Το modem δίνει την public ip στους υπολογιστές...

Ξεκίνησε από Wizard, 05 Ιουν 2013, 07:32:07 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Wizard

Μετά από προσωρινή αλλαγή του Cisco modem με ένα Dlink DSL-321B modem και αφού το ρύθμισα κανονικά, συνδέεται στο internet, αλλά έχω πρόβλημα με το dhcp. Το modem δίνει ip σε κάθε υπολογιστή την public ip του και όχι από το ορισμένο εύρος, με συνέπεια να εμφανίζεται ip conflict σε όλους! Αν ορίσω στατική ip στους υπολογιστές δεν συνδέονται στον internet (κάνουν ping στο modem, αλλά πουθενά αλλού). Ούτε το software reset, ούτε το hardware reset βοήθησαν. Κάποιοι υπολογιστές ούτε καν βλέπουν το dhcp server και παίρνουν μόνα τους ip 169.254.xxx.xxx, χαμός!
Είχα τη φαεινή ιδέα να βάλω πίσω από το modem ένα router που έχει dhcp server (δηλαδή, σύνδεση του WAN port του modem στο αντίστοιχο του router), ρύθμισα το router με PPPoE και έτσι τώρα έχω internet αφού δουλεύει το dhcp του router για τους υπολογιστές. Δηλαδή, τηλεφωνική γραμμή --> modem --> router --> switch για υπολογιστές.
Το παράξενο είναι ότι για να δουλέψει ένας router με PPPoE, δηλαδή να αναλάβει αυτός τη σύνδεση, θα πρέπει (από όσο ξέρω) το modem να δουλεύει σε bridge mode. Μήπως τελικά και σε συνδυασμό με ότι το modem έδινε με το dhcp μόνο την εξωτερική ip, να έχει κολλήσει σε bridge mode παρόλο που είναι ρυθμισμένο σε PPPoE;

gverv

Μου προκάλεσε "τεχνική περιέργεια" και είπα να δώ τα χαρακτηριστικά του. Στη σελίδα του http://www.dlink.com/us/en/home-solutions/connect/modems-and-gateways/dsl-321b-adsl-2-ethernet-modem αναφέρει:
ΠαράθεσηThe DSL-321B ADSL2+ Ethernet Modem is a high-speed broadband modem which connects to any computer with an available Ethernet port, or to a broadband router to share high-speed Internet access with a group of users at the office.
και παρακάτω:
ΠαράθεσηDesigned for single computer use
The modem includes one ADSL port for connection to the phone line, and one Ethernet port for connection to your computer. Unlike USB models, it does not require any drivers. More than one computer can share the Internet connection, by using one of our broadband routers.
Συμπέρασμα:  Είναι σχεδιασμένο για modem όχι router, με το πρόσθετο χαρακτηριστικό να δέχεται τα στοιχεία του ISP και έτσι να μπορεί και να διασυνδέει ένα μόνο Η/Υ(δίνοντας του την IP που έχει πάρει από τον ISP) αν το χρησιμοποιήσουμε χωρίς router! Πρακτικά δεν υποστηρίζει routing functions με κυριότερη την έλλειψη του NAT/PAT. Η λύση είναι να το χρησιμοποιήσεις στην αλυσίδα όπως περίγραψες. Έχει το "πλεονέκτημα" πως μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και με router που δεν ξέρει από συνδέσεις πάνω από PPPoE όπως για παράδειγμα cisco 1605 με απλό IOS. Υποθέτω πως μπορείς και να μη δηλώσεις τα στοιχεία του ISP στο modem (θα δουλέψει "γνησίως" σε bridging mode) και να τα δηλώσεις στο router που ακολουθεί, εφόσον το υποστηρίζει.