Μετακίνηση Διορισμός Πλήθος και Ωράριο Καθηγητών Πληρ

Ξεκίνησε από spirosb, 08 Ιουν 2007, 10:52:28 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Καρκαμάνης Γεώργιος

Τίποτα ακόμα δεν είναι καθορισμένο  καθώς η εισαγωγή της πληροφορικής με αυτόν τον τρόπο είναι κάτι νέο και σίγουρα θα υπάρχουν αλλαγές εν καιρό.

Υπομονή και στις πρώτες ημέρες λειτουργίας των δημοτικών θα ξεκαθαρίσουν ορισμένα πράγματα

orchid

Σήμερα ήταν η πρώτη μέρα στο δημοτικό, σε ένα από τα 800 με το αναμορφωμένο πρόγραμμα. Το πρόβλημα που μας παρουσιάστηκε ήταν το εξής:

Δε γνωρίζαμε αν θα χρειαστούν 1 ή 2 καθηγητές πληροφορικής, γιατί δεν έχει ξεκαθαριστεί αν θα εργαστούμε στην πρωτοβάθμια με το ωράριο που είχαμε στη δευτεροβάθμια, ή αν θα περάσουμε στο 24ωρο των δασκάλων. Ούτε ο προϊστάμενος της πρωτοβάθμιας ήξερε να απαντήσει, και από τη δευτεροβάθμια μας είπαν ότι δεν είναι ακόμα ξεκαθαρισμένο. Υπάρχει κάποιος άλλος που να τοποθετήθηκε σε δημοτικό και του απάντησαν σε αυτό;
Άννα Βεσυροπούλου - ΠΕ19

Vangelis

Το πόσοι θα χρειαστούν εξαρτάται απο τα τμήματα του σχολέιου καθώς και απο τις επιλογές των μαθητών (για τα μαθήματα επιλογής που θα κάνουν στο διευρυμένο ωράριο).  Δεν προβλέπεται υπέυθυνος εργαστηρίου (ακόμα και αν υπάρχει - στα περισσότερα δεν υπάρχει) άρα δεν υπάρχει και η μείωση των 3 ωρών.
Το μάθημα δεν είναι εργαστηριακό και έτσι το τμήμα δεν χωρίζεται ούτε μπαίνει δεύτερος καθηγητής.  Το ωράριο που ακολουθούν οι καθηγητές είναι ένα μπέρδεμα που δεν το έχουν ξεκαθαρίσει ακόμα.  Υπάρχουν τρείς απόψεις
α.  Οι καθηγητές (υπάλληλοι) έχουν το ωράριο της υπηρεσίς που αποσπόνται (π.χ οι καθηγητές που πάνε σε γραφεία ακολουθούν ωράριο γραφείου) άρα θα ακολουθήσουν το ωράριο της πρωτοβάθμιας.
β.  Οι καθηγητές αποσπάστηκαν απο την δευτεροβάθμια άρα ακολουθούν ωράριο δευτεροβάθμιας.
γ.   Ενδιάμεση άποψη:  Όσοι αποσπάστηκαν με αίτησή τους ακολουθούν ωράριο πρωτοβάθμιας οι υπόλοιποι Δευτεροβάθμιας.
Θα περιμένουμε ποια άποψη θα επικρατήσει.

kontoschr

καλημερα
εγω πάντως είμαι αποσπασμένος από Β'θμια (χωρίς την θέλησή μου) οπότε  κάνω τις ώρες που είχα στην Β' θμια.
Αυτό μου είπαν στο αρμόδιο γραφείο. Αυτό επίσης μου είπαν και στη Δ/νση Α'θμιας που ανήκω.

zoi

Υποχρεωτική απόσπαση???
δεν είχε δηλαδή πουθενά αλλού?? :o
σε ποιο νομό είσαι?

Καρκαμάνης Γεώργιος

Θα καλύψεις ώρες σε ένα από τα 800 ολοήμερα δημοτικά σχολεία νέου τύπου ή θα είσαι στα υπόλοιπα ολοήμερα δημοτικά;
Σε έχουν τοποθετήσει σε ποιό ή ποια δημοτικά θα διδάσκεις;

Vangelis

Οι τελευταίες πληροφορίες μιλάνε για ωράριο  21 ωρών + 2-3 ώρες για συντήρηση!!
Ειπώθηκε ΄"Οχι κάτω απο 21 ώρες πάντως".  Μάλλον για να μην αντιδράσουν οι δάσκαλοι.
Και για να κάνω το συνήγορο του διαβόλου φαντάζομαι ότι δεν θα έιναι ευχάριστο σε ένα δάσκαλο με 20 χρόνια  υπηρεσίας να διδάσκει 21 ώρες και ένας Πληροφορικός που πήγε στο σχολείο του με τα ίδια χρόνια υπηρεσίας και διδάσκει στην διπλανή αίθουσα, να έχει 16 ώρες.   

georgy

Hello και απο μένα!

Και εμενα "με πηγαν"  8) πρωτοβαθμια χωρις αιτηση.
Θα ειχα 19 ωρες γιατι συμπληρωσα 6 χρονια. 
Η αποφαση απο οτι μου ειπαν ειναι πως ολοι θα εχουν 21 ωρες απο δευτεροβαθμια (που ειναι το ελαχιστο του δασκαλου).

Περαν του οτι ειναι αδικο για μας με λιγοτερες χωρις αιτηση, στα σχολεια που εχουν εργαστηρια (τα οποια ειναι οπως καταλαβαινετε αστα να πανε) θελουμε απειρες
ωρες να τα βαλουμε σε ταξη (εγω ηδη ψαχνω να βρω δωρητες!  ;D)

Ειπα και στην διευθυντρια πως οι υπευθυνοι εργαστηριου εχουν 3 ωρες μειον.
Παντως εγω πηρα 2ωρα απο Δ' και πανω και στις αλλες μονοωρο, οποτε στο 12ταξιο αυτο μας κανει 18 ωρες.
Ηταν και διευθυντρια σωστη γιατι της εξηγησα πως εχει πολυ δουλεια στο εργαστηρια (δεν φτανουν οι υπολογιστες) και μου ζητησε και να βοηθαω και στα γραφειοκρατικα (οσοι ειναι δευτεροβαθμια ξερουν :P). Αν μου ειχαν βαλει 21 θα ειχα σιγουρα επαναστατησει.

Και μια απαντηση στον φιλο απο πανω, να την εχει και προχειρη αν του πει κανεις
"Και για να κάνω το συνήγορο του διαβόλου φαντάζομαι ότι δεν θα έιναι ευχάριστο σε ένα δάσκαλο με 20 χρόνια  υπηρεσίας να διδάσκει 21 ώρες και ένας Πληροφορικός που πήγε στο σχολείο του με τα ίδια χρόνια υπηρεσίας και διδάσκει στην διπλανή αίθουσα, να έχει 16 ώρες"

1) Δεν παμε με την θεληση μας
2) Ο Δασκαλος εχει μια ταξη, εμεις ΟΛΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ!!! Και πηρα μια πρωτη γευση τι ειναι να μιλας την μια ωρα σε πρωτακια και μετα στην ΣΤ! Πρεπει να αλλαζεις εντελως το στυλ, για να μην πω για τον χαμο!!!
3) Ο εξτρα χρονος που θα φας στο εργαστηριο και στα γραφειοκρατικα του σχολειου!

Επομενως αν σου πει κανεις τιποτα, πες τους να αλλαξετε θεσεις!!!! ;D ;D ;D

Νίκος Αδαμόπουλος

http://dide.ilei.sch.gr/keplinet/downloads/2010-09-17_116014-d1_orario_pe.doc

Θέμα: «Ωράριο εκπαιδευτικών ανά βαθμίδα εκπαίδευσης»

Στα πλαίσια διαμόρφωσης  του ωρολογίου προγράμματος των σχολικών μονάδων, όσον αφορά στο υποχρεωτικό εβδομαδιαίο ωράριο διδασκαλίας των εκπαιδευτικών, σας γνωρίζουμε τα εξής:

Οι εκπαιδευτικοί που διατίθενται, εξ' ολοκλήρου από τη δευτεροβάθμια στη πρωτοβάθμια εκπαίδευση έχουν ως εβδομαδιαίο ωράριο διδασκαλίας τις είκοσι μία (21) ώρες.

Οι εκπαιδευτικοί όλων των ειδικοτήτων που προσλαμβάνονται ως αναπληρωτές για τις ανάγκες της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, όπως για τη διδασκαλία στα Ολοήμερα Δημοτικά Σχολεία με Ενιαίο Αναμορφωμένο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα, ακολουθούν το ωράριο διδασκαλίας που προβλέπεται για την βαθμίδα αυτή.

Οι εκπαιδευτικοί όλων των ειδικοτήτων που προσλαμβάνονται ως αναπληρωτές για τις ανάγκες της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, όπως για τη διδασκαλία στα Ολοήμερα Δημοτικά Σχολεία με Ενιαίο Αναμορφωμένο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα, ακολουθούν το ωράριο διδασκαλίας που προβλέπεται για την βαθμίδα αυτή.

tom

Παράθεση από: georgy στις 17 Σεπ 2010, 10:00:34 ΜΜ
2) Ο Δασκαλος εχει μια ταξη, εμεις ΟΛΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ!!! Και πηρα μια πρωτη γευση τι ειναι να μιλας την μια ωρα σε πρωτακια και μετα στην ΣΤ! Πρεπει να αλλαζεις εντελως το στυλ, για να μην πω για τον χαμο!!!
Πρίν από τρια χρόνια, την μία από τις πέντε μέρες της εβδομάδας, είχα 4 ώρες. 2 ώρες Γ Λυκείου και αμέσως μετά 2 ώρες Α Δημοτικού (ιδιωτικό σχολείο). Πώς σου φαίνεται;  >:D
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

Δημήτρης Φρυδάς

Οι συνάδελφοι που έχουν διατεθεί στην Π.Ε. διατηρούν το διδακτικό τους ωράριο που έχουν στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση (0-6 χρόνια 21 ώρες, 7-12 χρόνια 19 ώρες, 13-20 χρόνια 18 ώρες, από 20 χρόνια και πάνω 16 ώρες). Κάθε διαφορετική ρύθμιση είναι παράνομη.

«Εκπαιδευτικοί των κλάδων Αγγλικής Γλώσσας, Γαλλικής Γλώσσας, Γερμανικής Γλώσσας, Μουσικής, Καλλιτεχνικών μαθημάτων, Φυσικής Αγωγής και Πληροφορικής, οι οποίοι, υπηρετούν στην πρωτοβάθμια η στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση και δεν συμπληρώνουν το υποχρεωτικό ωράριο διδασκαλίας, διατίθενται από την πρωτοβάθμια εκπαίδευση στη δευτεροβάθμια και αντιστρόφως για συμπλήρωση του υποχρεωτικού ωραρίου. Η διάθεση γίνεται με απόφαση του Διευθυντή Εκπαίδευσης στην αρμοδιότητα του οποίου ανήκει ο εκπαιδευτικός, ύστερα από πρόταση του οικείου περιφερειακού συμβουλίου. Ο χρόνος διάθεσης θεωρείται ότι έχει διανυθεί στην οργανική του θέση για τη θεμελίωση δικαιώματος μετάθεσης.»

Ν.3475/2006 (ΦΕΚ 146/τ.Α΄/13-07-06)
Δημήτρης Φρυδάς

Καρκαμάνης Γεώργιος

όταν μιλάμε για "ώρα" στο δημοτικό, αναφερόμαστε σε 45 λεπτά όπως στην Β/θμια;

tom

Ναι. Οι διδακτικές ώρες στο Δημοτικό είναι 40' - 45'.
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

skoud

Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

Wizard