ΑΛΗΘΗΣ - ΨΕΥΔΗΣ

Ξεκίνησε από gugusiss, 26 Αυγ 2009, 10:30:20 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gugusiss

Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ και κατ' αρχάς θέλω να ευχηθώ καλή σχολική χρονιά σε όλους.
Η απορία μου είναι η εξής: Οι λέξεις ΑΛΗΘΗΣ και ΨΕΥΔΗΣ δεν είναι δεσμευμένες λέξεις αλλά τιμές λογικού τύπου. Θα μπορούσαμε λοιπόν να τις χρησιμοποιήσουμε σαν ονόματα  μεταβλητών.
πχ
ΑΛΗΘΗΣ <-- 10
ΨΕΥΔΗΣ <-- ΑΛΗΘΗΣ
Εγώ φυσικά δεν θα τις χρησιμοποιούσα αλλά δεν έχω βρει κάτι σχετικό στο βιβλίο που να το απαγορεύει.
Θα ήθελα την γνώμη σας επάνω σ' αυτό το θέμα. Ευχαριστώ.

evry

Είναι δεσμευμένες λέξεις
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Νίκος Αδαμόπουλος

Καλωσόρισες, και καλή χρονιά επίσης... Έχουμε ακόμα 5-6 ημέρες...

Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι είναι δεσμευμένες λέξεις! Το να είναι τιμές λογικού τύπου δεν σημαίνει ότι δεν είναι δεσμευμένες λέξεις... Αν δεν ήταν δεσμευμένες, και προσθέτοντας στο παράδειγμά σου:

ΑΛΗΘΗΣ <-- 10
ΑΝ done = ΑΛΗΘΗΣ ΤΟΤΕ
...
...στη συνθήκη done = ΑΛΗΘΗΣ η λέξη ΑΛΗΘΗΣ τι θα είναι; Η ακέραια μεταβλητή που περιέχει την τιμή 10 ή η λογική τιμή Αληθής;

Αφού λοιπόν οι λέξεις ΑΛΗΘΗΣ και ΨΕΥΔΗΣ "χρησιμοποιούνται από την ίδια τη ΓΛΩΣΣΑ για συγκεκριμένους λόγους, όπως οι λέξεις ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ, ΑΚΕΡΑΙΟΣ, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ, ΑΝ κ.λπ, αυτές οι λέξεις δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως ονόματα. Οι λέξεις αυτές αποκαλούνται δεσμευμένες." (βλ. Βιβλίο μαθητή σελ. 150)

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: gugusiss στις 26 Αυγ 2009, 10:30:20 ΠΜ
Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ και κατ' αρχάς θέλω να ευχηθώ καλή σχολική χρονιά σε όλους.
Η απορία μου είναι η εξής: Οι λέξεις ΑΛΗΘΗΣ και ΨΕΥΔΗΣ δεν είναι δεσμευμένες λέξεις αλλά τιμές λογικού τύπου. Θα μπορούσαμε λοιπόν να τις χρησιμοποιήσουμε σαν ονόματα  μεταβλητών.
πχ
ΑΛΗΘΗΣ <-- 10
ΨΕΥΔΗΣ <-- ΑΛΗΘΗΣ
Εγώ φυσικά δεν θα τις χρησιμοποιούσα αλλά δεν έχω βρει κάτι σχετικό στο βιβλίο που να το απαγορεύει.
Θα ήθελα την γνώμη σας επάνω σ' αυτό το θέμα. Ευχαριστώ.

Σίγουρα φίλε gugusiss  είναι δεσμευμένες λέξεις όπως τεκμηρίωσε ο Νίκος. Πρόσεχε επίσης και τους λογικούς τελεστές ΚΑΙ Η ΟΧΙ

EleniK

Συνάδελφε επιπρόσθετα με τα παραπάνω σκέψου ότι: όπως προανέφερες τα Αληθής και Ψευδής είναι τιμές όπως και το 3, το 'Δευτέρα' κλπ. Θα εκχωρούσες σε μια τιμη, μια άλλη τιμή 3 <-5 ή 'Δευτέρα'<-4 ? Γιατί λοιπόν στο αληθής και ψευδής?
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

gpapargi

Νομίζω ότι ο καλύτερος τρόπος να πάρεις άμεση απάντηση σε τέτοιου είδους ερωτήματα "το επιτρέπει αυτό η ΓΛΩΣΣΑ;" είναι να κατεβάσεις και να χρησιμοποιήσεις το Διερμηνευτή. Είναι πιστοποιημένος και σχεδόν όλα τα ερωτήματα που είναι δυνατόν να απασχολήσουν κάποιον, έχουν ήδη απασχολήσει τον Άλκη που έκανε την ανάπτυξη.   

Γιαννούλης Γιώργος

Παράθεση από: EleniK στις 01 Σεπ 2009, 07:46:54 ΠΜ
Συνάδελφε επιπρόσθετα με τα παραπάνω σκέψου ότι: όπως προανέφερες τα Αληθής και Ψευδής είναι τιμές όπως και το 3, το 'Δευτέρα' κλπ. Θα εκχωρούσες σε μια τιμη, μια άλλη τιμή 3 <-5 ή 'Δευτέρα'<-4 ? Γιατί λοιπόν στο αληθής και ψευδής?

Βασικά οι αριθμητικές μεταβλητές δεν μπορούν να μπερδευτούν με όνομα μεταβλητών, πχ 432 δεν μπορεί να είναι όνομα μεταβλητής γιατί αρχίζει με νούμερο, ομοίως και το 7.45, οπότε με πραγματικούς και ακεραίους δεν έχεις πρόβλημα αμφισημίας.
Το ίδιο ισχύει και με τους χαρακτήρες μιας και τους βάζουμε μεσα σε αυτάκια πχ ΄Γεια σου΄ και επειδή τα σύμβολα δεν μπορούν να υπάρχουν σε ονόματα μεταβλητών πάλι δεν έχουμε πρόβλημα αμφισημίας.

Αλλά με τις λογικές μεταβλητές οι 2 τιμές που μπορούν να πάρουν το ΑΛΗΘΕΣ και το ΨΕΥΔΕΣ είναι μια χαρα "νόμιμα όνοματα" σε ότι αφορά το τυπικό της γλώσσας. Για αυτό και είναι "αναγκαστικο" να είναι δεσμευμένες λέξεις. Θα μπορούσαν να μην είναι δεσμευμένες λέξεις αν στην υλοποιήση της ΓΛΩΣΣΑΣ αντί για ΑΛΗΘΕΣ χρησιμοποιούσαμε το *ΑΛΗΘΕΣ και αντί για ΨΕΥΔΕΣ το *ΨΕΥΔΕΣ που δεν είναι νομιμα ονόματα μεταβλητών.
Πάντως,κατά την γνώμη μου, είναι πολύ σωστή η επιλογή να είναι δεσμευμένα ονόματα και να γράφονται με αυτόν τον τρόπο γιατί αλλιώς τα παιδάκια θα λαλούσαν.

gtk

Είναι δεσμευμένες λέξεις, είναι η τιμή μιας λογικής έκφρασης ή συνθήκης, είναι και Λογικές σταθερές.
Διαλέγεις και παίρνεις...
Μάχιμος ΠE19 - gtk