e-School ?

Ξεκίνησε από Wizard, 02 Δεκ 2008, 09:14:58 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

elias

Παράθεση από: za√'ag στις 28 Ιαν 2010, 08:06:55 ΜΜ
Για πείτε μου κάτι ....

Ο υπολογιστής που το εγκαταστήσαμε, λόγω προβλημάτων που έχει (πέρα από το e-school) πρόκειται να φορμαριστεί. Και μιας και αγοράστηκε ένας πιο καινούριος, το e-school θα εγκατασταθεί εκεί.

1) Τι θα γίνει με την υπάρχουσα βάση του e-school που είναι εγκαταστημένη στον παλιό ;;
2) Ποιος θα κάνει πάλι όλο αυτό το "πανηγύρι" με την απεγκατάσταση/επανεγκατάσταση στο νεο και μεταφορά δεδομένων από το παλιό πρόγραμμα που ΑΥΤΟ χρησιμοποιούμε (με το e-school δεν μπορέσαμε να κάνουμε ούτε συχρονισμό ούτε τίποτα άλλο χρήσιμο);;;


Αυτά τα έχω ρωτήσει και με μέιλ στην ομάδα υποστήριξης εδώ και καιρό αλλά ΔΕΝ πήραμε απάντηση ...

Ελπίζω να μπορεί κάποιος εδώ να μου δώσει μια ικανοποιητική απάντηση (χωρίς βέβαια να χάσω πολύτιμες διδακτικές ώρες ή να ασχοληθώ με το e-school μετά το ωράριό μου)

Στη σελίδα εγκατάστασης του e-school (νομίζω https://www4.eschooldm.ypepth.gr/Deploy) υπάρχει κάποιο FAQ  που απ' ότι νομίζω πρέπει να απαντά και σε αυτή την ερώτηση. Δυστυχώς δεν μπορώ να το δώ τώρα για να το επιβεβαιώσω γιατί είναι προσβάσιμη μόνο μέσω σχολικού δικτύου.

za√‘ag

Προφανώς αναφέρεσαι στην ερώτηση 1... :)
Θα το κοιτάξω ....
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Δημήτρης Γκίνης

Σχετικά με την εγκατάσταση του e-school σε νέο μηχάνημα:
Αντιμετώπισα το ίδιο θέμα όλα πήγαν ΟΚ, ως εξής:
Απεγκαθιστάς από το παλίο pc το eschool και αλλάζεις και το όνομά του (αν μετά την εγκατάσταση σε αυτό, έκανες μετάπτωση και συχρονισμό τότε τα δεδομένα σου υπάρχουν και στην κεντρική βάση του υπουργείου).
Άλλαξε το όνομα του νέου σου pc ώστε να συμφωνεί με το αρχείο παραμετροποίησης που σου έχουν στείλει (προφανώς θα δωσεις το ίδιο όνομα με αυτό που είχε το παλιό όταν είχε το escool).
Ακολουθείς την διαδικασία εγκατάστασης κανονικά. Όταν τελειώσει:
1) Ανοίγεις μια μπύρα (ή ότι αλκοολούχο έχεις πρόχειρο)
2) Αν είχες καταφέρει με το παλιό μηχάνημα να κάνεις συγχρονισμό τότε δεν χρειάζεται να ξανακάνεις μετάπτωση. Κάνε συχγρονισμό και τα αποθηκευμένα στην ΚΒΔ δεδομένα σου θα μεταφερθούν και τοπικά.
3) Αν δεν είχες κάνει συγχρονισμό στο παλιό, τότε πρέπει να ακολουθήσεις την διαδικασία της μετάπτωσης και μετά να κάνεις μετάπτωση.
Σημαντικό: αν το καινούργιο pc τρέχει windows 7, τότε εκτός από την αλλαγή στην διαδικασία που περιγράφεται (απενεργοποίηση του User Access Control) υπάρχει και μια μικρή αλλαγή κατά την εγκατάσταση των ψηφιακών πιστοποιητικών (δεν την θυμάμαι τώρα, αλλά κάπου το έχω σημειώσει όταν μου το είπαν στο τηλέφωνο, αν το θέλεις βάλε μια φωνή)
Καλή επιτυχία.

Crazy_Waters

Μετά από καιρό να πω κι εγώ τις περιπέτειες μου με το e-school. Αρχικά να ξεκαθαρίσω ότι από την πρώτη στιγμή που ήρθε το γνωστό mail για την υποχρεωτική εγκατάσταση του eschool έγινε σαφές ότι είναι ευθύνη του διευθυντή και όχι δικιά μου (εγώ τον βοηθάω στην εγκατάσταση) και ότι δεν σκοπεύω να κάνω μετά παράλληλη ενημέρωση Νέστορα και eschool. Επίσης η ανακοίνωση της ΟΛΜΕ τοποθετήθηκε στον πίνακα ανακοινώσεων και προσπάθησα να ενημερώσω το διευθυντή για το όλο "πνεύμα" της εφαρμογής και το "λόγο" της υποχρεωτικής εγκατάστασης. Τώρα σε πρακτικά ζητήματα, σήμερα για πρώτη φορά έκανα login και αύριο στο 2ωρο κενό μου θα επιχειρήσω τη μετάπτωση. Για πολλές μέρες (αφού είχε γίνει η εγκατάσταση) δεν μπορούσα να κάνω με τίποτα τον αρχικό συντονισμό με την ΚΒΔ. Σε 2 αναλυτικά mail με screenshots των μηνυμάτων σφαλμάτων δεν έχω πάρει ακόμα απάντηση. Μετά από αρκετές μέρες μυστηριωδώς προχτες έγινε ο συγχρονισμός αλλά δεν μπορούσα να κάνω login με τα "κλασικά" u/n και pwd που έχουμε όλοι λάβει. Τελικά μετά από συμβουλή συναδέλφου από το συστεγαζόμενο Γυμνάσιο έτρεξα το eschoolTool σε command prompt και με
eschooltool -rp -u=  username(το κλασικό) και -p= password(πάλι το κλασικό)  μπήκα κανονικά. Παραθέτω τα μηνύματα που μου έβγαζε όταν δεν συγχρόνιζε ώστε να δει κάποιος αν του έχουν παρουσιαστεί τα ίδια.
Υ.Γ. Το 2ο ήταν πολύ καθησυχαστικό....


Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: za√'ag στις 28 Ιαν 2010, 08:06:55 ΜΜ
Ο υπολογιστής που το εγκαταστήσαμε, λόγω προβλημάτων που έχει (πέρα από το e-school) πρόκειται να φορμαριστεί. Και μιας και αγοράστηκε ένας πιο καινούριος, το e-school θα εγκατασταθεί εκεί.

1) Τι θα γίνει με την υπάρχουσα βάση του e-school που είναι εγκαταστημένη στον παλιό ;;


Το eschool έχει τη δυνατότητα δημιουργίας αντιγράφου ασφαλείας τοπικά (δες μενού).
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

poursali

@Crazy_Waters

για να κανεις συγχρονισμο χρειαζεσαι τους κωδικους του σχολειου (αυτους για το email) και οχι τους κωδικους του eschool

επισης για να κανεις αναβαθμιση στην εκδοση βαζεις τους κωδικους του υπολογιστη σου (τοπικος λογαριασμος χρηστη - με δικαιωματα υπερχρηστη προφανως)
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Crazy_Waters

Για το συγχρονισμό έβαζα τους σωστούς κωδικούς, απλά αφού δεν γίνονταν ο αρχικός συγχρονισμός δε δοκίμαζα να συνδεθώ στην τοπική βάση. Μετά το συγχρονισμό δεν μπορούσα να συνδεθώ στην εφαρμογή μέχρι να κάνω reset τους "κλασικούς" κωδικούς. Τελικά δεν δοκίμασα να κάνω σήμερα τη μετάπτωση γιατί ακόμα περνάμε βαθμούς.

andreas_p

Καρδιά και ψυχή συνάδελφοι ....
http://www.alfavita.gr/ank_b/ank29_1_10_0322.php

toufeki

Τα 3 Κ συνάδελφε, τα 2 τα είπες το τρίτο είναι ευκόλως εννοούμενο.
Έτσι όπως το πάει αυτή, σε λίγο θα μας βάλει να πληρώνουμε κιόλας.
Βρε μπας και μας πέρασε για μαζόχες;

toufeki

"Μπορούμε, γιατί κάθε φορά που βάζουμε στόχους ως έθνος, ως πολιτεία μπορούμε να τους πετύχουμε. "

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ. ΑΦΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ, ΤΟΤΕ ΤΟ "ΕΘΝΙΚΗΣ" ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΒΓΑΛΕ ΑΠΟ ΤΟ ΛΟΓΟΤΥΠΟ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ.
Όχι ότι σήμαινε και τίποτα εκεί που ήταν, αλλά τουλάχιστον να μην υποτιμά την νοημοσύνη μας.

Σημ: Βρε καλά κάνω εγώ και κρατώ τουφέκι, αυτή σε λίγο θα μας κάνει επιστράτευση.
Ούτε στρατηγός πριν τον αγώνα δε κάνει τέτοια δήλωση.




za√‘ag

Τα νεώτερα....

Επικοινώνησα με τον τεχνικό υπεύθυνο ΠΛΗΝΕΤ μας και μου είπε ότι θα το αναλάβει εξ ολοκλήρου !!!!

Οπότε ... όλα είναι μια χαρά !!

ΥΓ.
1) Κλείνοντας το τηλ. μου είπε: "Μη σε νοιάζει για το e-school .... το νου σου στο πρόγραμμα μηχανογράφησης που χρησιμοποιείτε (να κρατάς αντίγραφα κλπ) μιας και αυτό ... δουλεύει !!!"
2) Έχω φυλάξει τις οδηγίες σας.... (ευχαριστώ)
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

za√‘ag

Παράθεση από: toufeki στις 29 Ιαν 2010, 06:54:18 ΜΜ
"Μπορούμε, γιατί κάθε φορά που βάζουμε στόχους ως έθνος, ως πολιτεία μπορούμε να τους πετύχουμε. "

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ. ΑΦΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ, ΤΟΤΕ ΤΟ "ΕΘΝΙΚΗΣ" ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΒΓΑΛΕ ΑΠΟ ΤΟ ΛΟΓΟΤΥΠΟ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ.
Όχι ότι σήμαινε και τίποτα εκεί που ήταν, αλλά τουλάχιστον να μην υποτιμά την νοημοσύνη μας.

Σημ: Βρε καλά κάνω εγώ και κρατώ τουφέκι, αυτή σε λίγο θα μας κάνει επιστράτευση.
Ούτε στρατηγός πριν τον αγώνα δε κάνει τέτοια δήλωση.





Για να μην ξεχνιόμαστε ... εγώ είμαι "μάχιμος" ... μπροστά δηλ. (αν και το απολυτήριο του στρατού μου το αλλάξανε πρόσφατα για τα "μετώπισθεν" :)  )

@ toufeki ... το όπλο και τα μάτια σου !!!
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

andreas_p


toufeki

100 + 1 μέρες.

"8. Το E-SCHOLL ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

Σκοπός του e-school είναι η άμεση και εύκολη πρόσβαση από όλους τους πολίτες στα θέματα της Εκπαίδευσης. Ο πολίτης αποκτά πρόσβαση στα δημόσια σχολικά δεδομένα. Απλοποιούνται οι γραφειοκρατικοί μηχανισμοί. Το e-school αποτελεί το κέντρο του πληροφοριακού συστήματος και υποστηρίζει τα σχολεία όλη τη χρονιά. Η σημασία του έργου είναι μεγάλη και αφορά τον εκσυγχρονισμό της Εκπαίδευσης όσο και των υπηρεσιών προς τον πολίτη."

Συνάδελφοι, πάρτε το αλλιώς και ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΕΙΤΕ.
Εξάλλου δεν θα είναι μόνο τα δεδομένα(προσωπικά) των παιδιών μας στη βάση(σε κοινή θέα) αλλά και τα δικά μας.
Ξυπνήστε επιτέλους.

toufeki

Μπράβο στην ΕΛΜΕ Χανίων.

http://www.elme-chanion.gr/