App Inventor σε UBUNTU LTSP12.04 και σύνδεση στο τοπικό δίκτυο με άλλες συσκευές

Ξεκίνησε από Nikosn, 24 Νοε 2015, 06:09:55 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Nikosn

 Στο εργαστήριο έχω στήσει τοπικά στον Ubuntu server(LTSP 12.04) offline εγκατάσταση app inventor από εδώ: http://sourceforge.net/projects/ailivecomplete/files/   και λειτουργεί άψογα.
   Τα προβλήματά μου είναι τα εξής:
1) Έχω Router-modem το ZTE108N του ΟΤΕ(Το Cisco απορρυθμίζόταν διαρκώς το Firmware και είναι εκτός λειτουργίας),
Θέλω να δώσω πρόσβαση μέσω wifi σε κινητό ώστε να χρησιμοποιώ το AI Companion ή να κατεβάζω τις εφαρμογές App Inventor στο κινητό όμως "κολλαει" στο Obtainig ip..., το ίδιο συμβαίνει και με ένα Laptop.
  Τι πρέπει να ρυθμίσω στο ρουτερ ωστε να συνδέεται αυτόματα στο τοπικο δίκτυο(10.x.y.) [  θέλω να παίρνει αυτόματα την ip του τοπικού δικτύου η συσκευή και όχι να βάλω static ip στη συσκευή με υποδίκτυο αυτό του εργαστηρίου]

2) Για να συνδεθω στην offline εγκατασταση του app inventor από το εργαστήριο η διεύθυνση είναι: 10..x.y.10:8888,
Αν γνωρίζω την εξωτερική ip του server πως γίνεται να συνδέομαι από το σπίτι στην offline εγκατάσταση του app inventor;
Η γνώση κατακτάται μέσα από τα λάθη μας

alkisg

1) Δεν το κατάλαβα. Τελικά δηλαδή έχεις έναν μόνο router που έχει ενσωματωμένη λειτουργία ασύρματου και το κινητό σου δεν μπορεί να συνδεθεί σε αυτό; Ανεξάρτητα δηλαδή από λειτουργικά συστήματα, ανεξάρτητα από appinventor κλπ;

2) Αν το app inventor χρειάζεται μόνο αυτήν την πόρτα, τότε πρέπει να κάνεις port forwarding της θύρας 8888 του router σου στη διεύθυνση 10.x.y.10:8888, και τελικά από το σπίτι να συνδεθείς στην εξωτερική ip του router, π.χ. sxoleio.no-ip.com:8888.

Nikosn

1) Ναι ένας είναι ο router το ZTE H108NS, και δε μπορώ να συνδεθώ με wifi, κολλάει στην απόκτηση ip.

2) Έκανα port forwarding στη 10.x.y.10 :8888, αλλά από έξω δε δουλεύει.
Επίσης απο site my ip βλέπω ip 194.x.y.z, από το ts.sch.gr/tech/ip βλέπω 81.α.β.γ, ποιά να βάλω ωw εξωτερική ip (Δεν γνωρίζω αν έχω σταθερή ή δυναμική ip)


Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Η γνώση κατακτάται μέσα από τα λάθη μας

xagapiou

Παράθεση από: Nikosn στις 24 Νοε 2015, 06:09:55 ΜΜ

  Τι πρέπει να ρυθμίσω στο ρουτερ ωστε να συνδέεται αυτόματα στο τοπικο δίκτυο(10.x.y.) [  θέλω να παίρνει αυτόματα την ip του τοπικού δικτύου η συσκευή και όχι να βάλω static ip στη συσκευή με υποδίκτυο αυτό του εργαστηρίου]
Βάλε ξανά τον cisco να λειτουργεί όπως λειτουργούσε και σύνδεσε σε μια θύρα το 2ο ρουτερ σου.
Στο 2ο ρουτερ σου πρέπει να ορίσεις ότι είναι bridge και να κλείσεις τον dhcp server του ώστε να παίρνει ip από ένα σημείο(από το cisco).

Nikosn

Παράθεση από: xagapiou στις 26 Νοε 2015, 10:35:39 ΠΜ
Βάλε ξανά τον cisco να λειτουργεί όπως λειτουργούσε και σύνδεσε σε μια θύρα το 2ο ρουτερ σου.
Στο 2ο ρουτερ σου πρέπει να ορίσεις ότι είναι bridge και να κλείσεις τον dhcp server του ώστε να παίρνει ip από ένα σημείο(από το cisco).
Το Cisco δυστηχως δε λειτουργεί πλέον γι'αυτο έβαλα το zte108, Αυτό που γράφεις το έκανα με αλλο ρουτερ αλλα κ πάλι δεν δίνει Ip στο κινητό η σε άλλη συσκευή, δε γνωρίζω αν φταίει κάποια ρύθμιση στο zte108
Η γνώση κατακτάται μέσα από τα λάθη μας

alkisg

Νίκο, για το (1) το σωστό είναι να επικοινωνήσεις με το ΚΕΠΛΗΝΕΤ της περιοχής σου.
Η επαναφορά ή ο προγραμματισμός του router δεν σχετίζεται με το Ubuntu/LTSP και δεν απαιτείται κάποια ειδική τεχνογνωσία.
Μπορούν να σε βοηθήσουν είτε τηλεφωνικά είτε με απομακρυσμένη βοήθεια είτε με επιτόπια επίσκεψη είτε με το να το πας στα γραφεία τους.

Για το (2), η σωστή IP είναι αυτή που δίνει το ts.sch.gr/tech/ip (ή το alkisg.mysch.gr/ip). Εφόσον δεν έχεις cisco/mikrotek έχεις δυναμική IP, εκτός κι αν κάνεις δελτίο στο helpdesk.sch.gr και ζητήσεις επί τούτου για να σου αναθέσουν στατική IP.

Δες λίγο και τη σελίδα http://ts.sch.gr/wiki/Linux/Προχωρημένα/Απομακρυσμένη_πρόσβαση, έχει αρκετά κοινά σημεία με αυτό που θες να κάνεις. Μάλιστα, εάν αποκτήσεις πρόσβαση ssh στο σχολείο, μπορείς εύκολα μετά από το σπίτι να προωθήσεις και την 8888, δίνοντας ssh -L 8888:localhost:8888 κλπ.