Οδηγός εγκατάστασης ΣΕΠΕΗΥ με Ubuntu 12.04 LTSP/sch-scripts/epoptes

Ξεκίνησε από alkisg, 25 Ιουν 2012, 01:48:31 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

s_nick

Γεια σας,
Προσπαθώ να εγκαταστήσω τα sch-scripts, αλλά ενώ ξεκινάει η διαδιακασία μετά από λίγο μου εμφανίζει
Αποτυχία ανάκτησης του http://gr.archive.ubuntu.com/..... 403 forbidden
σε όλα τα link που προσπαθεί να κατεβάσει και στο τέλος αποτυγχάνει και εμφανίζει:
Error in sch-scripts: Σφάλμα κατά την ενημέρωση των διαθέσιμων πακέτων.
Ποιο μπορεί να είναι το πρόβλημα;
Σας ευχαριστώ.


alkisg

Έχουν πρόβλημα οι ελληνικοί servers του Ubuntu κλπ σήμερα.
Είτε περίμενε να το ξανατρέξεις αύριο,
είτε, αν βιάζεσαι, τρέξε την εντολή "software-properties-gtk", επίλεξε "Κεντρικός εξυπηρετητής" αντί του "Εξυπηρετητής για Ελλάδα", πάτα τα κουμπιά ΟΚ και Επαναφόρτωση, και μετά ξαναδοκίμασε εγκατάσταση sch-scripts.

s_nick

Οκ έγινε!
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

happiness

Παράθεση από: alkisg στις 18 Μαρ 2016, 02:03:35 ΜΜ
Για απομακρυσμένο login με Επόπτη, γίνεται αν επιλέξεις τον client και κάνεις "Υποβοήθηση χρήστη" για να πάρεις τον έλεγχο του ποντικιού.
Δεν γίνεται αυτοματοποιημένα σε πολλούς clients με ξεχωριστό λογαριασμό.
Μπορείς να επιλέξεις ποιοι χρήστες συνδέονται που με το lts.conf, αλλά όχι και την ώρα τους, οπότε αν ήθελες να κάνεις αυτό που λες θα έπρεπε να έχεις πολλά lts.conf, να τα περιστρέφεις, και να κάνεις επανεκκίνηση των clients στο διάλειμμα.
Ίσως να υλοποιηθούν σε επόμενες εκδόσεις LTSP/epoptes τέτοια πράγματα...
Επαναφέρω αυτό.
Υποθέτω ότι ισχύει ακόμα ότι δεν μπορώ να κάνω απομακρυσμένο μαζικό login ή εναλλαγή λογαριασμών με εικονίδια ε; Δυστυχώς οι μικρές τάξεις του δημοτικού (από Γ και κάτω) δυσκολεύονται πολύ να συμπληρώνουν username και ακόμα περισσότερο να συμπληρώνουν password που δεν το δείχνει κιόλας. :/

alkisg

Όντως ακόμα δεν υποστηρίζεται.
Άνοιξε ένα ξεχωριστό θέμα και ζήτα "ψήφους", αν το θέλουν π.χ. 5 συνάδελφοι ακόμα, να το υλοποιήσουμε, τουλάχιστον σαν μια εντολή μέσα από τον Επόπτη.

happiness

Ντρέπομαι να σας ανοίγω δουλειές  :-[ Υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική για να είναι πιο εύκολο στα μικρά παιδιά;

alkisg

Να μην ντρέπεσαι καθόλου! Αν μόνο ένας καθηγητής θέλει κάτι, ας βολευτεί. Αν 5 καθηγητές ψηφίσουν ότι θέλουν κάτι, αυτό σημαίνει ότι άλλοι 50 το θέλουν και δεν ψήφισαν, και καλό θα είναι να υλοποιηθεί.

Αυτό που ξέρω ότι κάνουν κάποιοι συνάδελφοι στις μικρές τάξεις, είναι να λένε στους μαθητές να πατάνε το "Είσοδος ως επισκέπτης". Δηλαδή η πρώτη τάξη σε κάποιες περιπτώσεις συνδέεται με τους guest-xx και όχι με τους a-xx λογαριασμούς.

za√‘ag

Παράθεση από: alkisg στις 04 Φεβ 2019, 08:53:12 ΠΜ
Να μην ντρέπεσαι καθόλου! Αν μόνο ένας καθηγητής θέλει κάτι, ας βολευτεί. Αν 5 καθηγητές ψηφίσουν ότι θέλουν κάτι, αυτό σημαίνει ότι άλλοι 50 το θέλουν και δεν ψήφισαν, και καλό θα είναι να υλοποιηθεί.

Αυτό που ξέρω ότι κάνουν κάποιοι συνάδελφοι στις μικρές τάξεις, είναι να λένε στους μαθητές να πατάνε το "Είσοδος ως επισκέπτης". Δηλαδή η πρώτη τάξη σε κάποιες περιπτώσεις συνδέεται με τους guest-xx και όχι με τους a-xx λογαριασμούς.

Πού ψηφίζουμε;
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

jim_katsar

Συνάδελφε αυτό που κάνω εγώ (στο Δημοτικό) είναι να φτιάχνω έναν χρήστη για κάθε υπολογιστή και μέσα από το lts.conf να κάνω τις κατάλληλες ρυθμίσεις autologin και οι υπολογιστές να μπαίνουν κατευθείαν χωρίς κωδικούς...
Φυσικά δεν υπάρχουν διαφορετικά προφιλ για κάθε μαθητή ούτε επιτρέπω στους μαθητές να αλλάζουν backround κ.τ.λ., επίσης δημιουργώ ένα φάκελο για κάθε τάξη και οι μαθητές κάθονται πάντα στον ίδιο υπολογιστή. Λογικά θα την γνωρίζεις. Εμένα προσωπικά με έχει βολέψει.
Τη νέα εναλλακτική που προτείνεις, αν υλοποιούταν, θα την εφάρμοζα για να δω πως πάει, χωρίς να σημαίνει ότι μου είναι απαραίτητη. Στη συνέχει θα επέλεγα τι βολεύει καλύτερα...

alkisg

Παράθεση από: za√'ag στις 04 Φεβ 2019, 11:42:56 ΠΜ
Πού ψηφίζουμε;

Ανοίξτε ένα θέμα και απλα σχολιάστε εκεί!
Εδώ είναι για το 12.04 που έχει σταματήσει η υποστήριξή του και δεν λαμβάνει πια νέες εκδόσεις...

happiness

Παράθεση από: jim_katsar στις 04 Φεβ 2019, 01:48:31 ΜΜ
Συνάδελφε αυτό που κάνω εγώ (στο Δημοτικό) είναι να φτιάχνω έναν χρήστη για κάθε υπολογιστή και μέσα από το lts.conf να κάνω τις κατάλληλες ρυθμίσεις autologin και οι υπολογιστές να μπαίνουν κατευθείαν χωρίς κωδικούς...
Φυσικά δεν υπάρχουν διαφορετικά προφιλ για κάθε μαθητή ούτε επιτρέπω στους μαθητές να αλλάζουν backround κ.τ.λ., επίσης δημιουργώ ένα φάκελο για κάθε τάξη και οι μαθητές κάθονται πάντα στον ίδιο υπολογιστή. Λογικά θα την γνωρίζεις. Εμένα προσωπικά με έχει βολέψει.
Τη νέα εναλλακτική που προτείνεις, αν υλοποιούταν, θα την εφάρμοζα για να δω πως πάει, χωρίς να σημαίνει ότι μου είναι απαραίτητη. Στη συνέχει θα επέλεγα τι βολεύει καλύτερα...
jim_katsar ναι, γίνεται και αυτό, αλλά σε αυτή την περίπτωση έχω συχνά το φαινόμενο να σβήνουν κατά λάθος τις εργασίες των άλλων παιδιών ή να αποθηκεύουν τις δικές τους σε άλλο φάκελο κτλ. Γενικά στις μικρές τάξεις του δημοτικού, το θέμα διαχείριση φακέλων είναι ένα δράμα :/. Θα ανοίξω θέμα ψηφοφορίας.