Προτάσεις γιά ToDo στον "Επόπτη" και το ltsp.conf - αν γίνονται

Ξεκίνησε από mandarinos, 18 Νοε 2022, 11:34:36 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mandarinos

Καλημέρες!

Το πακέτο LTSP / Επόπτης / διαχείριση ΣΕΠΕΥΗ έχει αποδειχθεί υπερπολύτιμο εργαλείο, αλλ' αυτός δεν είναι λόγος να μην βελτιωθεί κι άλλο! (Ή να αρκούμαστε εμείς οι εκπαιδευτικοί στις ήδη υπάρχουσες δυνατότητές του.) Έχω, λοιπόν, δύο προτάσεις, που προκύπτουν από την διετή εμπειρία μου μ' αυτό, ώστε (αν γίνεται) να ενσωματωθούν σε κάποια επόμενη έκδοση:

(α) Γιά τον Επόπτη:
Επειδή κάποιοι μαθητές δεν επιθυμούν (βαρυένται, κλπ) να βλέπουν αυτό που τους δείχνω με multicasting και δέσμευση των οθονών τους, προτιμούν να κάνουν reset στον ηυ τους. Γίνεται να μπεί απαγόρευση γιά reset, όσο ο καθηγητής κάνει multicasting από τον Επόπτη; (Δεν γνωρίζω, βέβαια, τί μπορεί να γίνει με το hardware reset, δηλαδή το πάτημα του διακόπτη του on-off γιά δέκα συνεχή δευτερόλεπτα. Βλέπετε, το hardware reset είναι non-maskable interrupt, και δεν γνωρίζω αν υπερκαλύπτεται / εξουδετερώνεται από κάποιο software interrupt call.)

(β) Γιά τις ρυθμίσεις του ltsp.conf:
Γιά ευκολία των μαθητών, έχω βάλει στην οθόνη εισόδου των τερματικών να εμφανίζονται όλα τα ονοματεπώνυμα όλου του σχολείου. (Αντί γιά: δώσε user name, δώσε συνθηματικό.) Ουσιαστικά, δεν είναι πρόβλημα αυτό· επειδή, το Linux Mint (που χρησιμοποιώ) τα εμφανίζει όλα με αλφαβητική σειρά (αγνοεί τα δημιουργημένα αντίστοιχα groups των τμημάτων, δεν ομαδοποιεί με βάση αυτά), ο κάθε μαθητής έχει μάθει να ψάχνει το δικό του όνομα με το πάνω βελάκι, και σε μερικά δευτερόλεπτα το βρίσκει και κάνει log-in.
Θα μπορούσε, όμως, να εμφανίζονται στο τερματικό τα ονοματεπώνυμα του τμήματος, που έχει τη συγκεκριμένη ώρα μάθημα; (Ώστε, αντί 300 ονόματα, να εμφανίζονται πχ 22.)
Εννοείται πως το κάθε παιδί το έχω δηλωμένο σε "ομάδα" τμήματος (πχ a1, c2, κλπ), ώστε ένα σκριπτάκι να κοιτάζει το ρολόϊ του server και να βγάζει στα τερματικά πχ του εργαστηρίου 2 μόνο το τμήμα b4 την 3η ώρα. (Και ούτω καθ' εξής.)

Φυσικά, δεν είναι κόπος μία "περιοχή" του ltsp.conf να έχει δηλώσεις αρχής και τέλους κάθε διδακτικής ώρας. Δηλαδή, δεν είναι απαραίτητο να το κάνουμε με τσεκαρίσματα σε κάποιο παραθυρικό περιβάλλον. Θα γράψουμε με το χέρι 14 δηλώσεις ώρας (αρχή-τέλος x 7) στο αρχείο ltsp.conf, και όλα οκ!

Όπως και η πρόταση αυτή δεν διορθώνει κάποιο τρομερό πρόβλημα. Απλώς, θα ήταν πιό ωραίο, αν γινόταν.

Ευχαριστώ!

alkisg

Καλημέρα! To hard reset όπου οι μαθητές είτε πατάνε το κουμπί reset είτε το power off για 10 δευτερόλεπτα δεν μπορεί να ελεγχθεί με software.

Για τη λίστα των μαθητών, όλα αυτά που λες υποστηρίζονται ήδη, διάβασε τη σχετική τεκμηρίωση:
https://ts.sch.gr/wiki/linux/ltsp/dm/#ltspdm_users

Είτε να φαίνονται μόνο οι μαθητές του τμήματος, είτε να φαίνονται στο pc01 οι χρήστες που τελειώνουν σε 01, π.χ. a01, b01 κλπ κλπ.

thanos

Το πρόβλημα που παρουσιάζεται σε εμένα (με 22.04) είναι ότι δεν εμφανίζεται ο κέρσορας στους clients.

alkisg

#3
@thanos ποιο είναι το αποτέλεσμα της παρακάτω εντολής;

dpkg -l | grep vnc

thanos

#4
Δεν έχω βάλει το dkpg

Έχω το

TigerVNC Viewer 64-bit v1.12.0
Built on: 2022-03-25 17:06

alkisg

Δες στο τέλος της σελίδας https://epoptes.org/documentation/vnc/:

Παράθεση από: https://epoptes.org/documentation/vnc/tigervnc-viewer
Mouse cursor: invisible

Γι' αυτό τα sch-scripts εγκαθιστούν το xvnc4viewer ή το realvnc-viewer.
Άρα βγάλε το tighervnc και βάλε ένα από αυτά ^.

thanos

OK έγινε, ευχαριστώ.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως έγινε βρέθηκε το TigerVNC, μάλλον επειδή ήταν προεγκατεστημένο το Ubuntu...

thanos

Χεράκι!

Θα ήθελα να έχει "Σηκώνω χεράκι¨ο Επόπτης, είναι κάτι που θα βοηθούσε πάρα πολύ στο μάθημα.

gidarakos

Το "raise hand" έχει νόημα στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση, όταν δεν υπάρχει οπτική επαφή και έχουμε πολλούς συμμετέχοντες.
Στο διά ζώσης και σαν δυνατότατα στο λογισμικό Επόπτης, δε νομίζω να βοηθήσει σε κάτι!

markakis

Θα ήθελα να κάνω μια μικρή πρόταση για την γραμμή εργαλείων του επόπτη και την "Εκπομπή οθόνης (σε παράθυρο)": θα προτιμούσα να μην είναι σε drop down μενού, όπως τώρα, αλλά να είναι ξεχωριστό κουμπί δίπλα από το κουμπί "Μετάδοση οθόνης (σε πλήρη οθόνη)".

Χώρος στη γραμμή εργαλείων υπάρχει αρκετός και θα μας γλίτωνε από αυτό το επιπλέον κλικ που χρειάζεται τώρα. Μπορεί να μην είναι σημαντική αλλαγή, αλλά είναι εύκολη και λειτουργική. Βλέπω ότι υπάρχει ήδη εικονίδιο στον σχετικό φάκελο (broadcast-windowed.svg).

gidarakos

Επειδή κάποιοι συνάδελφοι, τώρα ή μελλοντικά, θελήσουν διαφορετική γραμμή εργαλείων, δεν ξέρω πόσο εύκολο προγραμματιστικά θα ήταν, να δημιουργηθούν πλήκτρα συντομεύσεων!

alkisg

Καταγράφηκαν και ελπίζουμε το καλοκαίρι να καταφέρουμε να  τα υλοποιήσουμε, thanks!

mandarinos

Καλημέρα!

Ακόμη μία πρόταση (όχι σημαντική γιά τη λειτουργία του) γιά τον "Επόπτη":

Στο 2ο εργαστήριο:
(α) έχω συνδέσει όλα τα τερματικά σαν "προέκταση" του 1ου, δηλαδή έβαλα ένα splitter switch που διακλαδίζει στα δύο switches των δύο εργαστηρίων, άρα όλα βρίσκονται στο ίδιο υποδίκτυο 192.168.67.xxx,
(β) τρέχω τον "Επόπτη" επάνω στον server, από μηχάνημα (diskless) client, που μπουτάρει επίσης κι αυτό από το image του server.

Παρατήρησα ότι:
- Στο 1ο εργαστήριο, όπου τρέχω τον "Επόπτη" κατ' ευθείαν από τον server (και όχι όπως στο 2ο εργαστήριο), οι χρήστες στα εικονίδια του "Επόπτη" φαίνονται με τα κανονικά τους ονοματεπώνυμα (που, εννοείται, τα έχω δώσει κατά τη δημιουργία χρηστών). Πχ Παπαδόπουλος Ιωάννης.
- Αντίθετα, στο 2ο εργαστήριο, φαίνονται μόνο με το user name, δηλαδή papadopoulos_iwa .

Μπορώ να κάνω κάποια ρύθμιση σχετική, ώστε να βλέπω τα ονοματεπώνυμα, ή πρόκειται γιά έλλειψη κώδικα / μελλοντικό ToDo στον "Επόπτη";

(Όπως είπα παραπάνω, εντάξει, δεν είναι κάτι το σημαντικό.)

alkisg

Καλημέρα, μενού Ετικέτες > Προβολή πραγματικών ονομάτων.