e-School ?

Ξεκίνησε από Wizard, 02 Δεκ 2008, 09:14:58 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

poursali

Παράθεση από: toufeki στις 30 Ιαν 2010, 08:00:38 ΜΜ
Μπράβο στην ΕΛΜΕ Χανίων.

http://www.elme-chanion.gr/


αντιγραφω απο την ανακοινωση αυτη

Παράθεση
Ζητούμε :

1. Τη μη εφαρμογή από τους εκπαιδευτικούς της εγκυκλίου περί "Υποχρεωτικής Εγκατάστασης και Λειτουργίας του λογισμικού e-school".

με ποιο σκεπτικο λεγεται κατι τετοιο? δλδ μπορει ενα σχολειο να αποφασισει να μη συμμετεχει στο eschool και να επικαλεστει την αποφαση της ελμε χανιων? τουλαχιστον ισχυει αυτο για τους συναδελφους στα χανια?
μιλαω καθαρα διαδικαστικα.. δεν στεκομαι στο σκεπτικο, αλλα στο διαδικαστικο
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 28 Ιαν 2010, 01:14:37 ΜΜ
Αναλαμβάνεις εσύ την ευθύνη ότι θα χρησιμοποιηθεί σωστά και ότι δεν θα ζητήσει κάποιος "ρέστα" ότι έχασε όλες τις αλλαγές του από την προηγούμενη μετάπτωση; Αν ναι, τότε ανέβασέ το.

Πιστεύω ότι αν το support έκρινε ότι θα μπορούσε να δοθεί δημόσια, θα το είχε ήδη κάνει, καθώς θα τους απάλλασσε από μερικά τηλεφωνήματα. Εναλλακτικά, προτείνω να επικοινωνεί κάθε ενδιαφερόμενος με το support (έστω όταν τα καταφέρει...) και να του το στείλουν από εκεί. Αυτή είναι η γνώμη μου.

Νομίζω σε πολλούς θα βοηθουσε το συγκεκριμέο αρχείο.

Αν και από την στιγμή που το έχουν κάποιοι, σίγουρα θα το έχουν όλοι σε λίγο.

Γενικά με το eschool πως τα πάτε;
Εχετε κάποιο πρόβλημα στην λειτουργία του;

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: toufeki στις 30 Ιαν 2010, 04:15:41 ΜΜ
100 + 1 μέρες.

"8. Το E-SCHOLL ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

Σκοπός του e-school είναι η άμεση και εύκολη πρόσβαση από όλους τους πολίτες στα θέματα της Εκπαίδευσης.


Τι άλλο θα ακούσουμε... Τελικά Παναγιώτη, πόσο ροχαλητό ρίχνουν οι αρμόδιοι που αποφασίζουν; Στον ύπνο τους βλέπουν τα όνειρά τους και μετά τα γράφουν σε εγκυκλίους;

ΕΚΤΟΣ αν πρόκειται για κάποιο συγκεκριμένο σχέδιο... Δεν είναι άλλωστε η πρώτη φορά που "αξιοποιείται" η παιδεία και η εκπαίδευση για να υλοποιηθεί μια συγκεκριμένη πολιτική γραμμή...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: poursali στις 31 Ιαν 2010, 07:20:47 ΜΜ
με ποιο σκεπτικο λεγεται κατι τετοιο? δλδ μπορει ενα σχολειο να αποφασισει να μη συμμετεχει στο eschool και να επικαλεστει την αποφαση της ελμε χανιων? τουλαχιστον ισχυει αυτο για τους συναδελφους στα χανια?
μιλαω καθαρα διαδικαστικα.. δεν στεκομαι στο σκεπτικο, αλλα στο διαδικαστικο

Παρόμοια απόφαση έχει βγάλει η ελμέ Φωκίδας ήδη από πέρυσι. Καθώς το έψαξα τότε, προκειμένου να δω αν θα εγκατασταθεί το eschool στα γυμνάσια ή αν απαλλάσσονται νόμιμα, διαπίστωσα ότι η απόφαση της ελμέ δεν έχει ισχύ σε θέματα, για τα οποία το υπεπθ έχει εκδόσει εγκύκλιο πανελλαδικής εμβέλειας.

Υπήρξε ένα σχολείο που αρνήθηκε την εγκατάσταση του eschool, επικαλούμενο την εγκύκλιο της ελμέ μας. Εγώ δεν επέμεινα, πλην όμως ζήτησα να κινήσουν οι ίδιοι τις διαδικασίες, να επικοινωνήσουν με τους κατάλληλους ανθρώπους και να εκδοθεί απόφαση ειδικά γι' αυτούς (ώστε κι εγώ να μην είμαι υπόλογος σε εκείνους, που μου ανέθεσαν την εγκατάσταση σε όλα τα γυμνάσια του νομού). Όλα αυτά με πολλή ευγένεια και αξιοπρέπεια, τόσο από τη διευθύντρια όσο και από εμένα. Έδωσα τέλος στο θέμα αυτό και ήμουν σίγουρος ότι στο γυμνάσιο εκείνο τελικά ΔΕΝ θα έκανα εγκατάσταση, μέχρι που δέχτηκα τηλεφώνημα στο κινητό μου από τη δντρια, η οποία με καλούσε στο σχολείο της για να κάνω την εγκατάσταση.

Σημειώνω ότι η συγκεκριμένη δντρια είναι έμπειρη (σχεδόν στη σύνταξη), βασικό στέλεχος της ελμέ μας εδώ και χρόνια και βαθιά οργανωμένη πολιτικά. Παρόλα αυτά, το eschool εγκαταστάθηκε στο σχολείο της και λειτουργεί.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

poursali

@ Λαμπρος
1. λογικο το βρισκω... και λογικο ειναι να μην μπορει η ελμε να σκιασει αποφασεις του υπουργειου

2. εχουμε και λεμε... απο τη μια παιρνουμε βεβαιωσεις για το eschool με τιτλο "ΑΝΑΠΠΤΥΞΗ ΣΤΕΛΕΧΙΑΚΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΛΗΘΟΥΝ ΝΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΚΑΙ ΥΠΟΔΟΜΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΥΛΟΠΟΙΗΘΕΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ ΕΠ ΚτΠ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚτΠ Α.Ε" 
και απο την αλλη
"Σκοπός του e-school είναι η άμεση και εύκολη πρόσβαση από όλους τους πολίτες στα θέματα της Εκπαίδευσης."

μαλλον δεν παιζουν ρολο αυτα τα δυο και δεν συνδεονται σε καμια περιπτωση
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: poursali στις 01 Φεβ 2010, 10:54:38 ΠΜ
μαλλον δεν παιζουν ρολο αυτα τα δυο και δεν συνδεονται σε καμια περιπτωση

Ναι, δε φαίνονται να συνδέονται.
Εμείς υλοποιούμε τις υπηρεσίες, που άλλοι σχεδίασαν για εμάς και με την προοπτική να τις χρησιμοποιούν (τις υπηρεσίες) ΚΑΙ εξωσχολικοί παράγοντες.

Φαίνονται λίγο ασυνάρτητα. Αυτό που εγώ έχω καταλάβει, είναι ότι παίζουν με τις λέξεις για να δικαιολογήσουν ευρωπαϊκά κονδύλια. Στο ίδιο παιχνίδι έβαλαν κι εμάς... Δεν τους δικαιολογώ, έχω αναπτύξει την άποψή μου παραπάνω, στο ίδιο θέμα.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

poursali

δεν νομιζω να χρειαζονται δικαιολογιες για να παρουν ευρωπαικα κονδυλια... εχουμε χασει τοσα και τοσα αυτα τα χρονια, τωρα θα μας πεισουν οτι το κανουν για αυτο? μπα.... ειμαι πιο δυσπιστος...
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

dkotanid

Φίλοι μου! Έχω έναν συνάδελφο (ΠΕ 19) και φίλο, ο οποίος προσπαθεί να κάνει εγκατάσταση το eschool (σε ΛΥΚΕΙΟ)  με Λ.Σ. Win 7 (32- bit) και UAC απενεργοποιημένο + μηχάνημα με όλες τις προυποθέσεις, αλλά κάπου στο 1ο βήμα του βγάζει μνμ σφάλματος ! Εδώ και μέρες το ψάξαμε αλλά τπτ! Αν έχει κανείς να παραθέσει καμία πρόταση - ιδέα;
Μη μου τους κύκλους τάραττε
Αρχιμήδης

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Δεν θα ήταν καλύτερο να αναφέρεις ακριβώς ποιο λάθος βλέπει;
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

dkotanid

Ναι φίλε μου I know , μόνο που επικοινωνώ τηλεφωνικά μαζί του και δε θυμάμαι ακριβώς το text message που βγάζει! Όταν μάθω (ακριβώς) θα το ποστάρω!
Μη μου τους κύκλους τάραττε
Αρχιμήδης

paan2004

Έκανα εγκατάσταση του e-school για πρώτη φορά στον Η/Υ που έχω τη δ-βάση. Δεν έχω κάνει ακόμη την μετάπτωση. Για να μπορέσω να δω τις εγγραφές των μαθητών στο e-school, πρέπει πρώτα να κάνω μετάπτωση και μετά συγχρονισμό; Το όνομα Η/Υ  δίνεται κατά την εγκατάσταση;

paan2004

Συνάδελφοι, κατάλαβε κανείς, αν κατά τον συγχρονισμό περνάνε δεδομένα από την τοπική μας βάση στην ΚΒΔ ή συμβαίνει το αντίστροφο; Εμείς πού θα περνάμε τα νέα στοιχεία (βαθμοί, απουσίες) μετά την μετάπτωση, στη δ-βαση ή στο e-school;
Υπάρχουν σχολεία ενημερωμένα για το e-school από το 2008; Εγώ ενημερώθηκα το 2010!!!

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: paan2004 στις 02 Φεβ 2010, 10:12:07 ΠΜ
Έκανα εγκατάσταση του e-school για πρώτη φορά στον Η/Υ που έχω τη δ-βάση. Δεν έχω κάνει ακόμη την μετάπτωση. Για να μπορέσω να δω τις εγγραφές των μαθητών στο e-school, πρέπει πρώτα να κάνω μετάπτωση και μετά συγχρονισμό; Το όνομα Η/Υ  δίνεται κατά την εγκατάσταση;

Αν ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση επιτυχώς, τότε το όνομα ΗΥ ήταν το σωστό. Σε κάθε άλλη περίπτωση η εγκατάσταση θα σταματήσει σε αρχικό στάδιο.
Για να δεις τους μαθητές στο eschool δεν είναι απαραίτητος ο συγχρονισμός. Μετά την επιτυχημένη μετάπτωση θα τους βλέπεις κανονικά, από την τοπική βάση που χρησιμοποιεί το eschool.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: paan2004 στις 02 Φεβ 2010, 10:45:10 ΠΜ
Συνάδελφοι, κατάλαβε κανείς, αν κατά τον συγχρονισμό περνάνε δεδομένα από την τοπική μας βάση στην ΚΒΔ ή συμβαίνει το αντίστροφο; Εμείς πού θα περνάμε τα νέα στοιχεία (βαθμοί, απουσίες) μετά την μετάπτωση, στη δ-βαση ή στο e-school;
Υπάρχουν σχολεία ενημερωμένα για το e-school από το 2008; Εγώ ενημερώθηκα το 2010!!!

H έννοια του συγχρονισμού περιλαμβάνει τη διαδικασία ενημέρωσης των εγγραφών με τις νεώτερες τιμές. Αυτό γίνεται αμφίδρομα. Δηλ αν στην τοπική βάση έχεις κάνει αλλαγές, τότε κατά το συγχρονισμό αυτές θα περάσουν στην απομακρυσμένη βάση. Αν τοπικά διαθέτεις δεδομένα με παλαιότερη ημερομηνία επεξεργασίας από τα απομακρυσμένα (πχ μετά από φορμάτ), τότε θα σου έρθουν οι εγγραφές από την ΚΔΒ.
Για τα γυμνάσια, θεωρητικά λειτουργεί ήδη το eschool πλήρως και η δ-βάση χρησιμοποιείται πλέον ως αρχείο παλαιότερων ετών. Για τα λύκεια, κάνουν εγκατάσταση-μετάπτωση-συγχρονισμό, αλλά διατηρούν κανονικά τον νέστωρα ως κύρια εφαρμογή μέχρι 30-6-2010.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

toufeki

Καλά το είπες Λάμπρο. Θεωρητικά. Διότι πρακτικά υπάρχει ένα μικρό Γυμνάσιο κάπου στην Ρόδο που δεν το λειτουργεί.
Λειτουργεί όμως το δ-φάση. (της ίδιας εταιρίας)