Εργασιακή κόπωση και ποιότητα εκπαίδευσης

Ξεκίνησε από lp, 30 Σεπ 2009, 07:29:52 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

lp

Στα περίπου 12 χρόνια υπηρεσίας μου έχω κάνει πολλές απογευματινές εργασίες συνάδελφοι για λόγους καθαρά βιοποριστικούς.   
ΙΕΚ, ΚΕΕ, ΗΡΩΝ(...νες), ΚΕΣ, KEK, ΕΚΔΕ, και πολλά άλλα τα οποία με κούρασαν πριν της ώρας μου.  Και δεν είναι επιλογή μου μια και όλοι γνωρίζουμε τα οικονομικά του κλάδου μας. Αυτά τουλάχιστον σε εμένα έχουν απήχηση στην ποιότητα της εργασίας μου στο σχολείο (κυρίως στο κέφι που κάποτε είχα)...  Το χειρότερο από όλα είναι ότι στα περισσότερα από αυτά γίνονται σε μαθήματα τα οποία δεν θέλω να έχω καμία σχέση στη ζωή μου (word κλπ). Εσείς συνάδελφοι πως το αντιμετωπίζετε το θέμα;
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

elias

Εγώ δεν κάνω τίποτα μετά το πρωϊνό ωράριο (από αυτά που ανέφερες) και έχω την (ψυχική) υγεία μου. Χάνω βέβαια (σε χρήμα) αλλά κερδίζω (σε υγεία) και έτσι είμαι πιό άνετος. Βέβαια κατοικώ στην επαρχία σε χωριό και τα έξοδα δεν είναι πολλά, σε πόλη θα είναι πιό δύσκολα.

Υ.Γ Όπως λέει και στην διαφήμιση ο Κοβάσεβιτς "με την πίεση (στην περίπτωση μας εργασιακή) δεν παίζω". Διότι αν από εργασιακή γίνει σωματική, όσα και να έχεις θα στα φάνε οι γιατροί (ή οι κληρονόμοι).

stratosg

elias κι εγώ αυτής της άποψης ήμουν, αλλά όταν πλακώνουν στεγαστικό και ιδιωτικός βρεφικός σταθμός ήτοι 800 + 350 τότε μέχρι και αερόπλανο θα γίνεις.

Και μη μου πει κανείς καμιά εξυπνάδα για τον βρεφικό. Με εισόδημα εκπαιδευτικού θεωρείσαι υψηλόμιθος (μη χ3σω) και δεν παίρνουν το παιδί σου. Αυτά κύριοι είναι γούστα. Υπάλληλοι του ΥΠΕΠΘ και δεν μπορούμε να βάλουμε τα παιδιά μας σε κρατικούς βρεφικούς - παιδικούς σταθμούς. Και του χρόνου που θα έχω και δεύτερο θα πάμε στα 650 ευρώ, και θα τρώμε τις κατουρημένες πάνες των παιδιών, αφού πρώτα τις βράσουμε για να κάνουμε σουπίτσα.

Όποιος από τους κ. κ. Υπουργούς θέλει μπορώ να του κάνω το τραπέζι. Επιδόρπιο θα έχουμε μους κακάκια. Φρεσκαδούρα λέμε.

ggfiogo κάνω ότι κάνεις κι αισθάνομαι όπως αισθάνεσαι. Κρίμα. Κρίμα για μένα, για την οικογένεια μου, μα πιο πολύ για τους μαθητές μου που με βλέπουν άκεφο, κουρασμένο, μουρτζούφλη. Αν και όσο προσπαθώ δίνω τον καλύτερο μου εαυτό. Τα τσιπιρίκια είναι καταπληκτικά και δεν φταίνε σε τίποτα.

Αντιμετωπίζω το πρόβλημα πηγαίνοντας για κανένα ψάρεμα, ή διαβάζοντας και γράφοντας στο παρών και σε άλλα φόρα, προσπαθόντας για δωρεάν ψυχοθεραπεία.

Αυτός είναι κι ένας λόγος να σας ευχαριστήσω για την υπομονή και την ανοχή που δείχνετε στα ενοχλητικά μηνύματά μου.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: stratosg στις 02 Οκτ 2009, 01:37:33 ΠΜ
elias κι εγώ αυτής της άποψης ήμουν, αλλά όταν πλακώνουν ... τότε μέχρι και αερόπλανο θα γίνεις...

Μην ανησυχείς μεγάλε, όλοι στα ίδια είμαστε...

stratosg

Αυτό είναι που με κάνει να ανησυχώ, ότι όλοι στα ίδια είμαστε. Δηλαδή τέλμα... και συνεχίζουμε.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

za√‘ag

stratosg ....

Κουράγιο ...
Μην ανησυχείς .... Από Δευτέρα 5 Οκτώβρη θα στρώσουν τα πράγματα   :'(   :D   :angel: :-\
Έρχονται "μεταρρυθμίσεις" και "αυξήσεις"  :'(
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

stratosg

Αχαχαχαχαχαχαχαχ
Ουχαχαχαχαχαχαχαχ
Μουαχαχαχαχαχαχαχ

Πρόσεξε πως όλα τελειώνουν σε αχ
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

elias

Υπομονή και όλα τα προβλήματα μας θα λυθούν (το πιθανότερο) το 2018.
http://www.patrokosmas.gr/ekdosis.asp?sitem=1&artid=3714

Υ.Γ Έτσι εξηγούνται όλα. :)

lp

Παράθεση από: elias στις 04 Οκτ 2009, 06:07:44 ΜΜ
Υπομονή και όλα τα προβλήματα μας θα λυθούν (το πιθανότερο) το 2018.
http://www.patrokosmas.gr/ekdosis.asp?sitem=1&artid=3714

Υ.Γ Έτσι εξηγούνται όλα. :)

Να μην ξεχάσουμε και την προφητεία των Μάγιας για το 2012 http://www.youtube.com/watch?v=D6wI3Pbolbw  :angel:
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: ggfiogos στις 30 Σεπ 2009, 07:29:52 ΜΜ
Στα περίπου 12 χρόνια υπηρεσίας μου έχω κάνει πολλές απογευματινές εργασίες συνάδελφοι για λόγους καθαρά βιοποριστικούς.   
ΙΕΚ, ΚΕΕ, ΗΡΩΝ(...νες), ΚΕΣ, KEK, ΕΚΔΕ, και πολλά άλλα τα οποία με κούρασαν πριν της ώρας μου.  Και δεν είναι επιλογή μου μια και όλοι γνωρίζουμε τα οικονομικά του κλάδου μας. Αυτά τουλάχιστον σε εμένα έχουν απήχηση στην ποιότητα της εργασίας μου στο σχολείο (κυρίως στο κέφι που κάποτε είχα)...  Το χειρότερο από όλα είναι ότι στα περισσότερα από αυτά γίνονται σε μαθήματα τα οποία δεν θέλω να έχω καμία σχέση στη ζωή μου (word κλπ). Εσείς συνάδελφοι πως το αντιμετωπίζετε το θέμα;
Έχω γνωρίσει πολλούς που έχουν φτάσει σε αυτό το σημείο(μαζί και ο εγώ). Εαν πρέπει να συνεχίσεις να εργάζεσαι τα απογεύματα, σου συνιστώ να βρεις κάτι που θα σου αρέσει και θα σου κεντρίσει το ενδιαφέρον (με οικονομικές απολαβές εννοείται). Αυτό έκανα και εγώ.  Σταμάτησα πολλά από αυτά που έκανα γιατί δεν μου άρεσαν πλέον και στράφηκα σε κάτι πιο ενδιαφέρον.

iliasthes

Μια από τα ίδια. Και το χειρότερο είναι πως νιώθω και κάπως ένοχος, γιατί υπάρχουν πολλοί νέοι πτυχιούχοι, οι οποίοι προσβλέπουν, σε όλα αυτά που κάνουμε εμείς  για να καλύψουμε κάποιες τρύπες. Γι' αυτούς όμως είναι ίσως το μοναδικό εισόδημα. Δηλαδή μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.