Pivot animation σε ubuntu 22.04

Ξεκίνησε από aspd, 30 Οκτ 2023, 03:06:38 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

aspd

Καλησπέρα,
Αναφέρω ένα μικρό πρόβλημα σε έναν user, που και να μη λυθεί δεν πειράζει. Απλά είναι η περιέργεια του «τι του φταίει».
Χρησιμοποιώ την εφαρμογή pivot_v4-2.exe για λίγο σε κάποιο μάθημα της χρονιάς. Είναι ενδιαφέρον και απλό πρόγραμμα για δημιουργία animation.  Δεν υπάρχει στο synaptic, αλλά το εγκατέστησα σε κάθε client με wine64. Αυτή η έκδοση του προγράμματος τρέχει μια χαρά σε Ubuntu.
Στο εργαστήριο στήθηκε σωστά σε 12 μηχανήματα και όχι σε 1. Σε αυτό ξεκινάει η εγκατάσταση, προχωράει, αλλά κάποια στιγμή εμφανίζει πρόβλημα, όπως φαίνεται στα επισυναπτόμενα.
CoCreateInstance failed; code 0x80040154
και μετά ότι δεν μπορεί να τρέξει ένα αρχείο.
Δοκίμασα να εγκαταστήσω το pivot2 σε εκείνο το μηχάνημα, αλλά επίσης εμφάνισε το ίδιο λάθος. Στο μηχάνημα αυτό το wine64 είναι σωστά εγκατεστημένο γιατί τρέχει η glossa.
Μήπως καταλαβαίνετε ποιος έχει το πρόβλημα; Το wine; κάτι στο user5; Δεν ξέρω.
Αν δεν είναι προφανής η απάντηση μην ασχοληθείτε. Ας τρέχει στα άλλα μηχανήματα. Ακαδημαϊκή περιέργεια είναι!!!!

alkisg

Σε εκείνον τον client, κλείσε τα προγράμματα να μην υπάρχει κάτι ανοιχτό, άνοιξε ένα τερματικό, και τρέξε:

rm -rf ~/.wine

Με αυτόν τον τρόπο διαγράφεις τον εικονικό δίσκο του wine που περιέχει κάτι σαν μικρή εγκατάσταση των Windows, μήπως κάτι έχει πάει στραβά με αυτήν.
Και μετά απλά ξανατρέξε τον installer.

Το pivot το ζήτησαν κι άλλοι, ρωτήσαμε τον προγραμματιστή του για άδεια πακεταρίσματος / αναδιανομής αλλά δεν μας απάντησε.
Όποιος θέλει τον ρωτάει (σε κάποιον είχε απαντήσει για άλλη ερώτηση), κι αν δεχτεί, το βάζουμε στο αποθετήριο...

aspd

ΟΚ. Θα το δοκιμάσω αύριο και θα  στείλω μήνυμα και στον προγραμματιστή του pivot.
Είναι πολύ ωραία εφαρμογή!
Ευχαριστώ πολύ!


Apos

Άδεια σε όποιον ζητάει δίνει, δίνει και εκδοχές του προγράμματος χωρίς installer διαφημίσεις κτλ όταν του πεις για σχολείο, αλλά όταν τον ρώτησα αν μπορώ να το δώσω σε συναδέλφους που μου το ζήτησαν μου απάντησε ότι επιθυμεί να του το ζητάει προσωπικά ο καθένας ξεχωριστά.

alkisg

Εκεί είναι το πρόβλημα, πρέπει να καταλάβει ότι με αυτόν τον τρόπο θα πρέπει ο κάθε καθηγητής να κάνει εγκατάσταση για κάθε χρήστη ξεχωριστά (π.χ. 200 μαθητές; 200 εγκαταστάσεις!),
ενώ αν πακεταριστεί, εγκαθίσταται μόνο μία φορά και πολύ πιο εύκολα, από το κέντρο λογισμικού...

aspd

1.Με rm -rf ~/.wine   στον client  λύθηκε το πρόβλημα. Έγινε η εγκατάσταση του pivot σωστά και εκεί.
2.Έστειλα και εγώ μήνυμα μέσα από τη φόρμα επικοινωνίας του Pivot, ώστε να δοθεί άδεια να συμπεριληφθεί στο synaptic package manager  και να μπορεί να αξιοποιηθεί για εκπαιδευτικούς σκοπούς σε εργαστήρια ubuntu ltsp. Ακόμα δεν έχω λάβει απάντηση.
3. Άλλη μία εφαρμογή που χρησιμοποιώ  και δεν υπάρχει στο synaptic είναι το avidemux.  To εγκαθιστώ με τις ακόλουθες εντολές στο server.
sudo apt update
sudo apt upgrade
sudo add-apt-repository ppa:xtradeb/apps -y
sudo apt update
sudo apt install avidemux-qt avidemux-cli


aspd

Έλαβα απάντηση από τον υπεύθυνο του pivot.
Επισυνάπτω τι έστειλα και τι απάντηση πήρα:
I  use Pivot in my ICT class in the 1st High School of Aigio in Greece.  Our lab has Ubuntu 22.04 ltsp.  I usually work with pivot 4.2 version, which runs in ubuntu 22.04 via wine64.  I installed pivot in every computer in the lab.
Do we have your permission for including Pivot in ubuntu synaptic package manager  by the Greek ubuntu ltsp administrators, so that the installation of it in ubuntu ltsp labs could be more easy?
Thanks in advance
Aspasia Dilalou
ICT teacher, 1st High School of Aigio, Greece

His answer

Hello Aspasia,
Yes, you may do so as long as it is kept for educational use only and
not shared online.

Best regards,
Peter Bone
Motusoft GmbH


alkisg

@aspd πολύ ωραία! Μπορείς να μου το προωθήσεις στο alkisg gmail να το έχω αρχείο αν ποτέ χρειαστεί;

Και με την πρώτη ευκαιρία να το πακετάρουμε και να το βάλουμε στο αποθετήριο...