8elw voi8eia dn 3erw poia sxoli na epile3w eimai anamesa se kapoies...

Ξεκίνησε από xaxaaria, 23 Ιουν 2012, 04:10:28 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

xaxaaria

geia sas!to 3erw oti akm ta moria dn exoun bgei...alla egw 8elw na psa3w apo tr gia sxoles...exw dei kapoies opws :
1) Τµήµα Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υ̟πολογιστών (χανια)
2) Τμήμα Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής (πατρα)
3) Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών (πατρα)
8ελω να πω οτι μ αρέσει πλ ο προγραμματισμός... κ είμαι ανάμεσα σε αυτές... ποιες πιστεύετε οτι ειναι καλύτερες και γιατι?αν έχετε κάποια άλλη σχολή να μ πείτε  δεχτη ... !!  :P
ααα και ποια η διαφορά αυτών των σχολών ?

petrosp13

Δεν νομίζω ότι έχουν κάποια ουσιαστική διαφορά οι σχολές ή τα πτυχία τους
Άρα, κρίνε με βάση τα δικά σου κριτήρια
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

evry

Υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ των σχολών που αναφέρεις.

Πιο συγκεκριμένα μέχρι πέρυσι από όσο ξέρω τα τμήματα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών στην Ελλάδα ήταν τα ομώνυμα της Αθήνας, Πάτρας, Θεσσαλονικής και Θράκης.
Το τμήμα των Χανίων δεν είναι Ηλεκτρολόγοι αλλά Ηλεκτρονικοί. Δεν είναι ισότιμο όσον αφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα με αυτά των Ηλεκτρολόγων, αν θυμάμαι καλά το πρόβλημα είναι στα δικαιώματα του ενεργειακού μηχανικού, δηλαδή ηλεκτρολογικά έργα (ΔΕΗ), ανανεώσιμες πηγές ενέργειας κλπ. Δηλαδή δικαίωμα μελέτης και εγκατάστασης πχ για ανεμογεννήτριες και φωτοβολταϊκά, για συστήματα αυτομάτου ελέγχου (πχ έξυπνο σπίτι κτλ) και τόσα άλλα, το έχουν οι μηχανικοί του ΕΜΠ (Ηλεκτρολόγοι-Μηχανολόγοι κτλ) και οι ισότιμες με αυτές σχολές.

Δηλαδή οι Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί και Τεχνολογίας Υπολογιστών είναι ισότιμοι με τους Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς του ΕΜΠ (στα χαρτιά κατά την ταπεινή μου γνώμη)
Οι Ηλεκτρονικοί Μηχανικοί είναι τμήμα ισότιμο με το Μηχανικών Υπολογιστών και Πληροφορικής της Πάτρας και το Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Αιγαίου. Νομίζω ότι όλοι αυτοί γράφονται στο ΤΕΕ ως Ηλεκτρονικοί Μηχανικοί. Αυτό φαίνεται και από το γεγονός ότι επιτρέπονταν οι μεταγραφές μεταξύ αυτών των σχολών. Τώρα που άλλαξε το σύστημα φυσικά δεν υπάρχουν μεταγραφές

Αν διαβάζει κάποιος απόφοιτος αυτών των σχολών που έχει ψάξει τα επαγγελματικά δικαιώματα ας μας διαφωτίσει.

Ρίξε μια ματιά και στα παρακάτω αρχεία που αναφέρουν τα επαγγελματικά δικαιώματα για κάθε κατηγορία μηχανικών
http://www.eng.upatras.gr/Nea/Files/Dikaiwmata%20Mixanikwn.pdf
http://www.teicrete.gr/users/kutrulis/tak/43/EPAGGELMATIKA%20DIKAIOMATA%20MIXANIKON.pdf

και φυσικά δες και στη σελίδα του ΤΕΕ για τα επαγγελματικά δικαιώματα
http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/EPAGELMATIKA_DIKAIWMATA
Επέλεξε την ειδικότητα που θέλεις και κατέβασε το αρχείο

Από εκεί και πέρα αν θες να συγκρίνεις τις 3 σχολές από πλευράς γνώσεων νομίζω πως αν ρίξεις μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών θα δεις ότι το εύρος γνώσεων στην πληροφορική που παρέχουν οι μηχανικοί υπολογιστών της Πάτρας δεν συγκρίνεται με τις άλλες σχολές.
Προσωπική μου γνώμη είναι ότι αν σε ενδιαφέρουν τα επαγγελματικά δικαιώματα και όχι τόσο πολύ οι γνώσεις στην πληροφορική και το πρόγραμμα σπουδών των Ηλεκτρολόγων Μηχανικών της Πάτρας σου ταιριάζει επελεξε αυτό.
Αν σε ενδιαφέρει μόνο η Πληροφορική το τμήμα μηχανικών υπολογιστών είναι σαφώς το καλύτερο από τα 3. (εκφράζω καθαρά προσωπική γνώμη που ισχύει όμως  :D)

Από εκει και πέρα αν θες να πας στην Κρήτη η σχολή που αξίζει είναι το τμήμα Επίστημης Υπολογιστών Κρήτης

What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

xaxaaria

sas euxaristw pl! evry 8a i8ela na s pw oti exw akousei pws to tmima sto politexnio twn xaniwn 8a metanomastei se ilektrologwn gt exei pro8esei energeiaka ma8imata!auto sinemei oti 8a exoun kai ta idia dikaiomata me tous ilektrologoys?(3ereis na m apantiseis...)
& apo autn tn apopsh dn 8a anava8istei i sxolh opote 8a einai kaliteri isws apo epagelmatika dikaiomata apo tn sxolh ths patras  Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής ?
euxaristw k pali!!  :)

evry

Καταρχήν θα σε παρακαλούσα να γράφεις σε ελληνικά και όχι σε greeklish. Είναι ένας από τους κανόνες του φόρουμ

Το τμήμα Ηλεκτρονικών Μηχανικών των Χανίων όπως και το τμήμα Μηχανικών Η/Υ Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων του Βόλου (που είναι και αδερφάκια τμήματα (έχουν τα ίδια ακριβώς επαγγελματικά δικαιώματα)) έχουν και τα 2 ξεκινήσει την διαδικασία για να μετονομαστούν σε τμήματα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών
δες και εδώ  http://www.inf.uth.gr//index.php?option=com_content&task=view&id=773&Itemid=422

Δεν νομίζω όμως ότι είναι τόσο απλό. Καταρχήν πρόκειται για μια χρονοβόρα διαδικασία και κατά δεύτερον δεν μπορώ να φανταστώ ότι το ΤΕΕ θα επιτρέψει να γεμίσει η Ελλάδα με τμήματα ΗΜΜΥ. Αυτό θα σημάνει μεγάλη ανεργία για τους ΗΜΜΥ, όπως άλλωστε έχει ήδη συμβεί και με εμάς τους πληροφορικούς με τα 47 "ισότιμα" τμήματα πληροφορικής (ΑΕΙ/ΤΕΙ).

Όπως και να έχει δεν ξέρω τι θα συμβεί όταν εσύ έχεις εισαχθεί σε ένα τμήμα και αυτό αλλάξει μετά όνομα και δικαιώματα. Αυτό θα καθοριστεί από τις μεταβατικές διατάξεις.
Όσο για το Μηχανικών Υπολογιστών της Πάτρας έχει ακουστεί ότι μπορεί να συγχωνευτεί με το ΗΜΤΥ του ίδιου ιδρύματος.

Επίσης σκέψου και το εξής: Σε ενδιαφέρουν τα επαγγελματικά δικαιώματα ή οι γνώσεις? Διότι αν εξαιρέσουμε το ΗΜΜΥ του ΕΜΠ δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλη σχολή ΗΜΜΥ που παρέχει το ίδιο εύρος και βάθος γνώσεων (στην πληροφορική) με αυτό των μηχανικών υπολογιστών της Πάτρας. Μόνο κάποια τμήματα πληροφορικής.

όπως και να έχει η επιλογή είναι δική σου.
Δες τα πρόγραμματα σπουδών και μετά αποφάσισε, ή προσπάθησε να βρεις γνωστούς που είναι απόφοιτοι αυτών των τμημάτων για να σου πουν τη γνώμη τους
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

xaxaaria


spantoulis

#6
Τα τμήματα ΗΜΜΥ παρέχουν πολύ μεγάλο εύρος γνωστικών αντικειμένων που όμως έχουν μια κοινή βάση (τον ηλεκτρισμό). Ενέργεια, Τηλεπικοινωνίες, Ηλεκτρονική, Μικροηλεκτρονική, Αυτόματος έλεγχος, Πλήροφορική είναι χοντρικά οι τομείς που αφορούν τις σπουδές σε τμήμα ΗΜΜΥ. Σε σύγχρονες και μελλοντικές  εφαρμογές όλα αυτά τα αντικείμενα συνδέονται μεταξύ τους λόγω της τάσης ενοποίησης των συστημάτων.
Αυτό για μένα είναι το μεγάλο πλεονέκτημα των σχολών αυτών. Η κατάρτιση σε μεγάλο εύρος αντικειμένων που αλληλεπιδρούν σε σύγχρονα και μελλοντικά συστήματα και ταυτόχρονα η εξειδίκευση σε βάθος μέσων των επιλογών συγκεκριμένων κατευθύνσεων που σου δίνει το πρόγραμμα σπουδών.
Το μεγάλο εύρος του αντικειμένου μπορεί να είναι  μειονέκτημα επειδή αυτό συνεπάγεται ένα κοπιαστικό πρόγραμμα πρόγραμμα σπουδών.
Επίσης επειδή η επιλογή της απόλυτης εξειδίκευσης γίνεται μετά το τρίτο έτος μπορεί στην πορεία να γοητευτείς από κάποιο άλλο αντικείμενο πέραν των υπολογιστών. Πολλοί μπήκαν σε τμήμα ΗΜΜΥ για να σπουδάσουν Υπολογιστές, στην πορεία "μαγεύτηκαν" από κάτι  άλλο και σήμερα είναι πετυχημένοι και υψηλά αμοιβόμενοι σε τομείς (πχ MMIC design)  που άν δεν είχαν μπει σε τμήμα ΗΜΜΥ ούτε που θα τους είχαν ακούσει.
Το θέμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων τώρα μπορεί να μη σου λέει και πολλά αλλά είναι πολύ σημαντικό και έχει αναλυθεί παραπάνω.
Τέλος το θέμα είναι κατά πόσο θέλεις να σπουδάσεις αποκλειστικά Πληροφορική ή θέλεις κάτι πιο σφαιρικό που να περιέχει και πληροφορική. Αν έχεις αποφασίσει ότι θέλεις το πρώτο σε τμήμα ΗΜΜΥ θα ταλαιπωρηθείς, αν όχι θα ενθουσιαστείς...

Καλή τύχη και καλές σπουδές ότι και αν επιλέξεις
Η χρήση υπολογιστών ΔΕΝ είναι πληροφορική

xaxaaria