Γενικό Λύκειο > Μονοδιάστατοι πίνακες

Δήλωση πίνακα Ν στοιχείων

(1/5) > >>

Akis73:
Καλησπέρα σε όλους,

Όπως το λέει ήδη και ο τίτλος ::) πως γίνεται ακριβώς η δήλωση ενός πίνακα Ν στοιχείων στο τμήμα δηλώσεων ενός προγράμματος;
Στον διερμηνευτή μου εμφανίζει το παρακάτω μήνυμα όταν προσπαθώ να τον δηλώσω ως Π[Ν]

"Δεν επιτρέπονται μεταβλητές ή μη ενσωματωμένες συναρτήσεις στη δήλωση των ορίων του πίνακα"

Laertis:

--- Παράθεση από: Akis73 στις 23 Οκτ 2021, 03:32:05 μμ ---Καλησπέρα σε όλους,

Όπως το λέει ήδη και ο τίτλος ::) πως γίνεται ακριβώς η δήλωση ενός πίνακα Ν στοιχείων στο τμήμα δηλώσεων ενός προγράμματος;
Στον διερμηνευτή μου εμφανίζει το παρακάτω μήνυμα όταν προσπαθώ να τον δηλώσω ως Π[Ν]

"Δεν επιτρέπονται μεταβλητές ή μη ενσωματωμένες συναρτήσεις στη δήλωση των ορίων του πίνακα"

--- Τέλος παράθεσης ---
Αν στείλω ένα παιδί στο περίπτερο να μου πάρει Ν τσίχλες, πόσες εννοώ, πόσες θα ζητήσει, και πόσες θα του δώσει ο περιπτεράς;  :laugh:

alkisg:
Δεν επιτρέπεται στην ΑΕΠΠ, κι έτσι ο Διερμηνευτής δεν το υποστηρίζει.
Κι όμως θα ήταν ιδιαίτερα βολικό αν εντός των υποπρογραμμάτων επιτρεπόταν η χρήση παραμέτρων κατά τη δήλωση πινάκων:

--- Κώδικας: ΓΛΩΣΣΑ ---ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ Ταξινόμηση(Α, Ν)ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ  ΑΚΕΡΑΙΕΣ: Ν, Α[Ν]
Έτσι όπως είναι τώρα, θέλουμε άλλη διαδικασία Ταξινόμηση για έναν πίνακα 20 καθηγητών, και άλλη για έναν πίνακα 100 μαθητών...

Akis73:
Στους αλγόριθμους επιτρέπεται να γράψουμε το παρακάτω:

Δεδομένα // Ν,Π //

Στα προγράμματα δεν υπάρχει κάποιος τρόπος δηλαδή; Τι κάνουμε στις ασκήσεις που ζητάνε να διαβαστούν πίνακες Ν στοιχείων;

alkisg:
Δηλώνεις όλους τους πίνακες π.χ. με 1000 στοιχεία, και θέτεις περιορισμό το Ν να είναι <= 1000...

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση