Ψηφιακή υπογραφή σε σχολεία

Ξεκίνησε από παρις, 26 Νοε 2019, 09:23:56 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

παρις

Μου αναθέσαν την ψηφιακή υπογραφή. Ειναι μια μακρά διαδικασία υπάρχει κανας τρόπος να ξεμπερδέψω γρήγορα;

Πέτρος Κ.

Η ψηφιακή υπογραφή δεν είναι του σχολείου. Είναι προσωπική του Διευθυντή.
Ισοδυναμεί με την κανονική του υπογραφή όχι μόνο για το σχολείο αλλά τις προσωπικές του υποθέσεις.

Δεν μπορούν να σου αναθέσουν κάτι τέτοιο.



ilias_s

Παιδιά, έχει αλλάξει κάτι;

Έχουν κάνει κάτι για "σκληρές" υπογραφές (με token) και στα σχολεία; Άλλαξε κάτι; Μήπως μιλάμε για την κλασσική υπογραφή μέσω software/browser όπως κάναμε και παλιότερα στις απογραφές του Κτηματολογίου ΤΠΕ;

Δημήτρης Κανάς

Γεια σας,

Η χρήση της εγκεκριμένης ηλεκτρονικής υπογραφής για το σύνολο των Δημοτικών και Νηπιαγωγείων είναι υποχρεωτική για τη διακίνηση των εγγράφων στην περιοχή μας.

https://dipe.evr.sch.gr/school-units/useful-forms/energeies-gia-apoktese-psephiakes-upographes.html

Τα σχολεία μας έχουν πάρει ΑΔΔΥ Safenet και Gemalto.

Δεν είναι δύσκολη η εγκατάσταση. Απλά Να ξέρετε...

1) Όλοι οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να δηλώσουν υποχρεωτικά το "υπηρεσιακό" τους e-mail (του Π.Σ.Δ.) στα ΚΕΠ
2) Η υπογραφή είναι προσωπική και περιλαμβάνει την ιδιότητα του Δημοσίου Υπαλλήλου και συγκεκριμένα του Υ.ΠΑΙ.Θ. (οπότε περιλαμβάνεται και η "τυπωμένη" σφραγγίδα στις ιδιότητες της υπογραφής).
3) Γίνεται η καταγραφή του αριθμού των υπογραφών (οπότε π.χ. με την πρώτη υπογραφή του ενδιαφερομένου δεν μπορεί να γίνει άμεσα η επανέκδοση του πιστοποιητικού παρά μονάχα ακύρωση και ξανά η διαδικασία έκδοσης).
4. Το 6ο βήμα ΜΟΝΟ σε Windows 7 και i.e. 10 διαφορετικά θα λάβει ο ενδιαφερόμενος Σφάλμα D
Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr

παρις

#4
οι οδηγίες εγκατάστασης ποιο βήμα είναι; Από το 4ο ξεκινάει;

Δημήτρης Κανάς

Από το 4...

Το 6 μία φορά γίνεται σε υπολογιστή MS Windows XP ή 7 με Internet Explorer 10. Τα υπόλοιπα σε κάθε υπολογιστή που θα θελαμε να υπογράψουμε...
Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr

ilias_s

Παιδιά, δεν ξέρω τι γίνεται στις δικές σας Δ/νσεις αλλά εδώ που είμαι εγώ δεν έχω ακούσει το παραμικρό για τις ψηφιακές υπογραφές. Δεν ξέρω γιατί υπάρχει αυτή η "ανομοιομορφία" στις Δ/νσεις Εκπ/σης! Το μόνο που φαντάζομαι είναι πως το "τρενάρουν" γιατί οι έχοντες δικαίωμα υπογραφής έχουν "βαθιά μεσάνυχτα" από αυτές τις διαδικασίες.

Απλά, θα καταθέσω ότι και τώρα που χρησιμοποιούμε τις "soft" ψηφιακές υπογραφές (μέσω browser χωρίς token) για την επικύρωση των απογραφών στο Κτηματολόγιο ΤΠΕ, εγώ εξέδωσα τα ψηφιακά πιστοποιητικά και 3 στις 4 περιπτώσεις εγώ αναλαμβάνω την ψηφιακή υπογραφή για λογαριασμό τους...

Δε θέλω να φανταστώ τι θα γίνεται όταν το δημόσιο υποχρεώσει τους δ/ντές σχολείων να πάρουν ένα token και να ξεκινήσουν να υπογράφουν ψηφιακά κάθε ηλεκτρονικό έγγραφο... Νομίζω πως η υπηρεσία θα πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες της και να επιμορφώσει υποχρεωτικά και με το άγριο όλα τα στελέχη που δεν μπορούν να είναι αυτόνομα στην "ψηφιακή εποχή".

Και στο κάτω κάτω, γιατί θα πρέπει να αναλάβουμε εμείς κάτι που είναι "προσωπική ευθύνη" του δ/ντή (με ό,τι προεκτάσεις μπορεί να έχει αυτό);

παρις

3η ενέργεια: Προσθήκη των διευθύνσεων https://mpki.ermis.gov.gr & https://pki.ermis.gov.gr στη λίστα αξιόπιστων τοποθεσιών

Αυτες οι 2 σελιδες δεν ανοιγουν πλεον. Τι θα προσθεσουμε στην λιστα αξιοπιστων τοποθεσιων τωρα;

Δημήτρης Γκίνης


παρις

Τι ειναι η εκδοση ψηφιακου πιστοποιητικου που γραφει;
Εχουμε κωδικους απο τα κεπ και ενα τοκεν. Δεν εχουμε υπογραψει ακομα εγγραφο. Τι κανω;

Δημήτρης Γκίνης

Στο token αποθηκεύεται το ψηφιακό πιστοποιητικό το οποίο κατεβάζεις από το ermis.gov.gr (κάνεις είσοδο είτε με κωδικούς Ερμή είτε με κωδικούς taxisnet. Μετά την είσοδο, στο πάνω μέρος της σελίδας από το drop-down list που γράφει Λειτουργίες της πύλης επιλέγεις Πίνακας ελέγχου κλπ κλπ). Διάβασε τις οδηγίες/Βήματα, δεν τις έχω διαθέσιμες τώρα.

παρις

Αυτες οι 2 σελιδες παραπανω που εδωσα εχουν πεσει καιρο παντως. Τι να κανω να περιμενω; Ή να προχωρησω την διαδικασια;

Δημήτρης Κανάς

#12
Προχώρησε κανονικά τη διαδικασία. Η αναβάθμιση δεν επηρεάζει τη διαδικασία. Την Παρασκευή έβγαλα νέα... Απλά να ξέρετε τα πιστοποιητικά από τώρα θα έχουν ισχύ μόνο 1 έτος.
Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr

παρις

Παράθεση από: Δημήτρης Κανάς στις 07 Ιαν 2020, 09:34:13 ΠΜ
Προχώρησε κανονικά τη διαδικασία. Η αναβάθμιση δεν επηρεάζει τη διαδικασία. Την Παρασκευή έβγαλα νέα... Απλά να ξέρετε τα πιστοποιητικά από τώρα θα έχουν ισχύ μόνο 1 έτος.
Τις 2 trusted σελιδες απο την 3η ενεργεια τις βαζω; Ειναι πεσμενες οι σελιδες

Δημήτρης Κανάς

Βάλτες, Η διαδικασία δεν επηρεάζεται απο αυτό το βήμα και μπορούμε να κάνουμε προσπάθειες μέχρι το πιστοποιητικό περαστεί στο USB token.
Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr