Επαγγελματικό Λύκειο > Γενικά

Που να πάω; Γενικό ή ΕΠΑ.Λ για προγραμματισμό;

<< < (2/2)

happiness:
Κάποια από τα μειονεκτήματα που έχει το ΕΠΑΛ είναι ότι , καλώς ή κακώς, το εκπαιδευτικό περιβάλλον είναι υποδεέστερο του ΓΕΛ. Όσο καλός μαθητής και να είσαι, το γενικότερο κλίμα του σχολείου αλλά και το επίπεδο των συμμαθητών σου θα επηρεάσουν την δική σου εκπαιδευτική πορεία. Πρέπει να είσαι προετοιμασμένος να το αντιμετωπίσεις αυτό. Επίσης, για το εξεταζόμενο πανελλαδικό των ΕΠΑΛ δεν θα βρεις εύκολα βοηθήματα, ούτε καθηγητές για ιδιαίτερα (εάν θελήσεις να κάνεις), ειδικά αν είσαι επαρχία.

polikarpos:
Εγώ είμαι καθηγητής σε  επαρχιακό ΕΠΑΛ 18 χρονια με μικρά τμήματα όπου το μάθημα  είναι ουσιαστικά ιδιαίτερα.
Δεν έχω εμπειρία από γενικά Λύκεια.
Εγώ μπορώ απλά να σου πω τα εξής;
Ναι στα ΕΠΑΛ οι περισσότεροι μαθητές ,για διάφορους λόγους, συνήθως οικονομικούς, δεν ενδιαφέρονται να περάσουν σε κάποια σχολή. Αυτό και μόνο περιορίζει τον ανταγωνισμό στην κατάκτηση μιας θέσης
Πόσα χρόνια  είμαι καθηγητής, δε  μου έχει τύχει ποτέ περίπτωση μαθητή ο οποίος να θέλει πραγματικά να περάσει σε  σχολή  να διαβάζει, να  κάνει τις ασκήσεις και να είναι συνεπής στις υποχρεώσεις του και να μην καταφέρει να μπει σε σχολή..
Αντίθετα πολλές φορές μου έχει συμβεί να περάσουν σε σχολή πληροφορικής, της περιφέρειας βέβαια, μαθητές οι οποίοι ελάχιστα ασχολήθηκαν με το μάθημα.
Όσοι περάσουν σε σχολές  πληροφορικής το πρώτο χρόνο περνάνε για πλάκα  τα μαθήματα ειδικότητας  και δυσκολεύονται μόνο στα  μαθηματικά.
Οι μαθητές μας των ΕΠΑΛ συνήθως δεν κάνουν ιδιαίτερα στα μαθήματα Ειδικότητας, ενώ όποιος δεν έχει αρκετή υποστήριξη από το σχολείο του  αν ενδιαφερθεί μπορεί να βρει και μόνος του  αρκετό υλικό στο διαδίκτυο.
Το τι θα επιλέξεις είναι Προφανώς δική σου επιλογή  αποκλειστικά και σου εύχομαι καλή επιτυχία!

LefterisVar:
Σας ευχαριστώ πολύ!

George Eco:

--- Παράθεση από: LefterisVar στις 19 Ιουν 2020, 12:38:36 πμ ---· Στα μαθηματικά είμαι μέτριος.
· Στη γλώσσα είμαι καλός.
· Είμαι διατεθιμένος να διαβάσω αρκετά. Ούτως ή άλλως και ΕΠΑ.Λ να πάω φυσικά θα συνεχίσω να διαβάζω και να προσπαθώ το ίδιο με το γενικό.
· Ναι, έχω πάρει απόφαση να ζοριστώ αρκετά. Είμαι μαθημένος να ζορίζομαι.

--- Τέλος παράθεσης ---

Δεν αρκεί να ζοριστείς αρκετά. Θα πρέπει να σε λυπούνται οι γονείς σου με το πόσο διαβάζεις. Μία χρονιά είναι. Αν το κάνεις όμως αυτό θα πετύχεις. Οι συνάδελοι με έχουν καλύψει.

Στα Μαθηματικά θέλεις λίγη υποστήριξη και το έχεις. Αν πας ΕΠΑΛ δε θα σου φανούν ιδιαίτερα δύσκολα αν είσαι μέτριος στο Γενικό.
Βέβαια... θα χρειαστεί να μάθεις Μαθηματικά Γ Λυκείου στο μέλλο στη Σχολή σου...
Στη Γλώσσα είναι καλό που είσαι καλός!!!

dpa2006:

--- Παράθεση από: LefterisVar στις 19 Ιουν 2020, 12:38:36 πμ ---· Στα μαθηματικά είμαι μέτριος.
· Στη γλώσσα είμαι καλός.
· Είμαι διατεθιμένος να διαβάσω αρκετά. Ούτως ή άλλως και ΕΠΑ.Λ να πάω φυσικά θα συνεχίσω να διαβάζω και να προσπαθώ το ίδιο με το γενικό.
· Ναι, έχω πάρει απόφαση να ζοριστώ αρκετά. Είμαι μαθημένος να ζορίζομαι.

--- Τέλος παράθεσης ---

Καλησπέρα,από εδώ οι βάσεις 2019

Βάσεις 2019
Συγκριτικά Βάσεων 2019

Ότι και να διαλέξεις καλή επιτυχία.Θα πρέπει να διαβάσεις και να προσπαθήσεις το ίδιο.

Τα ΕΠΑΛ θα σου φανούν αρκετά εύκολα και υπάρχει και η δυνατότητα απόκτησης επαγγελματικού πτυχίου αν σε ενδιαφέρει.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση