1 Η/Υ Server Ubuntu LTSP ή 3 αδύναμα με Windows;

Ξεκίνησε από jim_katsar, 08 Νοε 2015, 01:29:12 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

jim_katsar

Παιδιά θέλω τη γνώμη σας...   :-\

Στο δεύτερο σχολείο που είμαι με διάθεση κάποιες ώρες το υποτυπώδες εργαστήριο περιέχει:
4 Μηχανάκια (Pentium III, 256ΜΒ RAM), 3 Μηχανάκια (επεξεργαστή δεν θυμάμαι, 1GB RAM), 2 Laptop (Pentium IV 512MB RAM και Core Duo 2 GB RAM) όλα με WinXP εκτός από το τελευταίο με Win7, ένα TP-Link 8-port switch της τάξης των 15ευρώ και ίσως να λέω και πολλά. Καλωδίωση εννοείται δεν υπάρχει, τα μηχανάκια συνδέονται με το switch με εξωτερικά utp καλώδια (δηλαδή τα καλώδια κείτονται στο πάτωμα) δεν συζητώ για το ρεύμα και τέλος πρόσβαση στο δίκτυο έχουμε μέσω της πρίζας ρεύματος (κάτι τέτοιο http://www.e-shop.gr/tp-link-tl-pa4010pkit-av500-powerline-adapter-with-ac-pass-through-starter-kit-p-PER.612535) που δεν δουλεύει κ πολύ καλά γιατί το ρεύμα του σχολείου είναι τριφασικό κ αυτό το σύστημα είναι για μονοφασικό. Τα laptop όποτε πιάνει το σήμα του wifi.

Εγώ πρότεινα την αγορά ενός μηχανήματος (core i5, 8GB RAM, Gigabit ethernet) για να στηθεί ένας Server με Ubuntu 12.04 LTSP μαζί με ένα Gigabit Switch (http://www.e-shop.gr/tp-link-tl-sg1016de-16-port-gigabit-easy-smart-switch-p-PER.612701) κόστος περίπου 700 ευρώ.

Ο δεύτερος συνάδελφος που είναι και μόνιμος διαφωνεί κάθετα και θέλει να πάρουμε με αυτά τα χρήματα 3 μηχανάκια (εννοείται χωρίς λειτουργικό κ αδύναμα) και να περάσουμε windows. H λογική του είναι ότι υπάρχουν 3 αξιόλογα + 3 καινούρια + τα 2 laptop και του χρόνου ΙΣΩΣ αν αγοραστούν ακόμα 2 θα είναι μια χαρά (στο δημοτικό word, excel, powerpoint, paint και internet χρειάζεται (εγώ δεν συμφωνώ σε αυτό)).
Ο κυριότερος λόγος όμως είναι ότι του χρόνου που εγώ θα φύγω δεν υπάρχει τεχνογνωσία για τα Ubuntu και αν υπάρξει κάποιο θέμα το ΚΕΠΛΗΝΕΤ Ηλείας δεν θα μπορεί να υποστηρίξει το σχολείο (εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω πόσο μπορούν να υποστηρίξουν το σχολείο γιατί είμαι πρώτη φορά σε αυτή την περιοχή) και ένα δεύτερο ότι τα τερματικά είναι παλιά κ αν χαλάσει κάτι που θα βρεθούν ανταλλακτικά.

Εσείς τι λέτε...; Πια νομίζετε ότι είναι η πιο σωστή λύση...;
Ευχαριστώ

alkisg

Πάρε λίγο τηλέφωνα στο ΚΕΠΛΗΝΕΤ και στο ΠΣΔ σου και ρώτα αν το σχολείο σου είναι σε κανένα από τα έργα που βάζουν καλωδιώσεις στα σχολεία (π.χ. Στηρίζω δράση Α8).
Αν όχι, και εάν η εν λόγω αίθουσα είναι κατάλληλη για εργαστήριο Πληροφορικής και δεν είναι κάποια τρύπα που ξέμεινε σε κάποια γωνιά του σχολείου, τότε ίσως να είναι καλύτερα να δώσετε την μεγαλύτερη μερίδα των χρημάτων για επιτοίχια καλωδίωση και όχι για υπολογιστικά συστήματα. Κανάλια και μπρίζες τοίχου, ένα switch κλπ, να οργανωθούν σωστά οι θέσεις εργασίας.
Όσο για server, ε, είτε χρησιμοποιείτε το καλό laptop, είτε κάποιο "αδύναμο νέο μηχανάκι" αν περισσέψουν χρήματα. Όποιο από αυτά και να είναι, προσθέτετε λίγη RAM ώστε να πάει στα 4 GB και έτοιμο.

Από θέμα τεχνογνωσίας, αν τυχόν θελήσει, πες του να έρθει από το IRC μία ώρα να εγκαταστήσουμε μαζί τον server ακολουθώντας τις οδηγίες του http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP ώστε να μην το φοβάται.

jim_katsar

Καταρχήν θέλω να σε ευχαριστήσω Άλκη για τις χρήσιμες πληροφορίες αλλά μάλλον άκαρπες οι προσδοκίες από ΚΕΠΛΗΝΕΤ κ ΠΣΔ.  :(

Κατά δεύτερον η αίθουσα όντως είναι μικρή (10 μηχανάκια μπορεί να φιλοξενήσει + server σχετκά άνετα) αλλά δεν υπάρχει καμία άλλη δυνατότητα για άλλη στέγαση. Βοηθάει που το σχολείο γενικά έχει μικρά τμήματα οπότε η δουλειά γίνεται κ θα συνεχίσει να γίνεται σε αυτή την αίθουσα...
Για τη δικτύωση κάποιος ηλεκτρολόγος γονιός θα βοηθήσει μόνο που σίγουρα θα χρειαστούν οδηγίες για το 'πατσάρισμα' των καλωδίων και τις πρίζες utp. Αν έχεις κάτι υπόψιν σου θα ήταν πολύτιμο.

Από θέμα τεχνογνωσίας εγώ θα το στήσω με της χρήσιμες συμβουλές της τεχνικής στήριξης το θέμα του συναδέλφου ήταν για το μέλλον... Κ ο διευθυντής είναι υπέρ των ubuntu οπότε προς τα εκεί θα κινηθούμε..

richard

Δεν ξέρω που στην Ελλάδα είναι το σχολείο σας. Μήπως κάποιος από το σύλλογο Hellug που είμαι μέλος βρίσκεται στην περιοχή και να βοηθήσει με την καλωδίωση.

Επίσης, από www.skroutz.gr βρίσκω

TP Link  TL-SL1117   16 x 10/100   +   1 x 1000 ports  €33.06 Hellas Digital τηλ 2109611169, Γεωρ. Γεννηματά 119 Γλυφάδα, Αθήνα

Πριν λίγο καιρό το ίδιο switch είχε άλλη τιμή – €53. Δεν ξέρω εάν είναι λάθος, αλλά εάν όχι είναι μεγάλη ευκαιρία.

Richard

jim_katsar

#4
Σε ευχαριστώ richard για το ενδιαφέρον σου...

Το σχολείο μας βρίσκεται στα Λεχαινά Ηλείας (μιλάμε για δημοτικό)..
Όντως το switch που βρίκες στο skroutz.gr είναι σε καταπληκτική τιμή όμως ήδη έχουμε παραγγείλει το: 'TP-LINK TL-SG1016DE 16-PORT GIGABIT EASY SMART SWITCH' (είπαμε να πάρουμε κάτι σχετικά καλό...)
Για την καλωδίωση μιλήσαμε με το σύλλογο γονέων κ είπαν θα πουν σε έναν ηλεκτρολόγο... Από εβδομάδα θα έρθει να μας πει κ το κόστος κ να δούμε αν θα είναι απαγορευτικό...
Το θέμα δεν είναι απλά κάποιος να πατσάρει καλώδια αλλά να μπουν κ σε ένα κανάλι να υπάρξει κ μία τάξη... (ήδη για αρχή δεν θα προβούμε σε αγορά rack και patch panel, τα καλώδια κατευθείαν από το κανάλι συγκεντρωμένα όλα μαζί θα κουμπώνουν στο switch)