e-School ?

Ξεκίνησε από Wizard, 02 Δεκ 2008, 09:14:58 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

P.Tsiotakis

Στο ΚΕΠΛΗΝΕΤ Ν. Κορινθίας παρότι δεν εμπλεκόμαστε στη διαδικασία αυτή καθώς είναι εκτός των αρμοδιοτήτων του αναγνωρίζοντας πως η εγκατάσταση του eschool αποδεικνύεται μια επίπονη εργασία που δοκιμάζει την υπομονή ακόμη και των συναδέλφων πληροφορικών σε γυμνάσια και λύκεια, κρίναμε πως μπορούμε να συμβάλλουμε στην προσπάθεια ως εξής: στο νέο εξυπηρετητή διαδικτύου (web server) του ΚΕΠΛΗΝΕΤ δημιουργήσαμε έναν ιστότοπο με τη δομή forum συζητήσεων με θέμα το eschool. Στον ιστότοπο αυτό μπορούν να καταγραφούν όλα τα προβλήματα/αστοχίες/λάθη που παρατηρούνται κατά την εγκατάσταση της εφαρμογής από τις μονάδες του νομού μας καθώς και η απάντηση/λύση σε αυτά. Πρέπει να επισημανθεί ότι η εμπειρία μας σχετικά με την εφαρμογή είναι πάρα πολύ μικρή, συνεπώς δε μπορούμε να απαντήσουμε εμείς στα ερωτήματά σας. Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να δημιουργήσουμε μια λίστα με όλα τα καταγεγραμμένα προβλήματα που έχουν διαπιστωθεί καθώς και τη λύση τους ώστε αυτή η λίστα να είναι προσβάσιμη σε όλους σας. Για να επιτύχει το εγχείρημα, πρέπει λειτουργώντας σε ομαδο-συνεργατικό πνεύμα να επισκέπτεστε την ιστοσελίδα  http://plinet.kor.sch.gr/eschool/ και να διαθέτετε λίγο χρόνο ώστε να καταγράψετε το πρόβλημα που σας προέκυψε και πώς τελικά το επιλύσατε ή να αναμένετε κάποια απάντηση από άλλη μονάδα που το αντιμετώπισε επιτυχώς στο παρελθόν.

Όποιος κρίνει οτι μπορεί να γράψει ας το κάνει (εκτός φυσικά από παράπονα και επικριτικά σχόλια, δεν είναι αυτά ο στόχος μας)
Στείλαμε σχετικό μήνυμα στο eschoolsupport at ypepth.gr αλλά και στο eschoolsupport at epafos.gr αλλά δε γνωρίζουμε την ανταπόκρισή τους

toufeki

"(εκτός φυσικά από παράπονα και επικριτικά σχόλια, δεν είναι αυτά ο στόχος μας)"

Ok μήνυμα ελήφθη.
Με προλάβατε.
Έτοιμος είμουν  να  σας βομβαρδίσω.
....
Αν πάραυτα δείτε κανένα παράπονο, να ξέρετε ότι μάλωσα με την γυναίκα μου. >:D

"Στείλαμε σχετικό μήνυμα στο eschoolsupport at ypepth.gr αλλά και στο eschoolsupport at epafos.gr αλλά δε γνωρίζουμε την ανταπόκρισή τους"

Αν ποτέ μάθετε, ενημερώστε και μας, μη μας αφήνετε στα σκοτάδια, κρίμα είναι, και μεις Πληροφορικοί είμαστε. >:D


gimnasio

γεια σας κι από μένα!

Σήμερα είπα να εγκαταστήσω το eschool μιας κι ετοιμάστηκε ο Η/Υ! Περίμενα ότι κάτι δε θα πήγαινε καλά αλλά όχι από τόσο νωρίς. Δηλαδή στην παραμετροποίηση δε μ'αφήνει να επιλέξω την πλήρη και είναι ενεργές οι 2 επόμενες(σελ. 18). Καμιά ιδέα;


toufeki

...ναι, μια και είσαι καινούριος μάγειρας, το μυστικό είναι στο ανακάτεμα.
Δε θέλει ούτε πολύ γρήγορα ούτε πολύ αργά.
Άσε να σου δείξει μόνο του τη θέλει.  :angel:

poursali

Παράθεση από: gimnasio στις 23 Φεβ 2010, 11:58:34 ΜΜ
γεια σας κι από μένα!

Σήμερα είπα να εγκαταστήσω το eschool μιας κι ετοιμάστηκε ο Η/Υ! Περίμενα ότι κάτι δε θα πήγαινε καλά αλλά όχι από τόσο νωρίς. Δηλαδή στην παραμετροποίηση δε μ'αφήνει να επιλέξω την πλήρη και είναι ενεργές οι 2 επόμενες(σελ. 18). Καμιά ιδέα;



μαλλον εχεις εγκατεστημενη καποια sql απο αλλο προγραμμα και αυτο δεν αρεσει στον επαφο που τα θελει ολα για την παρτυ του. δες στην προσθαφαιρεση προγραμματων αν εχω δικιο και βλεπουμε
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

toufeki

..και επειδή κάποιοι είσαστε έτοιμοι να μου τα πείτε, ....
ένα έχω να σας πω. Όσο σχετική είναι η μαγειρική με την διδασκαλία της πληροφορικής στα σχολεία, άλλο τόσο σχετικό είναι το e-skroutz με το ΦΕΚ διορισμού μου.

gimnasio

Παράθεση από: poursali στις 24 Φεβ 2010, 12:05:31 ΠΜ
μαλλον εχεις εγκατεστημενη καποια sql απο αλλο προγραμμα και αυτο δεν αρεσει στον επαφο που τα θελει ολα για την παρτυ του. δες στην προσθαφαιρεση προγραμματων αν εχω δικιο και βλεπουμε

επειδή σε αυτό το σχολείο δε βρίσκομαι καθημερινά (είμαι σε 2), εάν όντως υπάρχει κάποια sql θα πρέπει να κάνω απεγκ/ση;

poursali

Παράθεση από: gimnasio στις 24 Φεβ 2010, 12:13:56 ΠΜ
επειδή σε αυτό το σχολείο δε βρίσκομαι καθημερινά (είμαι σε 2), εάν όντως υπάρχει κάποια sql θα πρέπει να κάνω απεγκ/ση;

τωρα με ασφαλεια δεν μπορω να το πω, γιατι δεν μπορω να ξερω απο ποια αλλη εφαρμογη χρησιμοποιειται... στη θεση σου θα εκανα ενα πληρες backup πριν κανω αλλαγες...
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

gimnasio

Παράθεση από: poursali στις 24 Φεβ 2010, 12:19:01 ΠΜ
τωρα με ασφαλεια δεν μπορω να το πω, γιατι δεν μπορω να ξερω απο ποια αλλη εφαρμογη χρησιμοποιειται... στη θεση σου θα εκανα ενα πληρες backup πριν κανω αλλαγες...
καλώς θα το κοιτάξω μεθαύριο και θα σου πω. Καμιά άλλη ιδέα;

poursali

Παράθεση από: gimnasio στις 24 Φεβ 2010, 12:33:29 ΠΜ
καλώς θα το κοιτάξω μεθαύριο και θα σου πω. Καμιά άλλη ιδέα;

προς το παρον αυτο.. αλλα εχω εγω μια απορια, γιατι κανεις εσυ την εγκατασταση? δεν υπηρχε υπευθυνος για αυτη τη δουλεια οπως σε ολα τα σχολεια? (δλδ σχεδον ολα, ξερω αλλο ενα μεχρι τωρα που δεν οριστηκε κανεις)
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

gimnasio

Παράθεση από: poursali στις 24 Φεβ 2010, 12:42:44 ΠΜ
προς το παρον αυτο.. αλλα εχω εγω μια απορια, γιατι κανεις εσυ την εγκατασταση? δεν υπηρχε υπευθυνος για αυτη τη δουλεια οπως σε ολα τα σχολεια? (δλδ σχεδον ολα, ξερω αλλο ενα μεχρι τωρα που δεν οριστηκε κανεις)

όχι δε δέχτηκε κανείς να κάνει την εγκ/ση.

P.Tsiotakis

Παράθεση από: gimnasio στις 23 Φεβ 2010, 11:58:34 ΜΜ
Σήμερα είπα να εγκαταστήσω το eschool μιας κι ετοιμάστηκε ο Η/Υ! Περίμενα ότι κάτι δε θα πήγαινε καλά αλλά όχι από τόσο νωρίς. Δηλαδή στην παραμετροποίηση δε μ'αφήνει να επιλέξω την πλήρη και είναι ενεργές οι 2 επόμενες(σελ. 18). Καμιά ιδέα;

μου έχει τύχει
σημαίνει οτι έχει προηγηθεί αποτυχημένη εγκατάσταση. Και σε μένα ΔΕΝ έβγαζε κάποια κατάλοιπα της βάσης...

ΚΑτέβασε τον SQL Server Express 5.0 (http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=4C6BA9FD-319A-4887-BC75-3B02B5E48A40&displaylang=en) και εγκατέστησέ τον. Μετά απεγκατέστησε τον

Έτσι φεύγουν όλα τα κρυμμένα αρχεία της βάσης σίγουρα.

Μετά ξεκίνα ξανά την εγκατάσταση

gimnasio

Παράθεση από: Τσιωτάκης Παναγιώτης στις 24 Φεβ 2010, 09:45:46 ΠΜ
μου έχει τύχει
σημαίνει οτι έχει προηγηθεί αποτυχημένη εγκατάσταση. Και σε μένα ΔΕΝ έβγαζε κάποια κατάλοιπα της βάσης...

ΚΑτέβασε τον SQL Server Express 5.0 (http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=4C6BA9FD-319A-4887-BC75-3B02B5E48A40&displaylang=en) και εγκατέστησέ τον. Μετά απεγκατέστησε τον

Έτσι φεύγουν όλα τα κρυμμένα αρχεία της βάσης σίγουρα.

Μετά ξεκίνα ξανά την εγκατάσταση

Απ'ότι ρώτησα κανείς δεν προσπάθησε να το εγκ/σει. Τώρα είναι η πρώτη φορά.

Στον Η/Υ μπαίνω ως admin με το όνομα του σχολείου. Δε νομίζω να φταίει αυτό. Μήπως πρέπει να φαίνεται administrator; Ν'αλλάξω το όνομα; Μήπως θέλει και κωδικό; Γιατί δεν έχει οριστεί.

poursali

δεν ειναι αναγκαια απο παλια προσπαθεια εγκαταστασης.. και στο δικο μας μηχανημα ειχε το ιδιο προβλημα, αν και ηταν καινουριος... υποψιαζομαι να ηταν απο το office 2007 αλλα δεν ειμαι σιγουρος

ο πιο σιγουρος τροπος ειναι με το εργαλειο απεγκαταστασης του ΕΠΑΦΟΥ που εχω και αν θελεις σου δινω, αλλα να εισαι πρωτα βεβαιος οτι δεν θα εχει καποια παρενεργεια αυτη η κινηση, για αυτο ειπα να κρατησεις πρωτα ενα πληρες backup...

αν θελεις το αρχειο στειλε μου ΠΜ
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

gimnasio

#569
τι ακριβώς απεγκαθιστά αυτό που έχεις; Την sql; Να μην κάνω δηλαδή απ/ση από πίνακα ελέγχου αλλά με το εργαλείο που έχεις για πιο σίγουρα;