Κάποια γενικά σχόλια από τη σημερινή βαθμολόγηση

Ξεκίνησε από evry, 02 Ιουν 2007, 11:11:05 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Laertis

Το λάθος αυτό το αντιμετώπισα κι εγώ καθώς και άλλοι συνάδελφοι, το συζητήσαμε μεταξύ μας και με τον επόπτη και θεωρήσαμε αυτό ακριβώς που εκφράζεις ως γνώμη .
Ότι δηλαδή το λάθος θα πρέπει να αφορά το β ερώτημα και μόνο και να μη συμπαρασύρει τη βαθμολόγηση και των επόμενων ερωτημάτων.
Εξ' άλλου βασική αρχή της βαθμολόγησης είναι ότι το λάθος χρεώνεται μια φορά, έτσι δεν είναι;
Ειδάλλως θα είχαμε , ειδικά στο δικό μας μάθημα,  0 αν δε δουλεύει ο αλγόριθμος ή 20 αν δουλεύει. Ελπίζω τουλάχιστο αυτό να μας βρίσκει όλους σύμφωνους  :)
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

alkisg

> θα πρέπει να χάσει... ...τίποτα για τα επόμενα ερωτήματα.
Αυτό εννοείται. Κατά την άποψή μου, ένας μαθητής μπορεί να γράψει στην κόλλα του "Δεν ξέρω να κάνω το 4β" και να κάνει τέλεια τα υπόλοιπα, και να χάσει μόνο τις μονάδες του 4β.
Σκεφτείτε το και με ιεραρχική σχεδίαση/τμηματικό προγραμματισμό: αν διαφορετικός υπάλληλος είχε αναλάβει το κάθε διαφορετικό ερώτημα, ποιον υπάλληλο θα "απολύαμε"; :P Φυσικά αυτόν που έκανε το β, όχι αυτούς που έκαναν τα παρακάτω...

Για να πάρει όλες τις μονάδες, θα έπρεπε κατ' ελάχιστο να έχει κάνει αντίγραφο των πινάκων πριν αρχίσει την ταξινόμηση.

Συνεχίζοντας τον παραλληλισμό με τον τμηματικό προγραμματισμό:
Έστω ότι το ερώτημα β ήταν τελείως ξεκομμένο, και ο μαθητής έκανε
Κώδικας: Ψευδογλώσσα
Αλγόριθμος Θέμα4β
//Δεδομένα τίτλοι, μηνιαίες_πωλήσεις//
!...λύση με ταξινόμηση...
//Αποτελέσματα τίτλοι_μέγιστων_πωλήσεων, τίτλοι, μηνιαίες_πωλήσεις//


Το πρόβλημα είναι ότι έβαλε στα αποτελέσματα τους (αλλαγμένους) τίτλους και τις μηνιαίες_πωλήσεις, ενώ το υποερώτημα ζητούσε μόνο τους τίτλους_μέγιστων_πωλήσεων.

Θα το χρέωνα δηλαδή σαν λάθος κατανόησης της εισόδου/εξόδου του υποερωτήματος.