Θέματα ασφάλειας

Ξεκίνησε από bobptz, 08 Φεβ 2013, 01:38:04 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

bobptz

1) Από client, όταν κάνω "Αποθήκευση ως" από το LibreWriter, αν πατήσω στη γραμμούλα δίπλα από το HOME, βλέπω όλα τα directories του server (υποθέτω) me bin, root, home κτλ.  Δε δοκίμασα να σώσω.
2) Από client, όταν πάω ΤΟΠΟΘΕΣΙΕΣ -> ΔΙΚΤΥΟ, μπορώ και βλέπω το δίκτυο Windows, τους δίσκους (γραμματείας και διευθυντή).

Υπάρχει κάποια ρύθμιση να το ασφαλίσω?

apapakL

1) Δε μπορείς να σώσεις παρά μόνο στο home directory του τρέχοντα χρήστη.

2) Καλό είναι τα συγκεκριμένα shares να προστατευτούν με διαπιστευτήρια εφ' όσον είναι ορατά στο τοπικό δίκτυο.

bobptz

Παράθεση από: apapakL στις 08 Φεβ 2013, 04:00:59 ΜΜ
1) Δε μπορείς να σώσεις παρά μόνο στο home directory του τρέχοντα χρήστη.
Εντάξυ, θα το δοκιμάσω.  Είναι που έχω απειρία με το Ubuntu, ακόμα και το file system και φοβάμαι μη χαλάσω κάτι.  Πάντως ακόμα και που το "βλέπουνε" δε μου φαίνεται σωστό και ψάχνω πως να το αποτρέψω.

Παράθεση από: apapakL στις 08 Φεβ 2013, 04:00:59 ΜΜ
2) Καλό είναι τα συγκεκριμένα shares να προστατευτούν με διαπιστευτήρια εφ' όσον είναι ορατά στο τοπικό δίκτυο.
Εννοείς να μπεί password από τη μεριά των Windows.  Τώρα που το λές, εγώ δε θυμάμαι να έκανα share τίποτα.  Θα ελέγξω τους δίσκους των win. 

Πάντως απορώ, οι clients εξαρτώντε από τον server.  Να μην υπάρχει τρόπος να τους περιορίσεις, στο πια directories θα βλέπουνε, πια domains στο internet κτλ.