Να αναβαθμιστεί το στέκι;

Ξεκίνησε από alkisg, 09 Μαρ 2004, 02:13:17 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

Πρόσφατα το πανελλήνιο σχολικό δίκτυο άρχισε να προσφέρει php + mysql στους χρήστες του. Με απλά λόγια αυτό σημαίνει ότι υπάρχει η δυνατότητα δημιουργίας portal, το οποίο να έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά:
  • Καλύτερο forum (phpBB)
  • Ενσωματωμένη βιβλιοθήκη αρχείων (π.χ. για σημειώσεις, ασκήσεις, ύλη κτλ)
  • Υπηρεσίες νέων, ψηφοφοριών, chat, shoutbox, links κτλ.
Όσοι από εσάς επιθυμούν να μεταφερθεί + αναβαθμιστεί το στέκι ΨΗΦΙΣΤΕ ναι! Η αναβάθμιση θα γίνει μόνο αν ενδιαφερθούν αρκετοί και αν τουλάχιστον 5 συνάδελφοι θελήσουν να συμμετάσχουν ενεργά (διαχειριστές).

Όσοι επιθυμείτε να αναλάβετε διαχειριστικό ρόλο στο ανανεωμένο στέκι στείλτε μου ένα email στο alkisg στο sch.gr

P.Tsiotakis

Υπήρξε ένας καθηγητής που δήλωσε οτι δεν χρειάζεται αλλαγή όλα μια χαρά...

Υπήρξαν 10 μέχρι στιγμής που λένε ναι, θα σε βοηθήσουν Άλκη να κάνεις την αλλαγή;

Σπουδαία κοινότητα, να μας χαιρόμαστε

Ας ακυρωθεί το μάθημα από τις πανελλαδικές. Ας μην έχουμε απαιτήσεις από τους άλλους όταν εμείς οι ίδιοι δεν προσφέρουμε τίποτα

xaidi

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΛΚΗ. ΕΓΩ ΠΡΟΤΙΘΕΜΑΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ. ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΩ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ. ΤΟ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΠΟΥ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΜΕ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ. ΤΕΛΟΣ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΑΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ΣΤΟ SITE. ΣΕ ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΑΦΟΡΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΚΜΑΘΗΣΗ WINDOWS OFFICE ΚΛΠ (ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΕΞΙΣΟΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ)ΜΕ ΑΡΚΕΤΟ ΥΛΙΚΟ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ. ::)
Ευχαριστώ,

P.Tsiotakis

xaidi,

Στο σιτε μου δημιούργησα νέα ενότητα με εγχειρίδια διαφόρων προγραμμάτων, μόλις βρώ χρόνο θα παρουσιάσω κάποια.
Αν στο μεταξύ θέλεις μπορείς να προσθέσεις και συ υλικό

Με εκτίμηση,

alkisg

Xaidi ευχαριστώ καταρχάς για την προθυμία συμμετοχής. Θα περιμένουμε ακόμα και για άλλους ενδιαφερόμενους συνδιαχειριστές, και αν υπάρξει συμμετοχή θα σας ειδοποιήσω όλους μόλις στήσω την πλατφόρμα postnuke.
Το βασικό ορόσημο του χρονοδιαγράμματος είναι φυσικά να είμαστε έτοιμοι για τον Σεπτέμβρη της ερχόμενης σχολικής χρονιάς. Θα υπάρχουν φάκελοι στην ενσωματωμένη αρχειοθήκη και κατηγορίες στο φόρουμ για όλα τα μαθήματα πληροφορικής της δευτεροβάθμιας, φυσικά λοιπόν και για Windows + Office. Έχω φτιάξει και ένα προγραμματάκι για τεστ στο Office στο στυλ του ECDL (σαν το inates αλλά χωρίς αυτόματη βαθμολόγηση), μπορούμε λοιπόν να φτιάξουμε και δραστηριότητες που να βασίζονται σε αυτό. Γενικά πάντως το περιεχόμενο το καθορίζουμε εμείς, αρκεί πάντα να έχει σχέση με την πληροφορική στην Β/θμια...

xaidi

έχω την αίσθηση ότι οι γενικές γνώσεις windows  office, κτλ  σύντομα θα ζητάται να πιστοποιούνται με κάπιο αποδεικτικό (και έτσι θα έπρεπε πιστεύω ήδη). βέβαια δεν κάνω το συνήγορο των κέντρων εκμάθησης αλλά πιστεύω πως τουλάχιστο θα πρέπει να πιστοποιείται κάπως αυτή η γνώση. το δικό μου υλικό έχει να κάνει και με σημειώσεις για το ecdl (μια και προβάλεται περισσότερο)αλλά και με το mous της microsoft (είμαι master instructor),-αν και το θεωρώ πιο εμπορικό- , πιστεύω ότι είναι ποιο εύκολο στην απόκτηση του.
βέβαια όλα τα παραπάνω δεν ξέρω κατά πόσο ανταποκρίνονται ακριβώς σ΄αυτό που γράφει ο Αλκης "να έχει σχέση με την πληροφορική στη Β/θμια".
ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη που θέλεις να φιλοξενήσεις κάποια πράγματα που έχω δημιουργήσει. πιστεύω πως πρέπει να σου στείλω κάποια δείγματα με e-mail  σύντομα να τα δεις πρώτα και μετά θα μπορούσαμε να προχωρούσαμε.  :D
Ευχαριστώ,

P.Tsiotakis

Xaidi, ψηφίστηκε ήδη το προεδρικό διάταγμα και πλέον οι διορισμοί στο δημόσιο σε θέσεις που απαιτούν γνώσεις πληροφορικής δεν θα αρκεί μια υπεύθυνη δήλωση αλλα απαιτείται πιστοποιητικό. Δεκτά από το δημόσιο είναι σίγουρα το ECDL της ΕΠΥ (http://www.ecdl.gr) και το πιστοποιητικό του Cambridge University (http://www.vellum.org.gr), τονίζω οτι δεν γνωρίζω ποιοι άλλοι φορείς καλυπτουν τις προϋποθέσεις του προεδρικού διατάγματος

Άρα εκ των πραγμάτων παμε σε διδασκαλία σε κέντρα εκμάθησης, γιατί όχι και στο σχολείο;;;

Ας ετοιμάσουμε λοιπόν, υλικό να βοηθήσουμε

Περιμένω δείγματα, να με "σπρώξεις" και μένα να φτιάξουμε υλικό

xaidi

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ MOUS (MICROSOFT) ΑΝ ΚΑΙ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ. ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΚΑΙ ΘΑ ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΕΠΙΣΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 2005.
ΠΡΕΠΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΘΩ ΚΙ ΕΓΩ, ΕΝΝΟΩΝΤΑΣ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΕΙΩΘΕΤΗΣΩ ΤΗ ΒΑΣΗ ΜΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΤΕΙ ΓΙΑ ΝΑ "ΑΝΕΒΕΙ". ΒΕΒΑΙΑ Η ΥΛΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΡΟΠΟ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΥ. ΣΟΥ ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΥΛΙΚΟ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΣΥΜΦΩΝΩ . ΤΟ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ -ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ- ΤΑ ΩΣ ΤΩΡΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΡΕΞΕΙ ΕΙΤΑΙ ΩΣ ΣΕΜΗΝΑΡΙΑ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΕΙΤΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΑ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ "ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΙ" ΗΔΗ ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΣΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΣΧΟΛΙΟ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΞΙΔΙΚΕΥΣΗ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ "ΣΥΣΤΗΜΑ" (ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΧΟΛΙΟ).
Ευχαριστώ,

xaidi

#8
θ :)α παρακαλούσα τους δύο φίλους που ψηφίζουν να μην αναβαθμιστεί το στέκι να μας εξηγήσουν και τους λόγους. είναι ήδη πολύ καλό ή δεν α΄ξιζει και γιατί. (έτσι για την ιστορία ακι όχι μόνο!). ::)
Ευχαριστώ,

P.Tsiotakis

#9
Εγώ θα παρακαλούσα και τους 15 φίλους που είπαν οτι θέλουν βελτιωτικές αλλαγές, πόσο χρόνο δύνανται να αφιερώσουν στο σκοπό αυτό ;

Τουλάχιστον xaidi, αυτοί που δεν θέλουν αλλαγή είναι ξεκάθαροι  ;)

Πρέπει όλοι να συμβάλλουμε αλλιώς δε γίνεται τίποτα

Με εκτίμηση,