλειστικά μπαταρίες και θα σε βοηθήσουν νομίζω παραπάνω από μένα.


Παράθεση από: bugman στις 03 Ιουλ 2020, 10:13:18 ΠΜ
Aν θέλουμε 5 volt είναι προτιμότερο να δώσουμε 6 και να τα κατεβάσουμε στα 5 παρά να δώσουμε 7.4. Η διαφορά στη τάση μετατρέπεται σε θερμότητα από τον ρυθμιστή τάσης.

H τάση, εντελώς επιγραμματικά, δεν θα έχει πρόβλημα. Τάση λειτουργίας είναι το input.
Το κύκλωμα (φυσιολογικά) θα την ανεβάσει. Πως αλλιώς να γίνει αφού καθώς χρησιμοποιείται η μπαταρία η τάση της πέφτει, ενώ το κύκλωμα
λειτουργεί σε "σταθερή" τάση. Τέλος πάντως δεν έχει σημασία γιατί η ένταση είναι το πρόβλημα στις μπαταρίες.

Παράθεση από: ilias_s στις 03 Ιουλ 2020, 10:15:12 ΠΜ
Χωρίς να είμαι ειδικός, οι μπαταρίες τύπου 14500 πρέπει να είναι 3.7V σε διαστάσεις ΑΑ
οι 14500 είναι οι ΑΑ δεν υπάρχει διαφορά και σημαίνει διαστάσεις. Η ονοματοδοσία αλλάζει.

Παράθεση από: evry στις 03 Ιουλ 2020, 10:24:26 ΠΜ
Αν πάρω δηλαδή δυο 18650 θα είμαι οκ? Δεν υπάρχει πρόβλημα επειδή είναι λίγο μεγαλύτερες έτσι?

Οι 18650 είναι αρκετά μεγαλύτερες σε μέγεθος, έχεις όρεξη να κάτσεις να τις χωρέσεις; Θέλει δουλίτσα. Έχουν τάση 3.7v
και μπορούν να φτάσουν 35Α (...το οποίο είναι πολύ) αλλά το κύκλωμα δεν θα έχει πρόβλημα γιατί θα είχε πρόβλημα έτσι και
αλλιώς με οποιαδήποτε άλλη μπαταρία αν ζητούσε παραπάνω ένταση.

Φωτό για δείς την διαφορά σε μέγεγος δίπλα δίπλα

bugman

Ο σταθεροποιητής τάσης αν πάρει μεγάλη τάση στη είσοδο εντός των προδιαγραφών του θα ανεβάσει θερμοκρασία. Οπότε θα χρειαστεί μια ψύκτρα. Αυτή η θερμότητα κλέβει ενεργεία. Για λίγα λεπτά λειτουργίας δεν υπάρχει θέμα. Αν και η απαγωγή θερμότητας χρειάζεται για την προστασία των κυκλωμάτων.
Ασχολούμαι με βιομηχανικές εφαρμογές και 90% των προβλημάτων είναι στη τροφοδοσία. Αντιστρέφουμε τις λογικές των εξόδων για να μην έχουμε πολλά ρελέ με τάση. Υπάρχουν πολλά μυστικά στα κυκλώματα. Αλλά δεν χαλάει κανέναν να τα βρει στη πορεία, ειδικά αν δεν βιάζεται.

evry

ok παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Δεν θα χρησιμοποιώ το όχημα όλη μέρα και σίγουρα λιγότερο από 1 ώρα άρα οι "μικρές" μπαταρίες μου κάνουν.
Όπως θα καταλάβατε θέλω κάτι να το συναρμολογήσω εύκολα και γρήγορα γιατί δεν έχω χρόνο. Μακάρι να είχα και να ασχολιόμουν περισσότερο, αλλά δυστυχώς ο χρόνος είναι λίγος.
Άρα θέλω κάτι σε στυλ plug'n'play και όχι .... plug'n'pray  :D. για αυτό πάω σε έτοιμο όχημα.
Βοηθήσατε πολύ πάντως.  Σε πρώτη φάση θα ακολουθήσω την πεπατημένη και τα turorials που κυκλοφορούν και βλέπουμε.

και 1 ερώτηση ακόμα.
Αν θέλω το όχημα να δίνει στίγμα gps τι προτείνεται? τι είδους αισθητήρα?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

alkisg

Αναρωτιέμαι γιατί δεν έχει διαδοθεί ιδιαίτερα η χρήση (παλιών) κινητών για ρομποτική, που έχουν ένα σωρό λειτουργίες, κάμερα, bluetooth, wifi, gps, sms, ήχο, γυροσκόπια, μπαταρία κλπ... να συνδεόταν όλα τα περιφερειακά στη usb θύρα του...

https://singularityhub.com/2010/07/12/your-mobile-phone-becomes-a-robot-with-cellbots-video/

ilias_s

#24
Και εδώ φίλε evry αρχίζουν τα προβλήματα..!

Δες για παράδειγμα αυτό το pHAT. Δεν είναι οικονομικό και... αυτό πραγματικά δεν πιστεύω πως μπαίνει σε ένα alphabot2. Αυτό είναι το κακό με τις "κομψές" λύσεις. Αν και είναι ωραία ιδέα, ένα τέτοιο pHAT απαιτεί μία λιγότερο compact κατασκευή για να μπορέσεις να το τοποθετήσεις και πάλι υπάρχουν αμφιβολίες αν θα μπορούσες να το συνδυάσεις με τόσους άλλους ελεγκτές moter κτλ.

Για τις μπαταρίες που γράφεις πιο πάνω, αν το alphabot λέει 14500, πάρε 14500! Μπορεί σε μέγεθος να είναι σαν τις κλασσικές ΑΑ αλλά είναι των 3,7V και όχι του 1,5V (ή του 1,2V). Οι 18650 είναι μεγαλύτερες σε μέγεθος. Δίνουν ίδια τάση αλλά δε χωράνε καν στη μπαταριοθήκη του alphabot.

Πιάσε τα tutorials για αρχή και πιθανώς στην πορεία να δεις ότι για πιο "προχώ" να σε βολεύει κάτι σε πιο ανοιχτό σχεδιασμό.

Παράθεση από: evry στις 03 Ιουλ 2020, 11:32:50 ΠΜ
...

και 1 ερώτηση ακόμα.
Αν θέλω το όχημα να δίνει στίγμα gps τι προτείνεται? τι είδους αισθητήρα?

Το RPi έχει δύο βασικές επιλογές για τροφοδοσία. Είτε μέσω micro-USB που έχει στο πλάι, είτε μέσω συγκεκριμένων pins του GPIO. Αν δεις στο video εδώ και συγκεκριμένα στο 11:02, βλέπεις πως η (άνω) πλακέτα του alphabot2 κουμπώνει πάνω στο GPIO δεσμέυοντας και τα 40 pins. Επειδή δε βλέπω να συνδέει κάτι στο micro-USB, προφανώς η τροφοδοσία γίνεται από το ribbon cable και μέσω του GPIO και δε μπορεί παρά η πλακέτα του alphabot να φροντίζει να κατεβάσει την τάση στα 5.0-5.1V.

Παράθεση από: bugman στις 03 Ιουλ 2020, 10:28:13 ΠΜ
Υπάρχει τσιπάκι στη διαμόρφωση Alphabot2-Ar το PC8574, για arduino ελεγκτή.
Προφανώς το. Raspberry Pi θα έχει δικό του interface γιατί δεν βλέπω ξεχωριστό τσιπάκι. Τα καλώδια είναι εύκαμπτα οπότε μπορούν να κολληθουν στο σύστημα και να βγουν όπου θέλουμε!