αδυναμία σύνδεσης τερματικών στο δικτυο

Ξεκίνησε από elinater, 14 Φεβ 2013, 06:58:48 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

elinater

Καλησπέρα σε όλους σας.Σας στέλνω αυτό το μήνυμα γιατί είμαι εδώ και 2 ημέρες σε απόγνωση. Στο σχολικό εργαστήριο με ubuntu 10.04 ltsp, δημιουργήθηκε αδυναμία σύνδεσης των σταθμών εργασίας έπειτα από δημιουργία νέου εικονικού δίσκου, που έκανα την Δευτέρα το μεσημέρι μετά το τέλος των μαθημάτων. Την Τρίτη το πρωί ενώ ο server δούλευε, τα τερματικά δεν συνδέονταν στο δίκτυο (συγκεκριμένα,μόλις εμφανίζεται η αρχική εικόνα των ubuntu με τις 5 χρωματιστές κουκκίδες, εξαφανίζεται και εμφανίζεται μαύρη οθόνη). Σε φορητό 10,6" που εκκινεί μέσω lan-boot-rom φορτώνει κανονικά.
Έχω επαναλάβει την διαδικασία δημιουργίας εικονικού δίσκου άλλες δύο φορές, αλλά το πρόβλημα παραμένει. Σας επισυνάπτω το αρχείο με την διαδικασία δημιουργίας εικονικού δίσκου που δημιουργήθηκε στις 12/2. Έπειτα από αυτό αντιγράψαμε τον εικονικό δίσκο από το εργαστήριο του Λυκείου που λειτουργεί αλλά πάλι το πρόβλημα παραμένει στο δικό μου εργαστήριο, παρότι ο φορητός μου συνδέεται κανονικά. Τι μου προτείνετε να κάνω; Διαβάζοντας αντίστοιχες συζητήσεις στο φορουμ δοκιμάσαμε κάποιες αλλαγές αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο- τελικά τις επαναφέραμε.

Ευχαριστώ.

gverv

Στην αρχική εικόνα των ubuntu με τις 5 χρωματιστές κουκκίδες πάτησε βελάκι από το πληκτρολόγιο και αν μπορείς πάρε ένα screenshot με φωτογραφική μηχανή για να δούμε που σταματάει.

alkisg

@elinater: το πρώτο βήμα είναι αυτό που είπε ο Γιώργος για να εμφανιστεί το μήνυμα λάθους, αλλά αν θες μπορείς να έρθεις και από το IRC αύριο το πρωί να το δούμε live.

elinater

Καλησπέρα.
Η οθόνη του σταθμού μαυρίζει αμέσως (1 sec) μόλις εμφανιστεί η μωβ οθόνη του γραφικού περιβάλλοντος ακριβώς στην εμφάνιση της 1ης κουκίδας. Έπειτα δεν υπάρχει λειτουργικότητα στον client.
Το πρόβλημα εμφανίστηκε μετά από δημιουργία εικονικού δίσκου κτλ. Δοκίμασα χωρίς επιτυχία, αλλαγές στο lts.conf που υποδεικνύει το εγχειρίδιο (XSERVER=VESA) και μερικά άλλα στην τύχη, όπως επίσης να θέσω το nomodeset, τα οποία βέβαια τελικά  επανέφερα στα αρχικά set.
Το περίεργο είναι ότι σε δύο φορητούς που εκκινούν μέσω rom-boot lan, δεν υπάρχει πρόβλημα και φορτώνει κανονικά ο client. Οι σταθμοί που κολλάνε έχουν ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, εκκινούν με rom με την ενσωματωμένη κάρτα δικτύου, εχουν CPU e5700 1GB και chipset G31 (αύριο θα βρω ακριβώς τα στοιχεία). Πριν από το παραπάνω, όλο το σύστημα λειτουργούσε ωραία και γενικά απροβλημάτιστα.
Ευχαριστώ πολύ.