Ubuntu 15.10: Πρόβλημα σύνδεσης "wired connection"...

Ξεκίνησε από stam12, 23 Δεκ 2015, 09:21:50 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

stam12

Εγκατέστησα πρόσφατα το Ubuntu 15.10 σε desktop υπολογιστή και ενώ μου εμφανίζει πως υπάρχει καλωδιακή (wired) σύνδεση και φαίνεται να είναι κανονικά συνδεδεμένο στο δίκτυο, tο "firefox" δεν ανοίγει ιστοσελίδες αλλά ούτε στο τοπικό δίκτυο έχω πρόσβαση. (Μέσω windows η ίδια σύνδεση λειτουργεί μια χαρά, χωρίς να πειράξω τίποτα σπό καλώδια κλπ). Έβαλα και στατική IP αλλά πάλι τα ίδια. Τι μπορεί να φταίει; Έχει κανείς καμιά ιδέα;

ΥΓ: Να σημειωθεί πως ο υπολογιστής είναι καινούριος και έχει ενσωματωμένη κάρτα δικτύου σε μητρική "GIGABYTE".
Το να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο και το να ρίχνεις το φταίξιμο στον υπολογιστή είναι ακόμη πιο ανθρώπινο.

alkisg

Μπορεί ο ISP/router σου να διαφημίζει ipv6 αλλά να μην το υποστηρίζει.
Δοκίμασε να πας στην επεξεργασία συνδέσεων, καρτέλα ipv6 και να επιλέξεις "μόνο τοπικά" (μην επιλέξεις "αγνόηση"), ώστε να χρησιμοποιεί το ipv4 για το internet.

stam12

Όχι δυστυχώς ούτε έτσι λειτούργησε. Κατέβασα τον οδηγό του υποσυστήματος δικτύου της μητρικής για Linux, αλλά μου ζητάει δικαιώματα "root", για να τον τρέξει! Ανεβάζω ένα ακόμα "screenshot" και το αρχείο "readme" του οδηγού. Δε ξέρω αν είμαι σε σωστό δρόμο, δεν έχω ιδέα! Δε ξέρω καν αν ο οδηγός αυτός είναι κατάλληλος για το σύστημά μου.
Το να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο και το να ρίχνεις το φταίξιμο στον υπολογιστή είναι ακόμη πιο ανθρώπινο.

alkisg

Αν κάνεις ping 192.168.1.1, απαντάει;
Δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι driver για την realtek, λογικά είναι ενσωματωμένος.
Αν μπορείς δοκίμασε και με καμιά άλλη έκδοση, έστω και το 12.04 live cd μας, ή ακόμα και σε άλλο σπίτι ή στο σχολείο (άλλον router δηλαδή).

stam12

Δεν έγινε τίποτα δυστυχώς, ούτε στο "ping" ανταποκρίνεται. Σκέφτομαι να επανεγκαταστήσω το "linux", αλλά απ' ότι θυμάμαι και στην αρχική εγκατάσταση δεν αναγνώριζε σύνδεση σε δίκτυο.
Το να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο και το να ρίχνεις το φταίξιμο στον υπολογιστή είναι ακόμη πιο ανθρώπινο.

stam12

#5
Τέλος... εγκατέστησα το 14.10 και βρήκα την υγειά μου  :)
(Με δύο διαδοχικές αναβαθμίσεις πήγα στο 15.10, χωρίς να εμφανιστεί ξανά το ίδιο πρόβλημα)!;
Το να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο και το να ρίχνεις το φταίξιμο στον υπολογιστή είναι ακόμη πιο ανθρώπινο.