Προσθήκη driver κάρτας δικτύου στον εικονικό δίσκο

Ξεκίνησε από vassthan, 16 Οκτ 2010, 08:37:29 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

vassthan

Στο εργαστήριο του σχολείου μου, έχω 3 όμοιους Η/Υ που δεν ξεκινούν σαν fat clients. Το μήνυμα που παίρνω είναι:

Παράθεσηprocess: 323): GLib_WARNING **: getpwuid_r(): failed due to unknown user id (0)

Μετά από σχετικό διάβασμα στο forum, δοκίμασα τα παρακάτω:

1. Ξεκίνησα έναν προβληματικό σταθμό με live cd και σε τερματικό έδωσα:
$ lspci --nn -k |  grep -A 2 Ethernet
02:00.0 Ethernet controller [0200] Atheros Communications AR8131 Gigabit Ethernet [1969] (ver c0)
kernel driver inside: atlic
kernel modules: atlic


2. Απενεργοποίησα στο BIOS τις θύρες Σειριακή και Παράλληλη (δεν δούλεψε),

3. Δοκίμασα στο lts.conf αλλαγές στο βάθος χρώματος, στον ήχο, κτλ. (δεν δούλεψε),

4. Αναβάθμισα το pxelinux.0 (δεν δούλεψε),

5. Δοκίμασα εκκίνηση από cdrom με την καινούργια έκδοση το gPxe (1.0.1) από το rom-o-matic (δεν δούλεψε),

6. Έβγαλα το quiet splash στο αρχείο /var/lib/tftpboot/ltsp/i386/pxelinux.cfg/default (δεν δούλεψε) και παίρνω στην οθόνη τα εξής:
Begin: Loading essential drivers .... ....
[    0.987483] nbd: registered device at major 43
[    0.990506] squashfs: version 4.0 (2009/01/31) Phillip Lougher
[    0994854 aufs 2-standalone.tree-20091207
Done.
Begin: Running /scripts/init-premount ...
No interfaces found! Aborting
Done.
Begin: Mounting root file system ... ...
Begin Running /scripts/nfs-top ...
[   2.000966] kernal panic - not syncing:L Atttempted to kill init!
[   2.001013] Pid: 1, comm: init Not tainted 2.6.32-25-generic #44-Ubuntu
[   2.001058] Call Trace:
[   2.001096] [<c058abad>] ? printk+0x1d/0x20
[   ...............................  ] panic+0x48/0xf3
[   ...............................  ] forget_original_parent+0x2bd/0x2c0
[   ...............................  ] exit_notify+0x13/0x170
[   ...............................  ] do_exit+0x181.0x310
[   ...............................  ] do_group_exit+0x3e/oxa0
[   ...............................  ] sys_exit_group+0x18/0x20
[   ...............................  ] syscall_call+0x7/0xb

και εδώ κολλάει!

Έχω την εντύπωση ότι το πρόβλημα είναι στην onboard κάρτα δικτύου, γιατί αν την απενεργοποιήσω και ξεκινήσω τον Η/Υ με μία RTL8139C PCI, ο Η/Υ ξεκινά κανονικά σαν fat client.

Συνάδελφοι καμία βοήθεια;


alkisg

#1
Να πω για μια ακόμα φορά ότι αυτά που γράφηκαν σε αυτό το θέμα είναι για εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις, μην τα δοκιμάζετε καν.

Σ' εσένα λείπει ο driver της κάρτας δικτύου σου από τον εικονικό δίσκο, έχω γράψει τις παρακάτω οδηγίες για την προσθήκη του:
https://help.ubuntu.com/community/UbuntuLTSP/AddingModules

Αν δεν το καταφέρεις ξαναγράψε.

Όσοι αντιμετωπίσουν το παραπάνω πρόβλημα με τους drivers στον εικονικό δίσκο, ας αναφέρουν εδώ ποιος driver τους έλειπε, ώστε να τους βάζουμε αυτόματα με τα sch-scripts και να παίζουν με τη μία χωρίς να δει καν το πρόβλημα ο υπεύθυνος ΣΕΠΕΗΥ.

Σημειώνω τους drivers που αναφέρθηκε ότι λείπουν:

  • atl1c

vassthan

Άλκη σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!!!


Δοκίμασα αυτά που γράφεις στο: https://help.ubuntu.com/community/UbuntuLTSP/AddingModules

Κατά την εκτέλεση όμως της εντολής:
$sudo chroot /opt/ltsp/i386/ /usr/share/ltsp/update-kernels
πήρα τα ακόλουθα μηνύματα:
Skipping yaboot configuration. install yaboot package if you need it.
Skipping netabootwrap images. Install the aboot package if you need them.
Skipping sparc piggyback images. Install the sparc-utils package if you need them.


Παρόλα αυτά, στους fat clients φτάνω πλέον σε οθόνη login, δίνω username και password, αλλά,
α) ενώ μέσα από την "Διαχείριση ΣΕΠΕΗΥ" βλέπω τον χρήστη να συνδέεται για λίγο και μετά να αποσυνδέεται,
β) ο fat client κολλάει στην οθόνη του login και τελικά δεν μπαίνει στο gnome ....

Μήπως αυτά τα πακέτα yaboot, aboot και sparc-utils έπρεπε να εγκατασταθούν;

alkisg

Όχι δεν χρειάζονται, είναι για άλλους τύπους τερματικών που δεν υπάρχουν στα ελληνικά ΣΕΠΕΗΥ.

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το compiz από τον εικονικό δίσκο όπως αναφέρεται στη σχετική σελίδα του wiki των sch-scripts
(κάνε μόνο την πρόταση που λέει για fat clients, την άλλη δεν την χρειάζεσαι).

Υ.Γ. μετακίνησα τα σχετικά μηνύματα σε άλλο θέμα για να μην μπλέκονται οι λύσεις διαφορετικών θεμάτων μαζί και μπερδεύουν τους αναγνώστες - αν και βασικά και το δεύτερο πρόβλημα που σου έτυχε έπρεπε να το χωρίσω γιατί είναι ξεχωριστό από το πρόβλημα με την κάρτα δικτύου, αλλά βαρέθηκα! :)

vassthan

Λοιπόν:
1. Απενεργοποίησα το compiz.

2. Ξεκίνησα τον fat client, έφτασα σε οθόνη login, φόρτωσε και το gnome αλλά αμέσως μετά με αποσύνδεσε!

3. Στο lts.conf, έβγαλα από σχόλιο το LTSP_FATCLIENT=False και ξεκίνησα τον client σαν thin. Όλα πήγαν καλά!

Όμως, οι 3 Η/Υ που έχω είναι σύγχρονοι (+ μερικοί ακόμα στο εργαστήριο) και θα ήθελα να τους χρησιμοποιώ σαν fat clients.

Υπάρχει ίσως κάτι άλλο που μπορώ να κάνω; ή να αγοράσω 3 κάρτες δικτύου gigabit για να τελειώνουμε;
 

vassthan

.......
.......
και μια ερώτηση ακόμα:
"Μπορώ με χρήση των MAC διευθύνσεων από τις κάρτες δικτύου να ορίσω ποιοι Η/Υ θα είναι thin και ποιοι fat ανεξάρτητα από το μέγεθος της RAM;"

alkisg

Παράθεση από: vassthan στις 16 Οκτ 2010, 11:24:22 ΜΜ
Μπορώ με χρήση των MAC διευθύνσεων από τις κάρτες δικτύου να ορίσω ποιοι Η/Υ θα είναι thin και ποιοι fat ανεξάρτητα από το μέγεθος της RAM;
Ναι, εννοείται. Απλά βάλε καταχωρήσεις σαν τις παρακάτω στο lts.conf:
[01:02:03:04:05:06]
LTSP_FATCLIENT=False


Για το άλλο πρόβλημα που σε πετάει αφού κάνεις login, δεν φταίνε οι κάρτες δικτύου αλλά κάτι άλλο, έλα από το IRC να το δούμε live, από το μενού Βοήθεια » Συνομιλίες (IRC) των sch-scripts.

vassthan

Άλκη,
μετά την χθεσινοβραδυνή συνομιλία μας και τις ρυθμίσεις που έκανες στον Η/Υ μου, το πρόβλημα επιλύθηκε και είπες πως θα βάλεις την Δευτέρα 18/10 ενημέρωση στα sch-scripts.

Θέλω να ρωτήσω όμως:

1. Πρέπει ή όχι να εγκαταστήσω τα modules για την κάρτα δικτύου;

2. Πρέπει να έχω απενεργοποιημένο το compiz;

3. Όταν κάνω αλλαγές στο lts.conf πρέπει στη συνέχεια να κάνω συμπίεση του εικονικού δίσκου;

4. Μπορείς να βάλεις κάπου τον κώδικα του lts.conf για την απόδοση ονομάτων στους clients (πχ station1, station2,..) αντί για ltspXXX με χρήση MAC address, γιατί έβαλα αυτά που προτείνεις παραπάνω αλλά δεν δούλεψαν.

5. Μπορείς να βάλεις κάπου τον κώδικα του lts.conf για τον ορισμό ενός client σαν thin ανεξάρτητα από τη Ram που έχει (γιατί και αυτό δεν μου δούλεψε).

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων!

alkisg

1. Αν τα εγκατέστησες μόνο στο σπίτι, ναι, πρέπει να τα εγκαταστήσεις και στο σχολείο.
Η νέα έκδοση sch-scripts θα τα προσθέτει αυτόματα κατά τη δημιουργία εικονικού δίσκου, άρα δεν θα ισχύει για παλιούς εικονικούς δίσκους (οι οποίοι θεωρητικά έχουν διορθώσει χειρωνακτικά όποια προβλήματα είχαν) αλλά μόνο για καινούργιους.

2. Εφόσον το πρόβλημα ήταν το NFS, όχι, ξαναενεργοποίησέ το:
gconftool-2 --direct --config-source xml:readwrite:/etc/gconf/gconf.xml.mandatory --unset /desktop/gnome/session/required_components/windowmanager


3. Όχι δεν χρειάζεται, κάθε αλλαγή στο lts.conf διαβάζεται μέσω tftp από τους clients κατά την εκκίνησή τους.

4. Οι σχετικές οδηγίες υπάρχουν σε αυτή τη σελίδα του wiki.

5. Να ένα ακόμα παράδειγμα:
[00:E0:4C:6D:4D:82]
    LTSP_FATCLIENT=False

Τη mac address τη βρίσκεις κάνοντας δεξί κλικ » ιδιότητες στα τερματικά μέσα από τα sch-scripts.

vassthan

Σχετικά με τις ερωτήσεις μου:

Παράθεση4. Μπορείς να βάλεις κάπου τον κώδικα του lts.conf για την απόδοση ονομάτων στους clients (πχ station1, station2,..) αντί για ltspXXX με χρήση MAC address, γιατί έβαλα αυτά που προτείνεις παραπάνω αλλά δεν δούλεψαν.

5. Μπορείς να βάλεις κάπου τον κώδικα του lts.conf για τον ορισμό ενός client σαν thin ανεξάρτητα από τη Ram που έχει (γιατί και αυτό δεν μου δούλεψε).

ΟΚ! Δεν είχα καταλάβει σε ποιο σημείο του lts.conf πρέπει να μπουν οι κατάλληλες δηλώσεις. Έκανα δομιμές και τελικά τα κατάφερα.

Ευχαριστώ!

Θα περιμένω τώρα την αναβάθμιση των sch-scripts για να δω όλους τους Η/Υ του εργαστηρίου - επιτέλους- στημένους σε thin/fat clients......

vassthan

Παραθέτω κομμάτι του lts.conf για την ονομασία των σταθμών με ονόματα αντί του ltspXXX, καθώς και για ορισμό των σταθμών εργασίας σαν thin ή fat clients με χρήση της MAC address και ανεξάρτητως του μεγέθους της μνήμης RAM.

Στο τέλος του lts.conf προσθέστε κάτι ανάλογο με:


# Σταθμός με όνομα WorkStation01 και ορισμός σαν Thin
[20:CF:30:37:F0:EE]
LTSP_FATCLIENT=False
HOSTNAME=WorkStation01
# Σταθμός με όνομα WorkStation02 και ορισμός σαν Thin
[08:00:27:CD:A1:25]
LTSP_FATCLIENT=False
HOSTNAME=WorkStation02
# Σταθμός με όνομα WorkStation03 και ορισμός σαν Fat
[08:00:27:1D:C9:EF]
LTSP_FATCLIENT=True
HOSTNAME=WorkStation03

vassthan

Άλκη,
όταν έκανες ρυθμίσεις στον ΗΥ μου για να δουλέψουν οι fat clients, είχες βάλει στο lts.conf την παράμετρο

NFS_HOME=" ".

Μετά την αναβάθμιση των sch-scripts, χρειάζεται αυτή η παράμετρος να δηλωθεί για τους fat clients που είχαν το πρόβλημα;

alkisg

#12
Τι κάρτα δικτύου έχεις στον server; Μήπως είναι atl1c; Δώσε μία
lspci -nn -k | grep -A 2 Ethernet


Το πρόβλημα με το NFS να μη δουλεύει σε fat clients το έχω δει μόνο σε δύο εργαστήρια (στο δικό σου και του sectorovic), οπότε και βάλαμε τη ρύθμιση NFS_HOME="" για να μη χρησιμοποιείται NFS αλλά το προεπιλεγμένο SSHFS.
Στο μεταξύ το έψαχνα να δω τι φταίει, και τουλάχιστον για το εργαστήριο του sectorovic βρήκα ότι μάλλον φταίει ο driver της κάρτας, και ότι ένα workaround είναι να καθοριστεί από το lts.conf ότι το NFS θα χρησιμοποιεί το πρωτόκολλο UDP αντί του TCP, δηλαδή να προστεθεί η γραμμή:
NFS_HOME_OPTIONS="nolock,proto=udp,rsize=4096,wsize=4096"


Αν βγάλεις τη γραμμή NFS_HOME="" και προσθέσεις την παραπάνω με το NFS_HOME_OPTIONS, και δεν σου παίξει, έλα από το IRC να το δούμε live.

vassthan

Η κάρτα δικτύου του Server είναι RTL8111/8168 Gigabit.
Στους 3 Η/Υ που είχαν τo πρόβλημα η κάρτα δικτύου είναι Atheros Communications AR8131.

Τώρα έχω το NFS_HOME="" απενεργοποιημένο και οι 3 ΗΥ δουλεύουν καλά (κολλάνε κάποιοι άλλοι μερικές φορές αλλά αυτό δεν με απασχολεί ακόμα, είναι μάλλον θέμα καλωδίων).

Η ερώτησή μου έχει να κάνει με τα:
1. Χρειάζεται ή όχι το NFS_HOME=" ";
2. Πρέπει να υπάρχει μια δήλωση NFS_HOME στο lts.conf ή πολλές (μια για κάθε fat client);




alkisg

Από προεπιλογής στους fat clients τα sch-scripts βάζουν αυτόματα NFS_HOME="/home", ενώ στους thin clients δεν χρησιμοποιούν NFS.
Αυτό γίνεται από το αρχείο /opt/ltsp/i386/usr/share/ltsp/ltsp_config.d/010-sch-client-defaults το οποίο δεν χρειάζεται να το βλέπει / πειράζει ο χρήστης.
Άρα, από προεπιλογής δεν χρειάζεται να υπάρχει τίποτα στο lts.conf.

Με άλλα λόγια εφόσον σου δουλεύει όπως είναι, δεν χρειάζεται να προσθέσεις τίποτα, δεν χρειάζεται να υπάρχει καθόλου η οδηγία NFS_HOME στο lts.conf σου.

Για το (2), και γενικά για τις δηλώσεις του lts.conf: αν μπουν στο [Default] section, τότε δρουν σε όλους τους clients, και thin και fat.
Αν μπουν σε mac address section, του τύπου [01:02:03:04:05:06], τότε δρουν μόνο στους συγκεκριμένους clients.
Στη γενική περίπτωση όμως δεν χρειάζεται να υπάρχει καμία οδηγία στο lts.conf, το χρησιμοποιούμε μόνο εάν κάτι δεν δουλεύει όπως θέλουμε.