e-School ?

Ξεκίνησε από Wizard, 02 Δεκ 2008, 09:14:58 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

P.Tsiotakis

κάτι έχει η μέρα σήμερα και όλοι είσαστε σπίρτα για καυγά στο στεκι

κρίμα που ηρέμησα και δε μπορώ να συμμετάσχω.

Έχεις οργανική στο σχολείο; Μπορείς να κάνεις την πάπια, αλλά θα το βρεις πάνω σου του χρόνου;
Αλλιώς θα το βρει άλλος συνάδελφός μας.

Κάνε εξηγήσεις με το διευθυντή σου (έτσι έκανα εγώ) να ξέρει ΟΛΕΣ τις παραμέτρους και ξεκινα το σιγα σιγα με βοήθεια ενδεχομένως από το σύλλογο τώρα που όλοι τρώνε το πακέτο και υπάρχει συζήτηση!

andreas_p

Ναι, Παναγιώτη έχεις δίκιο.  Φτάνει ως εδώ. Ας αφήσουμε την παγωνιά μόνο έξω. (-3 οC τώρα)

Antigonh

Παράθεση από: Τσιωτάκης Παναγιώτης στις 24 Ιαν 2010, 09:12:36 ΜΜ
κάτι έχει η μέρα σήμερα και όλοι είσαστε σπίρτα για καυγά στο στεκι

κρίμα που ηρέμησα και δε μπορώ να συμμετάσχω.

Έχεις οργανική στο σχολείο; Μπορείς να κάνεις την πάπια, αλλά θα το βρεις πάνω σου του χρόνου;
Αλλιώς θα το βρει άλλος συνάδελφός μας.

Κάνε εξηγήσεις με το διευθυντή σου (έτσι έκανα εγώ) να ξέρει ΟΛΕΣ τις παραμέτρους και ξεκινα το σιγα σιγα με βοήθεια ενδεχομένως από το σύλλογο τώρα που όλοι τρώνε το πακέτο και υπάρχει συζήτηση!

Απ' ότι κατάλαβα σε μας ανατίθεται de facto το eschool. Μάλιστα. Θα δω τι θα κάνω ανάλογα με το χρόνο που διαθέτω. Δεν έχω οργανική, ο συνάδελφος που έχει τη θέση επιστρέφει του χρόνου και υπάρχει και άλλος Πληροφορικός στο σχολείο, με οργανική κι αυτός. Πάντως το eschool δεν το δουλεύει κανείς.
Δεν υπάρχει θέμα καυγά, μια ανθρώπινη απάντηση έψαχνα. Το στέκι δεν είναι (και) γι' αυτό; Να ρωτάμε  να μαθαίνουμε και να ανταλλάσουμε  εμπειρίες;
Ευχαριστώ Παναγιώτη για την απάντηση.

evry

Κοίτα το eschool πάει πακέτο με την οργανική. Θα ήταν προσβολή για τον άλλο συνάδελφο να πάρεις εσύ όλη την τεχνογνωσία και να φύγεις. Νομίζω πρέπει να μεταφέρεις και λίγη σε αυτόν ;)
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Gnirut

Κύττα Αντιγόνη μέχρι 30/6 θα πρέπει να έχει μπει θεωρητικώς το e-school σε όλα τα σχολεία. Δεν καταλαβαίνω τους άλλους συναδέλφους όμως γιατί η Αντιγόνη θα πρέπει να μυρίσει τα νύχια της εαν δεν την έχει ειδοποιήσει ο διευθυντής της ή δεν είδε τις ειδοποιήσεις που έχουν στείλει. Από ότι καταλαβαίνω στο σχολείο της ο διευθυντής της θα είναι "φιλοσοφημένο"  ;) άτομο οπότε γιατί να χολοσκάει η Αντιγόνη.

Κι άμα π.χ. το βρει του χρόνου κ.Τσιωτάκη τι έγινε θα γκρεμιστεί κανένας φούρνος; Ίσα-ισα θα έχει τελειώσει το debugging οπότε θα δουλεύει και πιο καλά η εφαρμογή. Για χαλαρώστε λιγάκι παρακαλω...  8)

Antigonh

Παράθεση από: Gnirut στις 25 Ιαν 2010, 03:14:46 ΠΜ
Κύττα Αντιγόνη μέχρι 30/6 θα πρέπει να έχει μπει θεωρητικώς το e-school σε όλα τα σχολεία. Δεν καταλαβαίνω τους άλλους συναδέλφους όμως γιατί η Αντιγόνη θα πρέπει να μυρίσει τα νύχια της εαν δεν την έχει ειδοποιήσει ο διευθυντής της ή δεν είδε τις ειδοποιήσεις που έχουν στείλει. Από ότι καταλαβαίνω στο σχολείο της ο διευθυντής της θα είναι "φιλοσοφημένο"  ;) άτομο οπότε γιατί να χολοσκάει η Αντιγόνη.

Κι άμα π.χ. το βρει του χρόνου κ.Τσιωτάκη τι έγινε θα γκρεμιστεί κανένας φούρνος; Ίσα-ισα θα έχει τελειώσει το debugging οπότε θα δουλεύει και πιο καλά η εφαρμογή. Για χαλαρώστε λιγάκι παρακαλω...  8)

Μάλλον προς το παρόν, επειδή έχω ήδη αρκετό φόρτο εργασίας, θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου. Αν βρω χρόνο θα το δω αργότερα. Πολλά μαζεύονται όμως και αρχίζω και μετανιώνω που ανέλαβα κάτι project και συνεργασίες εκτός υλης και ωραρίου. Στα παιδιά δε λέω αρέσει αλλά δεν μπορώ να τα κάνω όλα μαζί. Και μάθημα και δραστηριότητες και μηχανογράφηση.  Να σας πω την αμαρτία μου αυτό με τη μηχανογράφηση το βαριέμαι πολύ. Θα ήθελα να κάνω άλλα πράγματα στο σχολείο όπως αυτά που ξεκίνησα φέτος με δύο ομάδες παιδιών, αλλά αν αναγκαστώ από τις καταστάσεις.....
Πάντως αλλιώς τα φανταζόμουνα κι αλλιώς τα βρήκα, και από πλευράς διοίκησης και από πλευράς συναδέλφων. Απογοήτευση παντού.  :(

nikosk79

Συνάδερφοι καλησπέρα και καλή χρονιά.

Θα ήθελα μία βοήθεια σχετικά με την είσοδο στο eschool. Λοιπό ενώ την Πέμπτη 21/01 μπήκα κανονικά, χρησιμοποιώ τα default username & password, σήμερα μου γράφει "ο έλεγχος των διαπιστευτηρίων απέτυχε". Εννοείται ότι έχω ελέγξει αν είναι κεφαλαία, ελληνικά, κενά κτλ...Μήπως έχει κανείς παρόμοια extraterrestrial εμπειρία;

P.Tsiotakis

Παράθεση από: Gnirut στις 25 Ιαν 2010, 03:14:46 ΠΜ
Από ότι καταλαβαίνω στο σχολείο της ο διευθυντής της θα είναι "φιλοσοφημένο"  ;) άτομο οπότε γιατί να χολοσκάει η Αντιγόνη.
Κι άμα π.χ. το βρει του χρόνου κ.Τσιωτάκη τι έγινε θα γκρεμιστεί κανένας φούρνος; Ίσα-ισα θα έχει τελειώσει το debugging οπότε θα δουλεύει και πιο καλά η εφαρμογή. Για χαλαρώστε λιγάκι παρακαλω...  8)

Όταν πριν 3 χρόνια, δεν έκανα την ΑΠΔ του ΙΚΑ, γιατί δεν είχε αμοιβές η ΠΔΣ ("το άφησα για μετά") την έκανα με 3πλάσσιο κόπο μεταγενέστερα. Μπορεί να έχεις και δίκιο, καμμία αντίρρηση
(παρεπιπτόντως είμαι πολύ χαλαρός  :) τον τελευταίο καιρό)

Gnirut

@ Π. Τσιωτάκης
Και εσύ μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά εμένα η εμπειρία μου στο δημόσιο μου έδειξε ότι "ποτέ μην κάνεις σήμερα ότι μπορείς να κάνεις αύριο"...

Υ.Γ.
Παρεμπιπτόντως το βιβλίο σου στην ΑΕΠΠ κατα τη γνώμη μου είναι ότι καλύτερο υπάρχει και μου έχει λύσει σε μεγάλο βαθμό τα χέρια. Εύγε.

toufeki

Μη σε παίρνει από κάτω Αντιγόνη μου.
Δώσε προτεραιότητα στα εκπαιδευτικά σου καθήκοντα και χέστους όλους τους άλλους.

Και κάτι άλλο. Έχω να αφιερώσω την παρακάτω ωδή στους φωστήρες της δημόσιας διοίκησης ως Παναγιώτης Πέντσας καθηγητής Πληροφορικής Δευτεροβάθμιας Ελληνικής Εκπ/σης:

"Αι σιχτήρ πια με τους καραγκιόζηδες και τους βολεψάκηδες γραφειοκράτες.
Είπαμε να βοηθήσουμε την διοίκηση αλλά όχι και να μας ξε....σουν.
Τι είμαστε ρε για να μας βγάλετε τον καρκίνο ε;
Άβουλα όντα είμαστε; Φοβητσιάρηδες είμαστε; Αγράμματοι είμαστε;
Άντε παρατάτε μας πια. Προτιμώ να βγάλω τον καρκίνο με ένα μπουκάλι ουίσκι κάθε μέρα."


Συγγνώμη για το ύφος μου, αλλά τα είχα μέσα μου και ήθελα να τα πω.

dim

Παράθεση από: Antigonh στις 24 Ιαν 2010, 08:46:06 ΜΜ
Εντάξει, επαναδιατυπώνω: Πείτε καμμιά σοβαρή συμβουλή για το αν πρέπει να ασχοληθώ με το eschool...
Το ιδιότυπο χιούμορ, πηγάζει από τον ανδροκρατούμενο χαρακτήρα του φόρουμ; Γιατί πραγματικά δεν το εκτίμησα.
Antigonh μου το φόρουμ  έχει χαρακτήρα το στέκι των Πληροφορικών.
Τίποτα περισσότερο.. τιποτα λιγότερο.
Πίστεψέ με ...... και θα το δείς εύκολα αν διαβάσεις τις 32 σελίδες αρχίζωντας απο εδώ https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=1685.0 ή αν αυτό φαντάζει πολύ .... ξεκίνα απο  εδώ https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=1685.285 !!!!!
και θα καταλάβεις πως η απάντηση Antigonh μην ξύνεσαι.... ήταν σοφή!!!

katrina

Παράθεση από: stratosg στις 05 Δεκ 2008, 05:34:09 ΜΜ
Πές τα gia_desimo πεσ τα. Συμφωνώ απόλυτα, αν και στην τρέχουσα κατάσταση φταίμε λίγο κι εμείς, μιας και θέλοντας να δείξουμε την αξία μας τρέχαμε, σα τα μυρμήγκια, να τα κάνουμε όλα. Τώρα όπως λέν και στο χωριό μου "Καλόμαθε η γρία στα σύκα". Εξ' άλλου μπορούν να χρησιμοποιήσουν γι' αυτή τη δουλεία όλους όσοι πήραν την πιστοποίηση και μπορούν να διδάσκουν τα δικά μας μαθήματα.

Α γειά σου!!!!!!!!!!!!  :-)
Επιτέλους βρήκα ένα συνάδελφο που μοιάζουμε!
Γιατί να φερόμαστε σαν φοβισμένα ανθρωπάκια που τρέμουν τον ίσκιο τους και όχι σαν ώριμοι, απαιτητικοί και ενημερωμένοι επαγγελματίες!!
Aραγε, το end  θά είναι happy;

toufeki

...τώρα ζήλεψα. Γιατί εμείς δε μοιάζουμε; >:D

katrina

Παράθεση από: dim στις 25 Ιαν 2010, 09:18:14 ΜΜ
Antigonh μου το φόρουμ  έχει χαρακτήρα το στέκι των Πληροφορικών.
Τίποτα περισσότερο.. τιποτα λιγότερο.
Πίστεψέ με ...... και θα το δείς εύκολα αν διαβάσεις τις 32 σελίδες αρχίζωντας απο εδώ https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=1685.0 ή αν αυτό φαντάζει πολύ .... ξεκίνα απο  εδώ https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=1685.285 !!!!!
και θα καταλάβεις πως η απάντηση Antigonh μην ξύνεσαι.... ήταν σοφή!!!

Αααααααααααααααααα! Αυτό δε το είχα δεί, οπότε μη ζουλευεις! Με αυτά που διαβασα, αναπτερώθηκε το πεσμένο ηθικό μου. Και βέβαια μοιάζουμε και μαζι. :-)
Ισως, είναι και η ηλικία μας αλλά και η εμπειρία μας που αντιμετωπίζουμε έτσι τα σχολικά θέματα.
Aραγε, το end  θά είναι happy;

andreas_p