e-School ?

Ξεκίνησε από Wizard, 02 Δεκ 2008, 09:14:58 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dora

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Α γειά σου!!!!!!!!!!!!  :-)
Επιτέλους βρήκα ένα συνάδελφο που μοιάζουμε!
Γιατί να φερόμαστε σαν φοβισμένα ανθρωπάκια που τρέμουν τον ίσκιο τους και όχι σαν ώριμοι, απαιτητικοί και ενημερωμένοι επαγγελματίες!!
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Katrina είμαστε πολύ που μοιάζουμε. .......................Απλά δεν είμαστε στον ίδιο χώρο για να φαινόμαστε.
Ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη.

Για να ακούμπήσω το δαχτυλάκι μου στο υπολογιστή του σχολείου πρέπει να μου γίνει αίτηση με πρωτόκολο.
Εγώ είμαι καθηγήτρια. Μπαίνω μέσα στην τάξη και τα παιδιά με ακούν και με σέβονται. Τα εκπαιδεύω και καμαρώνω όταν έρχεται παλιός μαθητής και μου λέει "Ευχαριστώ, μαζί σας έμαθα τι σημαίνει προγραμματισμός". ΄
Πίστεψέ με δεν θα έρθεις κανείς να σου πει μπράβο για το συνημμένο που έγραψες ούτε για το αν κάθεσε και μετά τοδιδακτικό σου ωράριο για το e-school.

Ξέρετε τι έχω καταλάβει ........αν βάλεις από την αρχή τα όριά σου ...σε ΣΕΒΟΝΤΑΙ διαφορετικά οι άλλοι.

Ελα να πει κάποιος από αυτούς που ασχολούνται με το e-school δεν μπορώ άλλο...και να δήτε μετά κράξιμο που θα του κάνουν.

Αλλά καλά να πάθουμε τέτοια θέλουμε................


psaromeni

Αυτο ακριβώς την επιβράβευση για τη δουλειά σας να την περιμένετε από τους μαθητές σας...

dora

Και συνεχίζω γιατί ....φόρτωσα τώρα.....

Μας κουνάνε το κοκαλάκι .................
...με λιγότερες ώρες
...με καμιά αδειούλα
...και ότι άλλο ......παρακαλάει κάποιος για το σταμάχι του-τομάρι του να έχει

και εμείς σαν τα σκυλάκια κουνάμε την ουρά μας.

Ή δουλεύουμε όλοι μαζί για την εκπαίδευση ή γινόμαστε κλητήρες για τους συναδέλφους.

Βάζω αυτό το δίλημα και σας προκαλώ να μου απαντήσετε ...............πριν αρχίσετε πάλι να κάνετε απορίες για το e-school.

za√‘ag

Όλα καλά ....

Αλλά μόνοι μας τα λέμε .. μόνοι μας τα ακούμε!!!

Είδατε να ιδρώνει κανένα αυτί; Οι ανακοινώσεις συνεχίζουν και κανένας δεν παίρνει θέση ...
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

za√‘ag

Παράθεση από: toufeki στις 25 Ιαν 2010, 03:53:02 ΜΜ
Μη σε παίρνει από κάτω Αντιγόνη μου.
Δώσε προτεραιότητα στα εκπαιδευτικά σου καθήκοντα και χέστους όλους τους άλλους.

Και κάτι άλλο. Έχω να αφιερώσω την παρακάτω ωδή στους φωστήρες της δημόσιας διοίκησης ως Παναγιώτης Πέντσας καθηγητής Πληροφορικής Δευτεροβάθμιας Ελληνικής Εκπ/σης:

"Αι σιχτήρ πια με τους καραγκιόζηδες και τους βολεψάκηδες γραφειοκράτες.
Είπαμε να βοηθήσουμε την διοίκηση αλλά όχι και να μας ξε....σουν.
Τι είμαστε ρε για να μας βγάλετε τον καρκίνο ε;
Άβουλα όντα είμαστε; Φοβητσιάρηδες είμαστε; Αγράμματοι είμαστε;
Άντε παρατάτε μας πια. Προτιμώ να βγάλω τον καρκίνο με ένα μπουκάλι ουίσκι κάθε μέρα."


Συγγνώμη για το ύφος μου, αλλά τα είχα μέσα μου και ήθελα να τα πω.


Μαζί σου !!! Αλλά χωρίς ουίσκι ... προτιμώ καμιά βότκα και τσιγάρα
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

toufeki

...γεια σου ρε Βαγγέλη παλιόφιλε, που είσαι χαμένος; >:D

za√‘ag

Παράθεση από: toufeki στις 27 Ιαν 2010, 08:47:18 ΜΜ
...γεια σου ρε Βαγγέλη παλιόφιλε, που είσαι χαμένος; >:D

Διαβάζω και σχεδιάζω μαθήματα για το Scratch κλπ.... το οποίο έχει πολύ καλή ανταπόκριση από τους μαθητές και ειδικά τους "αδύνατους" ... αυτούς που έχουν μαθησιακές δυσκολίες ντε ...
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

toufeki

...άντε τελείωνε για να δούμε και μεις λίγο φως.

Σημ: Θα μας δείξεις και μας τι έκανες. Δέ θα μας κρατήσεις στο σκοτάδι, έτσι δεν είναι; :)

za√‘ag

Για τους "καλούς φίλους" κάτι θα γίνει ;)
Για τους άλλους όμως ... θα τους αφήσω στο σκότος ... ας τους φωτίσει ο e-skroutz και ... η "ομάδα υποστήριξης" .... κακίιιιιεεεες
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Καρκαμάνης Γεώργιος

Ορισμένες φορές όσα λιγότερα ξέρεις, τόσα καλύτερα είναι.

Για την φίλη μας που είναι ωρομίσθια, καλό είναι να μην ασχοληθεί με το eschool γιατί δεν είναι μόνο η εγκατάσταση που θα κάνεις αλλά έπεται και συνέχεια, συγχρονισμός μετάπτωση χρηση. Αν τα καταφέρεις μια φορά και κάνεις την εγκατάσταση, τότε την πάτησες και θα σου το φορτώσουν χωρίς να καταλάβεις.

Πολλές μεταπτώσεις στο Γυμνάσιο μπορούν να γίνουν; Γνωρίζει κανείς;

Για τον συνάδερφο της Πρωτοβάθμιας, με τον συγχρονισμό εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα; και αν ναι, τι ακριβώς ;

psaromeni

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 28 Ιαν 2010, 12:21:07 ΠΜ
Ορισμένες φορές όσα λιγότερα ξέρεις, τόσα καλύτερα είναι.

Για την φίλη μας που είναι ωρομίσθια, καλό είναι να μην ασχοληθεί με το eschool γιατί δεν είναι μόνο η εγκατάσταση που θα κάνεις αλλά έπεται και συνέχεια, συγχρονισμός μετάπτωση χρηση. Αν τα καταφέρεις μια φορά και κάνεις την εγκατάσταση, τότε την πάτησες και θα σου το φορτώσουν χωρίς να καταλάβεις.

Με γλύτωσε η μη ύπαρξη ADSL γραμμής... ;)

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 28 Ιαν 2010, 12:21:07 ΠΜ
Πολλές μεταπτώσεις στο Γυμνάσιο μπορούν να γίνουν; Γνωρίζει κανείς;

Γιώργο,

η διαδικασία της μετάπτωσης στα γυμνάσια έχει σχεδιαστεί για να πραγματοποιηθεί μία φορά.
Παρόλα αυτά μπορεί να επαναληφθεί, υπό την προϋπόθεση ότι θα διαγραφούν τα ίχνη στους πίνακες που βρίσκονται κεντρικά. Για να γίνει αυτό, θα πρέπει απλά να τρέξεις ένα batch αρχειάκι, το οποίο για ευνόητους λόγους δεν μπορεί να ανέβει προς δημόσια χρήση.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

poursali

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 28 Ιαν 2010, 10:23:58 ΠΜ
Γιώργο,

η διαδικασία της μετάπτωσης στα γυμνάσια έχει σχεδιαστεί για να πραγματοποιηθεί μία φορά.
Παρόλα αυτά μπορεί να επαναληφθεί, υπό την προϋπόθεση ότι θα διαγραφούν τα ίχνη στους πίνακες που βρίσκονται κεντρικά. Για να γίνει αυτό, θα πρέπει απλά να τρέξεις ένα batch αρχειάκι, το οποίο για ευνόητους λόγους δεν μπορεί να ανέβει προς δημόσια χρήση.

το αρχειο στο οποιο αναφερεσαι το εχω και εγω.. αλλα εχω μια απορια γιατι να μην ανεβει? μου διαφευγει καποιος απο τους λογους?
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: poursali στις 28 Ιαν 2010, 11:34:53 ΠΜ
το αρχειο στο οποιο αναφερεσαι το εχω και εγω.. αλλα εχω μια απορια γιατι να μην ανεβει? μου διαφευγει καποιος απο τους λογους?

Αναλαμβάνεις εσύ την ευθύνη ότι θα χρησιμοποιηθεί σωστά και ότι δεν θα ζητήσει κάποιος "ρέστα" ότι έχασε όλες τις αλλαγές του από την προηγούμενη μετάπτωση; Αν ναι, τότε ανέβασέ το.

Πιστεύω ότι αν το support έκρινε ότι θα μπορούσε να δοθεί δημόσια, θα το είχε ήδη κάνει, καθώς θα τους απάλλασσε από μερικά τηλεφωνήματα. Εναλλακτικά, προτείνω να επικοινωνεί κάθε ενδιαφερόμενος με το support (έστω όταν τα καταφέρει...) και να του το στείλουν από εκεί. Αυτή είναι η γνώμη μου.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

za√‘ag

Για πείτε μου κάτι ....

Ο υπολογιστής που το εγκαταστήσαμε, λόγω προβλημάτων που έχει (πέρα από το e-school) πρόκειται να φορμαριστεί. Και μιας και αγοράστηκε ένας πιο καινούριος, το e-school θα εγκατασταθεί εκεί.

1) Τι θα γίνει με την υπάρχουσα βάση του e-school που είναι εγκαταστημένη στον παλιό ;;
2) Ποιος θα κάνει πάλι όλο αυτό το "πανηγύρι" με την απεγκατάσταση/επανεγκατάσταση στο νεο και μεταφορά δεδομένων από το παλιό πρόγραμμα που ΑΥΤΟ χρησιμοποιούμε (με το e-school δεν μπορέσαμε να κάνουμε ούτε συχρονισμό ούτε τίποτα άλλο χρήσιμο);;;


Αυτά τα έχω ρωτήσει και με μέιλ στην ομάδα υποστήριξης εδώ και καιρό αλλά ΔΕΝ πήραμε απάντηση ...

Ελπίζω να μπορεί κάποιος εδώ να μου δώσει μια ικανοποιητική απάντηση (χωρίς βέβαια να χάσω πολύτιμες διδακτικές ώρες ή να ασχοληθώ με το e-school μετά το ωράριό μου)
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ