Eμπορικές Εφαρμογές

Ξεκίνησε από Chris, 28 Φεβ 2006, 10:04:11 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Chris

Re paidia th ma8hma einai autes oi emporikes efarmoges??
Den eprepe na to kanoun logistes??
eleos!! >:(

Chris

Ti ginetai paides??
Den yparxei kaneis pou na kanei auto to ma8hma???

evry

Σίγουρα δεν είναι και το καλύτερο μάθημα για έναν πληροφορικό, αλλά από εκεί και πέρα από τη στιγμή που το έχεις αναλάβει θα το κάνεις. Όσον αφορά τη θεωρία ακολουθείς το βιβλίο.
   Στο εργαστήριο τώρα μπορείς να τους βάλεις ασκήσεις σε κάποιο πρόγραμμα όπως Excel ή Access αλλά το καλύτερο είναι να τους δείξεις κάποια εμπορική εφαρμογή όπως το Eurofasma. Δεν διδάσκω το μάθημα (έκανα ότι μπορώ για να το αποφύγω  ;)) απλά σου λέω ότι ξέρω από κάποια συζήτηση που είχα με συνάδελφο που είχε το ίδιο πρόβλημα με σένα
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

vasiko

Στο ΤΕΕ που ήμουνα το μάθημα γινόταν σε συναργασία λογιστη και πληροφορικού. Ο νόμος λέει ότι το μάθημα είναι των λογιστών. Μην υποχωρείς και το παίρνεις εσύ αν είσαι πληροφορικός.

Vangelis

Το μάθημα πρέπει να διδάσκεται σε συνεργασία με κάποιο λογιστή.  Το δικόμας τμήμα είναι το καθαρά πληροφορικό, τώρα αν είσαι μόνος σου αναγκαστικά θα πρέπει να μάθης λίγη λογιστική!!!.
Καλό είναι να χρησιμοποιήσεςι κάποιο λογιστικό πακέτο.  Νομίζω ότι έχω το λογιστικό πακέτο που χρησιμοποιεί το βιβλίο αν θέλεις γράψε μου στο vkanidis@sch.gr να σου το στείλω.  Γνωρίζω ότι το πρόγραμμα αυτό είχε δοθεί στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο για να σταλεί μαζί με τα βιβλία αλλά αυτό δεν έγινε ποτέ. 
Σχετικά με αυτά που λέει ο/η vasiko πιστευω ότι ο νόμος δεν καθορίζει ποιός κάνει το μάθημα (δεν υπάρχει γενικά διαχωρισμός μαθημάτων στα ΤΕΕ).


Βαγγέλη ς

nospa

Να σας πω και τη δική μου εμπειρία που κάνω το μάθημα μαζι με κοινωνιολόγο (2η ανάθεση εχουν τα λογιστικά!!!). Αρχικά το μάθημα το είχα μόνος οπότε πάλευα και θεωρεία και εργαστήριο. Τώρα συμμετέχω μόνο στις 3 ώρες του εργαστηρίου(που κάνουμε Eurofasma) και ναι έχω μάθει κάποια πράγματα σχετικά με τη λογιστική. Μαζι με τα παιδιά κι εγω. Κατα τη γνώμη μου είναι τελείως άσχετο μάθημα με τον τομέα της πληροφορικής στα ΤΕΕ, αλλά δυστυχώς είμαστε αναγκασμένοι να το διδάσκουμε κι αυτό.

Chris

RE paidia thanks se olous...Ligo yposthrixh giati 8a mas bgaloun ap'ta rouxa mas...Etsi pisteuw kai gw pws prepei na ginetai me synergasia logisth to ma8hma...alla ti paizei?mallon prepei na einai toulaxiston 12 ma8htes sthn taxh kati tetoio..Ston oaed pantos pou hmoun anaplhrwths ola ta ergasthriaka ginotan me 2 ka8hghtes...I'don't Know ......

Chris

An den htan kai O Vangelis na steilei kana programma........

Bangeli Thanks!