Πρόβλημα με το Alice 3 σε thin clients (error in attempting to render scene)

Ξεκίνησε από 555, 09 Φεβ 2015, 10:30:55 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

555

Έχω το εξής πρόβλημα:

Εγκαθιστώ το Alice 3, και στον server τρέχει Ο.Κ. (3_1_93_0_0)
Στα thin clients όμως, στο πάνω αριστερά παράθυρο που πρέπει να εμφανίζει το background, αντί για το επιλεγμένο background, εμφανίζει το μήνυμα: "error in attempting to render scene" σε κόκκινο φόντο.
Αν κάνω run, στο παράθυρο που τρέχει η εφαρμογή όλα φαίνονται καλά!
Έτσι όμως δεν μπορώ όμως να τοποθετήσω τα αντικείμενα στην αρχική τους θέση.
Ξέρει κανείς τι φταίει;


alkisg

Δεν έχω δοκιμάσει το Alice. Τα 3D προγράμματα σπάνια τρέχουν σε thin clients, οπότε αν είναι 3D, φταίει αυτό. Αν όχι, έλα από το IRC να το δούμε live: http://ts.sch.gr/wiki/IRC

555

Κρίμα, γιατί είναι στο βιβλίο της Α Λυκείου !

Υπάρχει περίπτωση να φταίει η κάρτα γραφικών του server; (για να πω την αλήθεια, δεν πολυκαταλαβαίνω πώς δουλεύει το θέμα με τα thin clients στο κομμάτι των γραφικών: ανακατεύεται η κάρτα γραφικών του server  ή όχι;) Γιατί ο server δεν έχει ανεξάρτητη κάρτα γραφικών, αλλά χρησιμοποιεί τις δυνατότητες του core i5 (αν καταλαβαίνω καλά ....).
(Προσπάθησα να δω αν μπορώ να εγκαταστήσω τους drivers της Intel για τα γραφικά, αλλά ο Installer που έχουν δεν υποστηρίζει πια το 12.04 !)

Τελικά, η λύση του LTSP με thin clients δεν είναι ακόμη έτοιμη για το πρόγραμμα της Α' Λυκείου: στο appinventor δεν δουλεύει ο emulator, και το Alice δεν παίζει.

Laertis

To Alice χρησιμοποιεί 3D γραφικά και δεν τρέχει σε Thin clients. Επιπλέον, ακόμα και για windows είναι βαριά εφαρμογή και χρειάζεται σχετικά δυνατούς υπολογιστές με αρκετή μνήμη.
Το AppInventor, παρότι το εγκατέστησα πρόσφατα στους Thin clients, δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα μιας και χρησιμοποιώ την offline version στα windows, η οποία τρέχει ικανοποιητικά.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

alkisg

Παράθεση από: 555 στις 10 Φεβ 2015, 02:08:39 ΜΜΤελικά, η λύση του LTSP με thin clients δεν είναι ακόμη έτοιμη για το πρόγραμμα της Α' Λυκείου: στο appinventor δεν δουλεύει ο emulator, και το Alice δεν παίζει.

Κάποια σχολεία έχουν υπολογιστές Pentium 2 ή 3 με 128 MB RAM.
Αυτά είτε θα δουλέψουν ως Ubuntu LTSP thin client και θα τρέχουν τελευταίο Firefox, Libreoffice, Gimp κλπ,
είτε θα μείνουν με τα Windows 98/2000 που έχουν και θα τρέχουν Internet Explorer 6 και Microsoft Office 97.

Αν το Alice είναι πρόγραμμα 3D, δεν πρόκειται να το παίξουν ούτε τώρα ούτε στο μέλλον, ανεξαρτήτως λειτουργικού συστήματος, αφού συνήθως δεν έχουν καν υποστήριξη 3D οι κάρτες γραφικών τους, πόσο μάλλον να το τρέξουν μέσω δικτύου.
Για υποστήριξη 3D χρειάζονται πιο καινούργιοι Η/Υ και κάρτες γραφικών (π.χ. Pentium 4 με Radeon και 512+ MB RAM) που θα δουλεύουν είτε ως fat clients είτε με τοπικό λειτουργικό.

Ο emulator του AppInventor δεν έχει σχεδιαστεί να μπορεί να εκτελείται πολλές φορές στον ίδιον υπολογιστή, επίσης ανεξαρτήτως λειτουργικού, επειδή ακούει σε σταθερή θύρα TCP (όπως κάνει π.χ. και ο Apache). Αυτό θέλει αναφορά σφάλματος στους developers του emulator. Στο μεταξύ μπορείς να χρησιμοποιήσεις είτε fat clients είτε εικονικές μηχανές VirtualBox. Πάντως και σε Windows 2000 με 128 MB RAM πάλι δεν θα έπαιζε, οπότε σ' αυτήν την περίπτωση μπορεί το Ubuntu/LTSP να μην σου έλυσε κατευθείαν το πρόβλημα, σου δίνει όμως τη δυνατότητα να το τρέξεις μέσω VM.

Γίνονται πολλές αξιόλογες προσπάθειες με το Ubuntu/LTSP, αλλά σίγουρα δεν έχει νόημα να περιμένουμε θαύματα.


...το αν τα βιβλία λαμβάνουν υπ' όψη τους τις δυνατότητες των εργαστηρίων μας όταν γράφονται (κι αν θα έπρεπε να τις λαμβάνουν), είναι άλλο θέμα. :)

555

Συγνώμη αν φάνηκε ότι "κατηγορώ" το LTSP.
Στην πραγματικότητα είμαι πολύ ευχαριστημένος που το χρησιμοποιώ, και άλλωστε μου έλυσε τα χέρια γιατί τα μηχανήματα στο εργαστήριο έχουν καταρεύσει και έχω μαζέψει ένα σωρό διαφορετικούς υπολογιστές.

Απλά μου φαίνεται "ανάποδο" το ότι μπορώ να τρέξω εφαρμογές με video, και να μην μπορώ να τρέξω εφαρμογές προγραμματισμού! Τελικά, όντως το γράψιμο των βιβλίων θέλει περισσότερη δουλειά!!!!

Για τα Virtual Machines δεν το έχω ψάξει, θα δοκιμάσω...

elf

Σε εμένα δεν τρέχει το alice3 σε 4 fat client, λέγοντας ότι απαιτεί έκδοση kernel 3.6 ή νεότερη, δεν κοιτάς μήπως είναι αυτό;


elf

Παράθεση από: alkisg στις 26 Φεβ 2015, 01:36:55 ΜΜ
elf, μπορείς να βάλεις τον -lts-trusty (3.13): http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSEnablementStack
οκ, τελικά είχα νεότερη έκδοση από 3.6, αλλά ήθελε το νεότερο

elf

Δεν ανέφερα ότι από την ενημέρωση δεν παίζουν 5 άλλα pc που έχω, ούτε το Alice ούτε το Celestia.  >:(