Έκδοση απολυτηρίων

Ξεκίνησε από Καρκαμάνης Γεώργιος, 15 Ιουν 2010, 08:56:08 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Καρκαμάνης Γεώργιος

Συνάδερφοι πλησιάζει η χρονική στιγμή για την έκδοση απολυτηρίων της Γ τάξης και θέλω την γνώμη σας σχετικά με το τρόπο έκδοσης. Στο σχολειο σας τι έχετε κανονίσει να κάνετε :

1) θα  εκδόσετε απολυτήρια από το eschool;
2. θα εκδόσετε από την ΔΒάση;
3. θα είναι χειρόγραφα;

Περιμένω τις απόψεις σας.

Antigonh

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 15 Ιουν 2010, 08:56:08 ΠΜ
Συνάδερφοι πλησιάζει η χρονική στιγμή για την έκδοση απολυτηρίων της Γ τάξης και θέλω την γνώμη σας σχετικά με το τρόπο έκδοσης. Στο σχολειο σας τι έχετε κανονίσει να κάνετε :

1) θα  εκδόσετε απολυτήρια από το eschool;
2. θα εκδόσετε από την ΔΒάση;
3. θα είναι χειρόγραφα;

Περιμένω τις απόψεις σας.


Σε εμάς και στα γειτονικά γυμνάσια η έκδοση απολυτηρίων γίνεται από την περσινή  σίγουρα (ή την προπέρσινη- δεν είμαι σίγουρη)  χρονιά, κατόπιν εντολής του προϊσταμένου, χειρόγραφα. Πιο παλιά χρησιμοποιούσανε τη Δ-βάση απ' όσο ξερω και ακόμα ...πιο παλιά ξανά το χειρόγραφο σύστημα!!  ;D

Κάνουμε κύκλους κυνηγώντας την ουρά μας ή είναι η ιδέα μου;

poursali

είμαι σε 2 σχολεία.
1) εγώ επιμένω για eschool, ο Διευθυντής θέλει χειρόγραφα.
2) eschool
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

nikos33

τους έχω πείσει για δ-βάση!!

fgmarg

Εδώ και 3 χρόνια (αν θυμάμαι καλά) μας "υποχρεώνει" ο προϊστάμενος να τα εκδίδουμε χειρόγραφα. Η αιτιολόγηση ήταν ότι το δ-Βάση δεν ήταν επίσημο λογισμικό του παλιού ΥΠΕΠΘ... Ελάχιστοι το ακολουθούσαν!!!
Τώρα που ήρθε υποχρεωτικά το e-school του ΥΠΔΒΜ και δεν ξέρω τι άλλο, που είναι εγκεκριμένο λογισμικό από αυτούς, δεν είναι παράλογο να τα βγάλουμε με οποιονδήποτε άλλο τρόπο;

Καρκαμάνης Γεώργιος

Έκανα κάποιες δοκιμές για την έκδοση απολυτηρίων και παρατήρησα αρκετά προβληματάκια στην εμφάνισή του. Σας τα παραθέτω ώστε να είστε ενήμεροι για όλους εσάς που θέλετε να εκδώσετε από το eschool :

1. Δεν εμφανίζει με έντονα γράμματα τα στοιχεία μαθητών, την αξιολόγηση την βαθμό και άλλα βασικά στοιχεία.
2. Η θέση της φωτογραφίας δεν εμφανίζεται αν δεν έχουν περαστεί  φωτογραφίες παιδιών
3. Δεν υπάρχει περίγραμμα σελίδας
4. ΟΙ βαθμοί εμφανίζονται με δεκαδικά και όχι ακέραιοι αριθμοί.
5. Στο κάτω μέρος δεν μπορούν να εμφανιστούν ταυτόχρονα: Ο διευθυντής, ο Υποδιευθυντής, ο Συντάκτης τίτλου και οι καθηγητές, παρά μόνο τα 3 από τα 4

Όλα αυτά τα έστειλα με μαιλ στο έπαφο και η απάντηση που έλαβα είναι η εξής:

Το πρώτο που ανέφεραν είναι " με βάση την περσινή εγκύκλιο η έκδοση αποτελεσμάτων πρέπει να γίνει χειρόγραφα" στην συνέχεια εν ολίγοις είπαν ¨"ωστόσο τα περισσότερα απο αυτά δεν υποστηρίζονται από το πρόγραμμα και ορισμένα θα διορθωθούν εν καιρό"

Να έχετε γνώσει για το τι σας περιμένει

poursali

κατάλαβα...
χειρόγραφα δλδ
ας μην το σχολιάσω
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

dim


Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 17 Ιουν 2010, 12:51:01 ΠΜ
Το πρώτο που ανέφεραν είναι " με βάση την περσινή εγκύκλιο η έκδοση αποτελεσμάτων πρέπει να γίνει χειρόγραφα" στην συνέχεια εν ολίγοις είπαν "ωστόσο τα περισσότερα απο αυτά δεν υποστηρίζονται από το πρόγραμμα και ορισμένα θα διορθωθούν εν καιρό"
Με βάση ποια περσινή εγκύκλιο προκύπτει αυτό άραγε; Καλά είναι φοβεροί! Τι σημαίνει "ορισμένα θα διορθωθούν εν καιρό" ;;; Να στρώσουν κάτω τον %^*$ τους να τα διορθώσουν άμεσα! Μου αρέσει που πέρυσι τέτοιο καιρό όταν μας έκαναν το σεμινάριο (θα υπήρχε στη σύμβαση), τους είχα ρωτήσει αν το έχουν δοκιμάσει σε πραγματικές συνθήκες και μου έδωσαν τη διπλωματική απάντηση ότι υπήρχε περίοδος πιλοτικής λειτουργίας (θα υπήρχε κι αυτό στη σύμβαση) από όσα σχολεία το επιθυμούσαν. Στην ερώτησή μου πόσα ήταν αυτά τα σχολεία, τι βαθμίδας, αν το λειτούργησαν κανονικά και έβγαλαν και αποτελέσματα στο τέλος του σχολικού έτους, μου απάντησαν ότι δεν είχαν μαζί τους τα σχετικά στοιχεία...

Και για να μην ξεχνιόμαστε: Σας βγάζει σωστά τους μαθητές που απορρίπτονται -παραπέμπονται;

Antigonh

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 17 Ιουν 2010, 12:38:12 ΜΜ
Με βάση ποια περσινή εγκύκλιο προκύπτει αυτό άραγε; Καλά είναι φοβεροί! Τι σημαίνει "ορισμένα θα διορθωθούν εν καιρό" ;;; Να στρώσουν κάτω τον %^*$ τους να τα διορθώσουν άμεσα! Μου αρέσει που πέρυσι τέτοιο καιρό όταν μας έκαναν το σεμινάριο (θα υπήρχε στη σύμβαση), τους είχα ρωτήσει αν το έχουν δοκιμάσει σε πραγματικές συνθήκες και μου έδωσαν τη διπλωματική απάντηση ότι υπήρχε περίοδος πιλοτικής λειτουργίας (θα υπήρχε κι αυτό στη σύμβαση) από όσα σχολεία το επιθυμούσαν. Στην ερώτησή μου πόσα ήταν αυτά τα σχολεία, τι βαθμίδας, αν το λειτούργησαν κανονικά και έβγαλαν και αποτελέσματα στο τέλος του σχολικού έτους, μου απάντησαν ότι δεν είχαν μαζί τους τα σχετικά στοιχεία...

Και για να μην ξεχνιόμαστε: Σας βγάζει σωστά τους μαθητές που απορρίπτονται -παραπέμπονται;

Η εγκύκλιος υπάρχει, απλά δεν την έχω πρόχειρη. Συγνώμη κιόλας που παρεμβαίνω αλλά εμένα δε με πειράζει καθόλου που θα εκδοθούν χειρόγραφα τα απολυτήρια. Υπάρχουν συνάδελφοι στο σύλλογο που επί χρόνια ανέλάμβαναν σαν καθήκον την "έκδοσή τίτλων βεβαιώσεων και απολυτηρίων" και φυσικά δεν έκαναν τίποτα. Τα έκανε όλα "το κομπιούτερ".

Ξέρω θα μου πείτε τόσα λέφτά δαπανήθηκαν για το eschool, εδώ μιλάμε για σχολεία χωρίς τοίχους χωρίς παράθυρα, χωρίς λουτροκαμπινέ κλπ και θα βγάζουμε χειρόγραφα τα απολύτήρια;

Και απαντώ γιατί όχι; Προτιμάτε να περνάτε τα απογεύματά σας  στο σχολείο προσπαθώντας να κάνετε το eschool και το κάθε eschool να πειθαρχήσει;

Είναι το μόνο λογισμικό που έχει πρόβλημα; Ξεχνάτε πόσα λεφτά έχουν πεταχτεί για διάφορα "εκπαιδευτικά πακέτα λογισμικου" από το IQ+ μέχρι δεκάδες άλλα για Ιστορία Γεωγραφία κλπ τα οποία εγκαταστάθηκαν στο εργαστήριο από τους συναδέλφους βάσει εγκυκλίων πάλι και ήταν ουσιαστικά για τον α΄ ή β΄λόγο άχρηστα και το μόνο που έκαναν ήταν να πιάνουν χώρο στους σκληρούς; Ειδικά ένα της Ιστορίας θυμάμαι ήταν 2GB και έκανε άπειρη ώρα να εγκατασταθεί. Ξεχνάτε τα nebook ξεχνάτε τα διαφορα πιλοτικα που ...πέταξαν και δεν τα ξαναείδαμε;

Χειρόγραφα λοιπόν γιατί όχι; Εδώ υπάρχουν σχολεία (πολλά) που οι συνάδελφοι βγάζουν αθροίσματα και μέσο όρο με το χέρι και τα περνάνε στις καρτέλες και ΜΕΤΑ βγαίνουν οι εκτυπώσεις από τον υπολογιστή οι οποίες χρησιμοποιούνται απλά για επαλήθευση!

Χειρόγραφα λοιπόν, γιατί θα κάτσουμε να σκάσουμε μην απαξιωθεί ο κλάδος από αυτό δηλαδή;

Και πάλι συγνώμη για την ίσως άκομψη παρέμβαση....

poursali

έχεις δίκιο Antigonh, αλλά όταν έχεις αφιερώσει τόσες ώρες να καταχωρήσεις απουσίες, βαθμούς θέλεις με ένα κλικ να βγάλεις και απολυτήρια. αλλά.... τζάμπα.. όχι τίποτα άλλο δικαιώθηκε ο διευθυντής που πήγε και πήρε απολυτήρια πριν μάθει ότι δεν γίνεται με το eschool... κάτι ξέρει ο παλιός....!
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

geonipap

Δηλαδή το e-school δεν βγάζει σωστά τα απολυτήρια; Να μην προσπαθήσουμε καθόλου;

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: Antigonh στις 17 Ιουν 2010, 04:11:35 ΜΜ
Χειρόγραφα λοιπόν, γιατί θα κάτσουμε να σκάσουμε μην απαξιωθεί ο κλάδος από αυτό δηλαδή;

Μα.... δεν είπε κανείς ότι είναι δουλειά του κλάδου μας αυτό!  Άλλο το ένα όμως, άλλο το άλλο!

poursali

Παράθεση από: geonipap στις 17 Ιουν 2010, 04:57:26 ΜΜ
Δηλαδή το e-school δεν βγάζει σωστά τα απολυτήρια; Να μην προσπαθήσουμε καθόλου;

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 17 Ιουν 2010, 12:51:01 ΠΜ
Έκανα κάποιες δοκιμές για την έκδοση απολυτηρίων και παρατήρησα αρκετά προβληματάκια στην εμφάνισή του. Σας τα παραθέτω ώστε να είστε ενήμεροι για όλους εσάς που θέλετε να εκδώσετε από το eschool :

1. Δεν εμφανίζει με έντονα γράμματα τα στοιχεία μαθητών, την αξιολόγηση την βαθμό και άλλα βασικά στοιχεία.
2. Η θέση της φωτογραφίας δεν εμφανίζεται αν δεν έχουν περαστεί  φωτογραφίες παιδιών
3. Δεν υπάρχει περίγραμμα σελίδας
4. ΟΙ βαθμοί εμφανίζονται με δεκαδικά και όχι ακέραιοι αριθμοί.
5. Στο κάτω μέρος δεν μπορούν να εμφανιστούν ταυτόχρονα: Ο διευθυντής, ο Υποδιευθυντής, ο Συντάκτης τίτλου και οι καθηγητές, παρά μόνο τα 3 από τα 4

Όλα αυτά τα έστειλα με μαιλ στο έπαφο και η απάντηση που έλαβα είναι η εξής:

Το πρώτο που ανέφεραν είναι " με βάση την περσινή εγκύκλιο η έκδοση αποτελεσμάτων πρέπει να γίνει χειρόγραφα" στην συνέχεια εν ολίγοις είπαν ¨"ωστόσο τα περισσότερα απο αυτά δεν υποστηρίζονται από το πρόγραμμα και ορισμένα θα διορθωθούν εν καιρό"

Να έχετε γνώσει για το τι σας περιμένει
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Keep Growing

Γράμμα στον καθηγητή Πληροφορικής(γενικά) που έχει εμμονή με το e-skroutz.

Όλοι μας έχουμε εμμονές. Όταν οι εμμονές μας είναι καθαρά προσωπική υπόθεση τότε κανένα πρόβλημα για τους άλλους. ΠΧ. έχω εμμονή με τα φραγκόσυκα. Κανείς δεν μπορεί να μου βάλει πλαφόν στον αριθμό των φραγκόσυκων που θα φάω. Είναι καθαρά προσωπική εμμονή.
Όταν όμως κάποιος έχει εμμονή με το e-skroutz, τότε αλλάζουν τα πράγματα.
Εκεί η δική σου εμμονή επηρεάζει την δική μου εργασιακή γαλήνη.
Όταν κάποτε φύγεις από κει που είσαι και πάω εγώ στη θέση σου, τότε η δική σου εμμονή είναι αυτή που μου δημιουργεί πρόβλημα.
Στο βαθμό λοιπόν που μου δημιουργείς πρόβλημα, (χωρίς να έχω την δυνατότητα να σε αντιμετωπίσω κατά την φάση της γέννησης του προβλήματος και χωρίς καν να σε γνωρίζω) έχω όλο το δικαίωμα τουλάχιστον να διαμαρτύρομαι.

Με τιμή
Ένας καθηγητής Πληροφορικής.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).