Ανάπτυξη απλού προγράμματος σε C++

Ξεκίνησε από gfk_2010, 11 Απρ 2016, 01:07:47 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gfk_2010

Καλημέρα κόσμε!
Για άλλη μια φορά βρίσκομαι στην δυσάρεστη θέση να πρέπει να παραδώσω εργασία πάνω σε C++. Αυτή τη φορά δυσάρεστη καθώς δεν έχω καμία ιδέα περί τίνος πρόκειται. Οποιαδήποτε βοήθεια (γραμμές κώδικα βοηθάνε άπειρα την κατάσταση μου) είναι καλοδεχούμενη. Σας υπερευχαριστώ προαιρετικά για τον χρόνο σας και τον ενθουσιασμό που δείξατε για την προηγούμενη μου εργασία!
Η εκφώνηση:

Ορίστε την κλάση smartArray που αντιστοιχεί σε ένα μονοδιάστατο πίνακα ακεραίων (int) για την ακολουθία Fibonacci. Κάθε τέτοιο αντικείμενο ορίζεται από το μέγεθος του πίνακα length και τον ίδιο τον πίνακα int *Arr, όπου θα πρέπει να ισχύει: Αrr[0]=0, Arr[1]=1, Arr=Arr[i-1]+Arr[i-2].
1) Να παρέχετε έναν κατασκευαστή που να δέχεται παράμετρο για το μέγεθος του πίνακα και θέτει όλα τα στοιχεία του σύμφωνα με την παραπάνω φόρμουλα.
2) Να παρέχετε destructor και copy constructor
3) Να παρέχετε τον overloaded assignment operator=, και τους overloaded += και + operators.
4) Να παρέχετε τον overloaded operator<<.

itt

Παράθεση από: gfk_2010 στις 11 Απρ 2016, 01:07:47 ΜΜ
Καλημέρα κόσμε!
Για άλλη μια φορά βρίσκομαι στην δυσάρεστη θέση να πρέπει να παραδώσω εργασία πάνω σε C++. Αυτή τη φορά δυσάρεστη καθώς δεν έχω καμία ιδέα περί τίνος πρόκειται. Οποιαδήποτε βοήθεια (γραμμές κώδικα βοηθάνε άπειρα την κατάσταση μου) είναι καλοδεχούμενη. Σας υπερευχαριστώ προαιρετικά για τον χρόνο σας και τον ενθουσιασμό που δείξατε για την προηγούμενη μου εργασία!
Η εκφώνηση:

Ορίστε την κλάση smartArray που αντιστοιχεί σε ένα μονοδιάστατο πίνακα ακεραίων (int) για την ακολουθία Fibonacci. Κάθε τέτοιο αντικείμενο ορίζεται από το μέγεθος του πίνακα length και τον ίδιο τον πίνακα int *Arr, όπου θα πρέπει να ισχύει: Αrr[0]=0, Arr[1]=1, Arr=Arr[i-1]+Arr[i-2].
1) Να παρέχετε έναν κατασκευαστή που να δέχεται παράμετρο για το μέγεθος του πίνακα και θέτει όλα τα στοιχεία του σύμφωνα με την παραπάνω φόρμουλα.
2) Να παρέχετε destructor και copy constructor
3) Να παρέχετε τον overloaded assignment operator=, και τους overloaded += και + operators.
4) Να παρέχετε τον overloaded operator<<.


Κοίτα, όπως σου είχαμε πει και στο προηγούμενο thread σου, θα πρέπει να το προσπαθήσεις μόνος σου, γιατί δεν έχει νόημα να σου γράψω κώδικα που δεν καταλαβαίνεις. Αν έχεις τόσο θέμα με τη C++, καλύτερο θα ήταν να επικοινωνήσεις με κάποιον βοηθό του καθηγητή σου (ή και με τον ίδιο) και να σου εξηγήσει τα βασικά σημεία που πιστεύεις ότι έχεις πρόβλημα.

Γενικά πάντως η άσκηση είναι λίγο χαζομάρα και σίγουρα θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις (i.e να ζητήσεις μια επεξήγηση) του τι εστι operator += και operator + στην δομή που περιγράφει η άσκηση. Τι ακριβώς θα πρέπει να κάνουν αυτοί οι δύο τελεστές;