algo.pk βαθμολογια μαθητών

Ξεκίνησε από apanagio, 17 Νοε 2014, 10:42:59 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

apanagio

Με μπερδεύει λίγο το πώς παίρνουν βαθμούς οι μαθητές.
Έχω μαθητές με πολλές ασκήσεις λυμένες και λίγους βαθμούς και το ανάποδο.
Υπάρχει κάποια εξήγηση;

Επίσης δεν μπορώ να δω τη βαθμολογία που έχουν οι μαθητές μου (παρά μόνο αν μπω σαν μαθητής).

Πέτρος Κ.

Παράθεση από: apanagio στις 17 Νοε 2014, 10:42:59 ΠΜ
Με μπερδεύει λίγο το πώς παίρνουν βαθμούς οι μαθητές.
Έχω μαθητές με πολλές ασκήσεις λυμένες και λίγους βαθμούς και το ανάποδο.
Υπάρχει κάποια εξήγηση;

Επίσης δεν μπορώ να δω τη βαθμολογία που έχουν οι μαθητές μου (παρά μόνο αν μπω σαν μαθητής).

+ 3 για κάθε σωστή
+1 για κάθε μία που υποβάλουν
-2 για κάθε λανθασμένη

Προς το παρόν δεν είναι ορατή η βαθμολογία στους καθηγητές. Δεν το έχω υλοποιήσει ακόμα. Το βρίσκω και περιττό.
Την βαθμολογία και τα κυπελάκια τα έβαλα απλά, για να δώσω λίο πιο παιχνιώδη χαρακτήρα στην εφαρμογή...

apanagio

Κάτι πάει στραβα στη δική μου τάξη:
μπες αν θες να το δεις χρήστης:apanagio

Ο μαθητης kernel έχει 17 ασκήσεις σωστές, και μόλις 17 βαθμούς.

Επίσης εκει που βλέπω συγκεντρωτικά μια ομάδα, τα κουτάκια που αντιστοιχούν σε κάθε άσκηση δεν δείχνουν στη σωστή άσκηση.
ΠΧ το πρώτο κουτάκι της δευτερης στήλης σε άλλους μαθητές έχει Link ?id=4 και σε άλλους ?id=34.


Πέτρος Κ.

Παράθεση από: apanagio στις 18 Νοε 2014, 05:25:07 ΜΜ
Κάτι πάει στραβα στη δική μου τάξη:
μπες αν θες να το δεις χρήστης:apanagio

Ο μαθητης kernel έχει 17 ασκήσεις σωστές, και μόλις 17 βαθμούς.

Επίσης εκει που βλέπω συγκεντρωτικά μια ομάδα, τα κουτάκια που αντιστοιχούν σε κάθε άσκηση δεν δείχνουν στη σωστή άσκηση.
ΠΧ το πρώτο κουτάκι της δευτερης στήλης σε άλλους μαθητές έχει Link ?id=4 και σε άλλους ?id=34.

Η σύντομη απάντηση είναι ότι μόλις ο μαθητής kernel μπει στο algo.pk θα δει σωστά τους βαθμούς του.

Η αναλυτική απάντηση είναι ότι υπό κανονικές συνθήκες θα έπρεπε να υπολογίζεται ο βαθμός του μαθητή κάθε φορά που υποβάλει μια λύση ή κάθε φορά που ο καθηγητής του διορθώνει. Αυτό θα σήμαινε οτι το query υπολογισμού θα πρέπει να τρέχει πολλές φορές σε κάθε session. Για να το γλιτώσω αυτό ο υπολογισμός γίνεται μόνο όταν ο χρήστης μπαίνει στην πρώτη σελίδα.

Υπάρχει συνεπώς ένα μικρό θεματάκι... δεν θα το έλεγα bug ... αλλά ούτε και  feature !  ::)

Όσο για το δευτερο θέμα, σε τι browser το συνάντησες? Μερικές φορές μπερδέυονται τα links... θα το δω..