Ασκήσεις με έλεγχο ακραίων τιμών

Ξεκίνησε από nokotsos, 29 Μαρ 2023, 11:41:04 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

nokotsos

Παραθέτω την άσκηση από το σχολικό:
Ένα πάρκινγκ στο κέντρο της πόλης έχει την ακόλουθη τιμολογιακή πολιτική:
- Για στάθμευση έως και 3 ώρες σταθερή χρέωση 6€, κάθε επιπλέων ώρα χρεώνεται με 1.5€ με μέγιστο συνολικό χρόνο παραμονής τις 8 ώρες. Η χρέωση γίνεται για ολόκληρες ώρες.
Να αναπτύξετε πρόγραμμα, το οποίο να διαβάζει έναν ακέραιο αριθμό που αντιστοιχεί στις ώρες στάθμευσης ενός οχήματος. Στη συνέχεια να υπολογίζει και να εμφανίζει τη συνολική χρέωση. Αν δοθεί ως χρόνος στάθμευσης τιμή εκτός του διαστήματος 1-8, να εμφανίζει το μήνυμα "Μη έγκυρος χρόνος".
Με βάση τις παραπάνω προδιαγραφές, να δημιουργήσετε κατάλληλα σενάρια για να πραγματοποιήσετε έλεγχο ακραίων τιμών.

Ερώτηση 1) Το σχήμα είναι υποχρεωτικό στην απάντηση;
Ερώτηση 2) Στο αναμενόμενο αποτέλεσμα, στην περίπτωση που δεν γράφουμε απλά μηνύματα(πχ Άκυρο ή Δεκτός) αλλά χρειάζεται πράξεις...Θα πρέπει να γραφεί το τελικό αποτέλεμα ή είναι δεκτό και γενική λύση όπως στην συγκεκριμένη περίπτωση(ας πουμε για την είσοδο 4) 6+χρόνος*1.5 αντί για 7.5;. Γιατί αν χρειαστεί πράξεις μπορεί γίνουν λάθη.

epsilonXi

ερώτηση 1:
εγώ δε θα το 'λεγα σχήμα... πινακάκι θα το 'λεγα
υποχρεωτικό δεν είναι έτσι όπως είναι διατυπωμένη η ερώτηση, αλλά νομίζω ότι δίνει μια οργανωμένη εικόνα

ερώτηση 2:
μα κλιμακωτός είναι ο υπολογισμός και σ' αυτή την άσκηση...
εγώ θα ήθελα να δω την τελική τιμή, όχι κάποιον τύπο
λάθη έτσι κι αλλιώς μπορεί να γίνουν οπουδήποτε... άμα σου βάλουν μια άσκηση με πίνακα τιμών, πράξεις δε θα αναγκαστείς να κάνεις;

johnk

Αν μπει έλεγχος ακραίων τιμών-μαύρο κουτί, Θα πρέπει να βάλουν διαστήματα τιμών που παράγουν το ίδιο αποτέλεσμα. Όπως με την ακέραια βαθμολογία στο διάστημα 1-20 που όποια τιμή και να δοθεί στο διάστημα 1 έως και 9 εμφανίζει το μήνυμα "Επανεξέταση".