Χρήση πακέτων σε μορφή snap

Ξεκίνησε από happiness, 29 Μαρ 2019, 12:30:46 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

happiness

Όχι ότι με ενδιαφέρει πολύ, αλλά έτσι για εγκυκλοπαιδικούς λόγους... Έχω εγκαταστήσει κάποια παιχνίδια όπως αυτό και αυτό, τα οποία παίζουν κανονικά στον σέρβερ μου, αλλά στους clients δεν κάνουν καν προσπάθεια να ανοίξουν. Να είναι θέμα κάρτας γραφικών; Οι clients έχουν 2GB ram και 2.6GHz Dual core.

alkisg

Τρέξ' τα από τερματικό (π.χ. supertuxkart) και επικόλλησε το output.
Η κάρτα γραφικών είναι πιθανόν να μην υποστηρίζει 3D επιτάχυνση (opengl).

happiness

Παράθεσηuser-02@pc02:~$ supertuxkart

Η εντολή "supertuxkart" δεν βρέθηκε, μπορεί όμως να εγκατασταθεί με:

snap install supertuxkart  # version 0.9.3, or
apt  install supertuxkart

Δείτε  «snap info supertuxkart» για περισσότερες εκδόσεις.

user-02@pc02:~$ snap list
Name               Version                    Rev   Tracking  Publisher   Notes
core               16-2.38                    6675  stable    canonical\u2713  core
core18             18                         780   stable    canonical\u2713  base
gnome-3-28-1804    3.28.0-9-gce87599.ce87599  24    stable    canonical\u2713  -
gtk-common-themes  0.1-16-g2287c87            1198  stable    canonical\u2713  -
ohmygiraffe        1.1.0a                     5     stable    popey       -
quadrapassel       3.22.0                     46    stable    canonical\u2713  -
supertuxkart       0.9.3                      59    stable    diddledan   -
user-02@pc02:~$

????
Φαίνεται σαν να μην είναι εγκαταστημένο, ενώ είναι :/ (το output είναι από client)

alkisg

Προσωπικά ούτε χρησιμοποιώ ούτε προτείνω τη χρήση snaps.
Η Canonical έχει κάνει πολλά πειράματα που εγκατέλειψε αργότερα, π.χ. bazaar, upstart, unity, lightdm, mir, ubuntu touch, μενού στο panel κλπ, νομίζω ότι κι αυτό θα καταλήξει έτσι.
Γι' αυτό και τα sch-scripts με το που εγκαθίστανται αφαιρούν το snapd και όλα τα snaps.

Άρα εγώ θα πρότεινα τα παρακάτω, τα οποία όμως θα αφαιρέσουν όλα τα snap που έχεις εγκαταστήσει:
Κώδικας: Bash
sudo apt purge --auto-remove snapd
sudo apt install supertuxkart


Αν επιμένεις στη χρήση snaps, ίσως μπορεί κάποιος άλλος να βοηθήσει, αλλιώς δοκίμασε να ρωτήσεις στο forum.ubuntu-gr.org.

happiness

αυτό είναι το snap list από τον server:
ΠαράθεσηName               Version                    Rev   Tracking  Publisher   Notes
core               16-2.38                    6675  stable    canonical✓  core
core18             18                         780   stable    canonical✓  base
gnome-3-28-1804    3.28.0-9-gce87599.ce87599  24    stable    canonical✓  -
gtk-common-themes  0.1-16-g2287c87            1198  stable    canonical✓  -
ohmygiraffe        1.1.0a                     5     stable    popey       -
quadrapassel       3.22.0                     46    stable    canonical✓  -
Έχω κάνει ήδη απεγκατάσταση του snap supertuxkart και εγκατάσταση ξανά με apt install, και δημοσίευση δίσκου, όμως στους clients έχει "κολλήσει" μάλλον το παλιό πακέτο. Πιστεύεις ότι το snapd επηρεάζει γενικά την λειτουργία και προκαλεί αυτά τα μπερδέματα;

alkisg

Δεν το έχω μελετήσει. Πιθανά προβλήματα που μπορώ να σκεφτώ είναι:
1) Κάποια προγράμματα να έχουν εγκατασταθεί στον λογαριασμό του χρήστη και να έχουν προτεραιτότητα από τα καθολικά του συστήματος.
2) Τα snap προγράμματα να έχουν προτεραιότητα από τα αντίστοιχα προγράμματα σε .deb και να δημιουργούνται προβλήματα.
3) Το snapd να αποθηκεύει state σε περίεργα μέρη ή με περίεργη μορφή και το LTSP να μην έχει κώδικα χειρισμού του.

Πάντως όταν ξεκινώ τον υπολογιστή και βλέπω ότι έχει φάει ένα σωρό MB RAM για το snapd και τα mounts που κάνει (ένα mount point για κάθε πρόγραμμα), ε, δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη η αρχιτεκτονική του. Τα κινητά (από όπου την αντίγραψαν) είναι single user και πλέον με 4+ GB RAM, δεν σημαίνει ότι και στα multiuser περιορισμένων δυνατοτήτων PC μας αυτή η αρχιτεκτονική είναι καλή επιλογή. Επομένως η άποψή μου είναι ότι όποιος προτιμάει snapd ας ασχοληθεί και με το troubleshooting! :)

happiness

1. απεγκατάσταση snapd
2. εγκατάσταση sudo apt install supertuxkart
3. Ξεκινάει στους clients αλλά έχει πρόβλημα το opengl
= το παρατάω.

Ευχαριστώ που μου έλυσες την απορία όμως.