Άδειες χρήσης σημειώσεων και ασκήσεων

Ξεκίνησε από alkisg, 12 Απρ 2020, 07:45:05 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

Το ανεβάζω εδώ επειδή το περισσότερο υλικό ανεβαίνει για την ΑΕΠΠ.

Παράθεση από: Λαμπράκης Μανώλης στις 12 Απρ 2020, 03:35:14 ΠΜ
άδεια χρήσης ?? δηλαδή ?? χεχε .. όποιος θέλει τις χρησιμοποιεί, δεν υπάρχει κάποια άδεια (αν κατάλαβα καλά) ..

Μανώλη εξαιρετική η πρόθεση αλλά δεν πάει έτσι! Το default είναι πως ό,τι βρούμε στο Internet ΔΕΝ μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε καθόλου, ούτε καν για προσωπική χρήση!
Επίσης μερικοί νομίζουν ότι αρκεί να αναφέρουμε την πηγή, αλλά δεν ισχύει ούτε αυτό, είναι παράνομο!
Το σωστό είναι να ορίζουμε άδεια χρήσης για ο,τιδήποτε ανεβάζουμε. Η τρέχουσα τακτική είναι να αναφέρουμε το identifier από τη λίστα https://spdx.org/licenses/, για παράδειγμα αυτό που λες ταιριάζει με την άδεια CC-PDDC (public domain), εντελώς ελεύθερη. Έτσι επιτρέπεις π.χ. σε κάποιον να τις ανεβάσει και να πει ότι τις έγραψε αυτός!

Για σημειώσεις, τεκμηρίωση κλπ οι CC άδειες είναι μια χαρά, και ένας εύκολος τρόπος να επιλέξουμε ποια θέλουμε είναι η σελίδα https://creativecommons.org/choose/.

Μια πολύ καλή επιλογή είναι η CC-BY-SA-4.0, η οποία σημαίνει ότι επιτρέπουμε παράγωγες δουλειές, ακόμα και εμπορικές (σημειώσεις στα φροντιστήρια κλπ), αρκεί να αναφέρουν τον αρχικό δημιουργό. Σ' αυτήν την περίπτωση θα μπορούσες να γράψεις τα παρακάτω στην αρχή των σημειώσεων:

Copyright 2020 Λαμπράκης Μανώλης
SPDX-License-Identifier: CC-BY-SA-4.0

Στη συνέχεια αν εγώ τις έπαιρνα και πρόσθετα τις δικές μου, θα χρειαζόταν απλά να συμπληρώσω και το δικό μου όνομα στην γραμμή με το Copyright.

Ευτυχώς και τα ΙΤΥΕ/ΙΕΠ κατάλαβαν τη σημαντικότητα των αδειών, και πλέον τα περισσότερα έργα τα προκηρύσσουν με άδεια CC-BY-SA.

Λαμπράκης Μανώλης

Καλημέρα σε όλους

Άλκη επειδή δεν το κατέχω καθόλου τι θέμα, φτιάχνω πχ σημειώσεις, απλά βάζω στην αρχή

Copyright 2020 Λαμπράκης Μανώλης
SPDX-License-Identifier: CC-BY-SA-4.0

και έχω τα πνευματικά δικαιώματα ??  ή χρειάζεται κάποια εγγραφή ή αίτηση να λάβω το δικό μου "κωδικό"  ?? εντάξει εγώ έχω ανεβάσει κάμποσα διαγωνίσματα, θα πρέπει να το κάνω κάθε φορά ή αναφέρεται σε μεγαλύτερο πακέτο σημειώσεων ??

ευχαριστώ

alkisg

Τα πνευματικά δικαιώματα τα έχουμε με το που βάζουμε επάνω το Copyright. Η χρονιά εκεί είναι η έναρξη του Copyright μας, έτσι αν κάποιος του χρόνου σου κλέψει μια άσκηση και την πλασάρει για δικιά του, εσύ θα μπορείς να ισχυριστείς ότι την είχες κάνει πριν από αυτόν, το 2020, άρα είναι δικιά σου.

Για να δώσουμε σε ΑΛΛΟΥΣ δικαιώματα να χρησιμοποιήσουν τη δουλειά μας, βάζουμε και τη γραμμή SPDX-License-Identifier: CC-BY-SA-4.0. Αν δεν την βάλουμε δεν τους δίνουμε κανένα δικαίωμα, ούτε καν να τις δώσουν στους μαθητές τους αναφέροντας και την πηγή.

Κανονικά αυτές οι δύο γραμμές μπαίνουν στην αρχή οποιουδήποτε αρχείου, όσο μικρό κι αν είναι. Και φυσικά και για διαγωνίσματα, όχι μόνο για σημειώσεις. Δεν χρειάζεται καμία εγγραφή πουθενά.

Αν σε κάποιον δεν αρέσει το να γράφει τέτοιους headers, ας βάλει τουλάχιστον το σχετικό logo, https://creativecommons.org/about/downloads.

George Eco

Παράθεση από: Λαμπράκης Μανώλης στις 12 Απρ 2020, 09:37:09 ΠΜ
Καλημέρα σε όλους

Άλκη επειδή δεν το κατέχω καθόλου τι θέμα, φτιάχνω πχ σημειώσεις, απλά βάζω στην αρχή

Copyright 2020 Λαμπράκης Μανώλης
SPDX-License-Identifier: CC-BY-SA-4.0

και έχω τα πνευματικά δικαιώματα ??  ή χρειάζεται κάποια εγγραφή ή αίτηση να λάβω το δικό μου "κωδικό"  ?? εντάξει εγώ έχω ανεβάσει κάμποσα διαγωνίσματα, θα πρέπει να το κάνω κάθε φορά ή αναφέρεται σε μεγαλύτερο πακέτο σημειώσεων ??

ευχαριστώ

Επειδή έχω ασχοληθεί για βιβλία στο παρελθόν, γνωρίζω.
Μανώλη τα Πνευματικά Δικαιώματα τα κατοχυρώνεις σε Συμβολαιογράφο αν θες (ασχέτως μεγέθους νομίζω κοστίζει 85 Ευρώ) με Πράξη Κατάθεσης. Ρώτα Συμβολαιογράφο για τα λοιπά.

ΑΦΟΥ κατοχυρώσεις τα δικαιώματά των σημειώσεών σου έτσι κι είσαι καλυμμένος από το Νόμο, μπορείς να μοιραστείς τη δουλειά σου άφοβα.

Βάζεις ένα
Copyright 2020 Λαμπράκης Μανώλης

Σκέτο δε σε καλύπτει. Αν εγώ πάω και κάνω για το ίδιο πράγμα Πράξη Κατάθεσης πριν από εσένα, μπορώ ΕΓΩ μετά να μηνύσω ΕΣΕΝΑ που "εκλεψες τη πνευματική μου ιδιοκτησία". Ανήθικο και ψυχολογικά επιβλαβές, αλλά υπάρχουν και τέτοιοι. Αφού τα κατοχυρώσεις λοιπόν νομικά, όταν τα μοιράζεσαι, βάζεις το Copyright 2020 Λαμπράκης Μανώλης κι από κάτω αν βάλεις:
SPDX-License-Identifier: CC-BY-SA-4.0

Δίνεις τα δικαιώματα της CC-BY-SA-4.0

Μόνα αυτά ΔΕ σε καλύπτουν όμως όχι.


George Eco

Παράθεση από: alkisg στις 12 Απρ 2020, 10:26:16 ΠΜ
Τα πνευματικά δικαιώματα τα έχουμε με το που βάζουμε επάνω το Copyright. Η χρονιά εκεί είναι η έναρξη του Copyright μας, έτσι αν κάποιος του χρόνου σου κλέψει μια άσκηση και την πλασάρει για δικιά του, εσύ θα μπορείς να ισχυριστείς ότι την είχες κάνει πριν από αυτόν, το 2020, άρα είναι δικιά σου.

Άλκη όχι. Μπλέκει το θέμα. Δες τι απάντησα στο Μανώλη.
Αν ισχυριστώ αυτό με ΠΡΑΞΗ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ, ενώ υπάρχουν νωρίτερα ανεβασμένα στο forum μπλέκει μεν το θέμα, αλλά εγώ είμαι σε πολύ πλεονεκτική θέση έναντι του άλλου που έχει εκπρόθεσμη νομική κάλυψη πνευματικών δικαιωμάτων. Θέλει προσοχή.

Λαμπράκης Μανώλης

Άρα από μόνο του δεν αρκεί από αυτά που λες Γιώργο .. να πω την αλήθεια αυτό ήξερα και εγώ αλλά όχι με λεπτομέριες .

George Eco

Παράθεση από: Λαμπράκης Μανώλης στις 12 Απρ 2020, 10:29:57 ΠΜ
Άρα από μόνο του δεν αρκεί από αυτά που λες Γιώργο .. να πω την αλήθεια αυτό ήξερα και εγώ αλλά όχι με λεπτομέριες .

Κόιτα, ο άλλλος θα γίνει ρεζίλι. Σίγουρα. Αλλά τι να το κάνεις αν σου φάει τη δουλειά; Κρίμα είναι.
Πράξη Κατάθεσης θα κάνεις, είναι fixed η τιμή σε Συμβολαιογράφο της αρεσκείας σου. Βρες ένα καλό.

Λαμπράκης Μανώλης


Λαμπράκης Μανώλης

Βασικά να ρωτήσω, το "copyright" σε ποιο πλαίσιο αναφέρεται ?? για παράδειγμα φτιάχνει κάποιος ένα διαγώνισμα, βάζει και ένα θέμα πανελληνίων .. έχει το copyright για την "σύνταξη και επιμέλεια του διαγωνίσματος", η θα φάει μήνυση από την επιτροπή θεμάτων ?? χεχε .. >:D :angel: δηλαδή για copyright πρέπει να είναι όλα τα θέματα δικά σου πχ ??

George Eco

Παράθεση από: Λαμπράκης Μανώλης στις 12 Απρ 2020, 10:37:24 ΠΜ
Βασικά να ρωτήσω, το "copyright" σε ποιο πλαίσιο αναφέρεται ?? για παράδειγμα φτιάχνει κάποιος ένα διαγώνισμα, βάζει και ένα θέμα πανελληνίων .. έχει το copyright για την "σύνταξη και επιμέλεια του διαγωνίσματος", η θα φάει μήνυση από την επιτροπή θεμάτων ?? χεχε .. >:D :angel: δηλαδή για copyright πρέπει να είναι όλα τα θέματα δικά σου πχ ??

Δε ξέρω αν τα θέματα Πανελληνίων είναι κοινή γνώση, ελεύθερη, δηλαδή Public Domain. ΑΝ ισχύει αυτό, είσαι καλυμμένος.
Όταν πας να κατουχυρώσεις κάτι, θα πρέπει:

> Να είναι δικό σου
> Να μην είναι υπό άδεια Public Domain ή Creative Commons ή άλλη άδεια Cpoyright ή copyleft και προπάντων, να μην ανήκει αν είναι λογισμικό, στις άδειες GPL, GNU και γενικά free as in freedom software.
> Να μπορείς να το κατοχυρώσεις. Φέρει πειν δε κατοχυρώνεται η αναπνοή σα πατέντα, ώστε να σε πληρώνουν όλοι για κάθε 1000 αναπνοές που κάνουν (ο θρύλος λέει πως κάποιος το επιχείρησε, αλλά κανένα δικαστήριο δε δέχτηκε τη πατέντα)

alkisg

Γιώργο αυτά που λέω είναι αυτά που κάνουν όλοι στα open source έργα. Δες λίγο:
https://en.wikipedia.org/wiki/Copyright#International_copyright_treaties
Under the Berne Convention, copyrights for creative works do not have to be asserted or declared, as they are automatically in force at creation: an author need not "register" or "apply for" a copyright in countries adhering to the Berne Convention.

Εδώ είναι η λίστα των κρατών που έχουν υπογράψει τη συνθήκη: https://copyrighthouse.co.uk/copyright/countries-berne-convention.htm

Η Ελλάδα είναι μέσα, άρα ισχύουν αυτά που λέω. Τώρα δεν ξέρω αν υπάρχει επιπρόσθετο πλαίσιο "πνευματικών δικαιωμάτων" στην Ελλάδα πέρα από το Copyright κλπ, μέχρι εκεί ξέρω.

Μανώλη, νομίζω ότι εφόσον τα θέματα Πανελλαδικών δεν έχουν άδεια χρήσης, απαγορεύεται η αναδημοσίευση τους. Θα πρέπει κάποτε να ειδοποιήσουμε το Υπουργείο ώστε να γίνει σαφής η άδεια χρήσης τους, γιατί σίγουρα αυτό είναι εκ παραδρομής.

Λαμπράκης Μανώλης

Για να καταλάβω, οι σημειώσεις που έκανα για τη νέα ύλη πχ δεν ήταν όλα δικές μου ιδέες, τα περισσότερα κομμάτια ήταν οργάνωση και κατηγοριοποίηση της ύλης του συμπληρωματικού υλικού .. προφανώς δεν μπορώ αν κάνω copygight, αλλά μπορεί να μου έρθει κάποια μήνυση ?? (ρε που μπλέξαμε χεχε  :D >:D ) .. ή θεωρείται "υλικό ελέυθερης πρόσβασης" και μπορεί κάποιος να το χρησιμοποιήσει  ?? πχ εγώ έβαλα αναφορές σε κάθε ερώτηση, είμαι θεωρητικά καλυμμένος (λέμε τώρα)  ??

alkisg

Ας πούμε ότι κάποιος αντιγράφει μια άσκηση από κάποιο βοήθημα της ΑΕΠΠ και την βάζει στις σημειώσεις του.
Υποθέτω ότι ο εκδοτικός οίκος δεν έχει δώσει άδεια αναδιανομής στο βοήθημα, οπότε ο καθηγητής παρανομεί, ακόμα κι αν γράψει την πηγή.

Αυτό που θα έπρεπε/μπορούσε να γίνει, είναι να γράφουμε το CC-BY-SA ο καθένας στις ασκήσεις μας,
και όταν παίρνουμε τις ασκήσεις άλλων, τότε να γράφουμε την πηγή, όπως επιβάλλει/επιτρέπει το CC-BY-SA.

George Eco

Παράθεση από: alkisg στις 12 Απρ 2020, 10:45:05 ΠΜ
Μανώλη, νομίζω ότι εφόσον τα θέματα Πανελλαδικών δεν έχουν άδεια χρήσης, απαγορεύεται η αναδημοσίευση τους. Θα πρέπει κάποτε να ειδοποιήσουμε το Υπουργείο ώστε να γίνει σαφής η άδεια χρήσης τους, γιατί σίγουρα αυτό είναι εκ παραδρομής.

Άρα βάσει τα όσα λέει ο Άλκης τζίζ κακό ακόμα για τα θέματα Πανελληνίων.

Άλκη γνωρίζω τα όσα ανέφερες, πολύ ωραίο το γεγονός ότι κάποιος ΞΕΡΕΙ αυτή τη συνθήκη.
Βάσει αυτής της συνθήκης σενάριο:


Είμαι ο Α.
Δείχνω τη δουλειά μου στον Β που ως ανόητος τον εμπιστεύτηκα.
Ο Β πάει και την παραθέτει εδώ στο forum με Copyright στις 10/10/2020
Εγώ πάω και κάνω Πράξη Κατάθεσης στις 12/10/2020.

Το πρώτο είναι μια παράθεση σε ένα forum.
Θα μπορούσε να το ταχυδρομήσει στον εαυτό του με σφραγίδα ταχυδρομείου τρεις φορές.
Και πάλι δεν είναι ισχυρό. Θα χάσει τη Δίκη.

Η Πράξη Κατάθεσης είναι Κρατικό Έγγραφο που δηλώνει πως κατέθεσες σε συμβολαιογράφο συγκεκριμένη ημερομηνία κι ώρα, συγκεκριμένο έγγραφο υλικό. ΑΥΤΟ δε το κλονίζει τίποτα.
Οπότε ο απατεώνας χάνει τη δίκη.

Τώρα σε αντίθετη περίπτωση, αν βάλει στο forum ο αυθεντικός συγγραφέας το υλικό του και του το βουτήξει ο απατεώνας και κάνει Πράξη Κατάθεσης, ο αυθεντικός συγγραφέας δε μπορεί να κάνει τίποτα, γιατί βρίσκεται νομικά στη θέση του απατεώνα του αρχικού παραδείγματος. Είναι ειλικρινά ΚΡΙΜΑ που είναι τόσο πολύπλοκο το θέμα copyright.



George Eco

Παράθεση από: alkisg στις 12 Απρ 2020, 10:53:08 ΠΜ
Αυτό που θα έπρεπε/μπορούσε να γίνει, είναι να γράφουμε το CC-BY-SA ο καθένας στις ασκήσεις μας,
και όταν παίρνουμε τις ασκήσεις άλλων, τότε να γράφουμε την πηγή, όπως επιβάλλει/επιτρέπει το CC-BY-SA.

Μη σου πω σηκώνουμε github με GPL και κοινοκτημοσύνη για το κοινό καλό.