e-School ?

Ξεκίνησε από Wizard, 02 Δεκ 2008, 09:14:58 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Χαίρομαι που ζει ο έπαφος από το κράτος! Μειώνεται και η ανεργία στον κλάδο!  ;D
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Antigonh

Παράθεση από: toufeki στις 02 Φεβ 2010, 11:05:52 ΠΜ
Καλά το είπες Λάμπρο. Θεωρητικά. Διότι πρακτικά υπάρχει ένα μικρό Γυμνάσιο κάπου στην Ρόδο που δεν το λειτουργεί.
Λειτουργεί όμως το δ-φάση. (της ίδιας εταιρίας)

Τολμώ να πω ότι υπάρχει κι άλλο ένα Γυμνάσιο που δεν το λειτουργεί, αλλά αυτό φαντάζομαι θα αλλάξει μέχρι 30/06.

Gnirut

Παρακαλώ συνάδελφοι όχι άλλο e-school.
Δεν μπορώ να βλέπω να ρωτάνε απορίες για το e-school.
Δεν είμαστε debuggers είμαστε χρήστες.
Το e-school έχει support.
Στις ώρες που έχουμε διαθέσιμες για e-school τηλεφωνάμε στο support, εαν απαντήσουν έχει καλώς, εαν όχι στα ... μας (είτε ανδρικά, είτε γυναικεία κατά περίπτωση) μέχρι να απαντήσουν ή να δουλέψει από μόνος του ο συγχρονισμός, η μετάπτωση, η κατάπτωση, η επίπτωση, η περίπτωση ή όπως αλλιώς τη λένε τέλος πάντων.

Ε άμα πιαα...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Αντιγόνη, ο τολμών νικά, λέγαμε στο στρατό...

Κατά τα άλλα, gnirut, εγώ σίγουρα συμφωνώ με όσα έγραψες (με το νόημα, όχι με τις εκφράσεις...). Το παραζαλίσαμε με το eschool.... παρόλα αυτά, αν και εγώ δεν ανήκω στο eschool support, θα το θεωρούσα χαρά μου αν μπορούσα να βοηθήσω κάποιον, μιας και το έστησα σε 12 σχολεία και απέκτησα μικρή εμπειρία από κάποια λάθη που μου εμφανίστηκαν.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Δημήτρης Γκίνης

@ dkotanid: Πες στον φίλο σου ότι :
Στα win 7 εκτός από την απενεργοποίηση του UAC πρέπει να κάνεις και την εξής αλλαγή στην διαδικασία εγκατάστασης:
στην φάση της εγκατάστασης των ψηφιακών πιστοποιητικών, κάνε την εγκατασταση στις Αξιοπιστες και όχι στις Ενδιαμεσες αρχες εκδοσης Πιστοποιητικων  μεσα από το μενου του IE-> Εργαλεια -> Επιλογες Ιντερνετ -> Για προχωρημενους -> Πιστοποιητικα. (αυτή είναι η απάντηση που μου έστειλαν).
Στην πράξη, μόλις κάνεις δεξί κλικ στο πιστοποιητικό για να ξενικήσει η εγκατάσταση, σε κάποιο από τα επόμενα βήματα που ακολουθούν (δεν θυμάμαι σε ποιο, 1ο , 2ο ή 3ο) μην βιαστείς να πατήσεις ΕΠΟΜΕΝΟ, παρά ψάψε για αυτό που περιγράφω πιο πάνω.

toufeki

...το e-skroutz μοιάζει με τον _____________.
Όσο το χαϊδεύεις, σηκώνει κεφάλι. >:D


Σας άρεσε ε; Πονηρούληδες.
Τώρα κατάλαβα γιατί τόσα "χάδια". >:D

Gnirut

"συμφωνώ με όσα έγραψες (με το νόημα, όχι με τις εκφράσεις...)"

Έχεις δίκιο δεν έπρεπε να βάλω ...
επρεπε να βάλω το πιο politically correct: "στα αχαμνά μας" ή "στα γεννητικά μας όργανα" ή "στα γεννητικά μας μόρια" ή "στα παπάρια μας" αν και το τελευταίο είναι φαλλοκρατικό και δεν θα συμφωνήσουν οι γυναίκες συνάδελφοι. Η ουσία πάντως είναι ότι για το e-school μιλάμε τόσην ώρα...  :angel:

ps
Καλά υπάρχουν σχολεία που έχουν windows 7; I can't beliiieve iiit...  :o
Να σκεφτείτε το PC που αναβαθμίσαμε για το e-school είχε μνήμη 256 Mb. Για αναβάθμιση PCιου ούτε λόγος από τον διευθυντή που προτίμησε να πάρει καινούργια καφετιέρα, εδώ που τα λέμε είναι πιο χρήσιμη...  8)

toufeki


Antigonh

Παράθεση από: Gnirut στις 02 Φεβ 2010, 02:06:31 ΜΜ
Παρακαλώ συνάδελφοι όχι άλλο e-school.
Δεν μπορώ να βλέπω να ρωτάνε απορίες για το e-school.
Δεν είμαστε debuggers είμαστε χρήστες.
Το e-school έχει support.
Στις ώρες που έχουμε διαθέσιμες για e-school τηλεφωνάμε στο support, εαν απαντήσουν έχει καλώς, εαν όχι στα ... μας (είτε ανδρικά, είτε γυναικεία κατά περίπτωση) μέχρι να απαντήσουν ή να δουλέψει από μόνος του ο συγχρονισμός, η μετάπτωση, η κατάπτωση, η επίπτωση, η περίπτωση ή όπως αλλιώς τη λένε τέλος πάντων.

Ε άμα πιαα...

Δυστυχώς θα στεναχωρήσω το συνάδελφο μιας και θα σας ζητήσω να μου λύσετε τις παρακάτω απορίες σχετικά με το eschool τις οποίες το επίσημο support δε νομίζω ότι θα είναι σε θέση να μου λύσει....

α) Γιατί η εγκατάσταση του e-school συνοδεύεται από ένα τεράστιο εγχειρίδιο το οποίο τρομάζει με τον όγκο του κάθε αδαή, ή προσποιούμενο τον αδαή, εν δυνάμει χρήστη;

β) Γιατί η μετάπτωση συχνά όπως ακούω οδηγεί σε νευρική κατάπτωση τον επίδοξο τιθασευτή του διαβόητου αυτού λογισμικού;

γ) Για ποιο λόγο ο συγχρονισμός αποδεικνύεται συχνά πυκνά μακροχρονισμός ή και αχρονισμός;

δ) Γιατί στις κατ΄ιδίαν συζητήσεις με τον κατά τα άλλα λαλίστατο συνάδελφο Πληροφορικό, όταν θίγεται το θέμα e-school πάντα με κάποιο μαγικό τρόπο του "τυχαίνει κάποια δουλίτσα" ή "πρέπει να πάρει τα παιδιά από το σταθμό" κλπ κλπ;

Πάντως πέρα από την πλάκα, όταν, και αν, μου δημιουργηθούν απορίες  τεχνικής φύσεως αν δεν έχει κλείσει το thread θα  απευθυνθώ μάλλον στο συνάδελφο Λάμπρο που τέλοσπάντων έχει δει και πέντε πράγματα παραπάνω από μένα.  Τι λές συνάδελφε Λάμπρο να υπολογίζω στη μελλοντική σου συμβουλή κι αχρείαστη να'ναι που λένε;

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Εγώ Αντιγόνη είμαι πληροφορικάριος (μπλιαχ, τι όρος...), με δουλίτσα και παντρεμένος, αλλά δεν έχω παιδιά  ;D που πρέπει να πάρω από το σταθμό.

Επομένως, αν κάτι δεν πάει καλά και ΤΥΧΕΙ να το έχω ξαναδεί, πραγματικά πολύ ευχαρίστως θα απαντήσω.

Καλέ μου συνάδελφε grinut,
τα γραφόμενά σου (με την υπογραφή grinut) βγάζουν πολύ πόνο και καημό... πράγματι, η ουσία είναι το eschool, αλλά δε νομίζω ότι είναι ό,τι χειρότερο σου έχει τύχει στη ζωή σου, για να μας το μεταφέρεις χωρίς τις τρεις τελίτσες!  8)
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

dim

Παράθεση από: toufeki στις 02 Φεβ 2010, 04:39:34 ΜΜ
...το e-skroutz μοιάζει με τον _____________.
Όσο το χαϊδεύεις, σηκώνει κεφάλι. >:D


Σας άρεσε ε; Πονηρούληδες.
Τώρα κατάλαβα γιατί τόσα "χάδια". >:D

και πάλι.....!!!

Παράθεση από: toufeki στις 02 Φεβ 2010, 04:39:34 ΜΜ
...το e-skroutz μοιάζει με τον _____________.
Όσο το χαϊδεύεις, σηκώνει κεφάλι. >:D


Σας άρεσε ε; Πονηρούληδες.
Τώρα κατάλαβα γιατί τόσα "χάδια". >:D

Eίσαι απίστευτος!!!
Είσαι καυστικός ...!!!
Είσαι πετυχημένος!!!
Είσαι πραγματικό όπλο!!
Χαίρομαι που υπάρχεις!

toufeki

Ήρεμα γιατί θα μας παρεξηγήσουν.
Αν είσαι συναδέλφισα, αξίζει την παρεξήγηση.
Αν είσαι όμως συνάδελφος τότε τι γίνεται; >:D


elias

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 02 Φεβ 2010, 07:24:42 ΜΜ
Εγώ Αντιγόνη είμαι πληροφορικάριος (μπλιαχ, τι όρος...)

offtopic αλλά μάλλον σωστά αηδιάζεις από την στιγμή που δεν υπάρχει τέτοιος όρος (βλέπε http://www.greek-language.gr). Το "πληροφορικάριος" δεν το βρίσκει, ενώ βρίσκει το "πληροφορικός" ή "πληροφοριακός".

za√‘ag

Παράθεση από: toufeki στις 02 Φεβ 2010, 04:39:34 ΜΜ
...το e-skroutz μοιάζει με τον _____________.
Όσο το χαϊδεύεις, σηκώνει κεφάλι. >:D


Σας άρεσε ε; Πονηρούληδες.
Τώρα κατάλαβα γιατί τόσα "χάδια". >:D

Un-παίκτ-able ... όπως κάθε φορά  >:D
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

andreas_p

και η ΕΛΜΕ Πειραιά σε στηρίζει.

http://www.alfavita.gr/ank_b/ank3_2_10_752.php

Εσύ δε θα στηρίξεις την αξιοπρέπειά σου;

Αν θες μπορείς να γίνεις λάστιχο !!!!