Ψευδογλώσα και ημ(χ), απολυτη τιμή του χ κτλ

Ξεκίνησε από tomemeto1, 17 Οκτ 2007, 12:07:55 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

tomemeto1

Καλησπέρα,
Θα ήθελα να ρωτήσω, στην ψευδογλώσσα πως μπορούμε να γράψουμε το ημ(χ), απολυτη τιμή του χ κτλ, ΄
αφου οι συναρτησεις πχ ΗΜ(χ), Α_Τ(χ) κτλ ισχύουν μόνο στην γλώσσα;


gpapargi

Να ένα απόσπασμα από το βιβλίο καθηγητή (κεφάλαιο 2 σελίδα 72):

"Μπορούμε επίσης να δεχθούμε και τις συνήθεις μαθηματικές τυπογραφικές
συμβάσεις
για την αποτύπωση τύπων.Για παράδειγμα είναι αποδεκτό να γραφεί
είτε a^2 είτε a2, όπως επίσης a(i,j) ή a[i,j] ή aij καθώς και το σύμβολο της τετραγωνικής
ρίζας.

Αποδεκτός είναι επίσης και ο περιφραστικός τρόπος για ορισμένες ενέργειες,
όπως για παράδειγμα “Θέσε Α=0” ή “Αν Χ είναι άρτιος τότε ...”. Προφανώς αυτές
οι “ελευθερίες” παύουν στον προγραμματισμό είτε στη ΓΛΩΣΣΑ είτε σε οποιαδήποτε
γλώσσα προγραμματισμού."

Από τα παραπάνω (και ειδικά από τα bold που έχω κάνει εγώ) φαίνεται ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις συνήθεις μαθηματικές συμβάσεις. Οπότε για λόγους ομοιομορφίας εγώ (και πιστεύω οι περισσότεροι) δίνουμε τη συνάρτηση που υπάρχει στη ΓΛΩΣΣΑ. Προσωπικά ψιλοαποφεύγω τη συνάρτηση τετραγωνικής ρίζας Τ_Ρ(χ) γιατί μπορώ να κάνω τη δουλειά μου με ύψωση στην 1/2 δηλαδή χ^(1/2) και να είμαι καθόλα νόμιμος. Αλλά το ακέραιο μέρος δεν μπορώ να το αποφύγω προκειμένου να ελέγξω αν κάποιος αριθμός είναι ακέραιος ή να κάνω στρογγυλοποίσεις (προς τα πάνω, προς τα κάτω και στον πλησιέστερο). Υπό το πρίσμα αυτής της λογικής αν χρειαστεί το ημίτονο σε ψευδογλώσσα χρησιμοποιώ τη συνάρτηση της ΓΛΩΣΣΑΣ αν και από μόνος μου δεν πρόκειται να βάλω τέτοιο θέμα. Πως αλλιώς θα μπορούσα να έχω το ημίτονο σε ψευδογλώσσα αν χρειαστεί; Μόνο μέσω αναπτύγματος σε δυναμοσειρά... αλλά πάμε πολύ μακρυά.